PočetnaMobyPrijenosniciTestirali smo Toshiba Kira 107 prijenosnik

Testirali smo Toshiba Kira 107 prijenosnik


Kompaktne dimenzije i respektabilne performanse odlikuju ovaj ultraprijenosnik visoke klase. Tvornički kalibriran ekran uz certifikat Tehnicolor, čine ga pak posebno pogodnim za profesionalnu primjenu

Toshibin Kirabook u svojoj inicijalnoj verziji je zapravo bio jedan od prvih Windows ultraprijenosnika koji je donio ekran visoke gustoće piksela po inču, po uzoru na Appleove Retina MacBookove. Stoga ne čudi što i nova Kira posjeduje ekran WQHD rezolucije, no ovoga puta se on temelji na najmodernijoj tehnologiji IGZO. No o samom ekranu ćemo detaljno nešto kasnije.

Piše: Slaven Pintarić

Kompaktnih 13 inča

Sada nas ponajprije zanimaju dizajn i nadasve kompaktne dimenzije. Novi Kirabook i dalje krasi vrlo elegantno srebrno kućište koje je u potpunosti napravljeno od magnezija. Ovakav dizajn omogućio je da Kira bude prilično lagan ultraprijenosnik (1,3 kg), no i dalje dovoljno robustan i pogodan za svakodnevnu uporabu. Nažalost moramo spomenuti da, premda je općenito kvaliteta izrade prilično dobra, cijela konstrukcija nije izvedena iz jednog komada, pa se primjerice sa desne strane prijenosnika jačim pritiskom jedan dio malo odvaja od drugog. Nije ovo ništa strašno i vjerojatno nešto takvo ne bismo spomenuli da se ovdje ne radi o vrhunskom prijenosniku pozamašne cijene kod kojega ne opraštamo ovakve nesavršenosti u izradi.

Kira nas je međutim oduševila svojim kompaktnim dimenzijama. Čak je nešto i kompaktnija od 13-inčnog Retina MacBooka Pro. Ovakve dimenzije su iznimno zgodne za svakodnevno prenošenje, posebno ako imamo na umu hardversku moć modernih ultraprijenosnika.

Što se tiče opremljenost Toshiba se kod Kire posebno fokusirala na dvije stvari. Naime odlučili su ponuditi HDMI priključak s podrškom za Ultra HD (4k) rezoluciju i 3d prikaz, a nama se posebno svidjela i dostupnost tri USB 3.0 priključka.

IGZO i ChromaTune

Jedan od glavnih aduta Toshibine Kire svakako bi trebao biti ugrađeni WQHD ekran osjetljiv na dodir temeljen na tehnologiji IGZO. Kako ne bismo ulazili u detalje tehnologija IGZO (Indium gallium zinc oxide) je daleko pogodnija za ekrane velike gustoće piksela po inču, a trebala bi donijeti i određenu uštedu po pitanju potrošnje energije. Primjerice Apple kod svih novijih iPada koristi ovu tehnologiju. Nismo je dosada međutim viđali kod prijenosnika, pa je ovo svojevrsna premijera.

Ono što je međutim najvažnije je kako Toshiba ovdje nudi tvornički kalibriran ekran sa certifikatom Tehnicolor. Pomoću posebne aplikacije ChromaTune možete birati između nekoliko predefiniranih opcija za prikaz boja i odabrati onu koja vam najviše odgovara. Također moguće je dostupne profile pridružiti određenim aplikacijama poput Photoshopa, Lightrooma i sl.

Koju god da opciju odabrali (mi smo koristili Tehnicolor) prikaz boja je iznimno vjeran i precizan. Vidljivi kut je također vrlo dobar, a ekran je uvijek pravovremeno reagirao na pritisak. Nažalost iako je ovdje riječ o impresivnom ekranu kada govorimo o preciznosti prikaza boja, maksimalna razina svjetline je prilično slaba, što u konačnici utječe i na kontrast. Nadalje matrica je zaštićena Corning zaštitnim staklom, međutim ovo u konačnici rezultira iznimno reflektivnim ekranom. Ova činjenica u kombinaciji sa slabom maksimalnom razinom svjetline znači kako je Kira posve neupotrebljiva za rad pri jačem vanjskom svjetlu. Skoro da bismo rekli kako je poželjno ovaj prijenosnik koristiti u blago zamračenoj prostoriji.

Korak do vrha

I dok ekran ima posebno izražene prednosti i mane, možemo reći kako je Toshiba jako dobro pogodila sa hardverskom konfiguracijom kod Kire. Jasno Intelov procesor Broadwell serije U temelj je svega, no ovdje smo pronašli ipak dosta bržu varijantu Core i7. Ovom su procesoru pridruženi 8 GB radne memorije i Toshibin SSD kapaciteta od 256 GB. U svakom slučaju ovakve hardverske osnove omogućavaju respektabilnu razinu performansi, čak i u znatno zahtjevnijim aplikacijama.

Na nasreću Toshiba nije zadovoljavajuće riješila hlađenje. Koristi se naime minijaturni ventilator koji pritom, pod punim opterećenjem procesora, radi na urlikajućih 7000 okretaja i stvara dosta iritantnu neželjenu buku.

Ne možemo reći ni kako nas je Kira posebno impresionirala po pitanju vremena autonomije. Svega dva sata pod punim opterećenjem relativno je slab rezultat za ultraprijenosnik ovakve klase, bez obzira što su performanse više nego dobre.

Tipkovnicu u chiclet izvedbi sa pozadinskim osvjetljenjem karakteriziraju dovoljno velike tipke kojima možda malo fali hoda, dok je površina touchpada manjih dimenzija, ali dosta široka. Ugrađeni Harman Kardon zvučnici su pak vrlo dobri.

Nova je Kira svakako impresivan ultraprijenosnik koji oduševljava kompaktnim dimenzijama i posebno će zbog tvornički kalibriranog ekrana biti pogodan za profesionalnu primjenu, odnosno obradu fotografija i videa. Nažalost vrijeme autonomije je dosta kratko, a šteta je i što Toshiba nije više obratila pažnju na neke detalje koji u konačnici čine razliku između stvarno dobrog i vrhunskog ultraprijenosnika

SPECIFIKACIJE
Intelov chipset Broadwell LP, Intel Core i7 5500U vPro 2,4/ 3 GHz Turbo, 13,3-inčni WQHD LED ekran rezolucije 2560×1440 piksela osjetljiv na dodir, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 5500, Toshibin M2 256 GB SSD SATA-III, WLAN b/g/n/ac, BT 4.0, 3x USB 3.0, HDMI 2.0, čitač SD kartica, HD kamera, Harman Kardon stereo zvučnici, dimenzije: 316x 207x 19,8 mm, masa: 1,3 kg, Windows 8.1 Pro 64 bit

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.toshiba.com

CIJENA
11 456 kn

ZA
dizajn, kompaktne dimenzije, mala masa, vrlo dobre performanse, ekran visoke rezolucije sa iznimno preciznim prikazom boja, 3 USB 3.0 priključka

PROTIV
iznimno reflektivan ekran, slabija maksimalna svjetlina ekrana, buka pod opterećenjem, trajanje baterije nije osobito impresivno

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular