PočetnaMobySkylake prijenosnici usporedni test - Nova generacija mobilnosti

Skylake prijenosnici usporedni test – Nova generacija mobilnosti


Proteklo razdoblje u svijetu prijenosnih računala svakako su obilježili nova Intelova mobilna hardverska platforma sa procesorima Core šeste generacija poznatijim kao Skylake, te dakako usporedo s tim predstavljanje Windowsa 10. Svi su proizvođači iznimno brzi prihvatili novi hardversku mobilnu platformu, pa se velika većina modernih prijenosnika, od mainstreama do visoke klase,danas temelji na dvojezgrenim ili četverojzegrenim procesorima Skylake.

Tick-Tock je mrtav!

No razdoblje koje je prethodilo tome bilo je obilježeno velikim kašnjenjem u predstavljanju Intelovih mobilnih procesora Broadwell, odnosno uvođenja najnovijeg 14 nm FinFET proizvodnog procesa. Uostalom Intel je nedavno skrušeno priznao kako više nije u mogućnosti održavati zadani tempo, odnosno famozni tick-tock ciklus, kojime je bilo planiramo da se svake druge godine predstavlja nova procesorska arhitektura ili uvodi novi proizvodni proces. Ovaj se ciklus sada značajno usporava, pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li nova pomaknuta granica na tri godine biti uopće održiva. Sve u svemu možemo zaključiti kako se tehnološki neke stvari značajno usporavaju.
No s druge strane nitko ne može osporiti činjenicu kako su danas moderni prijenosnici cjenovno pristupačniji nego ikada ranije, te kako nude sve bolje i bolje performanse. Vrijeme autonomije je jedna kategorija koja je i dalje dosta ovisna o samom prijenosniku, odnosno kapacitetu baterije i ugrađenom hardveru.

intel skylake laptopi

Kompletiranje ponude

U proteklih smo pola godine imali priliku isprobati veliki broj novih prijenosnika koji se hardverski temelje na najnovijoj Intelovoj mobilnoj platformi, odnosno procesorima Skylake. U prošlom ste broju primjerice mogli pročitati naš usporedni test gamerskih i multimedijalnih prijenosnika koji se svi redom temelje na četverojezgrenim procesorima Skylake. Ovoga puta ćemo se pak pozabaviti ostatkom tržišta u koji spadaju ultraprijenosnici, poslovni prijenosnici i prijenosnici srednje klase.
Svi oni se redom u pravilu temelje na energetski posebno učinkovitoj seriji U procesora Skylake.

Zapravo je Intel sa predstavljanjem procesora Skylake jasno podijelio mobilne procesore u tri osnovne grupe. Prvu i najveću grupu čine dvojezgreni procesori seriju U sa potrošnjom energije u pravilu do 15 vata. Ovi se procesori danas ugrađuju u razne tipove prijenosnika, od mainstream prijenosnika do ultraprijenosnika i multimedijalnih prijenosnika više klase. Drugu grupu Skylake procesora čine moćniji četverojezgreni procesori oznake H sa potrošnjom energije do 45 vata, koji su danas temelj najmoćnijih multimedijalnih i gamerskih prijenosnika. Konačno tu su i najštedljiviji Skylake procesori Core M, odnosno procesori oznake Y (troše 4,5 vata energije) koji su namijenjeni ugradnji u hibridne prijenosnike i posebno tanke i lagane ultraprijenosnike.

Što je sve novo?

Dakako sa povećanjem potrošnje energije rastu i ukupne performanse samih procesora što ni ne trebamo posebno naglašavati. Premda za ogromnu većinu prijenosnika procesori serije U predstavljaju optimalan odabir. Upravo su ovi procesori temelj svih prijenosnika koje ćemo vam prezentirati kroz ovaj usporedni test. Ponajprije ćemo se još kratko osvrnuti na neke ključne novosti koje nam donose procesori Skylake po pitanju same arhitekture i podrške za najnovije tehnologije uz fokus jasno na procesore serije U.

skylake prijenosnici tablica

Skylake je zapravo sve ono što je Broadwell trebao biti. Nešto novija arhitektura donosi poboljšanje po pitanju performansi na istom radnom taktu, a 14-nanometarski proces osigurava odličan omjer performansi po utrošenom vatu energije. Skylake u mobilni svijet donosi i podršku za DDR4, ali i najnoviju generaciju Intelovih grafičkih procesora.
Kada govorimo međutim o DDR4 memoriji u većini slučajeva se ona koristi u kombinaciji sa moćnijim četverojezgrenim procesorima serije H, dok se proizvođači često, zbog nešto nižih troškova i manje potrošnje energije, sa procesorima serije U i dalje odlučuju koristiti provjerenu DDR3L memoriju.

Kada govorimo chipsetima koji prate najnoviju generaciju procesora zapravo govorimo o nečemu što Intel popularno naziva PCH (Platform Controller Hub).
Međutim u slučaju Skylake procesora serije U radi se zapravo o klasičnom SoC (System on a Chip) sustavu sa integriranim ulazno-izlaznim jedinicama na istu jezgru sa samim procesorom, što uključuje iznimno energetski učinkovito sučelje OPIO (on package input-output) brzine 4 GB/s.
Sa strane funkcionalnosti i povezivosti sa vanjskim uređajima Skylake donosi nazivnu podršku za USB type C (potencijalno USB 3.1) i Thunderbolt 3.

skyalke laptopi ddr4 memorija

Integrirani DX12

Procesori Skylake donose određene arhitekturalne promjene, optimizacije i poboljšanja koja bi trebala donijeti porast performansi na istom radnom taktu u odnosu na prethodnike u vidu procesora Broadwell i Haswell. U osnovi ključna stavka je podrška za veći broj out of order instrukcija odnosno mogućnost izvršavanja više instrukcija istovremeno, kao i poboljšanje performansi putem HyperThreadinga. Jasno postoji još veliki broj manjih optimizacija i poboljšanja koje bi u konačnici trebale donijeti porast performansi od otprilike 5 % na istom radnom taktu u odnosu na Broadwell procesore.
Skylake u mobilni svijet donosi Intelove Gen9 integrirane grafičke procesore. Oznake novih grafičkih čipova su sada ponešto drugačije u obliku HD 500, a primjerice procesori serije U većinom posjeduju grafički procesor HD 520, a serije H HD 530. ovi grafički procesori posjeduju 12 do 48 izvršnih jedinica i donose podršku za Direct X 12 (FL 12_1). Svakako zanimljiva novost je hardverska podrška za HEVC/H265 dekodiranje, podrška za DisplayPort 1.2 i eDP 1.3 (maksimalna rezolucija 3840 x 2160 @ 60 Hz) i HDMI 1.4a (maksimalna rezolucija 3840 x 2160 @ 30 Hz), uz mogućnost spajanja do tri monitora istovremeno.
Što se tiče samih performansi Gen 9 Intelovi grafički čipovi bi trebali donijeti do 40 % bolje performanse od onoga što su nam nudili integrirani grafički procesori kod Broadwella.

Speed Shift

Jedna od posebno intrigantnih novih funkcionalnost procesora Skylake trebalo bi biti nešto što Intel naziva Speed Shift. Ovo je mogućnost dakako dostupna isključivo ukoliko koristite Windows 10 i pritom imate instaliranu 1511 nadogradnju. Naslušali smo se dosta priča od Intela i Microsofta o tome kako su procesori Skylake i Windows 10 dizajnirani zajedno, pa je ovo jedna od funkcionalnosti koje bi trebale potkrijepiti ovakvu retoriku. O čemu se zapravo radi?
Dosada je OS u trenutku kada je to bilo potrebno, ovisno o zadanoj aplikaciji, procesoru slao zahtjev za povećanjem ili smanjenjem brzine rada. Reakcija na ovakav zahtjev je otprilike trajala 30 ms. Skylake procesori međutim sada mogu sami prepoznati i odrediti kada je potrebno smanjiti i povećati radni takt pri čemu će se latencija smanjiti na samo 1 milisekundu.

skylake laptop uspordna tablica

Pitate se međutim što če to međutim konkretno značiti za mene kranjeg korisnika? U osnovi trebala bi se poboljšati odzivnost operativnog sustava i u nekim slučajevima poboljšati performanse procesora. Međutim ovo je više subjektivna kategorije, jer je dobitak putem ove funkcionalnosti vrlo teško izmjeriti u praksi.

Međutim ovakva povezanost modernog OS i konkretne verzija procesora samo je uvod u planove koje je Microsoft naznačio početkom ove godine. Naime prema navodima iz Microsofta buduće verzije procesora i hardverskim platformi neće više biti podržane odnosno u teoriji neće pravilno raditi ukoliko koristite neki od starijih OS-ova koji se ne odaziva na ime Windows 10. Ovo je još jedna korak prema Microsoftovoj želji da Windows 10 bude jedini njihov OS koji ćemo svi koristiti. Međutim bez obzira na to sve skupa i na besplatnu nadogradnju na Windows 10, još uvijek ogromna većina korisnika na svojim računalima kao primarni OS koriste ili Windows 7 ili čak Windows XP!

Windows 10 i Sylake-dobitna kombinacija!

Intel je Sylake prozvao svojim najboljim procesorom dosada! Prilično smjela tvrdnja moramo priznati. No koliko u svemu tome ima istine? Nedvojbeno je kako je Intel sa Skylakeom uspio izvesti najkompletnije predstavljanje novih procesora dosada, obzirom da su u nekoliko mjeseci svjetlo dana ugledale varijante za stolna računala, klasične prijenosnike, ultraprijenosnike. Također nema dvojbe kako je riječ o energetski najučinkovitijim procesorima dosada. Međutim konkretan porast performansi na istom radnom taktu u odnosu na prethodnike u vidu Broadwell i Haswell procesora nije osobito spektakularan.

pc mark 8 tablica za laptope

Međutim jasno kupujete li danas novi prijenosnik logično je da se odlučite za prijenosnik sa Skylake procesorom. Osim u slučaju da ciljate na one baš najjeftinije modele. Kako sada stvari stoje Skylake prijenosnici će ostati aktualni još neko vrijeme sve do početka 2017.godine. Stoga je sada pravo vrijeme za kupnju novog prijenosnika.
Naše je mišljenje kako mainstream prijenosnici više klase, hibridni prijenosnici i ultraprijenosnici, kategorije uređaja koje su najviše profitirale od predstavljanja procesora Skylake. Prijenosnici srednjeg tržišnog razreda su sve napredniji, a kod ultraprijenosnika posebno do izražaja dolazi poboljšanje performanse integriranog grafičkog podsustava.

Dobro vrijeme za kupnju

Kako smo tijekom posljednjih nekoliko mjeseci testirali jako mnogo novih prijenosnika sa procesorima Skylake možemo ustvrditi kako proizvođači nikada brže nisu zapravo završili tranziciju na najnoviju mobilnu hardversku platformu.
Što se tiče konkretnih modela ovdje smo izdvojili njih deset koji su posebno privukli našu pažnju. Većinom je riječ vrlo fleksibilnim i funkcionalnim uređajima kojima se ili ističu lakom prenosivošću ili pak nude jako dobar omjer cijene i performansi.
Činjenica je kako se većina ovdje opisanih prijenosnika temelji na prilično naprednim hardverskim konfiguracijama, pa samim time nisu osobito jeftini. Međutim svi proizvođači nude velik izbor kod svakog modela po pitanju hardverskih komponenti, pa možete odabrati nešto sporije procesore Core i3 i i5, kao i nešto manje radne memorije, te na taj način značajno uštedjeti prilikom kupnje pojedinog modela.

asus ux303ub

Asus UX303UB

Asusovi Zenbookovi su sa nam već doista dugo vremena, obzirom da je Asus među prvima prihvatio Intelovu Ultrabook inicijativu i ponudio ultraprijenosnik vrhunskih performansi. Međutim ono što nas je poprilično šokiralo kako najnoviji model Zenbooka praktički izgleda isto poput onog od prije pet godina. Kao da je vrijeme stalo. Još uvijek je tu vrlo robusno aluminijsko kućište i vanjština koje dobrim dijelom podsjeća na MacBook Air.

Ultraprijenosni klasik!
Iako je svojevremeno predstavljao vrh modernog thin and light dizajna, danas Zenbook više uopće ne djeluje tako tanko i lagano. Kućište je na najdebljem dijelu tanko 19,2 mm, a ukupna masa se približava 1,5 kg što je za današnje pojmove na granici za ultraprijenosnu kategoriju. Ipak ovdje moramo napomenuti kako smo testirali model Zenbooka sa procesorom Core i7 i ugrađenom Nvidijinom zasebnom grafičkom karticom.
Svejedno kako god bilo Asus bi morao unaprijediti i osvježiti dizajn koji sada već pomalo kaska za konkurencijom. Dakako ovdje moramo naglasiti i kako ekran ne možete zakrenuti za 360 stupnjeva
S druge strane Asus je pojedine elemente svojeg Zenbooka tijekom godina u dobroj mjeri dorađivao, pa su neke stvari gotovo dovedene na savršenstva. Pritom mislimo prije svega na odličnu chiclet tipkovnicu sa većim tipkama koje jako dobro reagiraju na pritisak i ne fali im hoda. Touchpad je također vrlo dobar.
Slično možemo ustvrditi i za ugrađeni ekran. Obzirom na veličinu od 13 inča Full HD rezolucija je ovdje najbolji mogući odabir. Kvaliteta prikaza je vrlo visokoj razini uz širok vidljivi kut, a treba napomenuti kako je riječ o mat ekranu.
Opremljenost je također prilično respektabilna, premda ćete za neke stvari morati koristiti odgovarajuće adaptere.

