Zahvaljujući 17-inčnom zaslonu i Intelovim Core i5 procesorom, Lenovo V17 G4 IRU itekako je prikladan za uredske i multimedijske zadatke te igranje manje zahtjevnih igara. U nastavku recenzije pročitajte što sve nudi ovo cjenovno pristupačno prijenosno računalo.
Lenovo V17 G4 je 17-inčno uredsko prijenosno računalo srednje klase koje je idealno za sve one kojima je ograničen budget. Na test smo dobili model srednjeg razreda, koji košta povoljnih 829 eura u hrvatskim trgovinama. Predstavljen sredinom prošle godine laptop dolazi s vrlo dobrim Intel Core i5-1335U procesorom, 16 GB RAM memorije i SSD-om od 512 GB pohrane. Paket upotpunjuje vrlo dobar FHD IPS zaslon svjetline 300 nita kakav nije uobičajen u ovom cjenovnom razredu laptopa, ali i tome ćemo malo više kasnije. Računalo ima i predinstalirane Windowse 11 Home verzija. Mogućnost s AMD procesorom nije dostupna. S obzirom na cijenu od 829 eura, ova konfiguracija je prikladnija za one koji žele kvalitetno prijenosno računalo srednjeg razreda.
Lenovo V17 G4 IRU: Dizajn
Lenovo V17 G4 IRU 83A2002FSC izrađen je od plastike, dok su površine uređaja izuzetno glatke, što uzrokuje da se otisci prstiju dosta vide. “Iron Grey” boja je jedina u ponudi i lijepo se uklapa u jednostavni dizajn laptopa. Zbog formata 16:9, okvir zaslona je širi na donjoj strani. Tipkovnica je lagana na dodir, ali to ne smeta tijekom tipkanja. Flex tipkovnica je zapravo prilično dobra i lako se naviknuti na duže tipkanje. Jedino nemaju osvijetljenje, što je i očekivano za ovaj cjenovni razred. Laptop također ima integrirani senzor otiska prsta integriran u tipku za uključivanje/isključivanje što je vrlo korisno.
S druge strane, poklopac zaslona se lako otvara i zatvara. Šarke se kvalitetne i mogu dobro držati zaslon u uspravnom položaju, ali to isto tako znači da laptop ne možete otvoriti jednom rukom.
Unutar kućišta nalazimo modul radne memorije nalazi se ispod limenog poklopca, koji je zamjenjiv. Intelov AX201 (WiFi 6 + Bluetooth 5.2) također se može zamijeniti, baš kao i PCIe 3.0 SSD. Osim toga, korisnik ima mogućnost obavljanja zamjene osnovnih komponenti kao što su baterija uređaja, rashladni sustav ili bateriju za BIOS.
Kada govorimo o mogućnostima spajanja, uređaj dolazi s jednim USB 2.0, jednim USB 3.2 Gen 1 i još jednim USB-C 3.2 Gen 1 (koji podržava prijenos podataka, punjenje “Power Delivery 3.0” i “DisplayPort 1.2”.
Osim toga, tu je i čitač SD kartica, HDMI 1.4b i utor za zvuk od 3.5 mm i priključak za punjenje baterije. Lenovo V17 G4 je težak samo 2,02 kg što je prilično lagano za prijenosno računalo od 17 inča. Na vrhu moitora se nalazi i solidna 720p web kamera s mehaničkim zatvaračem za privatnost.
Tipkovnica i touchpad: Lagana za korištenje, idealna za one koji vole puno tipkati
Lenovo je u svoj V17 stavio poprilično dobru tipkovnicu, koja je otporna na prskanje vodom. Tipke nude kratak hod, jasnu točku pritiska i srednji otpor. Iako tipkovnicu možete koristiti za brzo upisivanje teksta, ne može se reći da je najtiša na tržištu. Većina tipki punih je dimenzija iako postoji nekoliko tipki koje s malo smanjene. Uz to, neke su dostupne samo kao sekundarne funkcije na dijeljenim tipkama. Tipkovnica ne dolazi ni sa kakvim osvjetljenjem.
Iako bi bilo mjesta i za veći touch pad, on i dalje pruža dobar i precizan odziv. Klizanje po njemu je u redu, nije pretjerano, nego baš onakvo kakvo treba biti za adekvatne brzine korištenja. Integrirane klik tipke nude snažnu povratnu informaciju i srednju putanju klika.
Lenovo V17 G4 IRU: Full HD IPS zaslon je vrlo responzivan uz odličan prikaz boja
Lenovo V17 dolazi sa vrlo dobrim i vrlo svjetlim zaslonom. Maksimalna svjetlina koju smo izmjerili iznosi 352 nita. Svjetlina lagano opada kako se ide prema stranama zaslona, što je očekivano. Sa 315 nita svjetline na “najtamnijoj” točki, sve je još uvijek unutar granica. To znači da će vam ovo prijenosno računalo omogućiti bezbrižan rad čak i u uvjetima visokog osvjetljenja. No, preporučuje se izbjegavanje rada na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Treba imati na umu i to da svjetlina veća od 300 nita nije uobičajena za prijenosna računala, koja su prvenstveno osmišljena za rad u uredu, a pogotovo iz ovog cjenovnog razreda.
