Sve u svemu, Gigabyte G6X je odlično prijenosno računalo, koje želi biti ”premium” i to pokazuje mnogim obilježjima: od grafičke kartice i procesora do mogućnosti od čak 32 GB radne memorije.
No neke stvari nedostaju i upravo te neke stvari dodatno bi gurnule ovaj laptop u ”premium” segment. Bez obzira na to radi se o jednom vrlo dobrom uređaju, koji je dostupan uz visoku, ali ne previsoku cijenu. O čemu se točno radi, saznajte u još jednoj recenziji koja slijedi.
Dizajn i izgled
U usporedbi s Gigabyte Aorus 16X, G6X izgleda znatno više ”kockasto” i kao ”blok”, bez onih elegantnih oblina koje svi volimo vidjeti i osjetiti. No to ne znači nužno nešto loše: ovo je na kraju krajeva jednostavno ”gaming” prijenosno računalo i to je sve, bez nekih pretvaranja i želje da se svidi svima.
No ako se na stranu stavi njegov izgled i boja, ne može se reći da Gigabyte G6X nema solidnu kvalitetu izrade. Iako djeluje kao cigla od 2 i pol kilograma, laptop je dosta čvrst, što je pozitivno. Kućište nema nikakvih čudnih škripavih dijelova, niti jedan dio se ne savija na neobičan način ili kako ne bi trebao, a šarke su dovoljno čvrste da se laptop lagano, no ne prelagano, zaklapa i otvara.
Tijekom igranja, ventilatori rade dobro i usmjeravaju zrak kroz stražnju stranu prijenosnog računala, a ne prema dijelu gdje se nalazi ruka korisnika i miš. Sve u svemu, iako ne nudi ništa revolucionarno, može se reći da je G6X dosta dobro izrađen i da ne biste trebali imati prigovora, pogotovo ako tražite izdržljivo i čvrsto prijenosno računalo namijenjeno za igranje igara.
Tipkovnica i dodirnik
Klasična ”chiclet” tipkovnica, koja se nalazi na Gigabyteovom G6X laptopu, dobra je za tipkanje. Tipke djeluju malo ”mekano” i ako ćemo usporediti s konkurencijom, treba reći da je na primjer, tipkovnica na Aorus 16X malo prikladnija za brže tipkanje. Na primjer, tipkovnica koja se nalazi na G6X ima hod tipki do 1,5 mm dok Aorus 16X ima hod tipki do 1,7 mm. Razlika je malo primjetna, no to ne bi trebalo predstavljati nikakav problem. Treba reći i da tipkovnica ima LED pozadinsko osvjetljenje, ali samo za jednu zonu, odnosno samo za jednu po jednu boju.
Ono što se ističe kod tipkovnice jest brojčani dio tipkovnica, koji je ”pune veličine” i nalazi se na desnoj strani. Mnoga prijenosna računala za igranje više ne uključuju numeričku tipkovnicu. Čak ni Aorus 16X, koji je iste veličine, ne uključuje ovu mogućnost, tako da je dodatni plus činjenica da je ovaj model uključuje.
Dodirnik je sve u svemu dobar i odradit će svoj posao. Nije tako lijep i ne ističe se kao na primjer, vrhunski stakleni dodirnik, ali nije ni loš. Sve u svemu, ne biste trebali biti nezadovoljni s njime.
Zaslon i zvučnici
Kako biste isporučili ove specifikacije i mogućnosti po povoljnijoj cijeni, iako vam se tako možda ne čini, ali ova cijena jest povoljnija, morate napraviti neke kompromise. Zaslon ovog prijenosnog računala od 16 inča jedan je od tih kompromisa. Kao i tipkovnica i dodirnik, zaslon je u redu. Nije loš, ali nije ni izvrstan.
