Čovjek je oduvijek volio sebi smanjivati broj poslova koje treba obaviti. Ideja da netko drugi negdje daleko brine o pohrani naših podataka, u početku se činila ludost. No, nakon mnogih pokušaja i nagovaranja kako je poslovanje u oblaku sigurno, tvrtke koje nude takvu vrstu usluge su uspjele. Poslovanje u oblaku tako je postala naša svakodnevica.
Što je razmišljao Google?
Google je zapravo u svojoj srži kompanija koja se bavi internetom i koja je cijelo svoje poslovanje bazirala na internetu. Kada su spazili što se događa na tržištu, uvidjeli su da im se otvara nova prilika za uspjeh.
Korisnici sve manje koriste aplikacije na računalu, jer sve više toga obavljaju na internetu. Mjesec za mjesecom situacija je bila sve očitija, a poslovanje u oblaku doživjelo je veliki procvat.
Shvatili su u Google-u kako korisnici na računalima ili laptopima, glavninu svojeg vremena provedu na nekom web browseru. Ideja za idejom i nastao je koncept Chromebook računala – računala gdje je operacijski sustav zapravo web browser. Naravno, Google je tu imao i malčice olakšan posao jer je osnovnu bazu za izgradnju Chrome OS-a već imao. Google Chrome trebao je poslužiti kao operacijski sustav, koji bi uz nekoliko nadogradnji zapravo trebao tvoriti koncept novog modernog operacijskog sistema.
Ključno pitanje u cijeloj priči bilo je, jesu li korisnici spremni prihvatiti ovaj novi pomalo neobični koncept? No, Google je dobro stojeća kompanija koja može pokušavati i raditi promašaje, pa je zapravo financijska komponenta u početku bila gotovo nebitna.
I to je ukratko to, danas stotine tisuća ljudi diljem svijeta koriste Chromebook računala. Prema našem mišljnju nimalo čudno, potražnja za ovakvom vrstom računala sve je veća. Razlog je to zbog kojeg Google dogovara sve više suradnji s proizvođačima računala, kako bi zadovoljio potrebe na tržištu.
Zašto smo počeli koristiti Chromebook?
Bilo je to prije nekih 2 godine. Bili smo u potrazi za računalom koje će nam služiti za pisanje članaka na internetu, a koje će istovremeno biti malih dimenzija i izdržljive baterije.
Nakon mnogo pregledanih recenzija i specifikacija, učinilo nam se da bi Chromebook mogao biti naš pravi odabir. Između ostalog, željeli smo isprobati i taj novi koncept koji je Google nudio. Bilo je to dosta turbulentno razdoblje za Chromebook jer se konkurencija na njih obrušila sa dosta kritika. Odlučili smo pokušati i vidjeti što nam to Google može ponuditi i da li zbilja to vrijedi nekakvih novaca.
Danas, dvije godine nakon naše prve kupnje Chromebooka, možemo reći da smo iznimno zadovoljni i da će jedno od naših sljedećih računala ponovo biti i Chromebook.
Zašto je Chromebook pravi odabir?
Nekoliko je ključnih razloga zbog kojih je Chromebook jednostavno dotukao konkurenciju i koncept korištenja računala kakav smo poznavali.
Prosječan korisnik danas 90 posto svojeg vremena na računalu provede u web browseru. Onih ostalih 10-ak posto otpada na paljenje i gašenje i eventualno pisanje nečeg ili preslagivanje foldera. Sve te stvari koje prosječan korisnik treba, Google je uspio riješiti unutar browsera. Korištenje različitih web servisa, pisanje tekstova, korištenje i upravljanje mapama, uređivanje fotografija, pa čak i programiranje – sve to danas je moguće obavljati na Chromebooku.
Nimalo stoga ne čudi da se marketinške aktivnosti usmjeravaju upravo na prosječne korisnike, jer Google zna kome Chromebook treba. Ciljana grupa su studenti, korisnici koji provode puno vremena na društvenim mrežama, blogeri, i svi ostali koji nisu u potrebi za korištenjem nekih specijalnih aplikacija. Za takve korisnike, koncept Chrome OS-a je savršen.
Brzo paljenje
Ono u čemu Chromebook definitivno briljira je brzina kojom se računalo upali. Nakon dvije godine konstantnog korištenja naš Chromebook se još uvijek pali za samo nekoliko sekundi. Pritisnemo tipku za paljenje, i prije nego što uspijemo progovoriti dvije-tri riječi računalo je upaljeno.
Jedna lozinka za sve
Koncept koji nam se posebno dopao kod Chromebooka jest način na koji se ulazi u unaprijed pripremljeni sustav. Radi se o klasičnom upisu lozinke, a koja je zapravo lozinku od vašeg Google računa (gmail, docs, itd). Kada se upiše lozinka računalo se upali, a vi možete nastaviti s radom upravo tamo gdje ste stali. Sve što ste imali otvoreno kada ste ugasili računalo, spremljeno je i može se samo nastaviti koristiti. Pristup servisima dodatno je olakšan jer Google umjesto vas pamti lozinke, pa nema potrebe za stalnim ponavljanjem upisa. Dakle, jedan upis lozinke otvara vrata svega, što je za brzinu i efikasnost rada vrlo dobro.
Ultra brza memorija i standardni koncepet mapa
Naše Chromebook računalo posjeduje SSD disk, što značajno ubrzava rad s mapama. Inače, koncept mapa je gotovo jedini dio Chrome OS sustava koji nije ovisan o browseru kao takvom. Dakle, mape imaju standardni koncept koji se otvara prema potrebi i to lokalno, bez browsera.
Postojanje offline moda je stvarnost
Spomenuli smo u uvodu kako je konkurencija napala Google, a glavna farsa te priče bila je kako je bez interneta to računalo potpuno neupotrebljivo. Google se je tu vrlo vješto branio, a imao je i vrlo dobre argumente. Chromebook nije neupotrebljiv bez interneta! Veliki dio aplikacija koje su namijenjene za Chromebook posjeduje i takozvani offline način rada. To je koncept u kojem vi radite na nešto na računalu koje je offline, a kada se spojite na internet te aplikacije automatski ažuriraju podatke online. K tome, treba još nadodati kako postoje i Chromebook aplikacije koje nisu u nikakvoj zavisnosti o internetu. Takve aplikacije otvaraju se u browseru, ali konekcija na internet ni u kojem slučaju ne utječe na njihovu iskoristivost.
Računala koja su jednostavno super
Kada je Google startao sa proizvodnjom Chromebook računala, borio se s jednim neobičnim problemom. Proizvođači računala nisu bili pretjerano zainteresirani za izradu Chromebook računala, jer nisu u tome vidjeli perspektivu. No, korak po korak Google je sklapao dogovore i danas na tržištu zbilja postoji masa Chromebook računala koji su različitih namjena.
Večina tih računala ima 3 glavne prednosti: brzina rada, upotrebljiv i moderan dizajn, te dugo trajanje baterije.
Brzina rada računala sama po sebi i nije od krucijalne važnosti. Veliki dio posla tu obavlja upravo Chrome OS koji nije vrlo zahtjevan. S obzirom da računalo radi gotovo sve u browseru i ne pokreće velike i zahtjevne aplikacije, brzina rada gotovo je uvijek na zavidnoj razini. Primjetili smo da se problemi s brzinom počinju javljati tek nakon što otvorimo više od 30 tabova u browseru. Al’ tko normalan ima otvorenih 30 tabova u jednom trenutku? I da, naše računalo ima samo 2GB RAM-a, što nije puno za današnje razmjere.
Dizajn je ovdje vrijedan spomena posebno iz razloga jer se Google trudi zadovoljiti različite tipove korisnika. U godinama iza nas Google je sklopio suradnju s različitim proizvođačima računala, kako bi bio u prilici ponuditi različite vrste dizajna svojim korisnicima. Sva Chromebook računala imaju nastojanja da budu što laganija, što praktičnija i da je sve ukomponirano na najbolji mogući način.
Trajanje baterije je stavka koja nas je zapravo najviše oduševila. Kada smo kupili Chromebook na letku je pisalo kako bi prosječno trajanje baterije trebalo biti oko 8 sati. Nismo baš vjerovali u tu činjenicu, jer rijetko smo bili u prilici vidjeti računala koja imaju toliki vijek trajanja baterije. Nakon prvog punjenja, shvatili smo da informacije na letku nisu bile pogrešne. Prvo korištenje računala, baterija je trajala nevjerojatnih 7:45 sati. Danas, dvije godine kasnije, stvari nisu puno lošije. Trajanje baterije malčice je srozano, no i danas Chromebook uspijeva izdržati više od 5 sati kontinuiranog rada na računalu. Kada se na to jednom naviknete, onda tek shvatite kolika je to privilegija.
Jednostavnost i povezanost
Koncept računala koji je ostvario Google, zapravo jest koncept budućnosti. Današnja računala bilo koje vrste bila, zapravo su samo ulaz u prostranstva interneta. Možda Chromebook i jest manje upotrebljiv od ostalih kada nema konekcije na internet, no tko danas želi računalo bez interneta?
Google je uspio kroz Chrome OS izbaciti sve nepotrebne stvari koje Windowsi ili Linuxi imaju. Dakako, ovdje pričam o običnim korisnicima, koji na računalu ne istražuju materiju atoma ili stvaraju gigabajtne video uratke. Korisnik želi da kada upali računalo, nema nekih nepotrebnih poruka ili čekanja pa da to računalo može početi koristiti. Paljenjem Chromebooka, zapravo se otvara browser koji korisnika direktno vodi u prostranstva interneta.
Svojim dizajnom Chrome OS ne odskače previše od ostalih omiljenih operacijskih sustava. Standardna traka u podnožju sa ikonama do ključnih aplikacija, sat i datum te razne druge opcije u desnom kutu ekrana. Ništa neuobičajeno. Svaka priča o tome kako je ovo inovativno sučelje iznimno teško svladati jest totalna glupost. Uvjeren sam da bi obični korisnik puno brže svladao korištenje Chromebook sučelja, nego li sučelje nekog drugog poznatog operacijskog sistema.
Kada jednom zavirite u koncept Chrome OS-a, neke stare navike jednostavno postanu stvar prošlosti. Iako se sve bazira na servisima na internetu, cijeli sustav je zapravo vrlo dobro povezan. Posebice se to odnosi na Google-ove aplikacije, kojih ima pregršt u raznim područjima, a čine se kao da su povezane u cjelinu.
Ono što se posljedično dogodi jest to da spoznate da veliki dio offline stvari, možete zapravo jednako kvalitetno obavljati i online. Iako se možda ne čini tako, ali online rad daje mnoštvo prednosti. Sa našim računom možemo se prijaviti bilo gdje na svijetu i obavljati stvari koje sam započeli negdje drugdje. Ne moramo slati nikakve datoteke, stavljati ih na neke servere ili im regulirati pristup. Sve je tu, odmah nadomak korištenja.
Nakon što smo pobrojali veliki broj prednosti, vrijeme je i da se pozabavimo nekim nedostacima. Ovdje napominjemo da se nedostaci uglavnom počinju primjećivati kod korisnika koji teže ka naprednijim načinima rada. Radi se o programerima, dizajnerima, računovođama i svim drugima koji u svakodnevnom radu moraju koristiti aplikacije koje se instaliraju na računala.
Ograničeni aplikacijama
Sasvim je logično da proizvođač gura svoje proizvode u prvi plan, i isto to se događa i s Chrome OS-om. Radio je to i Microsoft, a radi to i Google. Za razliku od Microsofta, Google gotovo sve svoje aplikacije daje potpuno besplatno i što je još važnije uglavnom sve se baziraju na online načinu rada.
Ako izostavimo Google i njegov veliki set aplikacija za Chrome OS, situacija se malo komplicira. Teško je primjerice naći nekakav kvalitetan i prilagodljiv sustav kojeg bi mogli koristiti računovođe ili programeri ili takva nekakva struka. Također, veliki problem u kreiranju i uređivanju fotografija mogli bi imati dizajneri, čije složene računalne aplikacije još nisu zaživjele na internetu.
Što se tiče svakodnevnih aplikacija, situacija i nije toliko loša. Sve više nastojanja da se zadovolje Chromebook korisnici, dovelo je do toga da postoji i sve više aplikacija za Chromebook računala. Ipak, oni koji su vezani uz neke stručne aplikacije (Photoshop, Eclipse, itd.) imati će problema i ne preporučamo im korištenje Chromebooka. Ako se već i odluče na Chromebook, imati će problem u traženju adekvatne zamjene. Za sada složene aplikacije još uvijek bolje funkcioniraju offline, nego li online.
Printanje kao složena misija
Možda zvuči čudno, no printanje preko USB porta na Chromebooku ‘nije moguće’. Postoje prema navodima mnogih neki načini kako to ostvariti, ali se radi o procesu koji nije za obične korisnike. Koji je konkretno razlog tome nismo sigurni, no vrlo vjerojatno se radi o sustavu koji bi trebao prepoznavati drivere. Takav sustav nije bio prijeko potreban Chromebook računalima jer je njihov osnovni cilj biti što jednostavniji i prenosniji.
Možda pozad svega stoji samo ideja koju Chromebook gura u prvi plan, a to je da želimo i trebamo internet. Printanje s Chromebook računala moguće je jedino preko wireless printera, što je vrlo vjerojatno također jedna od novosti koja sve više ulazi u urede diljem svijeta. Nama se ta nemogućnost direktnog printanja ne sviđa i smatramo to velikim nedostatkom.
Igranje igrica kao nemoguća misija
S obzirom na sve prethodno navedeno, nemogućnost igranja video igrica nameće se sama po sebi. Windowsi na području igranja video igrara dominiraju, Linuxi su u zadnjih nekoliko godina znatno napredovali i sada su postali već skoro pa ravnopravni Windowsima. No, hoće li status ravnopravnosti uspjeti postići i Chrome OS teško je nagađati. Iskreno, teško je u to uopće povjerovati. Svi koji su željni igranja, slobodno vrijeme mogu uskratiti na nekom od mnogobrojnih servisa sa ‘flash igricama’. Također, u Google trgovini nalazi se veliki broj igara koje su namijenjene upravo za Chrome OS, pa ih možete preuzeti i igrati. Nažalost, za malo ozbiljnije igrače, Chrome OS nije nikakva solucija. Vrlo je izvjesno da tako skoro to neće ni postati.
Iskreno, ne možemo više naći niti jednu zamjerku na rad i korištenje Chromebook-a. Možda je problem u nama koji smo se zbilja naviknuli na Chrome OS ili je možda ipak to koncept koji nudi nešto novo i bolje. Prema broju korisnika koji sve više raste, nekako nam se čini da nam takav koncept računala sve više ‘ulazi pod kožu’.
Kakva je popularnost Chromebook računala?
Prije nešto više od dvije godine, na Chromebook se pokušalo baciti ljagu koja bi u potpunosti srozala prodaju takvih računala. Bio je to vrlo žestoki napad konkurencije, koji je samo rezultirao pojačanim naporima Googlea da marketingom potakne ljude na kupnju njegov računala.
Pokušaj demoliranja povjerenja kupaca nije uspio i danas Chromebook uspješno grabi velikim koracima naprijed. Veliki zamah prodaja Chromebook računala dobila je kada je američko školstvo odlučilo kupiti Chromebook računala umjesto dosadašnjih. Budući da su se iz korištenja micala Windows računala, bio je to dosta dobar pokazatelj da Chromebook ipak vrijedi. Svoju popularnost ova računala doživljavaju upravo među mlađom populacijom koja je navikla biti na internetu. Još jedan od pluseva koji ide u tom smjeru je i iznimno niska cijena Chromebook računala, koju si mogu priuštiti mnogi studenti i školarci. Upravo je tržište školstva i obrazovanja, glavni segment prodaje Chromebooka. U to područje odlazi jedan ogroman dio isporuke svih računala, što je svakako iznimno drago Google-u.
Sve to događa se naočigled konkurencije, koja sve više tone. I dok smo prije par godina prognozirali kako će laptopi uskoro postati stvar prošlosti, novi koncept koji je donio Chrome OS mogao bi dati novi uzgon ovom tržištu.
Kako Chromebook stoji u Hrvatskoj?
Nažalost, naša potraga za kupnjom Chromebooka u Hrvatskoj ni nakon dvije godine nije dala ploda. Pomalo je nevjerojatno da niti jedan distributer u Hrvatskoj ne želi dovesti Chromebook računala na svoje trgovačke police.
Kada smo se prije dvije godine napokon odlučili da ćemo nabaviti Chromebook, nastao je problem gdje kupiti takvo računalo. Hrvatska kao tržište tada nije bila zanimljiva destinacija Google-u, pa smo izbjegnuti u širokom luku. Dapače, Chromebook se tada nalazio samo u najjačim tržištima Europe, kao što su Njemačka, Britanija, itd. No, unatoč izbjegavanju naših tržišta, Chromebook smo uspjeli pronaći u Sloveniji. Naručili smo ga preko interneta, podignuli osobno i moramo priznati kako smo bili iznimno zadovoljni ostvarenom suradnjom. U to doba Slovenija je bila najbliža zemlja Hrvatskoj koja je nudila Chromebook računalo.
Prošle su duge dvije godine, a evo ni dan danas nismo uspjeli pronaći podatak da se u Hrvatskoj može kupiti Chromebook. Sjećamo se da smo čitali prije nekoliko mjeseci članak o tome kako će Toshiba plasirati jedan svoj Chromebook u Hrvatsku, no čini se da ćemo na to trebati još pričekati.
Jeste li spremni na koncept Chromebooka?
Kada smo ga prvi puta primili u svoje ruke, činilo nam se da ga nećemo baš tako brzo zavoljeti. No, to se promjenilo, nakon što smo proveli par sati na njemu. Konceptualno možda ima drugačiju filozofiju od ostalih vrsta operacijskih sistema, no Chrome OS je u suštini operacijski sustav kakav poznajemo.
Nakon mnogo provedenih sati na njemu, još uvijek nismo otkrili sve čari koje nudi operacijski sustav u web browseru. Ono što smo naučili i što nam je iznimno drago jest novi način korištenja računala. Računalo nam je postalo svojevrsni asistent kojeg možemo voditi sa sobom i možemo mu pristupati bilo gdje na svijetu. Nama kao piscima, urednicima i blogerima, Chromebook je iznimno kvalitetno rješenje i jedina zamjerka koju smo iskusili je problem uređivanja fotografija. Sve ostalo, zbilja funkcionira odlično.
Ako ste student, pisac, bloger ili ‘obični korisnik’ Chromebook je po našem mišljenju super solucija za vas. Ukoliko želite kupiti neko dodatno računalo koje bi vam služilo isključivo za povezivanje s internetom, surfanje istim, te trošenju vremena na društveim mrežama, Chromebook će biti dobar odabir.
Piše: Marko Županić