Nadograđena serija Legion Lenovo gaming prijenosnika uključuje i 15.6-inčni Y730, laptop koji u sebi ima Nvidia GeForce GTX 1050 Ti grafiku, osmu generaciju Intel Core i7-8750H procesor, kao i Full HD ekran od 1080p. Vrijedi spomenuti da laptop dolazi i opcionalno sa overclockiranom Corsair RAM memorijom, a standardno sa RGB pozadinskim osvjetljenjem čak i na ispušnim otvorima za odvod topline.
Već na prvi pogled, izgleda kako je Lenovo sa Y730 napravio iznenađujuću ravnotežu premium izgleda i osjećaja snažnog hardvera pod haubom, koja će zadovoljiti nove i stare ljubitelje igranja, po sasvim umjerenoj cijeni.
Jedna vrlo zanimljiva i poželjna značajka, koja odmah upada u oko, je da se većina vanjskih utora nalazi sa stražnje strane laptopa, a ne bočno kako smo navikli gledati kod laptopa do sada.
Ovo bi zapravo mogao postati i trend u laptopima, jer bočni kablovi su nekako nespretniji i oduzimaju dodatni prostor oko laptopa, dok je odostraga to manje primjetno, bravo za Lenovo. Koristio sam Legion Y730 tjedan dana ne bih li ga isprobao kako radi u različitim uvjetima i ne bih li se uvjerio vrijedi li on ili ne vašeg novca.
Lenovo Legion Y730: Dizajn i mogućnosti
Slično kao i jeftiniji model Y530, i Y730 je izrađen na aluminijskom kućištu koje na sebi sadrži velike promjene u odnosu na lanjski Y720. Ono je sada debelo tek oko 20 mm i teži samo 2.2 kilogram, što je impresivno za jedan 15.6-inčni gamerski laptop, čija početna cijena iznosi oko 8000,00 kn.
Laptop djeluje čvrsto, ekran se može staviti pod kut od 180 i može ga se otvoriti jednom rukom. Sa strane ekrana je bočna strana na kojoj se nalaze utori kao i ispuh za sustav hlađenja koji obuhvaća dva ventilatora. Od utora imamo Lenovo utor za punjenje, dva USB 3.1 utora, utor za žični internet RJ45, HDMI kao i MiniDisplay utor.
Iznad utora se nalaze dva svjetla koja pokazuju gdje se nalazi koji utor kako ne biste morali okretati i podizati ekranski poklopac laptopa. Sa svake strane laptopa postoje ispušni prostori koji isto tako imaju RGB osvjetljenje koje mu daju sveukupan premium dojam, i koja se mogu sinkronizirati s tipkovnicom koristeći Corsairovu iCUE aplikaciju. Iako ovaj laptop spada u srednji cjenovni razred gaming laptopa, izgled mu je “posuđen” iz višeg razreda.
Na lijevoj strani nalazi se 3.5-milimetarski audio utor kao i Thunderbokt 3 utor (koji nažalost ima samo 2x PCle koji ograničava korištenje vanjske grafičke kartice). Na desnoj strani je još jedan USB-A 3.1 utor kao i utor za mikrofon. Kao što sam već spomenuo u uvodu, to što je velika većina utora smještena odostraga funkcionira odlično jer se tako omogućuje uključivanje više stvari odjednom bez da nešto smeta.
Primarna boja laptopa je crna, s time da su poklopac i pantovi obojani sivom bojom koja ostatak uređaja lijepo oslikava. Na poklopcu je logo Legion sa slovom ”Y” koje se ističe. Osim toga, laptop izgleda kao svaki drugi i na prvi pogled nećete niti pomisliti da se radi o gamerskom laptopu.
Donja strana je prekrivena velikim otvorom unutar kojeg se nalaze dva ventilatora i prostor za cirkuliranje zraka. Uz to, blizu prednjeg dijela tijela nalaze se dva zvučnika. Za vrijeme igranja sam koristio njih umjesto headseta, (iako preferiram slušalice), i zahvaljujući njima, sam prilično jasno čuo zvukove koraka svojih protivnika koji su odzvanjali na mome stolu.