Radi se o IPS zaslonu rezolucije od 1920 × 1200, koji se ne može pohvaliti baš vrhunskom razlučivošću, budući da postoje zasloni i prijenosna računala koja dolaze sa znatno višom, no nije ni za baciti. Razina osvježavanja je od 165 Hz, što je svakako jako dobro za vidjeti. No ono što nije dobro jest ti što zaslon nije posebno svijetao; daje samo 300 nita svjetline, što znači da smo morali povećati svjetlinu za našu standardnu referentnu vrijednost baterije. Osim toga, na ovom zaslonu nećete pronaći HDR podršku.
Bez obzira na sve, zaslon će sasvim dobro poslužiti za igranje igara i svakodnevnu upotrebu računala, ali treba imati na umu da na tržištu postoje igraća prijenosna računala sa znatno boljim zaslonima. Na primjer, cjenovno nepristupačniji, Aorus 16X dolazi s boljim zaslonom, koji koristi višu rezoluciju od 2560×1600, puno većom svjetlinom i podrškom za HDR.
Zvučnici su dosta dobri, daju dobar zvuk. Više su nego dovoljno glasni i zvuk kojeg daju je čist. No, bas je dosta slab. Trebat će vam slušalice ili vanjski zvučnici kako biste na pravi način okusili one duboke zvukove iz multimedijskih sadržaja.
Web kamera, biometrija i mikrofon
Kamera koja se nalazi na ovom modelu laptopa, to jest kamera od 720p zapravo je standardni model kamera, što znači da je tvrtka i ovdje nešto uštedjela. Ako želite nešto s većom rezolucijom, možete priključiti vanjsku kameru. No ono što je dobro jest činjenica da postoji web kamera na ovom prijenosnom računalu. Postoji ogroman broj, najčešće cjenovno pristupačnih, igraćih prijenosnih računala koja dolaze bez web kamere, što naravno korisnika ograničava na mnoge načine, pogotovo ako korisnik želi ”streamati” igre. Mikrofon je sve u svemu u redu. Iako se čini kao da hvata neke pozadinske smetnje, čak i u tihoj prostoriji, sve u svemu, radi dosta dobro.
Biometrija je još jedan segment na kojem je Gigabyte G6X dosta uštedio, budući da ovo igraće prijenosno računalo dolazi bez biometrijskih čitača. Bez IR kamere ili čitača otiska prsta, ne možete koristiti svoje lice ili otisak prsta za prijavu pomoću Windows Hello mogućnosti. Za prijavu na ovo računalo koristit ćete samo PIN ili lozinku. Ovo je pomalo šteta, jer je prepoznavanje lica vrlo prikladna mogućnost za prijavu na modernom računalu koje na sebi ima instaliran Windows 11. No ovo nije i ne bi trebao biti ”deal-breaker”, budući da se i bez ovih mogućnosti može. Samo trebate biti svjesni da ovaj model nema biometriju i ako vam je to u redu, onda problema nema.
Spojivost
Ono što je svakako dobro jest to što Gigabyte G6X ne radi kompromise po pitanju broja priključaka koje nudi. S lijeve strane imate USB Type-A priključak (USB 3.2 Gen 1), kombinirani audio priključak od 3.5 mm i utor za zaključavanje Kensington kabela. S desne strane imate USB Type-A priključak (USB 3.2 Gen 1) i USB Type-C priključak (USB 3.2 Gen 2 s USB Power Delivery 3.0.) Na stražnjoj strani prijenosnog računala imate gigabitni Ethernet priključak, HDMI 2.1 izlaz, DC ulaz za punjač i USB Type-C priključak (USB 3.2 Gen 2 s DisplayPort 1.4 izlazom).
Ovo prijenosno računalo izostavlja Thunderbolt 4 i USB4, što znači da USB priključci ovdje koriste standard prethodne generacije, za razliku od Aorusa 16X, koji nudi Thunderbolt 4 i USB4, pod uvjetom da ste spremni izdvojiti više novca za skuplje prijenosno računalo. Treba reći da model podržava i podržava Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 i gigabitni Ethernet za spajanje na internet, što je dobro za vidjeti.
Performanse
Što se sirovih performansi tiče, treba reći da se Gigabyte G6X dosta ističe u ovome segmentu, pogotovo u svakodnevnoj uporabi, što je i očekivano s obzirom na moćni hardver koji se nalazi u ovom modelu.
Unutar PCMark 10 testa laptop je dobio ocjenu od 7609, što znači da se nalazi u rangu ostalih prijenosnih računala, koja dolaze s procesorom Intel Core i7 HX.
Nadograđeni Raptor Lake procesor pruža bolje performanse od laptopa s Intelovim Meteor Lake Intel Core Ultra 7 hardverom. To nije iznenađujuće, budući da su ta osobna računala koja pokreće Meteor Lake više usmjerena na energetsku učinkovitost i performanse umjetne inteligencije.
Idući test performansi bio je Cinebench R20. U ovom testiranju laptop je postigao ocjenu od 7278 boda. Radi se o ”multi-thread” mjerenjima, odnosno o mjerenjima rada performansi više niti. To je otprilike ono što bismo očekivali vidjeti s obzirom na njegove specifikacije. Intel Core i7-13650HX CPU pruža manje vrhunske performanse od Intel Core i7-14650HX procesora, koji se nalazi u nekim drugim prijenosnim računalima, poput Gigabyteovog skupljeg prijenosnog računala Aorus 16X. Rezultati mjerenja pokazuju da Aorus 16X postiže za 15 posto bolje rezultate u ovom mjerilu.
Vijek trajanja baterije
Laptop Gigabyte G6X ima bateriju od 73 Wh. Trajanje baterije bilo je sredina za ovu vrstu prijenosnih računala za igranje; mnoga prijenosna računala imaju kraće trajanje baterije, dok druga nude bolje.
Kako bismo testirali trajanje baterije, uključili smo Tears of Steel uz ponavljanje u aplikaciji Filmovi i TV na Windows 11, s omogućenim načinom rada u zrakoplovu dok se prijenosno računalo ne zaustavi. Postavili smo zaslon na 250 nita svjetline.
Uređaj izdržao 306 minuta, što je nešto više od pet sati. Nećete imati toliko dugo trajanje baterije u stvarnoj upotrebi, no ovo nije ni iznenađenje, budući da se radi o prijenosnom računalu pristupačnije cijene, koje je namijenjeno za igranje igara.
Zaključak
Gigabyte G6X model sadrži jako puno toga čime se može pohvaliti. Ovo se ponajprije odnosi na njegove komponente: Intel Core i7-13650HX, Nvidia RTX 4060, 16 ili 32 GB GB RAM i SSD od 1 TB. Naravno, kako bi uštedjela, tvrtka je negdje morala napraviti i kompromise, što je logično, iako bi nam bilo drago da smo na primjer vidjeli mogućnosti biometrije. Ako vam ovi kompromisi ne smetaju i želite sve u svemu jedno kvalitetno prijenosno računalo namijenjeno za igranje igara, svakako uzmite u obzir ovaj model.
Tehnička obilježja:
- Procesor: Intel Core i7-13650HX
- Radna memorija: 16 GB DDR5-5600 RAM
- Grafika/GPU: Nvidia RTX 4060
- Zaslon: 1920×1200 16:10 IPS zaslon s razinom osvježenja od 165 Hz
- Pohrana: 1TB PCIe NVMe SSD
- Kamera: 720p web kamera
- Povezivost: 2x USB Type-C (oba USB3.2 Gen2, jedan s USB Power Delivery 3.0, jedan s DisplayPort 1.4), 2x USB Type-A (USB3.2 Gen 2), 1x HDMI 2.1, 1x kombinirani priključak za slušalice, 1x RJ-45 (Ethernet), 1x utor za Kensington bravu, 1x DC napajanje
- Mreža: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, gigabitni Ethernet
- Biometrija: Nema
- Kapacitet baterije: 73 Watt-sata
- Širina: 36,1 cm
- Visina: 2,89 cm
- Dubina: 25,9 cm
- Masa: 2.5 kg
- Cijena uređaja: od 1.544 eura
Piše: Ivan Hečimović