Lenovo Tab P12 Pro kombinira nevjerojatan 12,6-inčni, 120Hz, AMOLED zaslon s vrhunskom kvalitetom izrade. Temeljni čipset Snapdragon 870 više je nego dobar, a Project Unity olakšava transformaciju vašeg tableta u prijenosni zaslon. Ali definitivno postoji prostor za poboljšanje kada je softver u pitanju.
Dok su Samsung, Apple, pa čak i Amazon dominirali tržištem tableta, Lenovo samo nastavlja s novim godišnjim izdanjima. Tvrtka čak surađuje s Googleom kako bi razvojnim programerima pružila uređaj za promjene koje dolaze u buduće iteracije Androida. S Lenovo Tab P12 Pro, najnovijim vodećim tabletom ove tvrtke, izgleda da će ostaviti trag među najboljim Android tabletima. Čak i bez korištenja Qualcommovog najnovijeg i najboljeg čipseta, ovaj tablet nastavlja impresionirati.
Cijena i modeli uređaja
Lenovo nudi dvije različite konfiguracije, pri čemu osnovni model ima 6 GB RAM i 128 GB prostora za pohranu. Model više klase dolazi opremljen s 8 GB RAM i 256 GB prostora za pohranu. Obje varijante uključuju utor za microSD karticu i Lenovo Precision Pen 3 u kutiji. Ovisno o memoriji, za uređaj ćete platiti manje ili više, no možemo zaključiti da se cijena ovog tableta u hrvatskim trgovinama kreće između oko 730 eura i 800 eura.
Dizajn i zaslon
Jedna stvar koju ćete odmah primijetiti i koja definitivno doprinosi tomu koliko je Lenovo Tab P12 Pro odličan, jest dizajn sličan onome što biste mogli pronaći na Chromebooku Duet 5. Kvaliteta izrade je jednako dobra, koristeći kombinaciju od aluminija i stakla, s ujednačenim okvirima oko zaslona. Lenovo je također u Tab P12 Pro ubacio niz od čak četiri zvučnika, s po dva zvučnika s obje strane kada je u pejzažnom načinu rada. Na stražnjoj strani nalazi se niz s dvije kamere što je sasvim u redu za one koji zapravo žele koristiti svoje tablete za fotografiranje.
A tu je i mjesto gdje se uključena Precision Pen 3 magnetski pričvršćuje za sigurno čuvanje i punjenje. Umjesto oslanjanja na Androidovu ugrađenu funkciju otključavanja licem, tipka za napajanje Tab P12 Pro služi i kao skener otiska prsta. Ovo je definitivno pravi potez, ali sama tipka je samo malo previše u ravnini s okvirom.
Prijeđimo sada na zaslon i njegove mogućnosti, kojih je puno. Kao prvo, zaslon prikazuje sliku zavidne kvalitete, što je i za očekivati, s obzirom na to da se radi o AMOLED-u. Zaslon je od 12,6 inča, a ima 2K rezoluciju (2560 x 1600p) i čak ima stopu osvježavanja od 120 Hz. Navigacija uređajem je fluidna koliko je mogla biti, ali to definitivno nije sve. Moram spomenuti svakako i način na koji Tab P12 Pro izgleda kada ga koristite kao prošireni monitor za svoje računalo ili ako na primjer, sjedite i gledate filmove. Lenovo je ovdje stvarno uspio i čak je pomutio planove Samsungu i Appleu u ovome segmentu. Ne bi nas iznenadilo da Tab P12 Pro koristi Samsungov zaslon, ali to zapravo i nije važno samo zbog toga kako sjajno izgleda.
Performanse i mogućnosti
Kada sam prvi put vidio da Lenovo koristi Qualcomm Snapdragon 870, definitivno sam bio pomalo zabrinut za performanse. Vidjeli smo i druge uređaje, uključujući neke od najboljih Android telefona, objavljene sa SD870 i rade na zadovoljavajući način. No, kada su tableti u pitanju, to nije uvijek slučaj, a djelomično je i razlog zašto je teško pronaći odličan Android tablet koji će danas zadovoljiti. Srećom, Lenovo ovdje ne razočarava.
Snapdragon 870 je u biti ”overclockana” verzija Snapdragona 865+ iz 2020. godine. Izrađen je na istom 7nm procesu, koji je već zastario u usporedbi s 4nm procesom, koji koristi Snapdragon 8 Gen 1. Ali uvjerljiv razlog zašto su proizvođači telefona i tableta privučeni SD870 ima veze s troškovima. Puštanjem čipa s nešto većim taktovima izgrađenim na starijem procesu dolazi do smanjenja troškova. To je dio razloga zašto je Lenovo sposoban zapakirati tako impresivan zaslon i vrhunsku konstrukciju, a da ne izbaci Tab P12 Pro s tržišta. Dok smo se nadali skoro standardnom Android sučelju, Lenovo je odlučio malo promijeniti izgled. Ovo je samo manja osobna zamjerka, ali volio bih još neke mogućnosti prilagodbe za ikone.
Prvi veliki test kroz koji sam stavio Tab P12 Pro bio je instaliranje jednog od najboljih PS2 emulatora, AetherSX2, i pokretanje neke GTA 3: San Andreas. Na moje iznenađenje, reprodukcija je bila glatka i nisam trebao prilagođavati nijednu od postavki, osim promjene veza za upareni Xbox Controller. Također se prilično dobro izvodi kao prijenosni stroj za igranje u oblaku, jer mogu bez problema sjediti i igrati igre putem Xbox Game Pass ili GeForce Now.
