Generalni direktor tvrtke Intel Corporation Brian Krzanich predstavio je ugovor o suradnji s tvrtkom Arduino LLC, davateljem vodeće hardverske platforme otvorenog koda u zajednici stvaratelja i obrazovanja. Krzanich je predstavio i okruženje Intel Galileo, prvi proizvod u novoj liniji razvojnih okruženja kompatibilnih s Arduinom i opremljenih Intelovom arhitekturom.
Arduinovi razvojni paketi i sučelje za programiranje umjetnicima, dizajnerima i drugim entuzijastičnim majstorima u vlastitoj radinosti – koji često nemaju tehničko obrazovanje – olakšavaju stvaranje interaktivnih predmeta i okruženja.
Na temelju razvojnog okruženja Galileo Intelova i Arduinova zajednica tijesno će surađivati na budućim proizvodima koji u tu sve veću zajednicu stvaratelja donose performanse, skalabilnost i nove mogućnosti koje nudi Intelova tehnologija.
U okviru istog nastojanja Krzanich objavio i veliku donaciju u obliku 50.000 razvojnih okruženja Intel® Galileo za tisuću sveučilišta diljem svijeta tijekom sljedećih osamnaest mjeseci.
“Budući da trajno ulažemo u obrazovanje, znamo da učenje kroz praksu potiče zanimanje za znanost, tehnologiju, strojarstvo i matematiku”, izjavio je Krzanich. “I sam sam dugo godina bio stvaratelj, pa osjećam veliku strast prema uzbudljivim mogućnostima tehnologije i svemu što je moguće stvoriti pomoću nje. Radujemo se produktivnoj suradnji s Arduinom te mogućnosti da toj zajednici podarimo nevjerojatne Intelove proizvode koji će pomaknuti granice mašte.”
Intel danas surađuje sa sedamnaest sveučilišta na šest kontinenata u nastojanju da osmisli nastavni program utemeljen na novom okruženju Intel Galileo. Cilj tih obrazovnih napora jest staviti snagu Intelove tehnologije na raspolaganje što je moguće većem broju nastavnika i studenata. Intel očekuje da će se tijekom sljedećih mjeseci uključiti još sveučilišta.
“Oduševljeni smo što surađujemo s Intelom te što prvi put u svojim razvojnim okruženjima imamo na raspolaganju performanse koje nudi Intelova tehnologija”, izjavio je Massimo Banzi, utemeljitelj Arduinove zajednice. “Radujemo se suradnji te vjerujemo da ćemo zajedničkim radom stvoriti fantastična razvojna sredstva koja će pridonijeti vrlo zanimljivim inovacijama.”
“Ugovor koji su potpisali Intel i rimsko sveučilište Sapienza Intelu će omogućiti pristup vrsnim istraživačkim kapacitetima najvećeg europskog sveučilišta, dok će Intel nama ponuditi mogućnosti koje proizlaze iz namjenske strukture za prijenos znanja stečene suradnjom s tehnološkom industrijom”, izjavio je Stephen Trueman, ravnatelj centra za inovacije na sveučilištu Sapienza.
Razvojno okruženje Intel® Galileo: što ćete stvoriti?
Intel Galileo prvo je u liniji razvojnih okruženja kompatibilnih s Arduinom i utemeljenih na Intelovoj arhitekturi te je namijenjeno zajednici stvaratelja i obrazovanja. Platformu je jednostavno koristiti, kako novim dizajnerima, tako i onima koji u tom poslu žele prijeći na sljedeću razinu.
Intel Galileo spoj je performansi Intelove tehnologije i jednostavnosti Arduinova okruženja za razvoj programske opreme. U razvojnom okruženju koristi se operacijski sustav Linux otvorenog koda i Arduinove programske biblioteke, čime se omogućuje skalabilnost i ponovno korištenje postojećeg softvera, što se naziva “skečevima”. Intel Galileo moguće je programirati putem operacijskog sustava Mac OS, Microsoft Windows i Linux. Okruženje je strojno i programski kompatibilno i sa svim dodacima za Arduino, tzv. štitovima.
U Intel Galileo ugrađen je Intel Quark SoC X1000, prvi proizvod iz linije Intel Quark koja se odlikuje niskom potrošnjom energije i malim jezgrama. Tehnologija Intel Quark omogućit će širenje Intelove arhitekture u područja koja se brzo razvijaju, od interneta stvari do budućih računalnih uređaja koji se nose na tijelu. Procesor Quark SoC X1000 projektiran je u Irskoj, a riječ je o 32-bitnom procesoru s jednom jezgrom, jednom niti i kompatibilnom s arhitekturom sa skupom instrukcija (ISA) Pentium, koji se odlikuje radnim taktom od maksimalno 400 MHz.
Intelovo razvojno okruženje pridonosi proširenju inherentnog korištenja i mogućnosti izvan palete dodataka za Arduino, pa je standardno opremljeno većim brojem ulazno-izlaznih sučelja standardnih u računalnoj industriji, uključujući ACPI, PCI Express, 10/100Mb Ethernet, SD, USB 2.0 i EHCI/OHCI USB, brzi UART, RS-232 serijski priključak, programibilni NOR flash od 8 MB i JTAG priključak za jednostavno otklanjanje programskih pogrešaka. Intel Galileo ujedno spaja prednosti okruženja Arduino IDE s bogatim mogućnostima za razvoj programske opreme i naprednim mogućnostima potpunog, neizmijenjenog programskog paketa Linux* te stvara objedinjenu platformu, podržanu zajedničkim lancem alata otvorenog koda.
Ukupno gledano, razvojno okruženje Intel Galileo izvrstan je alat za brzu izradu prototipa jednostavnih interaktivnih dizajna kao što su displeji s LED osvjetljenjem koji reagiraju na društvene medije ili pak za složenije projekte kao što su automatizacija kućanskih aparata ili izrada robota u prirodnoj veličini kojima se upravlja putem pametnih telefona.