Toplina je smrtni neprijatelj svakog elektroničkog uređaja. No nažalost, uređaji koji daju puno snage troše isto tako i puno energije, a samim time generiraju i puno topline (kao što su procesori, grafičke kartice i radna memorija računala). Kako bi sustav mogao normalno funkcionirati, od ključne je važnosti da se toplina ventilira iz njega.
Kod prijenosnih računala ventilacije topline je posebno nezgodan proces. Laptopi su kompaktnog dizajna i kod njih je potrebno puno više truda da toplina izađe van. Ponekad samo hlađenje laptopa nije dovoljno, pogotovo ako korisnik na laptopu običava igrati igre ili raditi druge aktivnosti visokog zahtjeva. U slučaju da se laptop ne može dovoljno ohladiti svojim vlastitim ventilatorom, stvari se dodatno mogu popraviti hladnjakom koji se obično stavlja ispod laptopa (odnosno, laptop se stavlja na hladnjak).
Na koji načini hladnjaci za laptope funkcioniraju
Postoje dvije vrste hladnjaka za prijenosna računala: pasivni i aktivni. Aktivni hladnjaci u sebi imaju ventilatore čija je glavna svrha otpuhivanje zraka što dalje od laptopa. Aktivni hladnjaci su daleko najpopularniji i ono što ćete najčešće vidjeti i u trgovinama i što ćete najviše koristiti.
Pasivni hladnjaci su nešto drugačiji. Oni hlade laptop uz pomoć posebnih cijevi, koje onda upijaju višak topline iz laptopa i tu toplinu šalju van, u zrak. Pasivni hladnjaci funkcioniraju na način sličan hladnjaku procesora; pasivno odašilju toplinu van u zrak, što dalje od osjetljivih komponenata.
Svaki od ovih hladnjaka ima svoje prednosti i nedostatke. Prednost aktivnih hladnjaka jest u tome što su cjenovno pristupačniji od pasivnih, no njihovi nedostaci leže u tome što ćete za aktivan hladnjak trebati imati dostupan USB utor (jer se, kako bi mogli funkcionirati, moraju spojiti putem USB utora u laptop) i znaju biti dosta glasni (ovisno o tome koliko ventilatora imaju u sebi). Pasivni hladnjaci skuplji su od aktivnih, tihi su u radu i zbog svog načina hlađenja idealni su za gotovo sve laptope, pogotovo za ove novije, koji imaju manji broj USB utora.
Zašto ćete možda trebati hladnjak za svoje prijenosno računalo
Svako malo kvalitetnije prijenosno računalo osmišljeno je na način da svaka toplina koja ne treba biti među komponentama bude otpuštena van na što bolji način. No čak i najbolje osmišljeni laptopi imaju (ili mogu imati) probleme s toplinom. Ako se i vaše prijenosno računalo nakon nekog vremena korištenja uspori, počne biti neugodno toplo ili se njegov radni takt jednostavno uspori, vrlo je vjerojatno problem s toplinom.
Problemi s pregrijavanjem i zagrijavanjem laptopa događat će se sve češće (ili će im laptopi biti skloniji) što su stariji i naravno, ako imate neki jeftini model, postoji puno veća vjerojatnost da će se on pregrijati prije i da će pokazati simptome problema s viškom topline od laptopa koji košta malo više.
No, kako niti jedno prijenosno računalo nije u potpunosti imuno na toplinu i kako postoji mogućnost da će se i laptop od 1.000 eura pregrijati nakon nekoliko mjeseci (pogotovo ako na njemu igrate Call of Duty 7-8 sati dnevno), najbolje što možete učiniti za svoje prijenosno računalo jest da nabavite nekakav hladnjak.
Pregrijavanje može uzrokovati različite čudne probleme kod računala, koje možda primijetite, a možda i ne. Na primjer, neki laptopi, ako se pregriju, mogu imati problem sa Wi-Fi spojivošću. Appleovi MacBookovi, čija je normalna radna temperatura 90 stupnjeva, mogu drastično usporiti u radu ako se ta temperatura popne do 100-injak stupnjeva (što je vrlo moguće i nešto što se vrlo često događa). Ako se određeni problemi pojavljuju samo ako koristite svoje prijenosno računalo pod određenim uvjetima, zbog kojih se njegova radna temperatura podigne, najbolje bi bilo da si nabavite jedan hladnjak.
Kakav hladnjak za laptop bih trebao/la kupiti?
Ako želite uštedjeti, a opet želite imati neki hladnjak optimalne kvalitete, najbolje je da si nabavite neki hladnjak s aktivnih hlađenjem. Ako možete, potražite hladnjake koji imaju na sebi dva, tri ili više ventilatora. No ono na što trebate biti spremni kod kupovine hladnjaka s aktivnim hlađenjem jest to da će raditi određenu buku. Ovisno o tome koliko hladnjak na sebi ima ventilatora i kakve je kvalitete, on može stvarati više ili manje buke.
Ako vas buka brine i ako vam smeta, a laptop se ipak ne zagrijava toliko da ispod njega trebate staviti dva, tri ili četiri dodatna ventilatora, a cijena vam također nije problem, možda bi vam bolje rješenje bilo hladnjak s pasivnim hlađenjem. U slučaju da želite kupiti takav hladnjak, potražite neki koji ima visoko mogućnost provodljivosti topline, kao što je aluminij.
Isto tako, dobro bi bilo da hladnjak s pasivnim hlađenjem ima dovoljno prostora između hladnjaka i površine na koju ćete staviti hladnjak i laptop. Metalni držači za laptope također vam mogu poslužiti kao sredstva za poboljšanu ventilaciju i hlađenje, premda ih se vrlo rijetko prodaje i za tu svrhu.
Koja su druga rješenja za hlađenje laptopa?
U slučaju da se vaš laptop bori s viškom topline, najbolje što za njega možete napraviti jest ispod njega staviti neki dobar hladnjak. Jedino opet kažem, hladnjaci s aktivnim hlađenjem, budući da se sastoje od ventilatora, bit će glasni, što vas može ometati u igranju igara, gledanju filmova ili ostalim aktivnostima.
Ako ne želite kupovati i koristiti hladnjake, postoje još neke stvari koje možete pokušati. Uvijek malo podignite svoj laptop. Osim ako ga nećete koristiti samo za pisanje u Microsoft Wordu i pogotovo ako ga planirate koristiti za neke zahtjevnije aktivnosti, dobro bi bilo da ga malo podignete sa radne površine na kojoj ga koristite. Postavite ga na nekakav držač, koji će laptop odvojiti od stola te će tako poboljšati cirkulaciju zraka.
Zapamtite jednu stvar: nikada, ali baš nikada svoj laptop nemojte koristiti na materijalima kao što su deke, madraci, pokrivači, tepisi i slično. Takvi materijali su magnet za svakakve čestice koje onda vrlo lako mogu ući u unutrašnje komponente vašeg prijenosnog računala i tako ga dodatno zagušiti i ugrijati.
Isto tako, ako ste na laptopu pokrenuli neku zahtjevniju igru (tipa PUBG ili Resident Evil 2 Remake), nemojte u isto vrijeme pokušavati obrađivati videozapise, budući da će to stvoriti enormnu količinu topline. Ako imate starije prijenosno računalo (koje je barem 4-5 godina staro), razmislite o tome za što vam sve laptop treba i ako ste u mogućnosti, zamijenite ga novim (ili novijim).
Piše: Z.K.