PočetnaOstaloPoslovne vijestiHuawei se i dalje mora nositi sa raznim ograničenjima na američkom tržištu

Huawei se i dalje mora nositi sa raznim ograničenjima na američkom tržištu


U Huaweiju su naglasili da je zabrana sudjelovanja kompanijama iz Kine na natječajima koje provode američke institucije nezakonita. Iz kompanije su reagirali na pisanje New York Timesa o tome da je pet kompanija iz Kine, uključujući i Huawei, stavljeno na crnu listu koja tim kompanijama priječi sudjelovanje u javnim nabavama. Iz Huaweija su za New York Times kazali kako će se nastaviti boriti protiv američke blokade nazivajući čitavu situaciju “pogrešnom i nepravednom”.

Ren Zhengfei, osnivač i predsjednik uprave Huaweija namjerava započeti rekonstrukciju kompanije kako bi je dodatno osnažio u kontekstu globalne pozicije i mogućih restrikcija poput onih s kojima je kompanija suočena u SAD-u. Prema pisanju Bloomberga koji je dobio uvid u interni dopis koji je Zhengfei uputio zaposlenicima kompanije, Zhengfei započinje s restrukturiranjem kompanije iz temelja, za što će mu trebati 3-5 godina. “Moramo započeti s novim ciljevima i izvršiti reorganizaciju u ovim teškim vremenima. Stvaramo ‘željeznu vojsku’ koja će nam pomoći da ostvarimo pobjedu”, napisao je Ren Zhengfei u pismu od 2. kolovoza suradnicima. Zhengfei smatra da je zbog dominacije nad 5G tehnologijom koja će biti presudna za pokretanje gospodarstava budućnosti, Huawei postao metom napada.

Podsjetimo, u petak je Huawei predstavio vlastiti OS Harmony na konferenciji za razvojne programere. Govoreći tom prigodom, izvršni direktor Huaweijeve poslovne grupe za potrošače Richard Yu istaknuo je kako je novi operativni sustav spreman za implementaciju na pametne telefone ali “zbog razmatranja oko partnerstva i ekosustava” Huawei će ga još neko vrijeme koristiti samo na Honor pametnim televizorima.

“Ukoliko ne budemo mogli koristiti Googleov Android, spremni smo implementirati naš novi sustav na mobitele”, kazao je Yu dodavši kako bi prijelaz s Androida na Harmony trajao svega nekoliko dana. Inače, Harmony će podržavati razne jezike uključujući Android, Linux i HTML5, a također će biti open-source što znači da će programeri moći preuzeti HarmonyOS I modificirati ga za svoj hardver.

Da Kina misli ozbiljno kada govorimo o 5G mreži govori činjenica, da će postaviti preko 10.000 baznih 5G stanica samo u Pekingu prije kraja 2019. čime pojačava napore s ciljem pokretanja 5G mreže već sljedeće godine. S populacijom od 1,4 milijarde ljudi, kineska 5G mreža nesumnjivo će biti najveća na svijetu. Analitičari procjenjuju da će Kina postati prva zemlja koja će implementirati više od milijun baznih stanica u sljedećih 18 mjeseci, jer namjerava uspostaviti novu generaciju mobilnih mrežnih usluga dosad neviđenih razmjera.

Osim toga Huawei se priprema uložiti 1,4 milijarde dolara za osnivanje novog R&D centra u Šangaju za stvaranje bežične/IoT opreme i komponenti. Vijest se naslanja na najave kompanije da će predstaviti pametni telefon koji radi pod operativnim operativnim sustavom razvijenim u Kini. Novi šangajski centar bit će Huaweijev petnaesti centar za istraživanje i razvoj u svijetu i zapošljavat će oko 40.000 ljudi.

P.R.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular