MSI Raider 18 HX je prije svega prijenosno računalo namijenjeno za igranje SVIH igara i to znači da nije preporučljiv za korištenje za standardne zadatke.
Tipkanje na njemu je tako-tako iskustvo, ventilatori su glasni, trajanje baterije je kratko, a toliko je masivan da teško da se ovaj model i može nazvati prijenosnim. No bez obzira na sve, ovo je i dalje izvrsno prijenosno računalo. Pod uvjetom da si ga možete priuštiti. A trebat ćete duboko zaroniti u novčanik kako biste si priuštili jedan ovakav model.
MSI Raider 18 HX: Kvaliteta izrade i izgled
Zamislite tipično prijenosno računalo za igranje. Kladim se da zamišljate divovski zaslon, svjetla posvuda, otmjene, iako nepotrebne fontove i dodire crvene boje za razbijanje crne. To je MSI Raider. Vjerojatno ste zamišljali ovo prijenosno računalo više puta. Jedina stvar koju ste vjerojatno pogrješno zamislili je njegova masa. Jasno je što mislite: ovo je prijenosno računalo za igranje, pa mora biti teško. No ne samo da je ovo prijenosno računalo masivno, nego je jako masivno: govorimo o masi od 3.7 kg.
Ono što je jako bitno reći za tipkovnicu jest da je čvrsta i da je MSI iskoristio potrebu za ventilacijom kako bi poboljšao cjelokupni izgled i dojam. Jedna mana su oštri rubovi. Ako vam ruke dodiruju prednji rub prijenosnog računala dok tipkate, nakon nekog vremena, to bi vam moglo biti malo neugodno.
Sveukupno, kvaliteta izrade je onoliko dobra koliko biste i očekivali od tako skupog prijenosnog računala. Gotovo da nema popuštanja ili ljuljanja u pogledu zaslona, čak i tijekom tipkanja, a isto vrijedi i za ostatak uređaja, jer nikada ne pušta nikakve čudne zvukove. Cijelo prijenosno računalo čvrsto je kao tenk, što ima svojih prednosti, ali naravno i nedostataka, pogotovo za one korisnike koji traže nešto lakše ili barem, ne tako glomazno.
MSI Raider 18 HX: Tipkovnica i dodirnik
S ovim modelom ćete dobiti tipkovnicu pune veličine zajedno s numeričkom tipkovnicom, dok same tipke imaju dobar hod za jedno prijenosno računalo. Ne smeta dok tipkam i tipkanje nije teško, iako se radi o prijenosnom računalu koje nije osmišljeno prvo i najprije za tipkanje i pisanje na primjer, članaka i eseja. Dobro je da je MSI nabacao mnoštvo dodataka u vezi tipkovnice. Osim nove tipke Copilot, kojeg će usvojiti većina modernih prijenosnih računala, također dobivate i otmjeno RGB pozadinsko osvjetljenje po tipkama kao i mnoštvo dodatnih funkcija. Kombiniranjem funkcijske tipke s dolje dobivate mogućnost ciljnika, dok tipka za gore pokreće pojačanje hladnjaka koje pokreće ventilatore.
Dodirnik je dobar, širok i dovoljno dobro klika. No naravno, s vremenom se može skupiti malo prljavštine na naborima. No bez obzira na to, kada ga se gleda odvojeno, može se reći da je jako dobar. Jedino što naravno ne preporučujem korištenje dodirnika umjesto miša.
MSI je u ovu zvijer ugurao tipkovnicu pune veličine, uključujući prilično velik dodirnik. No to će značti da su vam ruke u početnom položaju lijevo od centra. Dodirnik je savršeno centriran, što znači da je malo izvan poravnanja s glavnim područjem tipkanja na tipkovnici. To je već malo nezgodno, ali također se čini da dovodi do slučajnog dodirivanja dodirnika kada to nisam htio.
MSI Raider 18 HX: Zvučnici i prikaz slike
Uz ogromnu cijenu, nema dobrog izgovora da nemate izvrsne zvučnike, barem za prijenosno računalo. No nažalost, zvučnici MSI Raidera u najboljem slučaju su prosječni, pogotovo za jedno ovakvo prijenosno računalo. Ovdje ćete jedva pronaći bas, a čak bi i gornjem dijelu spektra dobro došlo malo jasnoće. Nije da je zvuk loš, ali sve će biti znatno bolje ako budete koristili slušalice.
No moramo spomenuti i ventilatore.
Ovo prijenosno računalo proizvodi toliku buku ventilatora, da ga mogu čuti tri sobe dalje. Obično ostavljam svoja prijenosna računala na stolu u blagovaonici kako bih pokrenuo referentne testove, a ovo je prvi koji je ikada prekinuo moj tijek rada zahvaljujući vrlo glasnoj buci. Da stvar bude gora, ventilatori rade cijelo vrijeme, čak i kad Raider miruje. Zaključak je da će vam itekako sigurno trebati slušalice.
Što se tiče displeja, to je druga priča. Ovaj 18-inčni Mini-LED zaslon od 120 Hz je sjajan. Ima neke od uobičajenih nedostataka s Mini-LED-om, točnije probleme s osvjetljenjem, koje se pogotovo vide kod korištenja svijetle teme. No dobro je to što Mini-LED pruža gotovo istu kvalitetu crne kao OLED, a istovremeno daje toliko svjetline da ga vjerojatno nikada nećete koristiti na 100 posto. Kad sam nakratko povećao svjetlinu, bilo je zasljepljujuće. Praktički biste mogli osvijetliti dnevnu sobu s ovim zaslonom. Brzina osvježavanja, međutim, pomalo je neugodna za tako skup gaming laptop. To je samo 120 Hz, što je tehnički dovoljno dobro za igranje, ali druga slična prijenosna računala u ovom cjenovnom rangu nude bolje performanse.
MSI Raider 18 HX: Kamera, biometrija i mikrofon
Ako planirate strujati sadržaj s ovim modelom, dobro je što ćete to moći činiti vrlo uspješno. Na vrhu zaslona nalazi se IR FHD web kamera. FHD je tehnički prilično dobar za ugrađenu web-kameru, ali muči se pod bilo čime osim jakim osvjetljenjem. S obzirom na svrhu i cijenu prijenosnog računala, mogli biste se nadati da je MSI nekako ubacio uistinu kvalitetnu web kameru, ali istina je da web kamere za prijenosna računala jednostavno nikad nisu dobre i to iz niza razloga.
No ono što cijenim jest ugrađeni fizički zatvarač, posebno sa jarko narančastim naglaskom, koji viče “imate privatnost” kada je zatvoren. Tijekom ”streaminga”, vjerojatno ćete željeti koristiti vanjsku kameru. S druge strane, IR sustav vrlo dobro odrađuje sustav brze prijave, što je mogućnost koju biste mogli izgubiti s vanjskom kamerom.
To ipak nije najveći gubitak, jer ovo prijenosno računalo ima i senzor otiska prsta. Naći ćete ga u donjem desnom kutu ispod tipkovnice, a iako se čini malenim, savršeno dobro obavlja posao. Ovo je slučaj u kojem cijenim što imam obje mogućnosti jer mi se čini da je kupnja vanjske kamere vjerojatna. Odaberite ono što je najbolje za vaš scenarij i budite sretni što imate dodatne mogućnosti. Mikrofon je s druge strane u redu. Ništa revolucionarno, ali poslužit će svrsi.
MSI Raider 18 HX: Utori i mogućnosti spojivosti
Kada je riječ o utorima, treba reći da ovdje MSI nije štedio. Ovaj MSI Raider 18 ima sve potrebne priključke, na svakoj strani. S desne strane pronaći ćete dva Thunderbolt 4 USB-C priključka (jedan s PD 3.1), USB 3.2 Gen2 Type-C priključak i kombinaciju zvučnih priključaka. S lijeve strane pronaći ćete utor za Kensington Lock, još jedan USB 3.2 Gen2 Type-A priključak i čitač SD kartica. Na stražnjoj strani ćete pronaći namjenski priključak za napajanje, HDMI 2.1 priključak i Ethernet priključak.
Sviđa mi se što su priključci usmjereni na napajanje, video i internet na stražnjoj strani. To se čini posebno važnim jer kabel za napajanje nije dugačak koliko bih želio da jest. Nisam baš bio sretan zbog toga što su oba USB-C priključka na desnoj strani, no što je tu je.
Ono što je isto tako dobro jest to što je laptop opremljen i nekim utorima, koji će vam dobro poslužiti u budućnosti. Dobit ćete Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4, koji je vjerojatno dovoljno napredan da još nemate ništa što bi u potpunosti podržavalo te standarde. Doduše, vjerojatno biste i dalje trebali koristiti Ethernet kabel za igranje i kabelske periferne uređaje, ako je latencija čimbenik do kojeg vam je uopće stalo.
MSI Raider 18 HX: Performanse
Prvi test koji provodimo je PCMark 10, koji pomaže u određivanju ukupne izvedbe.
Iz ovog mjerenja je jasno vidljivo da je MSI Raider lako pobijedio konkurenciju.
Nakon toga smo pokrenuli Cinebench R20, koji je u biti test koji daje prednost mjerenju rada više jezgri i niti odjednom. Na moje iznenađenje, ovaj MSI Raider dosegao je srednje rezultate. To me zbunilo, jer je drugi MSI Raider u usporednim podacima bio mnogo bolji. No iako su blizu, postoje neke ključne razlike, uključujući ukupnu veličinu, zaslon i masu. Možda se te razlike zbrajaju. Ponovo sam proveo testove nekoliko puta samo da budem siguran i dobio sam dosljedne rezultate. No bez obzira na to, ovaj laptop bez problema će ”vrtjeti” bilo koju aplikaciju koju pokrenete na njemu.
Kako bismo testirali grafičke mogućnosti, pokrećemo 3Dmarkov Time Spy benchmark. I ovdje MSI Raider uistinu blista. To ne čudi, jer uređaj koristi snažan procesor i jako potentnu grafičku karticu.
Zaključna riječ
Kada ovo prijenosno računalo briljira, onda briljira do maksimuma. Zaslon je prekrasan i može postati toliko osvijetljen da biste mogli s njime dobiti onaj izgled “hakera u mraku”, kojeg Shutterstock toliko voli.
Igrači će imati itekako u čemu uživati. Tu je kao prvo RGB kao svjetleći logotip. Vjerojatno bih se mogao naviknuti na položaj dodirnika ili još bolje, možda bih ga mogao isključiti u korist igraćeg miša. Tipkovnica je odlična za igranje igara, no ne baš i za svakodnevno korištenje. Komponente koje se nalaze unutra su odlične i imaju jako puno snage. Ventilatori su glasni, što je minus. Zvučnici su tako-tako, što isto baš i nije plus. Naravno, tu je i cijena. No kada se sve zbroji i oduzme, može se reći da je ovo jedan jako sposoban igraći laptop, kojeg i nećete baš koristiti kao laptop, ponajviše zbog njegove mase.
Tehničke specifikacije:
- Veličina ekrana: 18″
- rezolucija: 3840×2400 (UHD+)
- HDD kapacitet: 2 TB SSD
- CPU brand: Intel
- CPU tip: Core i9
- Memorija: Info 32 GB
- VGA: GeForce RTX 4080
- VGA memorija: 12 GB
- Optički pogon: Ne
- Ostale karakteristike
- OS: Windows 11 Home
- Boja: Crna
- Cijena: oko 4.300 eura
Ivan Hečimović