Epic Games danas je jedna od najuspješnijih tvrtki na svijetu. Za tu činjenicu je nesumnjivo zaslužna njihova ”battle royale” igra Fortnite. Uz to, uspjeh tvrtke povezan je s fokusom na neovisnost, jer se Epic Games nastoji odvojiti od prevelikog utjecaja i ovisnosti tvrtki trećih strana poput Steam-a, Apple App Store-a i Google Playa. Čini se da je takav napor Epic Games tvrtke naveo jednu veliku tvrtku, Google, na razmišljanje o kupnji jednog dijela ili cijele tvrtke Epic Games, tako barem tvrde iz Epic-a.
Iako stvari za Epic još uvijek izgledaju vrlo dobro, ne može se baš reći da se tvrtka ne susreće s problemima. Epic Games trenutno je uključena u više sudskih postupaka diljem svijeta, u tužbama koje vodi protiv Applea i Googlea u vezi s izlozima mobilnih trgovina svake tvrtke. Novi dokument koji proizlazi iz Epic-ovog slučaja protiv Google-a u SAD -u detaljno govori o onome što Epic opisuje kao Googleov pokušaj u zadržavanju svog monopola. Navodi se da Google koristi svoju “veličinu, utjecaj, moć i novac” kako bi natjerao svoje partnere u “anti-konkurentne sporazume” te da kada to ne uspije, Google razmatra još ekstremnije metode kontrole.
Budući da se Epic Games u jednom trenutku odvojio od Googleove Trgovine aplikacija kako bi izbjegao 30%-tno dodatno oporezivanje zbog toga što je njihova igra u Trgovini, Epic tvrdi da je Google u obzir uzeo drugu, ekstremniju alternativu. Epic nastavlja i tvrdi kako je Google “razmišljao o kupnji dijela ili cijele tvrtke Epic Games”, kako bi zadržao Fortnite u okruženju Trgovine Google Play. Optužba je bila zasnovana na tomu da Google nije samo želio novac od prodaje Fortnitea, već je neovisnost Fortnitea od Trgovine Google Play smatrao prijetnjom, koja bi mogla dovesti do toga da se i izdavači drugih igara na isti način počnu odvajati od Google Play Trgovine.
Nažalost, u ovom trenutku nema konkretnih dokaza koji bi ukazivali na to da je Google zaista želio kupiti dio ili cijelu tvrtku Epic Games. Epic tvrdi da tek sada saznaje za Googleove napore koji idu u smjeru gašenja njegove konkurencije s Google Play Trgovine.
Googleovo razmišljanje o kupovini dijela ili cijele tvrtke Epic Games očito nije nezakonito. Međutim, teško da se čini realnim, s obzirom na to koliko je vrijednost Epic-a porasla u posljednjih pet godina. U kontekstu pokušaja zadržavanja kontrole nad Android uređajima i usmjeravanja cjelokupne prodaje aplikacija putem Trgovine Google Play, što Google nesumnjivo čini, ova informacija sve je samo ne ugodna. Ako bi Google pokušao zadržati kontrolu nad nekom tvrtkom koja vrijedi više desetaka milijuna dolara, što bi u vezi takvih budućih pokušaja Googlea mogle učiniti manje tvrtke?
Sudski postupak kojeg Epic Games vodi protiv Googlea, kao i onaj kojeg vodi protiv Applea i nekoliko drugih tvrtki koje nisu locirane u SAD-u, nastavljaju trajati. Nemoguće je reći hoće li slučajevi završiti u korist Epic-a. Ako i završi u njihovu korist, to se ni na koji način ne bi trebalo odraziti na Googleove i Appleove uređaje. Bez obzira na to, naizgled svaki tjedan izlazi više informacija koje uznemiruju prosječnog potrošača. Slučajevi u vezi Epic Games tvrtke samo su jedan primje takvih događanja.
Piše: Ivan Hečimović