Lenovo Legion Y730: Zaslon i prikaz slike
Ekran Y730 sa strane i gore ima minimalne rubove čime se dobiva taj premium dojam što nije uvijek obilježje gamerskih laptopa. Kamera rezolucije od 720p se nalazi ispod ekrana jer je ondje više mjesta, tako da će oni koji budu željeli streamati svoje igre vjerojatno željeti uložiti više novca u bolju kameru koja im neće snimati u nos.
Zaslon Legion Y730 nudi gotovo savršenu reprodukciju sRGB boja za cjeloviti prikaz
Rezolucija je postavljena na 1080p za bolje performanse grafičke kartice, dok je refresh rate postavljen na 60 Herza. Na popisu specifikacija piše da Y730 nudi 144 Hz i prikaz od 1080p. Šareno i svijetlo, najkraće rečeno, zaslon ovog modela Y730 nas je oduševio. Prikazana slika je oštra i do najmanjih detalja za što se brine IPS panel, kojic u ovom slučaju odlično odrađuje svoj posao. Zaslon je također i vrlo svijetao što govore rezultati mjerenja od 302 niti, nadmašivši prosjek od 290 niti.
Što se tiče reprodukcije boja, još jednog segmenta gdje veliki broj jeftinijih gaming laptopa zaostaju za svojom premium konkurencijom, Y730 je dosegao 97% sRGB i 75% Adobe RGB. Ovo su izvrsni rezultati i jasno je da je ovo područje koje čini razliku u cijeni. To je veliki iskorak u usporedbi s prikazima modela Y530 i Y720 jer su ta oba postigla rezultate od 66% u sRGB i 50% u Adobe RGB. Gaming na ovom prijenosniku izgleda sjajno.
Lenovo Legion Y730: Tipkovnica i dodirnik
Tipkovnica modela Y730 je područje gdje dodatno vidimo razliku u odnosu na jeftinije gaming modele laptopa, pa čak i iz vlastite serije jeftinijeg Y530. Ovdje je tipkovnica sa RGB osvjetljenjem riješena Corsairovom iCUE tehnologijom, koja omogućuje da postavite gotovo bilo koju kombinaciju boja i efekata koje želite. U početku sam postavio spiralu duge koja zaista plijeni pažnju, da bih kasnije postavio efekte koji toliko ne odvraćaju pozornost.
Lijevo od glavnog ”QWERTY” se nalazi kolona od šest dodatnih tipki, uz nekoliko koje mogu biti namještene za bilo kakvu namjenu. Ostale vam daju brzu kontrolu nad snimanjem kamere i namiještanja pozadinskog osvjetljenja. Ove tipke su korisne, ali nekako miču tipkovnicu iz središta zbog čega je potrebno neko vrijeme da se na njih naviknemo. Put tipki i odgovor na pritisak su vrlo dobri, tako da mi nije bio problem da uz igranje često i tipkam nešto.
Pretežito malen dodirnik ima površinu koja omogućuje glatko praćenje, a osim toga koristi i program Precision kao program podrške za više gesta. Na samom dodirniku ne postoji klik, ali postoje dvije fizičke tipke. Njegova veličina mi govori kako Lenovo vjerojatno razmišlja o tome da dodirnike više nitko neće koristiti za igranje igara (prva stvar koju sam učinio je bila uključivanje miša).
Ako je tako, volio bih da je dodirnik smješten malo više udesno jer kako je sada smješten moja lijeva ruka malo zapinje za rub kada koristim standardne WASD tipke za gaming. Dobra stvar je što se dodirnik sam onemogući kada laptop osjeti da je igra pokrenuta.
Lenovo Legion Y730 performanse
Za početak, valja naglasiti da je GTX 1050 Ti GPU, koji bi trebao moći vrtiti većinu najnovijih igara na 1080p sa srednjim detaljima. Dok je procesor Intel serije H sa mogućnošču opcionalne nadogradnje Corsair RAM memorije pokazao želju Lenova da ovaj gaming laptop iz srednjeg cjenovnog razreda može zadovoljiti i neke zahtjevnije korisnike.
Lenovo je također značajno unaprijedio i termičke linije legije, koje sada povlače hladan zrak s bočnih otvora i guraju ga kroz stražnje otvore s višestrukim rotacijskim ventilatorima. Prema tvrdnjama iz Lenova ovaj potez poboljšava protok zraka za 16% i donosi pad radne temperature za respektabilnih 10%.
