Nova 15-inčna Yoga pokazala se kao iznenađujuće sposoban multimedijalan prijenosnik pri čemu vam zakretni ekran omogućava bolju fleksibilnost prilikom rada
Možemo reći kako su se tzv. prijenosnici sa dodanom vrijednošću poprilično već udomaćili na tržištu. Riječ je dakako o prijenosnicima koji posjeduju zakretne ekrane osjetljive na dodir. Kako je Lenovo zapravo prvi popularizirao ovu ideju nimalo nas ne čudi kako danas ovaj koncept obilato koriste kod svojih prijenosnika neovisno o namjeni i veličini. Tako dakle imamo Lenovove modele iz poslovne serije ThinKpada koji posjeduju zakreni ekran, no tu su i Yoge iz serije IdeaPada koje su više orijentirane prema kućnim korisnicima.
Autor: Slaven Pintarić
Fleksibilna i multimedijalan
Jedna od novijih trendova je i korištenje koncepta zakretnog ekrana kod nešto većih prijenosnika, primjerice onih sa ekranima veličine od 15 inča. Tako najnoviju Yogu 500 možemo koristiti za multimediju, pa čak i igre. Sve skupa predstavlja svojevrsnu evoluciju cijelog koncepta koji je dosada prvenstveno bio rezerviran za ultraprijenosnike.
Pritom je testirana Yoga 500 poprilično tanak i lagan (2,1 kg) prijenosnik, što znači da vam uz poboljšanu fleksibilnost, nudi i prilično dobru prenosivost.
Napravljen je većinom od tamne plastike, no primjerice površina oko tipkovnice i odmorišta za ruke je prekrivena tanjim slojem aluminija.
Možemo reći kako je Yoga 500 vrlo kvalitetno napravljen i dovoljno robustan prijenosnik. Ističe se i metalnim držačima ekrana koji također djeluju vrlo izdržljivo i jasno omogućavaju zakretanje ekrana za 360 stupnjeva.
Što se tiče same kvalitete prikaza ugrađenog ekrana nju bismo ocijenili vrlo dobrom. Koristi se provjerena LG-jeva IPS LCD matrica koja omogućava dobro definiran prikaz boja i dovoljno širok vidljivi kut. Upravljanje dodirom također funkcionira bez greške.
Ključan nedostatak ekrana ogleda se u iznimno jako izraženoj reflektivnosti i premaloj maksimalnoj razini svjetline. Ove dvije stavke zahtijevaju da ovaj prijenosnik koristite u slabije osvijetljenim prostorijama, dok će ugodan rad u uvjetima jačeg ambijentalnog osvjetljenja biti teško moguć.
Sva moć Skylakea
Ispod ekrana nalazi se poprilično dobro izvedena tipkovnica pristojne veličine sa pozadinskim osvjetljenjem. Lenovovi modeli iz serije Ideapada uobičajeno posjeduju nešto manje kvalitetne tipkovnice nego što je to slučaj kod ThinkPada. Međutim i dalje je riječ o tipkovnici koja omogućava nadasve ugodan rad. S druge strane ugrađeni touchpad bez zasebnih tipki bismo ocijenili tek prosječnim. Ukoliko želite maksimalnu moguću preciznost preporučamo korištenje posebnog miša kad god je to moguće.
Testirana Yoga 500 je solidno opremljen prijenosnik koji se međutim ne izdvaja previše po ovom pitanju od onoga što možemo vidjeti kod prijenosnika srednje klase. Dva USB 3. priključka su nekakav donjim minimum koji očekujemo od ovakvog prijenosnika i iskreno ćemo vam priznati kako bismo voljeli da ih ima nešto više.
Nasuprot tome teško da možemo uopće mnogo zanovijetati ukoliko pogledamo Lenovov odabir hardverske konfiguracije. Napomenut ćemo kako smo mi imali na raspolaganju nominalno hardverski jedan od najjačih modela u seriji Yoga 500. Vidljivo je to i po moćnom ugrađenom procesoru Core šeste generacije i7-6500U, ali i po ugrađenoj zasebnoj grafičkoj kartici u obliku Nvidijine 940M. Zanimljiv je i odabir tvrdog diska koji je u ovom slučaju nešto manjeg kapaciteta, ali dolazi u SSHD verziji sa dostupnim cacheom u obliku flash memorije.
(Pre)kratko trajanje baterije
Sve skupa rezultira više nego respektabilnim performansama. Ukoliko svemu pridodamo Full HD ekran i solidne zvučnike ova nam se Yoga predstavlja kako odlično multimedijalno računalo.Ugrađena grafička kartica nam pak omogućava pokretanja i novijih igara na HD rezoluciji uz poprilično visoku razinu 3d detalja.
Performanse su dakle više nego dobre, međutim vrijeme autonomije je razočaravajuće kratko. Očekivali smo ovdje daleko bolji rezultat obzirom na korištenje najnovijeg procesora Skylake-U. Čini se međutim kako nije ugrađena baterija osobito velikog kapaciteta. Ukupno gledano će vam ova Yoga izdržati 3-4 sati uobičajenog rada na bateriji, što je vrlo prosječan rezultat.
U konačnici se uslijed ovoga nameće i zaključak kako će se testirana Yoga 500 daleko bolje snaći u ulozi kućnog multimedijalnog prijenosnika kojega nećete često nositi izvan kuće.
U tom smislu nudi poboljšanu fleksibilnost, kvalitetan Full HD ekran i hardversku konfiguraciju sposobnu potjerati čak i neku noviju igru.
Međutim ukoliko vam je vrijeme autonomije jedan od važnijih faktora prilikom odabira ovakvog prijenosnika sa zakretnim ekranom, onda ova Yoga 500 jednostavno nije za vas. Pritom treba napomenuti kako testirani model nije ni pretjerano jeftin, ali mu je cijena u skladu sa korišteni procesorom i ukupnim performansama koje omogućava.
SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 15,6-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela osjetljiv na dodir, 1x 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520+ Nvidia 940M 2 GB GDDR3, Seagateov SSHD 500 GB SATA III, LAN, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 2x USB 3.0, 1x USB 2,0, HDMI, 4 in 1 čitač kartica, HD kamera, stereo zvučnici, dimenzije: 385x 255x 22,2 mm, masa: 2,1 kg, Windows 10 Home 64 bitUSTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.lenovo.comCIJENA
7833 knZA
dizajn, prihvatljiva masa, funkcionalnost, vrlo dobre performanse, IPS ekran osjetljiv na dodirPROTIV
trajanja baterije, preslaba maksimalna razina osvjetljenja ekrana, količina dostupnog prostora na diskuOCJENA
4/5