Nadograđeni i unaprijeđeni ThinkPad X1 u svojem najnovijem izdanju donosi brojna poboljšanja i predstavlja jedan od ponajboljih prijenosnika trenutno dostupnih na tržištu
Kada govorimo o ponajboljim prijenosnim računalima na tržištu krug odabranih je prilično uzak. Predvodnik elitnog društva je već godinama Appleov MacBook Pro.
Lenovo je jedan od rijetkih proizvođača koji je posljednje vrijeme sa svojom perjanicom ponude u vidu ThinkPad Carbona X1 uspio ponuditi odgovarajuću alternativu MacBooku Pro.
Carbon X1 je od samog početka osmišljen kao ultimativni prijenosnik za profesionalce i najizbirljivije poslovne korisnike.
Lenovo je iz godine u godinu poboljšavao i nadograđivao Carbona, a ove godine nam je stigla najnovija inačica. Uz uobičajena hardversku nadogradnju najnoviji Carbon odnosi i neke dosta radikalne promjene i posebno zanimljive novosti.
Atraktivniji, brži, lakši
Osnovne odrednice dizajna se međutim nisu promijenile. Kućište većinom izrađeno od karbonskih vlakana djeluje i dalje iznimno impresivno,. Trebamo li opet spomenuti kako je ThinkPad X1 najlakši i najkompaktniji 14-inčni prijenonsik na tržištu.
Kvaliteta izrade je vrhunska, kao i robusnost, te osjećaj pod prstima kada X1 dođe u vaše ruke. Mekana površina na dodir omogućava iznimno ugodno i lako korištenje i manipuliranje. Osim toga Lenovo je uspio dodatno smanjiti ukupnu težinu X1 u varijanti sa ekranom osjetljivim na dodir. Tako najnoviji model teži svega 1,4 kg što je posve usporedivo sa modernim ultraprijenosnicima.
Opremljenost i sam razmještaj priključaka doživjeli su određene promjene.
Primjerice X1 sada posjeduje klasičan LAN priključak, dok su vam od videoizlaza na raspolaganju HDMI i mini-DP priključci. Nažalost čitač kartica je izostavljen, dok sa stražnje strane nalazimo utor za umetanja SIM kartice. Valja napomenuti kako je bežični WLAN modul nadograđen, pa sada donosi podršku za najnoviji standard a/c.
Po pitanju sigurnosti X1 i dalje nudi TPM čip, kao i čitač otiska prsta. Uz Lenovov osebujni priključak za napajanje nalazi se i priključak za dodatno postolje (docking).
Futuristička tipkovnica
Jedna od ključnih aduta X1 u najnovijoj verziji svakako je poboljšani ekran osjetljiv na dodir visoke rezolucije od 2560×1440 piksela. Ugrađeni ekran se temelji na LG-jevoj IPS matrici koja omogućava odličnu reprodukciju boja i široke vidljive kutove. Već smo spominjali kako je ekran osjetljiv na dodir.
Ono što je međutim posebno zanimljivo je kako biste na prvi pogled rekli kako je riječ o mat ekranu. Ovo zapravo nije posve točno. Naime Lenovo je, kako bi smanjio refleksiju okoline, ekran prekrio iznimno tankom, dodatnom, zaštitnom folijom. Na taj način su doista uvelike riješeni problemi sa refleksijama, međutim ovakva folija ima i svojih nedostataka. Naime prikaz sada djeluje pomalo zrnato i zapravo podsjeća na neka starije touchscreenove. Na ovo se zapravo brzo naviknete, međutim neće se svidjeti svima.
Još jedna stvar za koju smo sigurni kako se neće svima svidjeti kod novog X1 je kompletno redizajnirana tipkovnica. Ponajprije gornji red funkcijskih tipki Lenovo je zamijenio multifunkcijskim svjetlećim panelom koji se sastoji od tipki koje su osjetljive na dodir. Ovaj panel nudi 5 različitih načina korištenja. Tako ga recimo možete koristiti za posebne funkcije, kontrolu glasnoće i slično, ali može i imitirati klasičan red funkcijskih Fn tipaka. Međutim osim ove novine Lenovo je i redizajnirao raspored i izgled tipki.
Primjerice Backspace i delete tipke su sada manje, dok recimo na uobičajenom mjestu Caps lock tipke nalazimo umanjene verzije Home i End tipki.
Tipkovnica je osvijetljena sa tri razine osvjetljenja.
Ukupno gledano nova tipkovnica nudi brdo mogućnosti, no nama je starija verzija bila funkcionalnija i brža za korištenje.
Ono što je svakako pozitivno kod novog Carbona je vrlo precizan touhcpad koji omogućava ugodan rad.
Najbolji Carbon dosada
Kada govorimo o performansama novi je X1 nadograđen novom hardverskom platformom. Mi smo testirali model sa Intelovim Core i7 procesorom u posebno štedljivoj verziji i 8 GB radne memorije. Kada svemu pridodano iznimno brz Samsungov SSD M2 možemo reći kako je najnovije izdanje Carbona spremno za sve najzahtjevnije zadaće. Performanse su u svim zahtjevnijim aplikacijama odlične. Sustav i aplikacija se pokreću iznimno brzo i sve skupa radi kako bi trebalo.
Istaknut ćemo i integrirani moćniji Intelov grafički procesor HD 5000 koji omogućava pokretanja novijih igara i općenito znatno bolju razinu grafičkih performansi
Očekivano nova hardverska platforma omogućava i dosta respektabilno trajanje baterije. Ipak po potom pitanju najnoviji Carbon nije toliko impresivan. Ukupno smo zabilježili od 4 do 5 sati uobičajenog rada na bateriji ovisno o korištenim opcijama za štednju energije.
Sve u svemu novi X1 je po svim parametrima impresivan prijenosnik koji nudi mnogo naprednih mogućnosti. Nismo primjerice ni stigli spomenuti mogućnost upravljanja gestama ili glasom. Sve ovo prati i odgovarajuća cijena koja je iznimno visoka. No ovdje ipak govorimo o jednom od ponajboljih prijenosnika koje trenutno možete kupiti.
SPECIFIKACIJE
Intelov chipset Lynx Point, Intel Core i7 4550U 1,5/ 3 GHz Turbo, 14-inčni WQHD LED ekran osjetljiv na dodir rezolucije 2560×1440 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 5000, Samsung M2 256 GB SSD SATA-III, LAN (putem adaptera), WLAN b/g/n/ ac, BT, 2x USB 3.0, 1x mini-DP, HDMI, čitač otiska prsta, podrška za 3G, HD kamera, NFC, stereo zvučnici, dimenzije: 331x 226,5x 20 mm masa: 1,41 kg, Windows 8.1 64 bit
USTUPIO
Lenovo Store
(01) 64 42 822
www.lenovo.comCIJENA
na upitZA
dizajn, performanse, izvrstan ekran, opremljenost, trajanje baterije, podrška za 3G, mogućnost upravljanja glasom i gestamaPROTIV
cijena, izostanak čitača kartica, redizajn tipkovnice neće se svidjeti svimaOCJENA
5/5 (Preporuka)