Brz, dugovječan i isplativ
Ovaj se Zenbook povrh svega može pohvaliti i odličnim performansama. Ugrađeni Skylake Core i7 procesor najbrži je trenutno u ponudi Intelove štedljivije serije U, a u kombinaciji sa 8 GB radne memorije i ugrađenim prilično brzim SSD-om, osigurava iznimne performanse. Pritom je posebnost ovog ultraprijenosnika i ugrađena zasebna Nvidijina grafička kartica 940M koja je ipak nešto sposobnije rješenje od integriranih Intelovih grafičkih čipova. Međutim novije igre s njom baš i neće moći ugodno igrati, no nešto stariji naslovi nisu nikakav problem.
Jako nam se dopalo kako je ovaj Zenbook iznimno tih pod punim opterećenjem. Energetski učinkovite hardverske komponente uz kombinaciji sa kvalitetnim rashladnim sustavom i ne pretjerano tankim kućište, očigledno su omogućile tih rad.
Također vrijeme autonomije iznosi vrlo respektabilnim 5-6 sati uobičajenog rada što je vrlo dobar rezultat. U svakom slučaju Zenbook je i dalje vrlo dobar klasični ultraprijenosnik koji pritom nudi u nešto sposobniju zasebnu grafičku karticu.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 13,3-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520+ Nvidia 940M 2 GB GDDR3, samsungov 850 Evo SSD 256 GB SATA III, LAN, VGA (putem adaptera), WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, HDMI, DisplayPort, čitač SD kartica, HD kamera, stereo zvučnici, dimenzije: 323x 2223x 19,2 mm, masa: 1,45 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 97 700
www.asus.com
CIJENA
na upit
ZAŠTO KUPITI
performanse, opremljenost, vrlo dobar Full HD ekran, trajanje baterije, zasebna grafička kartica, tih rad
KLJUČNI NEDOSTACI
pomalo zastarjeli dizajn, ekran se ne može zakrenuti za 360 stupnjeva
OCJENA 4/5

acer aspire f15

Acer Aspire F15

Poput nekih drugih proizvođača i Acer je tranziciju na najnoviju Intelovu mobilnu platformu i procesore Skylake iskoristio za malo preslagivanje i osvježenje ponude. Sa nama je tako sada model naziva F15 kojega bismo mogli smjestiti zapravo u gornju srednju klasi. Pritom je testirani prijenosnik iznimno hardverski moćna opcija, no na tržištu će se pojaviti konfiguracije sa nešto slabijim hardverskim komponentama i umjerenijom cijenom.

Napredna srednja klasa
Što se tiče samog dizajna F15 je dosta sličan V5 i sličnim Acerovim prethodnim modelima. Kućište je tamne boje i kvaliteta izrade je prilično dobra. Kao i prethodni Acerovi prijenosnici koji većinom spadaju u srednju klasu i F15 dolazi sa chiclet tipkovnicom koje se ističe dosta plitkim tipkama i touhcpadom iz jednog komada, prilično velike površine. Ovakva izvedba tipkovnice i touchpada nije najsretnija, međutim kada se na njih naviknete poslužit će vam sasvim dobro.
Ono što nam se pak jako sviđa kod novijih Acerovih modela je vrlo dobra opremljenost. F15 posjeduje jedan USB 3.1 Type C priključak, a uz njega nalazimo dva klasična USB 3.0 priključka i HDMI.

Ugrađeni Full HD ekran se temelji na TN matrici što nije baš najsretniji odabir. Vidljivi kut je za današnje pojmove dosta loš i uzak, pa slika blijedi i mijenja kontrast ovisno o kutu gledanja. Sama kvaliteta prikaza u svojoj osnovi je međutim dobra, kada uspijete pronaći idealni kut gledanja. Full HD rezolucija je svakako veliki plus.

Odlične performanse
Već smo spomenuli kako je testni model F15 opremljen prilično moćnim hardverom. Core i7 Skylake procesor serije U je vrlo dobro i energetski učinkovito rješenje, a zanimljivo kako Acer ovdje u kombinaciji sa njim koristiti bržu DDR4 memoriju što nije baš čest slučaj kod drugih proizvođača. Nadalje F15 će standardno dolazi i sa nešto moćnijom zasebnom grafičkom karticom u obliku Nvidijine GTX950M. Pritom je ova kartica kod testnog modela bila opremljena i sa 4 GB brze GDDR5 videomemorije.
Hardversku konfiguraciju zaokružuje diskovni podsustav koji u ovom slučaju čine Samsungov M2 SSD i klasičan tvrdi disk.

Acerov F15 u ovakvoj konfiguraciji nudi odlične performanse bilo da je riječ o svakodnevnom radu, zahtjevnijim aplikacijama ili igrama. Moguće je igrati i najnovije igre na Full HD rezoluciji.
Vrijeme autonomije je također vrlo solidno te iznosi preko 5 sati uobičajenog rada.
Kada malo sredimo dojmove ostaje nam samo zaključiti kako je F15 još jedan u nizu vrlo dobro izbalansiranih Acerovih prijenosnika koji nudi dobar omjer cijene i performansi. Nije bez mana, ali sa ovim modelom Acer dodatno podiže nekakav standard po pitanju performansi kada govorimo o prijenosnicima srednje klase.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 15,6-inčni Full HD ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 2x 8 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD 520+ Nvidia GTX 950 M 4 GB GDDR5, Samsungov SSD PM851 256 GB M2 SATA III+ Seagateov tvrdi disk 1 TB, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, VGA, HDMI, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x USB 3.1 Type-C, čitač SD kartica, HD kamera, stereo zvučnici, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Acer Hrvatska
www.acer.hr
CIJENA
7799 kn
ZAŠTO KUPITI
omjer cijene i mogućnosti, vrlo dobre performanse, sposobna zasebna grafička kartica. SSD+ tvrdi disk, trajanje baterije, USB 3.1 Type-C priključak
KLJUČNI NEDOSTACI
kvaliteta ekrana, izvedba touchpada i tipkovnice
OCJENA 4/5

