PočetnaMobyPrijenosniciLenovo IdeaPad Gaming 3 recenzija: Dobar gaming prijenosnik umjerene cijene

Lenovo IdeaPad Gaming 3 recenzija: Dobar gaming prijenosnik umjerene cijene


IdeaPad Gaming 3, prijenosno računalo koje je osmislio i izradio Lenovo, ponajprije je prijenosno računalo namijenjeno za gaming segment tržišta.

Iako to ne sugerira i njegova cijena, koja se može smatrati vrlo prihvatljivom za gaming prijenosno računalo, koje se možete nabaviti po cijeni od oko 5.000 kuna (što je otprilike 665 eura), pa sve do 7.000 kuna, za model koji dolazi sa 16 GB radne memorije, SSD-om od 512 GB i AMD Ryzen 5 4800H procesorom.

No, kada se sve zbroji i oduzme, može se zaključiti da se ovdje radi o poprilično solidnom igraćem, prijenosnom računalu, koji donosi dobar omjer uloženog i dobivenog (pogotovo ako kupite model koji dolazi s AMD Ryzen 7 4800H procesorom i SSD-om sa 512 GB ROM). To ne znači da IdeaPad Gaming 3 ne dolazi s određenim nedostacima.

Koje su prednosti ovog gamerskog prijenosnog računala, a koje su njegovi nedostaci i isplati li se danas dati između 5 i 7.000 kuna za prijenosno računalo koje je osmišljeno ponajprije zbog igraćeg segmenta, pročitajte u nastavku ove recenzije.

IdeaPad Gaming 3

Procesor je najveći adut ovog prijenosnog računala

Procesor je jedna od najvažnijih komponenti svakog računala, a ovo pravilo pogotovo vrijedi kod prijenosnih računala, gdje je sve smanjeno i prilagođeno ipak manjim dimenzijama. Velika većina Lenovo IdeaPad Gaming 3 prijenosnih računala dolaze s AMD-ovim Ryzen 5 4600H procesorom (s time da se na tržištu može pronaći i nešto malo brži 4800H model, no razlike nisu velike). Činjenica da je Lenovo u ovaj model laptopa odlučio ugraditi ovaj model AMD-ovog procesora svakako zaslužuje veliki palac gore, budući da je procesor jedan od najjačih, ako ne i najjači adut ovog prijenosnog računala.

IdeaPad Gaming 3 recenzija

O čemu se točnije radi? AMD-ov Ryzen 5 4600H je ukratko rečeno, jedan vrlo kvalitetan procesor, sa 6 jezgri i 12 threadova, cache memorijom od 8 Megabajta te s radnim taktom između 3.0 i 4.0 GHz (ovisno o mogućnostima hlađenja, procesor će, kao što je to slučaj kod svih Ryzen modela, moći postići više radne taktove). Potrošnja struje je također veća; radi se o 45-wattnom TDP-u, što je i očekivano za ovakav procesor i uostalom za jedan vrlo dobar gamerski laptop, kao što je ovaj.

Ono što je najbolje kod Ryzen 5 4600H procesora jest to da se radi o novom modelu procesora za prijenosna računala. To znači da ćete s ovim procesorom bez ikakvih problema pokretati i igrati sve moderne igre. U usporedbi s i7-10750H modelom procesora koji se nalazi u cjenovno nepristupačnijem Lenovo Legion 5 modelu gamerskog prijenosnog računala, jasno se vide razlike u mjerenju performansi. AMD-ov procesor postiže znatno bolje rezultate u mjerenju rada više jezgri odjednom, dok je Intelov konkurent bolji u performansama koje zahtijevaju rad jedne jezgre.

IdeaPad Gaming 3 cijena

Što se igraćeg elementa tiče, AMD Ryzen 5 4600H po mom mišljenju ipak nudi više u pogledu uloženog i dobivenog, budući da sve veći broj novih igara na sve bolji način iskorištava ”multi-core” performanse procesora. Sve u svemu, procesor je, kao što sam već rekao, jedan od najjačih aduta ovog prijenosnog računala i nešto što treba uzeti u obzir prilikom kupovine prijenosnih računala koji su prvenstveno namijenjeni za igranje igara. Inačica 4800H dolazi s mogućnostima radnog takta sve do 4.2 GHz, no ona se nalazi na skupljoj verziji IdeaPad Gaming 3 modela laptopa.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 memorija

