Semiconductor Industry Association (SIA) traži dodatna pojašnjenja za kineska ograničenja od strane američke vlade.
SIA — organizacija koja predstavlja 99% kompanija za proizvodnju čipova u Americi — shvaća koliko je važna nacionalna sigurnost, ali ujedno i vjeruje da bi ograničenja protiv potencijalno neprijateljskih država mogla naštetiti američkoj industriji poluvodiča u cjelini.
Nakon što je američka vlada uvela stroge sankcije protiv kineskih sektora čipova i superračunala, razne poluvodičke tvrtke izgubile su oko 240 milijardi dolara vrijednosti dionica gotovo preko noći. Među onima koji su pretrpjeli štetu, su razne tvrtke, uključujući programere alata za automatizaciju dizajna elektronike (EDA), dizajnere čipova, proizvođače opreme za proizvodnju pločica (WFE) i same proizvođače čipova. Bez novca kineskih klijenata američka poluvodička industrija sigurno će živjeti i napredovati, ali s njima bi se brže razvijala, napominje SIA.
“Američke poluvodičke tvrtke jako ovise o inovacijama koje uključuju velika ulaganja u istraživanja i razvoj te pristup globalnim tržištima”, stoji u priopćenju SIA-e. “Povijesno gledano, američke poluvodičke tvrtke dosljedno su ulagale oko jedne petine svojih prihoda u istraživanje i razvoj, što je među najvećim udjelima u bilo kojoj industriji.”
Kina je veliki posao za sve uključene strane. Evo nekoliko primjera.
Cadence opskrbljuje tisuće kineskih programera čipova i matičnih ploča s EDA alatima, Applied Materials prodaje velike količine WFE alata entitetima kao što su SMIC i Hua Hong, dok Nvidia prodaje velike količine umjetne inteligencije i računalnih akceleratora visokih performansi tvrtkama poput Baidua. Konačno, američki državljani koji rade u kineskim tvrtkama zarađuju pozamašne plaće radeći na izvršnim pozicijama. Ipak, svi su bili pogođeni strogim zabranama koje je nametnula američka vlada.
Kako će na sve ovo reagirati američka vlada ostaje za vidjeti…
Piše: D.M.