hp probook 470 g3

HP ProBook 470 G3

Kada imate poprilično uspješnu i etabliranu seriju prijenosnika koja se pritom dobro prodaje jedino što vam preostaje redovito hardverski osvježavati svoju ponudu. HP-ova serija ProBooka svakako je jedna od prodavanijih na domaćem tržištu, a HP je nedavno ovu seriju hardverski nadogradio, pa se od sada temelje na najnovijim Intelovim procesorima Skylake.
Robustan i opremljen
Posebno je ovaj 17-inčni model ProBooka oduvijek bio vrlo primamljiv domaćim kupcima, a nije nimalo teško shvatiti zašto. Riječ je o vrlo dobro izbalansiranom prijenosnik koji nudi odlične performanse vrlo dobru opremljenost i velik ekran po relativno pristupačnoj cijeni. Istina s ovim modelom nećete dobiti primjerice Windows 10, a li ćete zato biti nagrađeni iznimno moćnim i brzim procesorom Core i7-6500U. U kombinaciji sa ugrađenih 8 GB radne memorije ovakav procesor omogućava odlične performanse u ovom cjenovnoj klasi. Pritom je i poprilično energetski učinkovit.

Premda je HP-ov ProBook u svojoj osnovi namijenjen poslovnim korisnicima ima zapravo sve odlike svestranog prijenosnika koji će se vrlo dobro snaći u više uloga. U svakom slučaju će mu pomoći vrlo kvalitetna izvedba i robusnost koja ga čini vrlo pogodnim za svakodnevno korištenje.
Svakako bismo vam preporučili i odabir modela sa Full HD ekranom. Naš testni model je bio opremljen klasičnim HD+ ekranom koji nije loše rješenje ukoliko vam multimedija nije na prvom mjestu. Svakako bismo istaknuli da ProBook i dalje omogućava relativno jednostavan pristup unutrašnjosti i nadogradnju memorije i tvrdog diska, što nažalost danas više nije slučaj sa većinom modernih prijenosnika.

Isplativ poslovnjak
HP je u cijelu priču po povoljnoj cijeni utrpao i zasebnu grafičku karticu koja istina nije osobito moćna, ali donosi podršku za sve moderne tehnologije. Novije igre neće biti moguće igrati. No nešto starije naslove i popularne online igre će ova kartica bez problema pokrenuti, uz zadovoljavajući broj sličica u sekundi

ProBook se ističe i vrlo pouzdanom i robusnom izvedbom tipkovnice i touchpada koji će vam omogućiti lagodan i nadasve brz rad. Svakako moramo naglasiti i odličnu opremljenost koja već duže vremena ide ruku pod ruku sa HP-ovim ProBookovima.
U svakom slučaju testirani je model višpe pgodan za poslovne korisnike, dok će oni željeni naprednijih multimedijalnih osobina ipak morati potražiti model sa nešto drugačijom hardverskom konfiguracijom. I dalje je ProBook itekako isplativ prijenosnik obzirom prije svega na svoju robusnost i odličnu opremljenost. Jedino je šteta što kod ovog modela baterija ne traje malo duže.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 17,3-inčni HD+ ekran rezolucije 1600x 900 piksela,1x 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520+ AMD Radeon R7 M340 2 GB GDDR3, DVD RW, Toshibin tvrdi disk 1 TB SATA II, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, VGA, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, čitač SD kartica, čitač otiska prsta, HD kamera, stereo zvučnici, dimenzije: 413,8x 279,5x 25,3 mm, masa: 2,84 kg, bez OS-a
USTUPIO
HP Store, (01) 65 23 177
www.hp.com
CIJENA
6899 kn
ZAŠTO KUPITI
prihvatljiva cijena, vrlo dobre performanse, odlična opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
spora grafička kartica
OCJENA 4/5

lenovo yoga 260

Lenovo Yoga 260

Yoga 260 je sve ono što dosada ThinkPad X260 nije bio. Yoga 260 je ultimativni, maleni, lagani, poslovni ultraprijenosnik vrhunskih performansi i nevjerojatno dobre opremljenosti. Zapravo je riječ o minijaturnom klonu 14-inčne Yoge X1 koju smo nedavno imali priliku isprobati.

Ultimativni poslovni ultraprijenosnik
Do prije nekoliko godina je doista teško bilo zamisliti ultraprijenosnik ovakvih performansi i mogućnosti. Zapravo jedino ograničenje koje vidimo u cijeloj priči predstavlja nešto manji 12,5-inčni ekran.
A kompaktne dimenzije su svakako ono što će privući sve poslovne korisnike željne vrhunskih performansi unutar malog kućišta. Yoga 260 mjeri oko 31 cm u dužinu, tanka je 17,8 mm, a težina joj iznosi 1,3 kg. U svakom slučaju ovaj je prijenosnik iznimno ugodan za korištenje i bez problema ćete ga svakodnevno nositi sa sobom.
Kod Yoge 260 svakako moramo spomenuti jednu stvar. Vezana je uz tipkovnicu a zove se Lift ’n Lock. Ovime Lenovo rješava uobičajen problem da vam tipke tipkovnice smetaju kada ekran spustite do kraja i uređaj želite koristiti poput tableta. Naime ovdje se tipke prilikom zakretanja ekrana polako uvlače u unutrašnjost i zapravo ih ne osjetite previše kada Yogu koristimo kao tablet.

Spomenut ćemo i vrhunsku opremljenost. Jasno model koji smo mi isprobali bio je doista krcat svime i svačime. Ponajprije tu je Lenovova digitalna olovka koja dolazi u paketu i ima svoje posebno mjesto za odlaganje. Nadalje tu je podrška za OneLink+ odnosno postolje (dock) kojime vrlo lako možete poboljšati opremljenost, a zahvaljujući odgovarajućim adapterima dobiti recimo i funkcionalnost LAN I VGA priključaka.

