PočetnaMobyPrijenosniciHP Omen 17 recenzija: Odlične gaming performanse

HP Omen 17 recenzija: Odlične gaming performanse


Najvažniji element gaming laptopa je učinkovitost obrade igrica. HP Omen 17 upravo to radi dobro.

 

HP je prošle godine osvježio svoju poznatu gaming verziju laptopa Omen 17 i ponudio nekoliko modela na tržište za cijenu od 9.500kn model sa grafom GTX 960M, 12.500kn za model sa GTX 1060 i najjači model sa GTX 1070 grafičkom karticom po cijeni od oko 14.500kn. Iako izgledom nije najatraktivniji gaming laptop na tržištu, pogled ispod haube otkriva da je to gaming mašina koja se može nositi i sa najzahtjevnijim igricama.

Naravno, radi se o slavnoj Omen marki HP-a pa očekujemo da će i kvaliteta komponenti ostati u tradicionalnom tonu. Jer mnoštvo ukrasa i lampica, ne čini snagu koja će potjerati današnje najnovije igrice. Ono što je važno na gaming laptopu jest unutrašnji hardver i to je ono što se računa.

HP Omen 17 laptop

 

Unutrašnjost ovog laptopa je ono na čemu je HP napravio najveće pomake. Zadnja generacija Omenovih igraćih laptopa nadogradila je Nvidijinu GeForce GTX 965M grafičku karticu, na GTX 1060 i GTX 1070, jer 965-ica više nije imala smisla u kombinaciji s 4K zaslonima, koji dolaze u određenim verzijama Omena.

Novi HP Omen 17 donosi grafičko poboljšanje u obliku GeForce GTX 1060 i GTX 1070 GPU-a. Među Nvidijinim mnogobrojnim karticama, jedino GeForce GTX 1080 je brža.

Omen 17 koji smo dobili na test, dolazi s Intel četverojezgrenim Core i7-6700HQ procesorom šeste generacije, 1920×1080 G-Sync zaslonom, 16 GB DDR4/2133 RAM-a, 256 GB M.2 NVMe SSD diskom i klasičnim 1TB tvrdim diskom za pohranu podataka. Oni koji bi htjeli i optički disk biti će razočarani, jer je HP u ovom modelu odbacio optički disk kako bi stvorio više prostora za hardver i hladnjake za navedeni hardver.

Čini se da svi današnji igraći laptopi visokih performansa imaju agresivne “auspuhe” tj. ispušne otvore. Omen 17 ne prati taj trend. OK, sada znate da s ovim laptopom nećete dobiti luksuzne programerske macro tipke i šarenu tipkovnicu, ali HP donosi jednu stvar koju su ostali zaboravili: Intel Real-Sense kameru.

Ako je kombinirate s Windows 10 Hello funkcijom, brzo ćete zaboraviti da imate ulaznu lozinku na Omen 17. Real Sense kamera je sposobna očitati dubinu, pa može stvoriti lažnu „zelenu pozadinu“ i automatski izrezati pozadinu kad obrezujete vaš najnoviji Twitch video.

Druga prednost Omena 17 je njegova veličina i težina. Sa svojih 3 kilograma i 300 grama bez adaptera, Omen 17 je skoro kilogram lakši od većine 17-inčne konkurencije. I ne samo lakši nego i tanji, debljina ovog laptopa je samo 32mm. Crvene je boje, i ne postoji podrška za nijednu drugu boju ili osvjetljenje na Omenu 17.

HP Omen 17 recenzija

 

Tipkovnica je kvalitetna kao i cijeli laptop, ali nemojte očekivati nikakve specifične gaming tipke. Crveno pozadinsko osvjetljenje na tipkama se nemože mijenjati ni prilagođavati jačina, i nema nikakvih posebnih makro tipki za igranje. Mnogima to ne smeta, ali konkurencija iz svijeta gaming laptopa, nudi razne dodatne tipke, mogućnost promjene boja i jačine pozadinskog osvjetljenja i razne mogućnosti prilagodbe. Touchpad dimenzija 4,6 x 2,5 inčna je dobar i ima dobar odaziv na pokrete.

