U svojoj 15ARH7H verziji koju pokreću AMD-ov Ryzen 7 6800H procesor i NVIDIA-in GeForce RTX 3070 GPU, Legion 5 se pokazao vrlo dobrim gaming laptopom.
Lenovo nudi toliko prijenosnih računala za igranje pod oznakama Legion 5 i Legion 7, s Intel i AMD okusima i Slim i Pro varijantama, da ih je teško pratiti. Brand Legion tvrtke Lenovo etablirao se kao opcija za igrače koji žele vrlo dobre performanse po razumnoj cijeni.
Danas ćemo predstaviti Lenovo Legion 5 15ARH7H model gaming laptopa, koji nudi dosta toga po cijeni od 1299 eura u hrvatskim trgovinama. Ovo je snažan “mid-range” gaming laptop prihvatljive cijene. Pa krenimo redom…
Dizajn i izrada
Osim zaslona 15.6 inča, za cjelokupni dizajn kućišta i kvalitetu izrade može se reći da su definitivno neki od najjačih aduta ovog prijenosnog računala. Tijekom testiranja nismo primijetili nikakve neželjene zvukove, koje bi otežavale ili koje bi dovele do nekakvih problema tijekom korištenja.
Gornji dio laptopa otvara se tako lako da ga možete otvoriti čak i jednim prstom. Dio laptopa koji se koristi za lakše otvaranje strši dovoljno da ga možete pronaći prstom. No iako se lako otvara, šarke su vrlo izdržljive, što je svakako dobro. Treba reći i da je gornja strana ili poklopac laptopa, dosta čvrsta, što doprinosi cjelokupnom dojmu kompaktnosti prijenosnog računala.
Nakon što laptop rasklopimo i otvorimo, pronalazimo tipkovnicu, kao i veliki dodirnik ili touch pad, o čemu ćemo malo detaljnije govoriti kasnije. Zaslon je IPS veličine 15.6-inča, omjera 16:10, s vrlo malim okvirima. Donji okvir je malo veći, ali je bez obzira na to i dalje estetski vrlo privlačan. Jedan od glavnih razloga zašto je to tako, jer je okvir skoro vjerojatno dvostruko tanji od onoga što nudi većina ostalih sličnih modela prijenosnih računala. U sredini iznad zaslona nalazi se mala web kamera FHD 1080p s E-zatvaračem, koja ne koristi biometrijsko prepoznavanje.
Logotipi na ovom modelu djeluju u isto vrijeme otmjeno i suptilno, bez da previše vuku pažnju na sebe. Legion logo ispod zaslona su crna reljefna slova na crnoj plastici, koja djeluju dosta nevidljivo u većini svjetlosnih uvjeta.
Vanjska konstrukcija prvenstveno je izrađena od metala, konkretno aluminija, ali prostor za odmor za dlanove i ventilacijski otvori izrađeni su od izdržljivih plastičnih komponenti. Prijenosno računalo kao takvo odaje onaj ”premium” dojam, bez obzira na plastične dijelove, budući da su svi preliveni na aluminijsku donju ploču, koja je čvrsto pričvršćena za kućište vijcima. Sve u svemu, kućište laptopa je izrađeno da traje i željom da izgleda što bliže ”premium” segmentu laptopa.
Metalni vanjski dio ima mat završni sloj i sive je boje, što sam zavolio iz nekoliko razloga. Prije svega, izgleda neobično i samim time jedinstveno. Većina današnjih igraćih prijenosnih računala je crne boje. Iako su neka u potpunosti bijela, ta se dodatno prljaju, odnosno postaju magnet za mrlje.
Laptop dolazi sa velikim brojem utora. 1x USB 3.2 Gen 1 (uvijek uključen), 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 2 (podržava prijenos podataka i DisplayPort 1.4), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (podržava prijenos podataka, Power Delivery 135W i DisplayPort™ 1.4), 1x USB4 40Gbps (podržava prijenos podataka i DisplayPort™ 1.4) 1x HDMI 2.1, do 8K/60Hz, 1x kombinirani priključak za slušalice/mikrofon (3,5 mm), 1x Ethernet (RJ-45) i na kraju konektor za napajanje. S desne strane nalazi se i prekidač, koji služi za fizičko zatvaranje web kamere za privatnost kada ju ne koristite. Nažalost, laptop nema Thunderbolt utor, kao ni čitač kartica, što bi nekima moglo smetati.
Iako donji dio laptopa nije odviše otmjen ni ”premium” koliko biste možda očekivali, moje mišljenje je da to nije neki problem. Donja strana isto tako sadrži i četiri nožice, koje su u biti jastučića na kojima laptop stoji kada ga stavite na neku tvrdu i ravnu površinu. Ventilacija zraka vrlo je dobra, što je posebno dobro, a ujedno i potrebno, jer se ipak radi o prijenosnom računalu koje je prvenstveno namijenjeno za igranje zahtjevnijih igara.