Poželjan suputnik
Yoga 260 je opremljena sa 12,5-inčnim Full HD ekranom osjetljivim na dodir. Ekran se temelji na tehnologiji IPS i svakako pruža sasvim dobru kvalitetu slike. Jasno za nekakvu profesionalnu obradu slike i videa bit će potrebno koristiti adekvatan dodatni monitor.
Impresivno je kakve performanse danas mogu ponuditi ultraprijenosnici ovako malih dimenzija. Kombinacija Skylake Core i7 procesora, NVMe SSD-a i 16 GB DDR4 memorije jasno dala je ovdje vrhunske rezultate. Yoga 260 je svakako jedan od najbržih ultraprijenosnika koji smo ikada testirali.
Vrijeme autonomije je nažalost jedna od stavki kod kojih Yoga 260 ne briljira. Očekujte u najbolje slučaju 4-5 sati uobičajenog rada. Prihvatljivo, ali ne i pretjerano dobro.
Sigurnosne opcije kod našeg testnog modela uključivale su podršku za TPM 2.0, čitač otiska prsta novije generacije koji radi više nego dobro i predviđeno mjesto za smart card čitač.
Što reći na kraju nego da je Lenovo kombiniranjem dobro poznatog koncepta Yoge sa dizajnom, opremljenošću i performansama jednog ThinkPada doista kreirao ultimativni poslovni ultraprijenosnik.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6600U 2,6/ 3,4 GHz Turbo, 12,5-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela osjetljiv na dodir, 16 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD 520, Samsungov M2 SSD 512 GB PCIe NVMe, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, HDMI, 1x mini-DisplayPort, 1x OneLink priključak za postolje, LAN, VGA (pomoću OneLink dock adaptera), čitač SD kartica, čitač otiska prsta, HD kamera, podrška za 4G/LTE, podrška za smart card, dimenzije: 309,9x 220x 17,8, masa: 1,3 kg, Windows 10 Home 64 bit, digitalna olovka ThinkPad Pen pro
USTUPIO
Lenovo Store, (01) 64 42 822
www.lenovo.com
CIJENA
15 999 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, male dimenzije i masa, Full HD ekran osjetljiv na dodir, vrhunske performanse, izvrsna opremljenost, digitalna olovka, odlična tipkovnica
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanje baterije bi moglo biti duže, izvedba touchpada
OCJENA 5/5

acer aspire r14

 

Acer Aspire R14

Acerov hibridni prijenosnik R14 (model R5-471T) zapravo bismo mogli svrstati u neku posebnu kategoriju. Sa veličinom dijagonale od 14-inča i masom od 1,9 kg malo je prevelik i pretežak da biste ga koristili poput klasičnog ultraprijenonsika. S druge strane znatno je manji i lakši od većih prijenosnika, a pritom nudi usporedive performanse i opremljenost.

Moderan hibrid
Pogledamo li sam dizajn nema tu nečeg osobito zanimljivog. Kućište tamne boje je većinom napravljeno od plastike. Kvaliteta izrade i robusnost su na zadovoljavajućoj razini. Ono što nam se međutim nikako ne sviđa su plastični držači ekrana. Smatramo kako bi zbog čvrstine i robusnosti ovi držači morali biti metalni.
Kućište je poprilično tanko (18,5 mm), a masa je prihvatljiva (1,9 kg), međutim R14 se ipak bolje snalazi u ulozi klasičnog prijenosnika negoli kao ultraprijenosnik namijenjen svakodnevnom prenošenju.

Pogledamo li prednji dio kod R14 uočavamo touhcpad pozamašnih dimenzija i dosta prostranu tipkovnicu. Nažalost tipke na tipkovnici su iznimno plitke i ne omogućavaju odgovarajući osjećaj prilikom pritiska. Istina za volju nakon što se naviknete na ovakvu tipkovnicu možete najnormalnije raditi.

Acer je u ovom slučaju odabrao ekran veličine od 14 inča što naglašava ambiciju R14 da uspješno zamijeni klasične prijenosnike. Ugrađeni ekran omogućava vrlo dobru kvalitetu prikaza zahvaljujući tehnologiji IPS. Također pravovremeno reagira na pritisak i općenito omogućava vrlo ugodan rad putem upravljanja dodirom. Nažalost maksimalna razina svjetline je preslaba, pa nam se ekran često činio pretaman..

Fleksibilan i funkcionalan
Ako bismo morali izdvojiti dva ključna prodajna aduta kod R14, svakako bismo morali navesti odličnu opremljenost i vrlo dobre performanse. Opremljenost je dosita izvrsna. Moramo dakako istaknuti podršku za USB 3.1 Type C, ali i ugrađeni modul za bežičnu mrežu sa podrškom za MU-MiMO
Jako dobre performanse pak omogućava prilično moćan Intelov procesor Core i7 potpomognut sa 8 GB radne memorije i Kingstonovim SSD-om. Čak štoviše razina performansi je iznenađujuće dobra obzirom na cijenu.
Inicijalno smo dobili poprilično slabe rezultate prilikom našeg uobičajenog testa trajanja baterije. No poučeni prethodnim iskustvima u takvim slučajevima, bateriju smo nekoliko puta napunili i ispraznili do kraja. Ovo je rezultiralo daleko boljim vremenom autonomije koje je iznosilo nešto 3-5 sati uobičajenog rada.

U konačnici Acerov R14 je moderan i fleksibilan prijenosnik kojega vidimo kao dobru alternativu većim 15-inčim modelima, obzirom da nudi odlične performanse i izvrsnu opremljenost u kućištu manjih dimenzija.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 14-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 8 GB LPDDR3 1600 MHz, Intel HD 520, Kingstonov SSD 256 GB M2 SATA III, LAN (putem adaptera), WLAN b/g/n/ac MU-MiMo, BlueTooth, 2x USB 3.0, 1x USB 2,0, 1x USB 3.1 Type C, HDMI, čitač SD kartica, HD kamera, stereo zvučnici, dimenzije: 343,8x 245x 18,5 mm, masa: 1,9 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Recro, (01) 36 50 777
www.acer.hr
CIJENA
7699 kn
ZAŠTO KUPITI
cijena, funkcionalnost, performanse, podrška za USB 3.1 Type C, odlična opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanja baterije, preslaba maksimalna razina osvjetljenja ekrana, tipkovnica i touhcpad bi mogli biti kvalitetniji
OCJENA 4/5

toshiba radius 12 p20w

Toshiba Radius 12 P20W-C-106

Ključni prodajni adut ovog ultraprijenosnika je Ultra HD ekran. Radius dolazi sa ekranom dijagonale 12,5 inča što znači da govorimo o gustoći od 352 piksela po inču! Ovo su već brojke usporedive sa modernim tabletima ili pametnim telefonima. Nedvojbeno je kako Ultra HD ekran kod Radiusa omogućava iznimno detaljan, jasan i oštar prikaz uz širok vidljivi kut.
4k na 12 inča!
Glavna osobina mu je međutim precizna tvornička kalibracija po certifikatu Technicolora. Toshiba čak nudi i posebnu aplikaciju ChromaTune pomoću koje možete detaljno podešavati prikaz na ekranu.
No postavlja se pitanje trebali nam 4k kod ultraprijenosnika. Ovakav bi ekran doista mogao biti od koristi nekom profesionalcu koji se bavi obradom videa ili slika, a treba mu manji prijenosnik za rad na terenu. Međutim sumnjamo kako će takvi korisnici odbrati Radius kao svoj alat.