Mat IPS zaslon nudi rezoluciju od 1920 x 1080 piksela (16:9), što je dovoljno za veličinu od 17,3 inča, budući da udaljenost između zaslona i korisnika uglavnom ispadne veća u odnosu na manje zaslone. Windowsovo skaliranje postavljeno je na 100%, što nudi najoštriji prikaz. Kontrast od 849:1 i vrijednost crne od 0,39 nita su osrednji, što je očekivano kod ovog cjenovnog razreda.
Isto tako, treba naglasiti da uz svoju QHD rezoluciju u formatu 16:10, razine osvježenja od 120 Hz, Lenovo IdeaPad Pro 5 nudi najbolji panel u malo višem cjenovnom segmentu. SRGB prostor boja pokriven je do 87%, ali to još uvijek nije dovoljno za zahtjevnu obradu slike. Vrijeme odziva je iznenađujuće dobro; 14 ms crno-bijelo i svakako je dobro što što nema PWM treperenja.
Zaslon dolazi s velikom pokrivenošču boja od 95 SRGB raspona boja 71 NTSC i 74 za Adobe RGB, ako ste upoznati s ovim vrijednostima znate da su to prilično dobri rezultati posebno za ovu cjenovnu kategoriju i čak i profesionalniji kreativni korisnici neće imati previše pritužbi na ove rezultate, također moram istaknuti da u osnovi uopće nije bilo curenja pozadinskog osvjetljenja, tako da je općenito zaslon doista lijepo iznenađenje.
Softverske mogućnosti
Prije nego što prijeđemo na performanse, treba reći nekoliko riječi o pred-instaliranom softveru. Ono što je dobro jest to što Lenovo ne instalira unaprijed jako puno programa, što znači da prijenosno računalo neće biti zatrpano bloatwareom. Najistaknutiji predstavnik je probna verzija tvrtke McAfee, koja pomoću velikih i zastrašujućih reklama nagovara korisnika na kupnju pune verzije, naravno uz naknadu. Ako želite, možete ga deinstalirati i umjesto njega možete koristiti Windows Defender. Jako je dobar i besplatan je za korištenje. Tu je i Lenovo Vantage alat, uz pomoć kojeg možete jednostavno održavati svoj sustav ažurnim i ako dođe do najgoreg, možete jednostavno kontaktirati Lenovo podršku.
Lenovo V17 G4 IRU: Više performansi nego što smo očekivali
Često je prvotna zamisao smanjenje performansi kako bi prijenosno računalo ostalo hladno. Ali to nije slučaj u vezi ovog modela. Tijekom testiranja, nije postojalo nikakvo zastajkivanje niti smanjenje performansi. Core i5-1235U vam također nudi dovoljno performansi za svakodnevno korištenje i zadatke kao što je recimo striming multimedijskog sadržaja. Čak je i jednostavno uređivanje slika moguće s njim bez ikakvih problema. No, kod zahtjevnijih zadataka osjeti se da računalne komponente dosežu svoje granice. Zbog toga, ovaj model prijenosnog računala ne može se preporučiti za profesionalnu upotrebu.
Intel Core i5-1335U procesor je namijenjen prvenstveno prijenosnim računalima srednje klase, što znači da je idealan za tanka i lagana prijenosna računala. Procesor je osmišljen na arhitekturi Alder Lake (serija Raptor Lake-U / RPL-U). Najavljen je početkom 2023. i nudi 2 jezgre za visoke performanse (P-jezgre, Golden Cove arhitektura) i 8 jezgri koje služe za manje zahtjevne performanse (E-jezgre, Gracemont arhitektura).
P-jezgre podržavaju ”Hyper-Threading”, što dovodi do 12 podržanih niti ili ”Threadova”, u kombinaciji s E-jezgrama. Radni takt kreće se od 1,3 do 4,6 GHz na klasteru performansi i 0,9 do 3,4 GHz na klasteru učinkovitijih jezgri. Performanse E-jezgri trebale bi biti slične starim Skylake jezgrama, što znači da se ovaj procesor može usporediti s Core i7-6700HQ. Sve jezgre mogu koristiti do 12 MB L3 predmemorije. Procesor podržava samo mogućnosti upravljanja “Essentials” vPro.