Kao sažetak opisa dizajna, izgleda i izrade ovog prijenosnog računala, mogu reći samo, što se mene osobno tiče: palac gore. Iako nije u cijelosti izrađen od metala, ostavlja ”premium” dojam baš kao što biste i očekivali od jednog ovakvog modela. Čvrstina, stabilnost, odsutnost bilo kakvog škripanja ili bilo kakvih ostalih neželjenih stvari kod kućišta, sve su to dodatni plusevi. I kao šlag na torti, laptop izgleda vrlo lijepo.
Tipkovnica i dodirnik
Tipkovnica je sve u svemu dobra. Čini mi se da su tipke malo tvrđe, ali nije potrebna neka velika sila kako bi se tipke pritisnule. No hod tipki je sasvim dobar, bez obzira pišete li nešto koristeći ovu tipkovnicu ili je koristite za igranje igara.
Ono što se definitivno ističe jest činjenica koliko je tipkovnica tiha. Niti jedna tipka ne stvara nikakav zvuk osim razmaknice, ali i ona stvara poprilično tih zvuk, koji se jedva čuje.
Tipke su sve plastične i imaju konkavnu zakrivljenost, što po mom mišljenju olakšava tipkanje. U prošlosti sam nailazio na određene probleme kod tipkovnica čije su tipke bile previše mekane na dodir i drago mi je što s ovom tipkovnicom nisam imao ovakvih poteškoća. Nadalje, zakrivljenost navodno pomaže u boljoj kvaliteti tipkanja, što je još jedan plus.
Tipkovnica ima potpuni raspored tipki, zajedno s brojčanim dijelom ili ”Number Padom”. Iako su numeričke tipke nešto manje u odnosu na ostale, to mi nije bio problem kod korištenja. Funkcijske tipke mogu se koristiti za mnoge mogućnosti, kao što su mogućnost korištenja alata za isječke, kalkulator i odvojene mogućnosti za Alt i Tab.
Što se tiče RGB-a, na ovom modelu dobivate 4 zone osvjetljenja. Dodirnik je standardne veličine 75 x 120 mm, Mylar. Plastičan je tako da nećete imati isti ili sličan osjećaj glatkoće kao kod staklenih podloga. Da, dodirnik vrlo dobro prati pokrete, ali većina korisnika ionako ga neće mnogo koristiti u igranju.
Zaslon
Zaslon ugrađen u Lenovo Legion 5 15ARH7H je 15.6 inča FHD rezolucije 1920×1080, ploča je IPS, svjetline 300niti s premazom protiv odsjaja, punog spektra boja od 100% sRGB, sa prvlačnih 165Hz odziva. Dolazi s značajkama za Dolby Vision, FreeSync i G-SYNC. Na ovoj veličini i razlučivosti zaslona, prikaz slike je više nego odličan. Kutovi gledanja su vrlo dobri, baš kao i većina drugih modernih IPS zaslona. Iako 300 nita svjetline ne zvuči mnogo, ali tko danas koristi gaming prijenosno računalo na otvorenom i na suncu?
Brzina osvježavanja zaslona je 165 Hz, što je za mene više nego dovoljna brzina za produktivnost i igranje igara. U kombinaciji s grafičkom karticom RTX 3070, mislim da je ovo idealna ravnoteža brzine osvježavanja. Možete ga prebaciti i na 60 Hz, na primjer, ako želite malo uštedjeti na vijeku trajanja baterije.
Ne mogu pronaći neki razlog za prigovor što se tiče zaslona. Naravno da može imati više svjetline, ali osim toga, zaista se ne mogu požaliti. Ne samo da je dobar za aktivnosti koje su povezane s produktivnošću, nego naravno da je odličan i za igranje igara.
Hardver i performanse
Lenovo Legion 5 82RD00CGSC dolazi s procesorom Ryzen 7 6800H. Radi se o osmojezgrenom procesoru, koji može dostići radni takt sve do 4,7 Ghz. Ne samo da je brz, već je i energetski vrlo učinkovit, što se posebno osjeti ako ga namjestite u način rada koji je orijentiran prema nižoj potrošnji energije. Zbog svega toga radi se definitivno o jednom vrlo dobrom procesoru za igraća prijenosna računala.
Ovaj model također uključuje Nvidia-inu GeForce RTX 3070 grafičku karticu za prijenosna računala. Radi se o modelu koji ima maksimalnu potrošnju energije od 140 W. Grafička kartica dolazi sa odličnih 8 GB GDDR6 vRAM, što bi trebalo biti dovoljno za većinu novih igara, je li tako?