Memorija sustava

Ono što bi mogao biti svojevrstan ”bottleneck” kod igranja igara, pogotovo kod igranja najnovijih naslova, jest predefinirana radna memorija ovog modela laptopa. Naime, IdeaPad Gaming 3 ”po defaultu” dolazi samo sa 8 GB radne memorije. Nju možete nadograditi što i preporučujem da učinite čim prije. Budući da prijenosno računalo dolazi s grafičkom karticom koja ima svoju vlastitu memoriju, 8 GB RAM vas neće drastično usporavati u radu, odnosno bit će vam dostupno svih 8 Gigabajta, no je li to dovoljno za igranje visoko-zahtjevnih igara na solidnim detaljima, baš i nije.

Ono što je dobro kod radne memorije jest to da je pločica od 8 GB ugrađena u laptop kao jedan modul. To znači da će nadogradnja memorije sustava zahtijevati samo jedan kompatibilni modul od 8 GB. 16 GB radne memorije zvuči daleko bolje, a ako se planirate baviti igranjem igara na prijenosnom računalu i od toga zarađivati kao na primjer ”streamer” na YouTubeu ili Twitchu, svakako bi bilo dobro da razmislite o ugradnji još jedne pločice radne memorije što prije. No, ovdje trebate znati da će vas nadogradnja na 16 GB RAM opet dodatno koštati. 8 ili 16 GB radne memorije? Ovisi za što ćete ponajprije koristiti ovo prijenosno računalo.

 

Prostor za pohranu

Cjenovno pristupačnija verzija Lenovo IdeaPad Gaming 3 modela dolazi sa SSD-om kapaciteta 256 GB, dok ona skuplja dolazi s daleko prihvatljivijim za današnje pojmove, SSD-om od 512 GB. Po mom mišljenju 256 GB ROM je ipak premalo, pogotovo ako planirate biti gamer i ako na ovom laptopu planirate igrati najnovije naslove. Ne bi stoga bilo loše malo dublje zaroniti u džep ili novčanik i kupiti model koji nudi 512 GB ROM. Iako će biti skuplje, dugoročno će vam se isplatiti, pogotovo ako ste ili ako planirate biti profesionalni gamer i ”streamer.”

Lenovo IdeaPad Gaming 3

Grafičke sposobnosti i prikaz

IdeaPad Gaming 3 dolazi s Nvidia-inom GeForce GTX 1650 grafičkom karticom s 4 GB radne memorije (dok skuplja verzija modela dolazi s nešto jačim Nvidia GeForce GTX 1650 Ti modelom). Prvi broj sugerira da se ne radi o najnovijem modelu grafičke kartice, dok ostala tri broja sugeriraju da se radi o ”mid-range” iliti grafičkoj kartici srednjeg ranga. Iako GPU nije najjači adut ovog laptopa, ne može se reći ni da se radi o lošoj grafičkoj kartici.

Naprotiv i danas ćete na ovom modelu moći ”zavrtjeti” i zaigrati čak i najnovije naslove igara na solidnim detaljima. U gledanju uloženog i dobivenog, GTX 1650 nalazi se negdje na zlatnoj sredini. Kao što sam napisao, velika većina modernih naslova radit će sasvim OK, no nešto više o tome malo kasnije. Ako ćete ovo prijenosno računalo koristiti za aktivnosti kao što su 3D renderiranje, video-editiranje ili druge vrste zahtjevnih zadataka, GTX 1650 poslužit će svrsi. Treba napomenuti i to da Nvidia-ina GTX 1650, kao ni njezina jača verzija 1650 Ti ne dolaze s najnovijim grafičkim mogućnostima, kao što je Ray tracing.

Što se prikaza slike tiče, zaslon je sasvim u redu, ne nešto sada revolucionarno dobar, no to se od njega ni ne očekuje. Full HD zaslon rezolucije 1920 x 1080p na IPS ploči dosta će dobro i vjerno prikazati ono što budete radili na ovome laptopu. Dovoljno je svijetao, no da je prikaz boja mogao biti bolji, jest.