Sljedeće, želio sam isprobati Lenovoov Productivity Mode, koji pruža iskustvo poput onoga kojeg biste imali na stolnom računalu, slično onome što biste pronašli na primjer sa Samsung DeX. Plus je to što mogu reći da svaka aplikacija radi sasvim ispravno, bez zapinjanja, čak i kada je više aplikacija odjednom otvoreno.
No nije sve dobro, ovdje postoje određeni da tako kažem ”minusi”. Jedan od problema odnosi se na pokušavanje promjene veličine i oblika prozora. Nemali broj puta mi se dogodila situacija da, kada bih pokušao zgrabiti kut aplikacije kako bi joj promijenila veličinu vodoravno i okomito, samo da bi joj se promijenila veličina na ovaj ili onaj način. Prelazak na korištenje Precision Pen 3 rezultirao je istim problemima. Također biste mogli primijetiti da se možete pomicati po početnom zaslonu naprijed-natrag, ako propustite “hit-point” na prozoru.
Konačno, posljednji veliki test odnosio se na isprobavanje i korištenje Lenovo aplikacije Project Unity s Tab P12 Pro. Slično kao i Samsungova značajka drugog zaslona, morat ćete preuzeti aplikaciju Project Unity iz Windows trgovine. Besplatna je za korištenje, tako da ne morate brinuti o bilo kakvim skrivenim naknadama ili nečem sličnom.
Nakon što sam pokrenuo aplikaciju i slijedio upute na zaslonu, dobio sam drugi zaslon za proširenje zaslona. Kao što možete očekivati, morat ćete skočiti u postavke zaslona na vašem Windows računalu kako biste prilagodili postavke zaslona. Standardni zum od 100% bio je malo premali za moj ukus, pa sam ga povećao na 200% i nisam imao nikakvih problema. Jedan problem na koji sam naišao, a ne znam je li to ograničenje s Project Unity ili samo grješka, jest brzina osvježavanja.
Ako sam spojen na računalo, postavke zaslona dopuštaju mi samo korištenje brzine osvježavanja od 30 Hz. Većinu vremena to zapravo i nije toliki problem, ali prelazak sa 140 Hz na ultra-širokokutnom monitoru na 30 Hz na Tab P12 Pro je pomalo neugodno. Zapravo, sve što sam na kraju učinio bilo je postavljanje Slacka i Spotifyja na zaslon, kako bih mogao pregledavati poruke ili mijenjati popis pjesama.
Konkurencija ovome uređaju
Postoje dva glavna konkurenta za koje se čini da Lenovo cilja s P12 Pro. Jedan bi trebao biti najočitiji, a to je Galaxy Tab S8 Plus. Prema mnogim računima, uključujući i naš vlastiti, Tab S8 Plus je najbolji Android tablet u cjelini, jer pruža više nego dovoljno snage, uključuje S Pen i nije tako glomazan za korištenje kao Tab S8 Ultra. Ovdje bismo ipak dali prednost Samsungu, ali Lenovo mu je vrlo blizu.
Sljedeći konkurent Tabu P12 Pro je M1 iPad Air. Apple je nedavno osvježio iPad Air, opremivši ga istim M1 čipom iz prošlogodišnjih iPad Pro modela, koji je prvi put došao u Appleovu Mac liniju 2020.
Isplati li se kupiti ovaj uređaj?
Isplati se kupiti iz sljedećih razloga:
- Ne želite Samsung tablet, a želite imati svejedno sve u svemu jedan vrlo kvalitetan tablet.
- Želite testirati Android 13.
- Želite 2K zaslon s brzinom osvježavanja od 120 Hz.
- Želite imati sekundarni monitor za svoje Windows računalo.
Lenovo definitivno čini ispravne poteze kako bi ponudio alternativna rješenja za Samsungove i Appleove tablete. Također je i plus to što je Precision Pen 3 uključena u paket, nešto što Apple još uvijek odbija učiniti. Ali čak i ako uzmete zasebnu tipkovnicu, jer tipkovnica ne dolazi u paketu, još uvijek nešto nedostaje u softveru da biste ga mogli koristiti kao zamjenu za prijenosno računalo.
Ako uspijete uhvatiti Tab P12 Pro na sniženju, onda bi definitivno bilo dobro da ga uzmete, pod uvjetom da vam ovakav tablet zaista i treba.
Tablet LENOVO Tab P12 Pro specifikacija:
OS Android 11
Procesor Qualcomm Snapdragon 870 (8C, 8x Kryo 585 @3.2GHz)
Grafika Integrated Qualcomm Adreno 650 GPU
Memorija (RAM) 8 GB
MicroSD utor Da [do 1024gb]
Memorija za pohranu (GB) 256GB UFS 3.1
Ekran 12.6″ WQXGA (2560×1600) AMOLED, HDR 10+, Corning Gorilla Glass 5, 107% NTSC,
Kamera prednja 8MP
Kamera stražnja 13MP
Bluetooth BTv5.2
WiFi WiFi6: /ax
GPS da
LTENe
USB-C 3.2 Gen 2
Audio In/Out da
Masa [g] 565
Dimenzije [mm] 285.61 x 5.63 x 184.53 mm
Boja Siva [Storm Grey]
Baterija: 10000mAh (Min.) / 10200mAh (Typ.)
Plusevi:
- Premium izgled i dojam
- Zaslon od 12,6 inča je prekrasan
- Veliki vijek trajanja baterije
- Lenovo uključuje Precision Pen 3
Minusi:
- Odvojiva tipkovnica i kućište prodaju se zasebno
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: između 800 i 850 eura.
Piše: Ivan Hečimović