Inače Radius je doista vrlo simpatičan hibridni ultraprijenosnik. Ističe se iznimno kompaktnim dimenzijama, a pritom je i vrlo prihvatljive mase. Idealan suputnik. Srebrno aluminijsko kućište izgleda prilično atraktivno. Nažalost nije riječ o konstrukciji iz jednog komada (unibody) što donekle narušava dizajn. Također zamijetili smo kako je ekran vrlo nestabilan i njiše se kada ga preklopimo i Radius pokušamo koristiti poput kakvog klasičnog tableta. U svako slučaju ne možemo reći kako je Toshiba potpuno promašila što se tiče dizajna, ali iritantnih propusta definitivno ima.

Opremljenost za pet!
Ono što je veliki plus kod Radiusa je svakako odlična opremljenost. Toshiba ovdje nudi HDMI priključak sa podrškom za Ultra HD, ali i podršku za USB 3.1 i Intelovu tehnologiju bežičnog prijenosa slike WiDi.
Nešto smo manje bili oduševljeni tipkovnicom i touchpadom. Zapravo su po nama ključni problem male dimenzije. Touchpad je pogotovo dosta malen, a sličnu konstataciju možemo upotrijebiti i tipke na tipkovnici.
Obzirom da smo testirali jednu od hardverski najmoćnijih konfiguracija Radiusa nije nas začudilo da su performanse odlične. Intelovi procesori serije U iz generacije u generaciju nude sve bolje performanse, pa je ugrađeni Skylake Core i7 zapravo iznimno moćan procesor u kućištu ovako malih dimenzija. SSD je također iznimno brz,tako da je ukupno rad sa Radiusom vrlo ugodno iskustvo. Ključan je problem međutim prekratko vrijeme autonomije. Ultra HD ekran sa milijunima piksela i Core i7 u dobroj su mjeri “progutali” kapacitet baterije. Tako da je vrijeme autonomije čak i sa uključenim opcijama za štednju energije vrlo, vrlo kratko.
Radius 12 je doista impresivan ultraprijenosnik, no kratko vrijeme autonomije i neki iritantni propusti po pitanju dizajna ozbiljni su nedostaci s kojima će se svi budući vlasnici morati nositi.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 12,5-inčni Ultra IPS ekran rezolucije 3840x 2160 piksela za certifikatom Technicolor, 8 GB LP-DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Samsungov SSD PM871 256 GB M2, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth 4.0, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C, 1x HDMI sa podrškom za Ultra HD rezoluciju, podrška za tehnologiju Intel WiDi, čitač SD kartica, HD kamera, Harman Kardon stereo zvučnici, dimenzije: 299,5x 209x 15,4 mm, masa: 1,32 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 79 700
www.toshiba.com
CIJENA
11 287 kn
ZAŠTO KUPITI
kompaktnost, aluminijsko kućište, fleksibilnost, performanse, precizno kalibriran Ultra HD ekran, opremljenost, USB 3.1 Type-C
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanje baterije, ekran je dosta nestabilan kada uređaj koristimo poput tableta, izostanak podrške za 3G/4G, relativno bučan pod opterećenjem
OCJENA 4/5

lenovo yoga 900-13isk

Lenovo Yoga 900-13ISK

Yoga 900 je pravi nasljednik prethodne dvije generacije Yoge Pro, samo što je Lenovo sada pomalo izmijenio nazive i dodao nove modele. Sada nam Lenovo u svojoj ponudi hibridnih ultraprijenosnika za kućne korisnike nudi zapravo tri serije Yoge 500, 700 i 900, pri čemu je Yoga 900 top model i duhovni nasljednik Yoge 3 Pro.

Patentirani dizajn
Za razliku od svog prethodnika Yoge 3 pro, novi Lenovov hibridni ultraprijenosnik najviše klase se temelji na procesorima Skylake U. Sjetimo se kako je Yoga 3 Pro bila temeljena na posebno štedljivim procesorima Boradwell Core M. Ova promjena implicira kako će vam Yoga 900 omogućiti znatno bolje performanse od Yoge 3 Pro. Pritom je međutim Yoga 900 nešto deblja i teža od prethodnika.
Ključna odrednica dizajna je i dalje aluminijski držač zakretnog ekrana koji je izveden u obliku narukvice za sat što je Lenovo prvi puta primijenio kod Yoge 3 Pro. Kako god bila ukupna masa je svega 1,3 kg što je vrlo malo za hibridni ultraprijenosnik sa ekranom od 13 inča. Yoga 900 je iznimno lagana i pogodna za često prenošenje. Robusnost joj je pritom nadasve uzorna.

Nama se također učinilo kako su rubovi prijenosnika sad nešto više zaobljeni nego kod prethodnika. Što svakako olakšava korištenje. Također nam se čini da je obrub oko ekrana nepotrebno velik, iako je ovdje riječ o edge to edge dizajnu sa posebnim zaštitnim staklom.
Pogledamo li opremljenost Yoge 900 u odnosu na prethodnika nameće se jedan ključan detalj. Riječ je o UB 3.1 Type-C priključku koji sada zamijenio mini-HDMI priključak kod Yoge 3 Pro. oJako je lijepo imati podršku za najnoviji i najbrži USB standard. Međutim perifernih USB 3.1 uređaja i nema baš mnogo još uvijek na tržištu, a s druge strane kako biste dobili bilo kakav video izlaz sada morate koristiti USB 3.1 na HDMI adapter, koji još k tome morate kupiti zasebno.