Ako planirate koristiti ovo računalo za video-editiranje, trebate uzeti u obzir činjenicu i da zaslon nije top kvalitete, ali nije ni loš. Razina osvježenja od 60 Hz vrlo dobro će surađivati s Nvidia-inom GTX 1650 (ili 1650 Ti) grafičkom karticom u pogledu gamerskih performansi, što je OK. Sve u svemu, zaslon je dobar. Ne odličan, ali sasvim dobar za ono što se od njega uglavnom očekuje.

 

Lenovo IdeaPad Gaming 3 recenzija

Gaming performanse

U nastavku ćemo malo detaljnije govoriti o tome kako bi se Lenovo IdeaPad Gaming 3 trebao ponašati u pogledu igara. Navest ću neke od modernih naslova igara te broj sličica u sekundi koje bi IdeaPad 3 Gaming, sa 16 GB RAM i 512 GB SSD, uz AMD Ryzen 5 4600H, na visokim detaljima i na rezoluciji od 1080p trebao postići:

  • Resident Evil Village – 32 fps
  • Resident Evil 2 Remake – 38 fps
  • Cyberpunk 2077 – 33 fps
  • Watch Dogs Legion – 31 fps
  • Metro: Exodus – 36 fps
  • Red Dead Redemption 2 – 38 fps
  • Death Stranding – 40 fps
  • Assassins Creed: Origins – 44 fps
  • GTA V – 56 fps
  • Battlefield 5 – 58 fps
  • Far Cry 5 – 70 fps

Laptop će se dosta mučiti kako bi sve ove naslove pokrenuo na visokim detaljima iznad 22 fps-a uz svoju standardnu konfiguraciju sa 8 GB RAM, no stvari bi trebale biti znatno bolje ako se odlučite za model sa 16 GB RAM. Ryzen 5 4800H je tek nešto bolji od 4600H modela, stoga on ne odnosi preveliku prevagu, kao uostalom ni GTX 1650 Ti u usporedbi sa standardnim 1650 modelom.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 performanse

Također treba uzeti u obzir da su ovo rezultati testiranja igara koje su postavljene na visoke detalje i na Full HD rezoluciju. Skok u broju sličica po sekundi u svakoj od ovih igara možete očekivati u slučaju spuštanja rezolucije (na 1600×900 ili 1366x768p), kao i u slučaju promjene na ”prozor” pogled na zaslon igre ili ”windowed.”

IdeaPad Gaming 3 utori

Mogućnosti utora i mrežne mogućnosti

Mogućnosti utora, koje ovaj model prijenosnog računala nudi, su vrlo dobre. Iako nećete dobiti ništa otmjeno ni posebno, kao što je Thunderbolt ili čitač kartica, to po meni nije neki problem. Ono što ćete dobiti trebalo bi vam poslužiti sasvim dobro za svrhe za koje ćete koristiti ovaj laptop.

Lenovo je na svoj IdeaPad Gaming 3 stavio jedan USB-C 3.2 utor, dva USB-A 3.2 utora, utor za HDMI, utor od 3.5 mm za slušalice i naravno utor za Ethernet mrežno povezivanje.

IdeaPad Gaming 3 test

Jedan minus ovdje jest taj što model ne dolazi s najnovijim tehnološkim postignućima u polju bežičnog spajanja. Većina će vjerojatno očekivati noviju generaciju bežičnog adaptera, no umjesto toga Lenovo se za IdeaPad Gaming 3 odlučio na 82EY00FDU adapter.

Iako ovo nije vjerojatno nešto zbog čega ne biste željeli kupiti ovo prijenosno računalu, ipak je minus. Tu smo od Lenovo-a očekivali više. Što se ostalih mrežnih mogućnosti tiče, tu je još Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5 (802.11ac, 2 x 2), Gigabit LAN.

 

Mogućnosti prenosivosti i vijek trajanja baterije

Mogućnosti prenosivosti su, po mom mišljenju, u redu. Za laptop od 15.5 inča, 2.2 kg, koliko ovaj model teži, nije previše, ali nije baš ni lagano. Je li preporučljivo nositi ga na put? Ovisi koliko prtljage još planirate nositi sa sobom. Ako i budete negdje putovali i ako planirate ponijeti ovaj laptop sa sobom, znajte da je to dodatnih 2.2 kg.

