Prvi prijenosnik sa Ultra HD ekranom osim ekrana visoke rezolucije ističe se i moćnim hardverskim osnovama, te će vam omogućiti da odmah uživate u svim blagodatima najnovije tehnologije
U svijetu moderne tehnologije postoji jedna skupina korisnika koje obično nazivamo “early adopterima”. Riječ je o entuzijastima, korisnicima koji među prvima prihvaćaju najnovije tehnologije i samim time potpomažu da raznorazni noviteti vremenom postanu mainstream, odnosno cjenovno pristupačni većem broju korisnika. Ukoliko spadate upravo u ovu skupinu ili vas jednostavno posebno zanimaju nove tehnologije zasigurno će vas zaintrigirati što je pred nama prvi prijenosnik sa Ultra HD ekranom.
Iako će velika većina prosječnih korisnika na takvo što samo odmahnuti rukom i proglasiti Ultra HD ekran još jednim ne pretjerano funkcionalnim dodatkom, mi bismo ipak rekli kako je ovo velika stvar. Posebno prisjetimo li se kakve smo ekrane po pitanju kvalitete i rezolucije gledali na većini prijenosnika do unatrag godinu i pol.
Ultra HD prijenosnik
Jasno kao i kod svake nove tehnologije i uvođenje Ultra HD ekrana kod prijenosnika ne može proći bez početnih poteškoća. Primjerice u ovom slučaju limitirani ste frekvencijom osvježavanja od 48 Hz prilikom prikaza na Ultra HD rezoluciji. Nažalost još je veći problem što je ovo ograničenje prisutno i na nižim rezolucijama poput 1080p.
Konačno dužni smo vam otkriti o kojem se konrektno prijenosniku radi prije nego što dalje nastavimo ovu priču. Riječ je o Lenovovom modelu iz dosta hvaljene serije Y, nazivno namijenjen egamerima. Lenovo je ove godine podosta hardverski i po pitanju samog dizajna unaprijedio seriju Y, a mi smo testirali 15-inčni model Y50-70. Valja napomenuti kako u ponudi kod nas ima dosta različitih konfiguracija ovog modela. Iz više razloga smatramo kako je testirani model po sve najatraktivniji u seriji.
Pogledamo li samo dizajn možemo doći do zaključka kako je riječ o prilično kompaktnom 15-inčnom prijenosniku. Zapravo poprilično je tanak (25 mm) i lagan (2,3 kg). Djelomično je ovo postignuti izdvajanjem optičkom uređaja iz samog kućišta. Naime iako se optički uređaj fizički ne nalazi unutar samog kućišta, dobit ćete ga u vanjskom USB obliku zajedno sa prijenosnikom.
Hardverski moćan
Najnovije pripadnike serije Y krasi doista vizualno impresivna vanjština. Prilikom izrade korišteno je nekoliko različitih materijala. Dakako tu je aluminij, ali i sjajna plastika oko ruba ekrana, dok su kod odmorišta za ruke korišteni materijali mekani na dodir koji svakako donose poseban osjećaj prilikom korištenja. Posebno nam je pak zapela za oko tipkovnica sa crvenim pozadinskim osvjetljenjem.
Opremljenost je možda blago razočaranje. Više nema inovativnog Ultra Baya koji je krasio prethodnu generaciju serije Y. Samo dva USB 3.0 priključka su po nama premalo, a nedostajao nam je i DisplayPort. S druge strane JBL zvučnici odgovorni su za vrlo dobru zvučnu kulisu.
Unutrašnjost pak krije prilično moćne hardverske komponente. Zadani testni model se po nama ponajviše ističe po dvije stvari. Već smo spomenuli Ultra HD ekran, ali tu je i Samsungov 512 GB SSD. SSD ovakvog kapaciteta omogućava fenomenalne performanse, da pritom ne morate odmah brinuti i o dostupnom kapacitetu. Jasno ovdje je i novija Nvidijina grafička kartica temeljena na arhitekturi Maxwell koja posjeduje 4 GB GDDR5 memorije, te dobro poznati Intelov četverojezgreni procesor.
U svakom slučaju hardverski gledano ovakav skup komponenata omogućava izvrsne performanse, međutim ključ svega je ugrađeni SSD velikog kapaciteta.
Početne poteškoće
U konačnici se međutim moramo vratiti na najzanimljiviju novost koju donosu ovaj prijenosnik. Ugrađeni Ultra HD ekran temelji se na tehnologiji IPS, a obzirom na dijagonalu ekrana gustoća piksela po inču iznosi vrlo visokih 284 ppi. Nakon što u Windowsima pravilno podesite veličinu elemenata i samog sučelja kvaliteta prikaza je izvrsna. Ponajviše se to odnosi na prikaz teksta i web stranica. Jasno poznati su problema sa prilagodbom samih aplikacija i OS-a ekranima visoke rezolucije. Ovi problemi i dalje postoje, međutim tamo gdje stvar funkcionira nagrađeni ste impresivnom kvalitetom slike. Pritom treba reći da prikaz boja na tvorničkim postavkama možda i nije najprecizniji, a ekran je i dosta reflektivan. S druge strane uz sve navedeno ovaj je ekran bolji od 99 % ekrana na današnjim prijenosnicima.
Sigurno će vas zanimati kako to funkcionira u igrama. Starije je igre moguće bez problema pokrenuti u Ultra HD rezoluciji uz zadovoljavajuće performanse. Sa novijim to više nije moguće. Ostaje već ranije spomenuto ograničenje na 48 fps-a bez obzira na korištenu rezoluciju, što je dakako vrlo veliki problem kod bržih igara. Jednostavno će vam sve skupa djelovati presporo.
Određene probleme zapazili smo i prilikom pregledavanja posebno multimedijalno bogatih web stranica kada nam se činilo da sve ne radi osobito glatko.
Iako nazivno namijenjen gamerima, mi bismo ovaj prijenosnik ipak više opisali kao svestrani multimedijalni uređaj posebno zanimljiv korisnicima koji odmah žele koristiti sve blagodati najnovijih tehnologija.
SPECIFIKACIJE
Intelov chipset HM86, Intel Core i7 4710HQ 2,5/ 3,5 GHz Turbo, 15,6-inčni Ultra HD LED ekran rezolucije 3840x 2160 piksela, 2x 4 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 4600+ Nvidia GeForce GTX 860M 4 GB GDDR5, Samsungov mSATA PM 851 512GB SSD, eksterni DVD optički pogon, LAN, WLAN b/g/n/, BT, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI, čitač SD kartica, HD kamera, JBL zvučnici, dimenzije: 375x 263x 25,4 mm,masa: 2,3 kg, bez OS-aUSTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.lenovo.comCIJENA 9820 kn
ZA
dizajn, kvaliteta izrade, Ultra HD ekran, odlične performanse, vrlo dobar zvuk, tih radPROTIV
trajanje baterije, samo dva USB 3.0 priključka, Ultra HD i ostale rezolucije limitirane na 48 Hz, procesor ne dostiže maksimalnu frekvenciju u turbo načinuOCJENA
4/5