Što se tiče zvuka HP ne odustaje od suradnje sa Bang & Olufsen-om koji to inače jako dobro radi. Međutim ovaj put zbog male visine uređaja, nije bilo puno prostora za jaču zvučnu opremu. No unatoč tome zvuk iz Omena je solidne kvalitete za gledanje filmova, slušanje glazbe i igranje igrica, ali za odličan zvuk morat ćete potražiti dobre slušalice ili vanjski 2.1 zvučni sustav sa snažnim basom.

Softver iz Bang & Olufsen-a nudi neke specijalne postavke za prilagodbu zvuka, prikazanu u jednostavnom sučelju. Možete birati vrstu zvuka, za slušanje glazbe, gledanje filmova ili produciranje glasa, ili ručno podesiti basove, visoke i čistoću zvuka.

HP Omen 17 test

 

HP Omen 17: Povezivost

U slučaju povezivosti, Omen 17 vam daje poprilično razuman, ali ne pretjerano opsežan izbor. Ukupno sadrži 3 USB 3.1. ulaza, HDMI i miniDisplayPort, mic ulaz, čitač SD kartice, priključak za slušalice i Gigabitni ethernet, što je sasvim dovoljno.

Ono što nedostaje Omenu 17 je Thunderbolt 3, koji se inače nalazi u gotovo svim vrhunskim gaming laptopima. Thunderbolt 3 služi prijenosu datoteka pri brzinama od 40 Gbps.

Ipak dobivate Gigabit ethernet, HDMI 2.0, dva USB 3.1,  mini DisplayPort i čitač SD kartica na desnoj strani Omena 17. Lijeva strana ima još jedan USB 3.1 i dva analogna audio ulaza za mikrofon i slušalice, uz rebrasti otvor za hlađenje laptopa. Na zadnjoj strani laptopa se također nalaze još 2 rebrasta otvora za ventilaciju.

 

HP Omen 17: Zaslon

HP nije htio ništa riskirati sa zaslonom, ugradivši kvalitetan LG IPS panel rezolucije 1920×1080 sa pozadinskim led osvjetljenjem, što rezultira gustoćom piksela od 127 ppi. Ovaj 17-inčni zaslon se vrlo lijepo nosi sa multimedijom poput gledanje filmova i igranje igrica. Inače je HP Omen dostupan i u verziji sa 4K zaslonom.

Gledanje filmova na Omenu je pravi užitak uz mnoštvo finih detalja i kristalno jasnom slikom, može parirati i mnogim skupljim modelima iz konkurentnog tabora. Slično iskustvo je i sa igranjem igrica, u brutalnom ratovanju Battlefield 1 prikaz je dosta realističan, tako da ćete vidjet svaku kap krvi i grimase ljudi dok umiru od vašeg metka.

Battlefield 1 će raditi glatko sa 60 ftp-a na 1080p rezolucijom na maksimalnim postavkama, sve u svemu nemožemo ničim kritizirati ovaj zaslon, jer je i više nego dobar za ovaj cjenovni rang laptopa. Treba spomenuti i da HP Omen 17 ima Nvidia G-Sync tehnologiju, koja omogućuje sinkronizirani prikaz s grafičkom karticom za maksimalnu uglaženost slike.

HP Omen 17 performanse (2)

 

HP Omen 17: Performanse

Brzi Intel Core i7-6700HQ procesor osigurava dovoljnu učinkovitost i sve najnovije igrice rade glatko na 1080p zahvaljujući grafičkoj kartici Nvidia GeForce GTX 1070. A to znači da je HP Omen 17 definitivno gamerski laptop.

hp omen 17 performanse

 

Core i7-6700HQ se temelji na Skylake arhitekturi i ima TDP od 45 vata. Njegove četiri fizičke jezgre može izvršiti do osam treadova istovremeno, a nominalna brzina otkucaja je 2,6 GHz, što se može podići na 3,5 GHz (1 jezgra), 3,3 GHz (2 jezgre) i 3,1 GHz (četiri jezgre) preko Turbo Boost-a. Sve u svemu performanse procesora su više nego dovoljne za gotovo bilo koju primjenu ovog laptopa.

hp omen 17 performanse 2

 

3DMark FireStrike Extreme

Kako bismo pokazali mogućnosti Omena 17 i njegove kartice GTX 1070, napravili smo test  3DMark FireStrike Extreme, i ovdje ćemo navesti samo grafičke rezultate, što bolje prikazuje performanse GPU-a.