Treba reći i to da ovaj model prijenosnog računala dolazi sa vrlo dobrih 16 GB RAM. Radi se SO-DIMM DDR5 radnoj memoriji, radnog takta od 4800 Mhz. Postoje dva RAM modula veličine 8Gb i oba se po želji mogu nadograditi na maksimalnih 32Gb, što je definitivno plus.
Što se pohrane tiče, urešaj dolazi s jednim SSD diskom veličine 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, ali imate na raspolaganju još jedan SSD utor za pohranu maksimalnog kapaciteta od 1TB. Oba su PCIe 4.0 x4 i prilično su brzi.
Što se mjerenja tiče, koristio sam Lenovo Vantage i uzeo sam sintetičke, referentne vrijednosti iz tri različite postavke. Najprije sam pokrenuo mjerenje u ”Performance” načinu rada, koji potrošnju energije grafičke kartice povećava do 140 W. Sve u svemu, rezultati mjerenja su bili vrlo dobri. Nisam osobno nikada koristio tihi način rada ili ”Quiet Mode” za bilo kakve aktivnosti koje troše performanse, ali lijepo je znati da i ova mogućnosti postoji, za slučaj potrebe. Tipka prečaca za prebacivanje između ovih načina doslovno se nalazi na naljepnici za mjesto gdje odmarate ruke, tako da ga je lako zapamtiti (Fn-Q).
No općenito gledajući, svi rezultati bili su u skladu s očekivanjima. Iako potrošnja doseže i 140W, prosjeci su više u rasponu od 125-135W. Manje-više sve igre rade na visokim detaljima i na više ili oko 60 sličica u sekundi.
Buka, toplina, mogućnosti spojivosti i ostalo
Legion 5 Pro koristi jedinstveno rješenje za hlađenje, koje se sastoji od mješavine velikih hladnjaka, toplinskih cijevi i par velikih ventilatora. Sve ovo zajedno radi jako dobro u pogledu rashlađivanja Ryzen 7 6800H procesora. Lenovo je već poznat da ima vrlo kvalitetno riješeno hlađenje laptopa, što je jako važno pogotovo kod gaming laptopa. Mogu slobodno potvrditi da je sustav rashlađivanja čak i bolji od sustava za hlađenje na mnogim drugim igraćim laptopima sa Ryzen procesorima.
Toplinu strogo kontrolira Lenovo Vantage softver, unutar koje možete odabrati jednu od tri mogućnosti. Uravnoteženi način rada nudi najbolju ravnotežu između tihih ventilatora i pristojnih performansi. Optimalna potrošnja će smjeti doseći 56 W, dok će se maksimum potrošnje kretati oko 115W. U ovom načinu rada ventilatori su dostigli vrhunac glasnoće od 47 dB.
”Performance Mode” ili način rada performansi povećat će vaš TGP do 140 W i omogućit će pojačavanje rada procesora do 60 W. U ovom načinu rada ventilatori će raditi isto, ali tijekom igranja igara ventilatori će postati daleko glasniji i to će proizvoditi nešto veću buku. Nadalje, u ovom načinu rada maksimalna buka ventilatora bila je 57 dB, dok je u uravnoteženom načinu rada buka bila do 47 dB za istu igru. No treba reći i da se dobilo povećanje performansi na 73 fps-a, u odnosu na 65 fps.
Tihi način rada je osjetno bolji kada je riječ o buci ventilatora, no vaš TDP je tada ograničen na samo 10-12 W. Ipak, vaš TGP ostaje na 115 W, pa ako igrate igru koja ne zahtijeva jako puno snage procesora mogli biste bolje proći s nižom bukom ventilatora. U ovom načinu rada, ventilatori su dostigli maksimum od 40 dB, što jest tiše, ali ne može se reći da je jako tiho.
Što se tiče temperature tijekom standardne upotrebe, ne mogu reći da sam bio nezadovoljan. Laptop je puno hladniji nego što biste mogli očekivati i to uglavnom zato što je ventilator za procesor uglavnom radio na maloj brzini cijelo vrijeme. Neprestana cirkulacija zraka dodatno doprinosi boljem hlađenju kućišta i procesora na nižim temperaturama. Buka ventilatora kreće se oko 30 dB, što je po mom mišljenju vrlo dobro.
Recimo sada i nešto i o drugim aspektima ovog prijenosnog računala, a započnimo s modulom za Wi-Fi. Modul zadužen za Wi-Fi povezivost je Intelov AX200, koji se pokazao kao više nego dobar modul. Dolazi s mogućnostima povezivanja Bluetooth 5.1.