Zahvaljujući sličnoj brzini takta, Core i5-1335U je vrlo sličan starijem Core i7-1250U, uz neznatne razlike. Brži i7 poput modela i7-1365U nude samo veće brzine takta i brži iGPU. Naš Core i5 procesor mjeri potrošnju struje od 15 W, za osnovnu snagu, PL1 i maksimalnu turbo snagu od 55 W (PL2). RPL-U procesori izgrađeni su u dodatno poboljšanom Intel 7 procesu od 10nm, SuperFin, koji omogućuje veće taktove.
Integrirana grafička kartica temelji se na Xe-arhitekturi i nudi 80 od 96 EU (izvršnih jedinica) koje rade na maksimalnih 1,25 GHz.
Baterija i kvaliteta zvučnika
Trajanje baterije je u redu za prijenosno računalo ove veličine. No, ne bi bilo na odmet da sa sobom imate kompaktno napajanje, budući da baterija neće izdržati cijeli radni dan, bez dopunjavanja. Na 80% svjetline, V17 je koristio oko 18% kapaciteta baterije po satu tijekom standardnih uredskih zadataka, kao što je pregledavanje internetskog sadržaja, korištenje MS Word-a, Excela i e-pošte.
U 30 minuta punjenja dobio sam napunjenost baterije od 20 do 63 posto, ugrađeni softver Lenovo Vantage nudi opciju brzog punjenja koja se kroz njega aktivira, također nudi način rada za očuvanje baterije za zaustavljanje punjenja na oko 75 do 80 posto. Pokretanje prijenosnog računala kada je potpuno isključeno traje samo oko 16 sekundi što je po mom mišljenju izuzetno dobro za ovu konfiguraciju hardvera.
Dva Dolby Audio zvučnika od 1,5 W usmjerena su prema podnožju i postižu srednju glasnoću od 70,5 dB(A). Iako im nedostaje basova, srednji i visoki tonovi vrlo su uravnoteženi i prikladni za jasnu reprodukciju glasa. Čak ni igre koje odlučite igrati na njemu, neće zvučati loše.
Zaključak
Hoće li vam se sviđati ovo prijenosno računao ili ne ponajprije ovisi o tome kakvo je vaše mišljenje o modelima laptopa od 17 inča. Ako su vam preveliki i nezgrapni, vjerojatno vam ovo neće biti prvi izbor. No ako ostavimo činjenicu da se radi o velikom laptopu po strani, može se zaključiti da se radi o jednom vrlo kvalitetnom prijenosnom računalu. Radi se o modelu s dobrom tipkovnicom, kvalitetnim zaslonom i vrlo dobrim unutrašnjim komponentama.
SSD je toliko brz da neće nikada pokazivati nikakve probleme tijekom korištenja. Podaci i sve što budete radili učitavat će se adekvatno brzo. Tu je i solidan izbor utora za manje više sve namjene. Ne treba izostaviti ni više nego dobre mogućnosti nadogradnje.
Lenovo V17 G4 može ispuniti gotovo sve zahtjeve koji se očekuju od jednog uredskog prijenosnog računala: FHD IPS zaslon s 300 nita, dobre mogućnosti po pitanju utora, dobre performanse, dobra stabilnost i dobre mogućnosti nadogradnje, kao što je mogućnost nadogradnje radne memorije, samo su neki od pluseva.
Ono čega isto tako treba biti svjestan jest to da kod ovog modela nećete pronaći nikakve otmjene mogućnosti niti neobičnosti, koje su obično standardne za ona prijenosna računala iz višeg cjenovnog razreda. Ovdje se radi o laptopu velikih dimenzija, koji je osmišljen kako bi bio izdržljiv i kako bi trajao što je moguće dulje. A tu je i cijena uređaja od 829 eura, koja je vrlo pristupačna, što je također segment kojeg se ne smije zanemariti.
Lenovo V17 G4 IRU 83A2002FSC specifikacija:
• Procesor: Intel® Core™ i5-1335U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MB
• Zaslon: 17.3″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 72% NTSC
• Grafički sustav: Integrated Intel® Iris® Xe Graphics
• Radna memorija: 8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200
• Pohrana: 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
• Dimenzije: 399 x 274 x 19.9 mm
• Masa uređaja: Starting at 2.02 kg
• Jamstvo: 36 mjeseci
• Baterija: Integrated 45Wh
• Operativni sistem: Windows® 11 Home
• Mreža: No Onboard Ethernet
• Bežična mreža: Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + BT5.1
• Audio ulazi/izlazi: da
• Portovi: 1x Card reader, 1x HDMI® 1.4b, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Power connector, 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.2)
• Webkamera: HD 720p with Privacy Shutter
• Boja: Iron Grey
• Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice: ne
• Zvučnici: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby® Audio™
Cijena u hrvatskim trgovinama: 829 eura
Lenovo V17 G4 IRU model 83A2002FSC za potrebe testiranja ustupio Mikronis.
Piše: Ivan Hečimović