Iako nije tanak kao njegov prethodnik, Lenovo Yoga 900 je zato brži i traje duže.
Yoga 900 je u potpunosti reverzibilno prijenosno računalo (laptop/tablet) sa izvrsnim prednjim ekranom od 13.3 inča i sa rezolucijom od 3200×1800. Performanse su poprilično nadograđene u odnosu na njegov prethodnik Yoga 3, kao i vijek trajanja baterije, ali…
Lenovo Yoga 900 postaje Računalo ili tablet, jednostavnim prebacivanjem uz mogućnost rotacije od 360 stupnjeva. Time dobivate 4 načina korištenja: prijenosno računalo, stalak, šator i tablet, a koristite varijantu koja vam najviše odgovara u odnosu na to što želite raditi. Za razliku od njegovog prethodnika, Yoga 900 se ne trudi biti najtanji laptop/tablet koji postoji. Da bi mogao imati snažnije Intel Core i5 ili i7 procesore, bolje hlađenje i snažniju bateriju nego što je imao Yoga 3 Pro, ovaj model je i 18% deblji. To zasigurno znači puno bolje performanse i duži vijek trajanja. Na ova poboljšanja se neće žaliti nitko osim ljudi koji preferiraju tanji stroj.
Lenovo Yoga 900 – Tanko je bolje
Bez obzira na rečeno, Lenovo tvrdi da je Yoga 900 najtanje prijenosno računalo na tržištu. Iako je to možda i istina ali sa 14,9 mm debljinom i sa 1,30 kg težinom, još uvijek je teži i deblji od Yoga 3 Pro. Dimenzije cjelog uređaja su 324 mm x 225 mm x 14,9 mm. Iako zadebljanje od 18% zvuči kao puno, to je zaista neprimjetno. Iako je izgled Yoga 3 Pro bio jako dobro prihvaćen, Yoga 900 je na istom putu da postane isto tko privlačno prijenosno računalo, pogotovo zato što ima moderne zglobove za preklop koji jako pridonose lijepom izgledu prijensonika. Zaista šteta što ovaj motiv nije primijenjen na ostatku prijenosnika jer zaista dobro izgleda.
Detalji, detalji…
Yoga 900 je 2 u 1 prijenosnik, tablet i laptop po želji, sa 13.3 inčnim ekranom u rezoluciji od QHD+ 3200×1800, a ekran je također osjetljiv na dodir sa IPS tehnologijom koja omogućuje kut gledanja do 180 stupnjeva i mnogo živahnije boje. Slika koju prikazuje je odlična, osobito pri prikazu filmova pod uvjetima malene sobne osvjetljenosti, zbog toga što je sam ekran poprilično svjetao.
Odabir utora kod Yoga 900 je minimalan ali opet dostatan za svakodnevnu upotrebu. Dobit ćete dva USB 3.0 Tip A utora, USB 2.0 utor za punjenje, SD/MMC čitač kartica, analognu utičnicu za zvučnik i USB Tip C utor. Tip C utor vam omogućava standardnu brzinu od USB 3.0 utora (5 Gps). Ne podržava Thunderbolt 3 kao niti punjenje. Također, ne dobijete niti odvojen ‘video-out’ utor ali Tip C utor, osim što je USB utor isto tako i može postati utor za video.
Yoga 900 je dostupan sa Intel Core i7-6500U procesorom, sa SSD-ovima od 256 i 512 Gigabajta i do 16 Gigabajta DDR3-1600 memorije, po cijeni od 12.299,00 HRK, kao i sa Intel Core i5-6260U 1.80GHz / 2.90GHz (4MB cache) Skylake verzijom po cijeni 9.899,00 HRK. Sve verzije dolaze sa ugrađenim 802.11ac Wi-Fi Bluetooth 4.0. U svakom slučaju dobivate dovoljno snage za najnovije igrice, gledanje filmova, posao i zabavu… Poboljšanja su napravljena i na hlađenju, ventilator je povećan za trećinu čime je odbiveno osjetno bolje hlađenje kao i protok zraka kroz elektroniku.
Lenovo Yoga 900 – Performanse
Nije niti čudo da je sa bržim procesorom naš Yoga 900 ‘prešišao’ svog prethodnika u našim PCMark testovima postigavši 2.531 bod, u odnosu na Yoga 3 Pro i njegovih 1.723. Testovi su uključivali konvencionalne testove za kućnu upotrebu, koji su pokretali sustav kroz osnovne zadaće, kao što su procesuiranje riječi, pretraživanje interneta i jednostavno izmjenjivanje fotografija. Yoga 900 je postigao 2.778 bodova u konvencionalnom testu za poslovnu upotrebu, u odnosu na svog prethodnika Yoga 3 Pro koji je postigao 1.998. Ovaj test je sličan onomu za kućnu svakodnevnu upotrebu uz iznimku što se u ovome testu veći naglasak dao zadacima koji su orijentirani na poslovanje, kao što je izmjena dokumenata. Što više testova bude rješavao, Yoga 900 će pokazivati sve više poboljšanja u performansama.
Iako Yoga 900 lako nadmašuje svog prethodnika ipak je malo slabiji u odnosu na konkurenciju koja ima isti procesor. Ali razlika je tako malena da ju nećete niti primijetiti. SSD koji Yoga 900 korisit za prebacivanje podataka čini se znatno lakšim i bržim. Prema našim testovima Samsungov SM871 M.2 SATA SSD postiže uobičajenu brzinu čitanja podataka od 473 Megabajta po sekundi te uobičajenu brzinu pisanja podataka od 437 Megabajta po sekundi. Iako je to poprilično brzo, ipak nije tako brzo kao što bi bilo da se radi o PCIe SSD disku.
Lenovo Yoga 900 – baterija i zvuk
Iako ne traje baš 9 sati (što je ono čime se ponose u Lenovu), dugotrajnost bez potrebe punjenja baterije je dosta dobra. Na našem Yoga 900, za vrijeme video testa na kojem smo pokrenuli video format u kvaliteti od 4K ultra-HD koristeći Windows 10 media player, baterija je trajala 6 sati i 37 minuta. Zahvaljujući većoj bateriji od 66WHr, što znači da ova baterija jamči 50% veću dugotrajnost nego što je bio slučaj kod Yoga 3 Pro 44.8 WHr baterije.
Kada govorimo o gledanju filmova kroz zvučnike prijenosnika, iskustvo je začuđujuće dobro. Za to su zaslužni 1.5 W stereo JBL zvučnici u kombinaciji sa Dolby Home Theater daje nadprosječan zvuk. Nitko zasigurno neće kreirati svoj idući album koristeći zvučnike Yoga 900 ali jasnoća je bolja od prosjeka a postoji i naznaka bass kvalitete. Ovi zvučnici će vam definitivno koristit ako vam se ne da priključiti vaš headset.
Ergonomičnost tipkovnice
Uglavnom sam davao pohvale Lenovu što se tiče njihovih tipkovnica i sa Yoga 900 stvari postaju maksimalno dobre. Yoga 900 ima poboljšanu tipkovnicu sa ubačenim retkom funkcijskih tipki. Ova tipkovnica čak nudi i tipke sa odvojenim funkcijama dok je Yoga 3 Pro kombinirao više funkcija sa numeričkim tipkama u gornjem redu. Ja osobno imam problema s ‘bježanjem’ tipkovnice i zbog toga imam dosta nezgoda sa tipkom ‘Space’. Ovo se može vrlo lako riješiti sa nekoliko samo-podesivih gumenih dijelova koje se stave na donji dio tipkovnice. Tipskovnica je fino uglađena i udobna za korištenje, ne zahtjeva veliki napor za klik i vrlo je gladka na dodir. Također nije pretjerano osjetljiva na klikanje. Kada govorimo o ekranu na dodir ne mogu ga dovoljno nahvaliti.
Softver i jamstvo
Postoji mnoštvo već pred-instaliranih programa od strane Intela koji su već pokrenuti i nalaze se na sistemskoj traci Windowsa 10 Home. Preporučujemo deinstalaciju (savjet: deinstalacija i ponovna instalacija Intelovih pogonskih programa putem Device Manager-a) kao i instalaciju McAfee antivirusnog sustava radi još ugodnijeg korištenja.
Osnovno jamstvo na Lenovo Yoga 900 je jamstvo od jedne godine. Jamstvo u slučaju nezgoda možete produžiti na tri godine naravno uz nadoplatu.
Zaključak
Ako je model Yoga 3 Pro bio kao nekakav mršavi model, Yoga 900 je u usporedbi s njim mišićavi, preplanuli fitnes model. Yoga 900 je što se tiče specifikacija i performansi puno napredniji od prethodnog modela. Bilo bi lijepo da Yoga 900 ima ugrađen 10 Gbps USB utor i PCIe SSD ali sve u svemu i ovako se nalazi na vrhu. A to je nešto što će svatko poželjeti na svom stolu.
ZA:
- Uvelike poboljšane performanse u odnosu na Yoga 3 Pro
- Veća dugotrajnost u odnosu na Yoga 3 Pro
- Prikaz koji se ogleda u vrlo visokoj razlučljivosti i koji je osjetljiv na dodir
PROTIV:
- Deblji i teži nego lanjski model
- Mrvicu niže performanse u odnosu na ostale ultra-prijenosnike iz iste klase
CIJENA: 12.299,00 HRK za i7 model, 9.899,00 HRK za i5 model
Ustupio: Lenovo http://www.lenovo.com/hr/hr/
Piše: A.P.