Opasno se približavamo vremenu kada bi programi umjesto nas mogli pisati tekstove. Ne, ovdje ne govorimo o nekim jednostavnim i generičkim tekstovima, već o složenim jezičnim tvorevinama koje nastaju putem korištenja alata umjetne inteligencije. ChatGPT je chatbot koji je razvila tvrtka OpenAI, a ona zapravo predstavlja svojevrsni laboratorij za istraživanje umjetne inteligencije i njene primjene. Mogućnosti ChatGPT-a oduševile su svijet i samo je pitanje trenutka kada će alati koje koristi ući u širu primjenu. Sudeći prema novim vijestima iz Microsofta, moglo bi se dogoditi da slični alati postanu dio Office paketa.
Izvori najavljuju nove Microsoftove poteze
Zasad nemamo konkretne informacije o tome, no neki portali te bivši i sadašnji zaposlenici donose informaciju kako Microsoft želi inkorporirati umjetnu inteligenciju korištenu od strane tvrtke OpenAI u Word, Outlook, Powerpoint te ostale aplikacije.
Dodatne informacije govore o tome kako bi se korištenje Bing web tražilice također moglo promijeniti jer rezultate pretraživanja prikazane putem popisa poveznica (linkova) mogli bi zamijeniti rezultati prikazani prirodnim jezikom.
Što ovo znači za korisnike?
Možemo reći da će im se dati mogućnost da izrade dokument uz pomoć automatski generiranog teksta, a sve će biti temeljeno na upitu. Ovo također može uključivati AI generirani e-mail koji će se sastavljati za korisnika na temelju toga što se želi iskomunicirati s primateljem, automatske odgovore na e-mail, preporuke za mijenjanje stilova pisanja te ostale elemente koji se mogu vezati uz rad chatbota.
S ovim najavama promijenit će se način na koji milijuni ljudi diljem svijeta pišu dokumente, izrađuju prezentacije ili šalju e-mailove i privatni podaci korisnika dobit će novu dimenziju o kojoj će se morati raspravljati.
Microsoft je još prije započeo s ulaganjima
Microsoft je još 2019. godine uložio milijardu dolara u tvrtku OpenAI kako bi razvijala nove tehnologije za svoje proizvode. Od tada nije se previše znalo o Microsoftovim planovima vezanima uz umjetnu inteligenciju. Tek je tijekom prošle godine omogućeno korištenje Copilota, alata za asistenciju prilikom kodiranja.
Nove vijesti konačno donose konkretne informacije i, prema svemu sudeći, budući planovi o inkorporaciji alata koje koristi ChatGPT mogli bi biti vezani uz Office pakete te Microsoft 365.
Točnost i privatnost
Ne može se reći kako je korištenje umjetne inteligencije jednostavno u primjeni i kako će Microsoft integraciju navedenih elemenata bez problema odraditi.
Predstavljanje ChatGPT-a i njegovo testiranje pokazali su rezultate koji na prvi pogled djeluju uvjerljivo, no zapravo imaju mnogo podatkovnih netočnosti, dijelom zbog toga što taj chatbot ne vrši kontinuiranu provjeru novih vijesti ili ažuriranja na internetu.
Uključi li Microsoft alate generirane putem umjetne inteligencije koji pružaju netočne, a u nekim slučajevima i uvredljive, podatke, korisnici bi se u budućnosti mogli distancirati od tvrtke.
Još jedan dodatni problem je privatnost jer se alati umjetne inteligencije moraju na siguran način prilagoditi potrebama pojedinačnih korisnika.
Rad na sigurnosti prilikom korištenja alata umjetne inteligencije značio bi čuvanje privatnosti i omogućavanje modela učenja postavljenih prema korisniku. Na taj način moglo bi se ostvariti učenje jezika specifičnog za pojedinca ili tvrtku kao što su nazivi njihovih projekata, često korištene fraze i izrazi, uobičajeni obrasci njihovog komuniciranja itd. Navedene informacije koristile bi se za bolje razumijevanje unesenih podataka te za postupak bolje prilagodbe prijedloga.
Microsoft na ovim poljima svakako treba poraditi i proces prelaska na novu tehnologiju sigurno neće biti lak.
U ovom trenutku možemo vidjeti da se GPT koristi kod „autocomplete“ značajke u Microsoft Wordu s kojom se unaprijed mogu dobiti tj. „predvidjeti“ riječi ili ostatak tekst tijekom njihovog unosa.
Radi se o malim koracima koji u detaljima nadopunjuju Microsoftove programe, no unošenje alata koje koristi ChatGPT tvori sasvim jednu novu dimenziju i za nju će sigurno biti potrebno više vremena.
Na kraju kao obični korisnici možemo biti sretni što će jednom doći trenutak kada će se još više unaprijediti produktivnost Microsoftovih Office alata, no naša involviranost u izrade dokumenata i tekstualnih predložaka postat će manja.
Piše: Ervin Mičetić