Vijek trajanja baterije je vrlo dobar. Nakon što ju napunite do 100%, baterija će moći potrajati čak i do 6 i pol sati. Tako barem kaže Lenovo. Iskustva nam govore da uz uobičajeno korištenje ovaj laptop ne može izdržati dulje od 4 sata, a u slučaju igranja zahtjevnih igara ne može izdržati dulje od 2 sata. Sve ovo je manje-više očekivano i isto tako ne bi trebao biti ”deal breaker.” Baterija- vrlo dobra.

 

Ukratko objašnjene prednosti i nedostaci Lenovo IdeaPad Gaming 3:

  • Laptop radi vrlo tiho ukoliko opterećenje nije preveliko. Pod većim opterećenjem buka ventilatora je osjetnija, no ne pretjerano.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 tipkovnica

  • Tipkovnica je osvijetljena i put tipki je zadovoljavajući. Ništa spektakularno, ali nije ni loše.
  • Iako može izgledati da je ventilacija ne baš obećavajuća, začudo, ni pri velikim opterećenjima laptop se ne zagrijava pretjerano.
  • Laptop djeluje kompaktno; materijali izrade djeluju čvrsto, no izbliza se vidi da je riječ o cjenovno pristupačnim materijalima.
  • Zvučnici su ispodprosječni.
  • Inačica sa 16 GB RAM, iako cjenovno nepristupačnija, vrlo dobra, do odlična, pogotovo za igranje zahtjevnih, modernih igara i za kombinaciju streaminga i igranja.
  • Oba procesora, AMD Ryzen 5 4600H i 4800H fantastični za svaki zadatak kojeg ćete staviti ispred njega. 8 GB radne memorije ipak premalo za učinkovito igranje zahtjevnih igara.

IdeaPad Gaming 3 performanse

Zaključna riječ

Lenovo IdeaPad Gaming 3 gaming prijenosno računalo predstavlja vrlo dobar spoj uloženog i dobivenog, no ne bez kompromisa. Najsnažniji adut oba modela, onog cjenovno pristupačnijeg i onog skupljeg, svakako su procesori: AMD Ryzen 5 4600 i 4800H izvrsni su procesori od kojih možete očekivati puno, bez obzira na to planirate li ovaj laptop koristiti za izmjenjivanje i uređivanje video materijala ili za streaming i igranje zahtjevnih igara.

Radna memorija od 8 GB je OK, ali trebate znati da ćete s tih 8 GB trebati biti spremni na veće kompromise. Svakako si uzmite, ako možete, model sa 16 GB RAM. S njime ćete dobiti u paketu u SSD od 512 GB, što je također danas ”must-have,” pogotovo ako planirate biti gamer i ako planirate igrati najnovije igre. Grafička kartica je također u redu i dalje je aktualna i pružit će vam zadovoljavajuće iskustvo igranja, čak i novih naslova.

Cijene su takve kakve jesu: skuplja i bolja verzija može se nabaviti u hrvatskim trgovinama za oko 7.000 kuna što je i dalje za gaming segment uređaja poprilično prihvatljivo. U svakom slučaju ako više volite gaming prijenosno računalo od desktopa, Lenovo IdeaPad Gaming 3 bi mogao biti sasvim dobro rješenje.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 specifikacija:

• Procesor: AMD Ryzen 5 4600H 3.0GHz / 4.0GHz (8MB Cache)
• Zaslon: 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 250nits Anti-glare 120Hz
• Grafički sustav: nVidia GeForce GTX 1650 4GB GDDR6
• Radna memorija: 2x 4GB SO-DIMM DDR4-3200
• Tvrdi disk: 512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0×4 NVMe
• Optički uređaj: ne
• Dimenzije: 359mm x 249.6mm x 24.9mm
• Masa uređaja: 2.2kg
• Jamstvo: 24 mjeseca
• Baterija: 45Wh
• Operativni sistem: FreeDOS
• Mreža: da (Gb LAN)
• Bežična mreža: da (802.11ac/b/g/n)
• Bluetooth: da 5.0
• Audio ulazi/izlazi: da
• HDMI: da
• USB podrška: 1x USB 3.2 Type C, 2x USB 3.2
• Čitač kartica: ne
• Kamera: da
• Boja: Onyx Black
• Pozadinsko osvijetljenje tipkovnice Blue LED Backlit
• HD Audio, Dolby Audio, 2x 1.5W stereo zvučnici

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular