Lenovo je svoju novu Yogu 260 u marketinškim materijalima prozvao “A road warrior’s dream”. U slobodnom prijevodu riječ je o ultraprijenosniku koji predstavlja san svakog kreativnog profesionalca kojemu treba vrhunski prijenosnik za ozbiljan rad na terenu. I moramo vam odmah reći da se s ovom konstatacijom možemo u velikoj mjeri i složiti.
Yoga 260 je sve ono što dosada ThinkPad X260 nije bio. Yoga 260 je ultimativni, maleni, lagani, poslovni ultraprijenosnik vrhunskih performansi i nevjerojatno dobre opremljenosti. Zapravo je riječ o minijaturnom klonu 14-inčne Yoge X1 koju smo nedavno imali priliku isprobati. Premda Yoga 260 nominalno ne spada u Lenovovu prestižnu seriju X1, obzirom na sve viđeno, zapravo pripada u tu kategoriju.
Najmanji najmoćniji ThinkPad
Do prije nekoliko godina je doista teško bilo zamisliti ultraprijenosnik ovakvih performansi i mogućnosti. Zapravo jedino ograničenje koje vidimo u cijeloj priči predstavlja nešto manji 12,5-inčni ekran. No to je cijena koju ćete platiti kako biste uživali u što je moguće manjim dimenzijama.
A kompaktne dimenzije su svakako ono što će privući sve poslovne korisnike željne vrhunskih performansi unutar malog kućišta. Yoga 260 mjeri oko 31 cm u dužinu, tanka je 17,8 mm, a težina joj iznosi 1,3 kg. U svakom slučaju ovaj je prijenosnik iznimno ugodan za korištenje i bez problema ćete ga svakodnevno nositi sa sobom.
Što se tiče samog dizajna tu nema ničeg novog. ThinkPad je ThinkPad. Lenovo i dalje koristi kombinaciju različitih materijala prilikom izrade što uključuje plastiku, magnezij i aluminij. Ovdje nalazimo i dodatak u obliku karbonskih vlakana. U svakom slučaju ovakav odabir materijala omogućava dobar balans između robusnosti i ukupne mase.
Kod Yoge 260 svakako moramo spomenuti jednu stvar. Vezana je uz tipkovnicu, a zove se Lift ’n Lock. Ovime Lenovo rješava uobičajen problem da vam tipke tipkovnice smetaju kada ekran spustite do kraja i uređaj želite koristiti poput tableta. Naime ovdje se tipke prilikom zakretanja ekrana polako uvlače u unutrašnjost i zapravo ih ne osjetite previše kada Yogu koristimo kao tablet.
Lift ’n Lock
Spomenut ćemo još jednom i vrhunsku opremljenost. Jasno model koji smo mi isprobali bio je doista krcat svime i svačime. Ponajprije tu je Lenovova digitalna olovka koja dolazi u paketu i ima svoje posebno mjesto za odlaganje. Nadalje tu je podrška za OneLink+ odnosno postolje (dock) kojime vrlo lako možete poboljšati opremljenost, a zahvaljujući odgovarajućim adapterima dobiti recimo i funkcionalnost LAN I VGA priključaka.
Yoga 260 je opremljena sa 12,5-inčnim Full HD ekranom osjetljivim na dodir. Ekran se temelji na tehnologiji IPS i svakako pruža sasvim dobru kvalitetu slike. Jasno za nekakvu profesionalnu obradu slike i videa bit će potrebno koristiti adekvatan dodatni monitor. Naglasit ćemo također kako Lenovo posebnom dodatnom površinom rješava problem refleksije, pa je ovaj problem kod Yoge 260 puno manje prisutan.
Kada govorimo o hardverskoj konfiguraciji onda moramo napomenuti kako se Yoga 260 može nabaviti u dosta različitih konfiguracija. Mi smo ovdje isprobali jednu od hardverski najmoćnijih. Impresivno je kakve performanse danas mogu ponuditi ultraprijenosnici ovako malih dimenzija.
San kreativnog profesionalca
Kombinacija Skylake Core i7 procesora, NVMe SSD-a i 16 GB DDR4 memorije jasno dala je ovdje vrhunske rezultate. Yoga 260 je svakako jedan od najbržih (ako ne i najbrži) ultraprijenosnik koji smo ikada testirali. Jedan mali nedostatak integracije ovako moćnog procesora u ovako maleno kućište svakako je dosta izražena buka pod opterećenjem. S druge strane nikakvih problema sa stabilnošću nije bilo.
Vrijeme autonomije je nažalost jedna od stavki kod kojih Yoga 260 ne briljira. Očekujte u najbolje slučaju 4-5 sati uobičajenog rada. Prihvatljivo, ali ne i pretjerano dobro.
Sigurnosne opcije kod našeg testnog modela uključivale su podršku za TPM 2.0, čitač otiska prsta novije generacije koji radi više nego dobro i predviđeno mjesto za smart card čitač. Identifikacija korisnika putem čitača otiska prsta je dobro riješena u Windowsu 10, pa svakako spada u korisnije opcije.
Što reći na kraju nego da je Lenovo kombiniranjem dobro poznatog koncepta Yoge sa dizajnom, opremljenošću i performansama jednog ThinkPada doista kreirao ultimativni poslovni ultraprijenosnik. Malo je toga što nam se ovdje ne sviđa. Trajanje baterije bi moglo biti duže, a realno nismo ni posebno oduševljeni izvedbom touchpada. No sve u svemu razina performansi za ovako malen prijenosnik je iznimna, što ga uz fleksibilnost prilikom korištenja i odličnu opremljenost, čini nadasve poželjnim suputnikom za sve kreativne profesionalce.
SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6600U 2,6/ 3,4 GHz Turbo, 12,5-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela osjetljiv na dodir, 16 GB DDR4 2133 MHz, Intel HD 520, Samsungov M2 SSD 512 GB PCIe NVMe, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, HDMI, 1x mini-DisplayPort, 1x OneLink priključak za postolje, LAN, VGA (pomoću OneLink dock adaptera), čitač SD kartica, čitač otiska prsta, HD kamera, podrška za 4G/LTE, podrška za smart card, dimenzije: 309,9x 220x 17,8, masa: 1,3 kg, Windows 10 Home 64 bit, digitalna olovka ThinkPad Pen pro
USTUPIO
Lenovo Store (01) 64 42 822
www.lenovo.com
CIJENA 15 999 kn
ZA
dizajn, male dimenzije i masa, Full HD ekran osjetljiv na dodir, vrhunske performanse, izvrsna opremljenost, digitalna olovka, odlična tipkovnica
PROTIV
trajanje baterije bi moglo biti duže, izvedba touchpada
OCJENA 4/5
Autor: Slaven Pintarić