 

Gore navedeni test je 3DMark FireStrike Extreme. Ovdje prikazujemo samo grafičke rezultate, budući da postoje 3DMark FireStrike Extreme ukupni rezultati. Inače ukupni rezultati 3Dmark FireStrike Extreme uključuju CPU i GPU performanse, ali to je još uvijek uglavnom grafički test.

Iako je ovo ciljano gamerski laptop nevjerujem da postoje stopostotni gejmeri, jer svatko radi nešto drugo u životu osim igranja na računalu, zar ne? To znači da su i procesori još uvijek važni. Tako da ovaj laptop možete koristiti i za druge zahtjevne programe poput Photoshopa i obrade fotografije, ili za editiranja video snimaka, jer je hardver i više nego dostatan za to.

Hlađenje u HP Omen 17 je dosta dobro riješeno. Ima 2 ventilatora koji se povremeno mogu tiho čuti ali sve na normalnim razinama, a prisutan je i dovoljan broj ventilacijskih otvora za odvod topline koju proizvodi hardver.

Što se tiče baterije, u Omena je ugrađena Li-ion snage 95.8 Wh, što je čak za 50% više od predhodnog modela Omena. Baterija je trajala oko 4 stata na gledanju filmova i intenzivnom surfanju po intenetu, na srednjim postavkama svjetline. Igranje igrica je moguće na baterijama, ali to onda osjetno smanjuje performanse grafičke kartice, pa igranje na baterijama i nije preporučljivo.

HP Omen 17 karakteristike

 

HP Omen 17: Zaključak

Sa HP -ovom kvalitetom izrade, činjenica je da sa Omen 17 dobivate vrhunske performanse hardvera za relativno povoljnu cijenu. Model koji smo recenzirali, na primjer, s GTX 1070, četverojezgrenim procesorom, 16GB DDR4/2133 RAM-a, 256GB SSD, i 1920×1080 G-sync panelom stoji oko 14.500kn. Ovakav hardver u 17-inčnom laptopu kod drugih proizvođača bi vas mogao stajati od 2000 – 4000kn više.

Kupci ovog laptopa će dobiti odličnu kombinaciju procesora i grafičke kartice koja se može nositi sa svim novim igricama u full HD rezoluciji, kao i grafičkim i video aplikacijama, a sve to je smješteno u plastično kučište bez optičkog diska, što danas više i nije neki problem.

Uz SSD i klasičan hard disk imat ćete dovoljno mjesta za pohranu uz brzo podizanje operativnog sustava (Windows 10 Home 64 bitni, koji dolazi snjim) .

Istina, drugi proizvođači će vam pružiti agresivniji izgled, više blještavih lampica i sjaja, ali jesu li to uopće bitni elementi? Na vama je da odlučite. Zasad, Omen 17 je vraški brz i dosta povoljan punokrvni gaming laptop.

SPECIFIKACIJA: HP Omen 17-w103nm, CPU: i7-6700HQ/16GB DDR4/ SSD256Gb + 1TB hdd 7200, GPU: GTX1070, zaslon: 17,3 inča LED IPS FullHD anti-glare 1920×1080, G-LAN, BT, HDMI, mDP, USB 3.1, Windows 10 Home, Jamstvo 12 mjeseci.

USTUPIO: Microline

CIJENA: 14.500,00KN

ZA: Jeftiniji nego većina GTX 1070 prijenosnih računala, performanse, kvaliteta izrade, Intel RealSense kamera

PROTIV: zvuk slabiji sa basovima, nema USB tip C

OCJENA: 4/5

Piše: J.Š.

 

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular