Nokijina najava novog T20 tableta imala je zanimljiv početak krajem rujna ove godine. U objavi na službenom Twitter profilu bilo je navedeno kako je novi tablet zapravo „sve ono što bi očekivali od Nokia telefona“. Nokia T20 na tržištu se nalazi još od 6. listopada i u nastavku možete pročitati ima li zaista odlike kakve su bile u najavi, koje su prednosti ovog uređaja te ima li nedostatke.
T20 je prvi model tableta koji je pušten na tržište pod tvrtkom HMD Global koja je preuzela brend Nokia. Kad su u pitanju Nokia pametni telefoni, stav je kritičara i javnosti kako se u razdoblju pod upravljačkom palicom HMD Globala stvorio brend uređaja koji daju dobru vrijednost za uložen novac. Slični atributi zapravo su se uvijek vezivali uz Nokiju i HMD Global je nastavio ploviti unutar istih marketinških obrazaca. Situacija s T20 tabletom je identična. Ovaj tablet se predstavio kao uređaj koji je unutar dostupnog budžeta, a opet donosi veliku vrijednost za korisnika koji se odluči na njegovu kupnju.
Mora se priznati kako je marketinška kampanja zaista bila točna. Nokia T20 je izvrstan tablet za one koji žele koristiti osnovne funkcije uređaja, a pritom ne žele potrošiti previše novca.
Možemo odmah pojasniti kako je Nokia T20 tip tableta na kojem možete koristiti Netflix ili Spotify, surfati te raditi prosječne zadatke koji nisu previše zahtjevni, a posebno praktičan može biti za djecu.
Vjerojatno je jedan od najboljih dijelova Nokia T20 tableta dizajn. T20 ima aluminijsku i staklenu konstrukciju, a Ocean Blue ton plave boje vrlo lijepo izgleda i ostavlja dojam kao da se radi o „premium“ uređaju. LCD Zaslon je od 10.4 inča, ima rezoluciju 1200×2000, vrlo je oštar i razina osvježavanja ne ide preko 60 Hz.
Boje su dobro balansirane, ali jedina je zamjerka što nema dovoljno svjetline kad se koristi u vanjskom okruženju. Njegove dimenzije su 247.6×157.5×8.8 mm i teži samo 465 grama, no zbog svoje širine i visine ponekad ga je nespretno držati u jednoj ruci. Na lijevoj strani tableta nalaz se „power“ gumb i tipke za glasnoću, a USB-C utor je na desnoj strani. Na gornjem dijelu desne strane također se nalazi microSD utor. Nokia T20 ima i 3.5 mm ulaz za slušalice, no iz nekog razloga se donekle nespretno pozicionirao na kutu.
Performanse Nokia T20 tableta su, može se reći, unutar njegovog cjenovnog okvira. Opremljen je s Unisoc T610 procesorom. Uređaj dolazi u dvije varijante: 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije te 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Srećom, postoji spomenuti microSD utor kojim se može nadograditi memorija, što može biti vrlo korisno ako je korisnik naviknut na spremanje fotografija, filmova i ostalih sadržaja. Važno je reći da Nokia T20 u jednoj varijanti modela podržava 4G LTE.
Izložene specifikacije zaista su u budžetnom rangu u kojem se Nokia T20 nalazi. To znači kako je njegova izvedba prosječna i za aktivnosti poput otvaranja aplikacija, raznih učitavanja, mijenjanja otvorenih zaslona ili prebacivanja između „landscape“ i „portrait“ moda potrebno je nekoliko milisekundi (ili čak sekundi) duže nego što je to na skupljim uređajima s boljim performansama.
Ovi povremeni i kratki zastoji ne znače kako je T20 nestabilan, ali nekim zahtjevnijim korisnicima koji su navikli na brzi rad uređaja to povremeno može zasmetati.
Ako se multitasking svede na nisku razinu, T20 tablet bit će sasvim pristojan uređaj za korištenje.
Stereo zvučnici ugrađeni u T20 imaju solidnu kvalitetu i u testiranjima pokazali su posve pristojnu izvedbu kad je u pitanju bilo slušanje glazbe ili gledanje filmova.
Nokia T20 dolazi s Android 11 operativnim sustavom i već se zna kako se mogu očekivati nadogradnje jer su Nokijini uređaji poznati po osiguravanju redovitih ažuriranja. Točnije, HMD Global je službeno potvrdio kako će T20 tablet dobiti nadogradnju na Android 12 i Android 13. Ova informacija mogla bi kod mnogih zainteresiranih kupaca biti onaj presudni trenutak za odluku o kupnji.
Dio softverske ponude kod Nokia T20 tableta koji se posebno može izdvojiti su dva Googleova servisa. Radi se o Entertainment Spaceu koji zapravo spaja sve streaming usluge na jednom mjestu i Kids Spaceu koji pruža određenu dozu sigurnosti za djecu koja koriste T20. Može se reći kako se s njima naglašava svrha Nokia T20 tableta – gledanje zanimljivih sadržaja te praktičnost korištenja za djecu.
Korisnici koji preferiraju često fotografiranje vjerojatno neće biti zadovoljni s kamerom. Nokia T20 ima stražnju kameru od 8 MP čija kvaliteta fotografija nije na zavidnoj razini i pokazalo se kako se na njima jasno očituje zrnatost koja se postupno povećava kako je slabije osvjetljenje. Prednja kamera ima 5 MP i ne može se reći da je ona kvalitetom nešto bolja od stražnje kamere. Može poslužiti za videopozive, no korisniku će odmah biti jasno kako se povremeno mogu pojaviti zastoji i smetnje koji narušavaju njihovu kvalitetu i definitivno je jasno kako su kamere najslabiji dio ovog tableta.
Nokia T20 koristi bateriju od 8.200 mAh i može se reći da ju se može smjestiti u neki prosjek. Iako je HMD Global za T20 najavio dugo trajanje baterije s kojom se može 7 sati biti na online sastanku, 10 sati gledati filmove i 15 sati surfati na webu, stvarnost nije baš takva. Testiranja su pokazala kako će s uobičajenim radom baterija kod Nokia T20 tableta trajati oko dan i pol. Ipak se njeno korištenje nije protegnulo na dva dana neometanog rada kao kod nešto boljih tableta, ali može se reći da je unutar prihvatljivih okvira i čini sasvim solidan element unutar postojećeg cjenovnog ranga.
Još jedna stavka koja može biti presudni faktor za kupnju ovog tableta je cijena. Nokia T20 tablet ima početnu cijenu od 200 eura u Europi, što je vrlo povoljno i može se reći da pruža izvrsnu vrijednost za uložen novac prema dostupnim performansama.
Kupite Nokia T20 tablet ako:
- ne želite potrošiti previše novca
- tražite uređaj koji može dugo trajati
- želite pogodan tablet za dijete.
Nokia T20 tablet nemojte kupovati ako:
- želite uređaj sa snažnim performansama
- želite izrađivati kvalitetne fotografije i videoklipove ili očekujete kvalitetu videpoziva
- tražite uređaj koji mislite intenzivno koristiti za rad.
Piše: Ervin Mičetić