Na Lenovo forumu sam pronašao objavu u kojoj se govori o problemu s ubrzavanjem rada procesora za vrijeme gaminga. Kako bih to testirao i sam sam pokrenuo dvadesetominutni ”stress” test. Nakon i za vrijeme testa nisam vidio ovaj problem niti sam ga vidio kada sam regularno igrao igre.
Pokrenuo sam i neke druge testove kako bih vidio ponašanje laptopa kod gaminga. U Rise of the Tomb Raider Y730 je u prosjeku davao 42.3 fps-a na visokim postavkama. Isto tako sam isprobao i Dying Light gdje je laptop davao u prosjeku 56.3 fps-a na najvišim postavkama. Ove činjenice potvrđuju da ne biste trebali imati nikakve probleme u igranju najnovijih igara, čak i ako to bude značilo smanjivanje postavki.
Baterija od 57 Wh je mali pomak prema naprijed u odnosu na prošlogodišnji model Y720, s podjednakim vijekom trajanja. Očekujte otprilike četiri sata za uobičajeno korištenje i oko jedan sat punokrvnog gaminga. Držite negdje blizu punjač za svaki slučaj.
Dva ventilatora se pokreću u isto vrijeme kada vi pokrenete igru i umjereno su glasni, ali bez obzira na to dosta dobro hlade laptop. Igrao sam oko sat vremena dok se punila baterija i pritom nisam primijetio niti jedno mjesto na laptopu koje je bilo pretoplo.
Zaključak
Nakon što sam Lenovo Legion Y730 koristio gotovo tjedan dana, utisak ostavljen na mene je i više nego dobar. Ovaj gaming laptop je pametno dizajniran, s ekranom koji daje odličnu reprodukciju boja, brzo pohranjivanje, izmjenjive makro tipke, kao i dubinsko RGB osvjetljenje. Jedino što bi mogao poželjeti je jaša grafička kartica, jer u sebi ima Nvidia GTX 1050 TI koja djelomično ograničava gaming iskustvo, no to je cijena koju je Lenovo morao platiti da Vam ponudit kvalitetan gaming laptop za 8000,00kn.
Impresionirani smo onim što je Lenovo postigao s Legionom Y730. Ova potpuno nova verzija uređaja, i donosi ga u potpuno novom svjetlu, koje će pronaći svoje kupce.
Iako to nije hardverski monstrum, kojeg su mnogi očekivali, ovo je vrlo prenosivo računalo za gaming, koje je smješteno u 2 cm debljine i 2 kg težine, bez pregrijavanja i sa odličnom slikom.
Ako ste poklonik Legion prijenosnika i ako vam se sviđaju dodatne mogućnosti koje Y730 nudi (a koja pokrivaju ovu cijenu) u tom slučaju će vam se ovaj prijenosnik sigurno svidjeti. Nemojte planirati nekakav ”heavy” gaming s njime i tada vas sigurno neće iznevjeriti njegove performanse.
Lenovo Legion Y730 specifikacije:
- CPU: 8th Generation Intel® Core™ i7-8750H
- OS: Windows 10 Home
- GPU: NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti; 4 GB DDR5
- RAM: 8GB/16GB/32GB DDR4 opcionalno 8GB + 8GB Corsair® Overclocked Memory*
- Pohrana: 128GB/256GB/512GB PCIe NVMe SSD + 1TB/2TB HDD
- Zvuk: Dolby Atmos® Speaker System for Gaming
- Baterija: 57 WHr, 3Cells
- Zaslon: 15.6 inča FHD (1920×1080) IPS 60Hz/144Hz G-SYNC™
- Dimenzije: 362 x 267 x 19.95 mm
- Težina: 2.2 kg
- Priključci: WLAN 2 x 2 WiFi 802.11 ac, Killer™ Wireless-AC*, 1 x USB Thunderbolt™ 3 Type-C™, 3.5 mm audio jack, 1xUSB 3.1 Gen 1, 2 x USB 3.1 Gen 2, RJ-45, Mini DisplayPort 1.4, HDMI™ 2.0, AC adapter
- Cijena: od 8.000 kn
Ustupio: Lenovo Hrvatska
Piše: D.M.