I brza i dugovječna
Ugrađeni ekran je potpuno identičan onome što smo vidjeli kod Yoge 3 pro. Riječ je o ekranu iznimno visoke rezolucije temeljnom na Samsungovoj IPS LCD matrici. Ističe se vrlo dobrim prikazom boja i širokim vidljivim kutom. Nažalost određena boljka mu je nešto slabiji kontrast. Također preciznost boja bi mogla biti bolja.
Hardversko osvježenje u obliku Skylake u procesora omogućava novoj Yogi odlične performanse. Mi smo testirali model sa procesorom Core i5, no možete odbrati skuplju Core i7 varijantu.
Dosta smo se međutim bojali kako će se odluka da se ovdje umjesto Corea M ugradi procesor serije U odraziti na vrijeme autonomije. Pokazalo se kako su naša strahovanja bila neopravdana. Yoga 900 vam naime omogućava 6-8 sati uobičajenog rada ili preciznije više od tri sata pod punim opterećenjem što smo zabilježili na našem testu.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i5 6200U 2,3/ 2,8 GHz Turbo, 13,3-inčni WQHD+ IPS ekran rezolucije 3200x 1800 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Samsungov SSD PM871 256 GB M2, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth 4.0, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C sa podrškom za video izlaz, 1x USB 2.0 (služi i kao priključak za napajanje), čitač kartica 4 in 1, HD kamera, JBL stereo zvučnici, dimenzije: 324x 225x 14,9 mm, masa: 1,27 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 79 700
www.lenovo.com
CIJENA
9935 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, mala masa, fleksibilnost, performanse, kvalitetan ekran visoke rezolucije, trajanje baterije, opremljenost, USB 3.1 Type-C
KLJUČNI NEDOSTACI
izostanak HDMI priključka, izostanak podrške za 3G/4G, touchpad nije osobito ugodan za dugotrajan rad
OCJENA 5/5

hp spectre x360 13-4101nn

HP Spectre x360 13-4101nn

Spectrea x360 je trenutno sam vrh vrhova HP-ove ponude kada govorimo o ultraprijenosnicima. I ima gotovo sve što kod ultraprijenosnika možete poželjeti. Kompaktne dimenzije, energetski učinkovit procesor izvrsnih performansi, vrhunski ekran visoke rezolucije osjetljiv na dodir kojega možete zakrenuti za 360 stupnjeva, fenomenalno aluminijsko kućište male debljine (15,9 mm), monstruozno brzi 512 GB SSD, jako dobru opremljenost.

Ultraprijenonsik iz snova?
Detaljan pregled ipak moramo početi od onoga što ćete prvo zamijetiti prilikom susreta s ovim prijenosnikom. Riječ je dakako o samom dizanju, vanjštini, odnosno iznimno elegantnom i robusnom srebrnom aluminijskom kućištu izrađenom u CNC tehnologiji. HP je u posljednje vrijeme doveo do savršenstva svoja srebrna aluminijska kućišta, a subjektivno govoreći je najnoviji Spectre po tom pitanju najimpresivniji HP-ov uradak. Dva su po nama osebujna detalja koji dosta utječu na samu funkcionalnost. Prvi je svakako zakretni ekran čija izvedba djeluje vrlo robusno. S druge strane imamo ogroman, bolje rečeno iznimno širok, touchpad sa staklenom površinom.
Zahtjevni kakvi jesno pokušali smo i ovako posloženom ultraprijenosniku pronaći ozbiljnu manu. Kao potencijalna crna točka nametnula se tipkovnica. Mogli bismo reći kako tipkama pomalo fali hoda. Također pozadinsko osvjetljenje nije najbolje izvedeno, a bilo bi dobro da imamo opciju podešavanja njegovog intenziteta.
S druge strane ugrađenom ekranu bismo teško mogli naći neku ozbiljniju zamjerku. Visoka gustoća piksela po inču, tehnologija IPS, podrška za upravljanje dodirom. Jasno ključna mu je odlika i mogućnost zakretanja za 360 stupnjeva.

Cijena prestiža
Što se tiče performansi HP ide čak i korak dalje, pa je hardverska konfiguracija iznimna. Sve kreće od najnovijeg Skylake U procesora Core i7 koji uz maksimalnu potrošnju od 15 vata omogućava vrhunske performanse. Tijekom proteklih nekoliko godina Intel općenito gledano zapravo nije pretjerano poboljšao performanse svojih procesora iz energetski posebno učinkovite serije U. Poboljšan je međutim omjer performansi i potrošnje energije, pa tako sada imamo procesor vrhunskih performansi koji troši svega 15 vata energije. Ovo se jasno pozitivno odrazilo na vrijeme autonomije. U ovom slučaju smo sa Spectreom zabilježili 5-6 sati uobičajenog rada ili ako hoćete preko 2 i pol sata prilikom našeg testa trajanja baterije pod punim opterećenjem prijenosnika.
Kada govorimo o brzini rada ovdje ključnu ulogu svakako igra i iznimno brz Samsungov M2 SSD kapaciteta od čak 512 GB. Veliki plus novom Spectreu pišemo i po pitanju opremljenosti. Istaknimo Full HD kameru, 3 USB 3.0 priključka, te HDMI i mini DisplayPort priključke. Izvrsno.
Novi Spectre je po svemu viđenom vrlo blizu ideala modernog, ultimativnog hibridnog ultraprijenosnika.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 13,3-inčni WQHD IPS ekran rezolucije 2560x 1440 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Samsungov PM851 SSD M2 512 GB, LAN (putem adaptera), WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, HDMI, 1x mini-DisplayPort, čitač SD kartica, Full HD kamera, Bang and Olufsen stereo zvučnici, dimenzije: 325x 218x 15,9 mm, masa: 1,45 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
HP Store,
(01) 65 23 177
www.hp.com
CIJENA
14 299 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, kompaktne dimenzije, performanse, kvaliteta izrade, odličan WQHD ekran osjetljiv na dodir, trajanje baterije, opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, pomalo prevelik touchpad
OCJENA 5/5

toshiba p50t-c

Toshiba P50T-C-10Q

Posebnost ovog Toshibinog multimedijalnog prijenosnika visoke klase ogleda se u intrigantnoj kombinaciji odabranih hardverskih komponenti i naprednih multimedijalnih osobina. Prije svega ovdje nalazimo Ultra HD ekran i Blue Ray snimač što znači kako je ovaj model Toshiba namijenila naprednijim korisnicima koji se sa multimedijom misle baviti ozbiljnije.

Ultra HD i Blue Ray
S druge strane ugrađen je Intelov procesor Skylake serije U dakle dvojezgrena štedljivija varijanata koje je ipak manje moćna od četverojezgrenih procesora. Pomalo je ovo čudan odabir, no u našem slučaju je ipak riječ o najbržoj Core i7 varijanti.
Dizajn i vanjski izgled su nam kod Toshibine serije P50 već dobro poznati. Riječ o relativno tankom i laganom 15-inčnom prijenosniku. Srebrno kućište još uvijek pritom izgleda vrlo dobro.
Međutim ovdje su ipak u fokusu napredne multimedijalne osobine. Prije svega ugrađeni Ultra HD ekran koji se temelji na LG-evoj IPS matrici. Nakon što odgovarajuće povećate elemente sučelja ovakav ekran omogućava iznimno ugodan rad i reprodukciju Ultra HD video sadržaja. Pritom valja naglasiti kako ovaj prijenosnik posjeduje i HDMI 2.0 priključak što znači kako s njim možete povezati i dodatni vanjski Ultra HD monitor ili televizor pri čemu će osvježavanje slike biti 60 Hz.
Svakako moramo istaknuti i standardno dobre ugrađene Harman Kardon koji su već dugo vremena zaštitni znak svih Tosihibinih multimedijalnih prijenosnika.