Za kvaliteta zvuka su zaduženi stereo zvučnici snage 2W, Nahimic Audio. Kada su zvučnici pojačani do maksimuma, mogu dosegnuti glasnoću čak do 80 dB, što je dovoljno dobro za ”streaming” ili strujanje multimedijskog sadržaja. Srednji i visoki tonovi zvuče sasvim u redu, ali bas je ograničen na samo 100 Hz. Bez obzira na to, zvuk je sasvim OK i ne biste trebali imati prigovora kod uživanja u multimedijskom sadržaju. Barem, ako niste skloni sitničarenju.
Iznad zaslona nalazi se FHD 1080p web kamera. To nažalost nije biometrijska web-kamera, što je određeni nedostatak. Ali zapravo je prilično dobra, čak i za igranje igara. Ono što se doista istaknulo je oštrina slike čak i pri slabom osvjetljenju.
Vijek trajanja baterije
Legion 5 ima bateriju od 80 Wh, što je prilično pristojna veličina baterije. Sudeći prema mogućnostima i prostoru, ne izgleda baš kao da laptop ima prostora za neku veću bateriju.
Kako biste najbolje iskoristili vijek trajanja baterije, morate omogućiti Optimus. Prema zadanim postavkama, iGPU je onemogućen, GSYNC je uključen. Ako želite omogućiti Optimus, morate otići u Lenovo Vantage i označiti “Hybrid mode” što je MUX prekidač. Nakon ponovnog pokretanja, Optimus će biti uključen i koristit će se iGPU.
Obavio sam mnoštvo mjerenja u pogledu trajnosti i kvalitete baterije, s uključenim Optimusom i zaslonom postavljenim na 60% svjetline, sa otprilike 90 nita. Sve u svemu, može se zaključiti da se radi o poprilično zadivljujućem trajanju baterije, pogotovo za jedan igraći laptop. Radi se o bateriji koja isporučuje snagu od 300 W, što je više nego dovoljno za napajanje grafičke kartice i procesora.
Završna riječ
Legion 5 u verziji 15ARH7H dolazi opremljen AMD-ovim Ryzen 7 6800H procesorom i NVIDIA GeForce RTX 3070 GPU-om, što ga čini vrlo dobrim 15,6 inča 1440p gaming prijenosnim računalom, koje je sposobno nositi se s današnjim gaming naslovima na pristojnim grafičkim postavkama. Tome pridonose i brzi NVMe SSD i LCD zaslon sjajnog izgleda koji osigurava glatko cjelokupno iskustvo igranja. Kvaliteta izrade je također odlična, unatoč pretežno plastičnoj konstrukciji prijenosnog računala.
Kada se podvuče crta, ono što se svakako može zaključiti jest da je Legion 5 izvrsno prijenosno računalo obzirom na uloženo dobiveno. Ima kvalitetnu IPS ploču za prikaz slike i dovoljno je svijetao uz široke kutove gledanja i kvalitetan prikaz boja.
Kvaliteta izrade uređaja je izvrsna, trajanje baterije je iznad prosjeka, a performanse su vrlo dobre za gaming laptop iz srednjeg ranga. Cijena je odgovarajuća i mislim da dolazi s jednom od najtiših tipkovnica koje sam ikada koristio.
Lenovo Legion 5 15ARH7H 82RD00CGSC specifikacija:
• Procesor: AMD Ryzen™ 7 6800H (8C / 16T, 3.2 / 4.7GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
• Zaslon: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby® Vision™, FreeSync™, G-SYNC®
• Grafički sustav: NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 8GB GDDR6, Boost Clock 1620MHz, TGP 140W
• Radna memorija: 2x 8GB SO-DIMM DDR5-4800
• Tvrdi disk: 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
• Dimenzije: 358.8 x 262.35 x 19.99 mm
• Masa uređaja: 2.4kg
• Jamstvo: 24 mjeseca
• Baterija: Integrated 80Wh
• Operativni sistem: FreeDOS
• Mreža: da (Gb LAN)
• Bežična mreža: da (Wi-Fi 6E)
• Bluetooth: da 5.1
• Audio ulazi/izlazi: da
• HDMI: da
• USB podrška: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer and DisplayPort™ 1.4) 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 135W and DisplayPort™ 1.4)
• Čitač kartica: ne
• Kamera: FHD 1080p with E-shutter
• Boja: Storm Grey
• Pozadinsko osvijetljenje tipkovnice
• Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio
• Cijena: 1299 eura
Za potrebe testiranja uređaj Lenovo Legion 5 15ARH7H 82RD00CGSC je ustupio Mikronis.
Piše: Ivan Hečimović
pošaljite ga meni da vidim kako diše…
jel cyberpunk klizi na ovom laptopu???
za 1,3K € stvarno se mora dokazat…
ima od asusa rog i boljih za soma €…
ekran 15′ teski minus za toliku cijenu…
to odma mora bit ispod 1k € …