Dobar zvuk
Spominjali smo kako je ovdje ugrađen dvojzgreni procesor Skylake serije U. Ostatak hardverske konfiguracije čine čak 16 GB radne memorije, kao i SSHD disk te Nvidijina grafička kartica GTX950M. Performanse koje nam stoje na raspolaganju su više nego dobre. Iako jasno ugrađeni procesor je sporiji od četverojezgrenih varijanti, a grafička kartica ne spada među najmoćnije u mobilnom svijetu. Svejedno omogućit će vam prilično ugodno igranje svih novijih igara na Full HD rezoluciji, ukoliko ne inzistirate na najvišoj mogućoj kvaliteti 3d prikaza.
Pomalo nas je razočaralo vrijeme autonomije. Ovdje smo očekivali više od 2,5- 3 sati rada, no Ultra HD ekran je očigledno bio preveliki uteg oko vrata.
Također ono što moramo istaknuti kao negativnu pojavu je dosta osjetno zagrijavanje i buku rashladnog sustava prilikom opterećenja. Nismo ovo očekivali, barem ne u tolikoj mjeri, obzirom na ugrađeni procesor.
U končanici ovaj će prijenosnik odabrati isključivo oni kojima trebaju neke od njegovih naprednih multimedijalnih osobina. Zahvaljujući Ultra HD ekranu, Blue Ray snimaču i kvalitetnim zvučnicima svakako će se dopasti korisnicima koji tragaju za najnaprednijim prijenosnicima po pitanju multimedije.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 15,6-inčni Ultra HD IPS ekran rezolucije 3840x 2160 piksela, 2x 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520+ Nvidia GTX 950 M 4 GB GDDR3, Toshibin SSHD tvdi disk 1 TB, Pioneer Blue Ray snimač, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, 1xHDMI 2.0, čitač SD kartica, HD kamera, Harman Kardon stereo zvučnici, dimenzije: 380x 260x 23,5 mm, masa: 2,3 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 97 700
www.toshiba.com
CIJENA
10 514 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, vrlo dobre performanse, odličan Ultra HD ekran, kvalitetni zvučnici, Blue Ray snimač
KLJUČNI NEDOSTACI
četverojezgreni procesor bi bio bolje rješenje, zagrijavanje i buka rashladnog sustava, trajanje baterije
OCJENA 4/5

lenovo ideapad 700-17isk

Lenovo IdeaPad 700-17ISK

Lenovo je u posljednje vrijeme dosta osvježio i presložio ponudu svojih prijenosnika u svim dijelovima tržišta. Jedna od značajnijih novosti po tom pitanju svakako je i posve nova serija mainstream prijenosnika IdeaPad 500 i 700. ovdje je riječ o hardverski osvježenim prijenosnicima srednje klase koji su već i u prethodnim generacijama nudili odličan omjer cijene i mogućnosti.

Moderan dizajn
Mi smo isprobali 17-inčni model oiz nove serije mainstream IdeaPada koji je zapravo nekakav logičan nasljednik modela Z70. Riječ je o svestranom i dobro izbalansiranom prijenosniku. Ističe se modernim dizajnom i srebrnim kućištem koje je većino napravljeno od plastike. Relativno je tanak sa debljinom od svega 22,7 mm, što je Lenovo prije svega postigao izbacivši iz cijele priče optički uređaj. Nadalje ovaj 17-inčni prijenosnik možemo čak i proglasiti lako prenosivim obzirom na više nego prihvatljivu masu koja iznosi 2,7 kg.
Sa lijeve i desne strane prijenosnika nalazimo integrirane JBL zvučnike koji pružaju sasvim solidnu zvučnu kulisu. Tipkovnica je dovoljno velika, ali bi tipke po nama mogle biti kvalitetnije napravljene, dok je touhcpad već uobičajeno izveden iz jednog komada bez posebnih tipki.
Pomalo iznenađujuće kod ovoga modela IdeaPada smo naišli na prilično kvalitetan ugrađeni 17-inčni Full HD IPS ekran koji se obično ugrađuje u skuplje modele. Ovo je svakako dobra vijest, obzirom da ovakav ekran omogućava vrlo dobru kvalitetu slike bilo da govorimo o svakodnevnom radu ili gledanju filmova, igranju igara.

Moćan procesor
Hardverska konfiguracija je jako dobro izbalansirana. Pritom napomena kako smo mi testirali demo primjerak koji je posjedovao 4 GB radne memorije, dok prodajni primjerci imaju više radne memorije. procesor je novi Skylake u četverojezgrenoj varijanti, ali i nešto sporijoj izvedbi Core i5. Svejedno ovakav je procesor iznimno moćno rješenje kod prijenosnika u ovoj klasi. Performanse su odlične. Zapravo je ključni problem kod testnog modela bio ugrađeni nešto sporiji tvrdi disk.
Također iako IdeaPad 700 posjeduje zasebnu grafičku karticu nije osobito pogodan za igranje novijih igara. Naime Nvidijina 940M nije osobito moćna kartica tako da ste po tom pitanju osušeni na HD rezoluciju i slabiju količinu detalja.
Opremljenost ovog prijenosnika je sasvim solidna, ali nekako i posve standardna za ovu klasu. Vrijeme autonomije nije osobito dugo.
Sve u svemu IdeaPad 700 je više nego sposoban mainstream prijenosnik koji se ističe moćnim procesorom. Šteta je jedino što ugrađena grafička kartica nije malo brža, pa da vam ovaj IdeaPad omogući i igranje novijih igara.

SPECIFIKACIJE
Intelov chipset HM170, Intel Core i5 6300HQ 2,3/ 3,2 GHz Turbo, 17,3-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela, 4 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD 530+ Nvidia 940M 2 GB GDDR3, WD-ov 1 TB tvrdi disk, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 4u 1 čitač memorijskih kartica, HD kamera, JBL stereo zvučnici, dimenzije: 418x 283x 25 mm, masa: 2,7 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO,
Lenovo Store, (01) 27 97 700
www.lenovo.com
CIJENA
na upit
ZAŠTO KUPITI
moćan procesor, odličan 17-inčni Full HD ekran, kvalitetni zvučnici, prihvatljiva masa
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanje baterije, grafička kartica nije dovoljno moćna za novije igre, tipkovnica nije osobito kvalitetna
OCJENA 4/5

Autor: Slaven Pintarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular