Iz godine u godinu ponuda ultra lakih prijenosnika (tzv.ultra book) zauzima sve veći dio tržišnog kolača među kupcima laptopa, što nije čudno, jer svi želimo što laganije prijenosno računalo koje ćemo nositi sa sobom.
Iako su u počecima ultra laki prijenosnici bili osuđeni na skromne hardverske konfiguracije, danas u pakiranju od kilograma možemo naći zaista impresivna računala. Isto tako, napretkom tehnologije, danas ova kategorija računala može bez problema izdržati cijeli radni dan s jednim punjenjem baterije, a ostat će nam dovoljno kapaciteta za pogledati kući bar jedan film.
Danas na testu imamo jedan uistinu impresivan ultra laki prijenosnik iz ASUS-ove serije ZenBook 14, punim imenom ZenBook 14 UX434FLC.
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE:
- Procesor: Intel® Core™ i7 10510U (Comet Lake, 14nm), 4 fizičke jezgre, 8 logičkih jezgri, radni takt / turbo: 1,8GHz / 4,90GHz
- Grafika: Intel® UHD 620, NVidia® GeForce® MX250 (2GB GDDR5)
- RAM: 16Gb, LPDDR3@2133MHz, na ploči
- Pohrana: WesternDigital 512Gb PCIe® M.2 SSD (Gen3 ×2)
- Ekran: • 14“ IPS 60Hz, 300nit, 72% NTSC, • 1920 × 1080 (omjer 16:9 @ 157 PPI), omjer ekran/poklopac: 92%
- Web kamera: 720, IR (podržava Windows Hello Face)
- Komunikacija: Wi-Fi 6 (802.11 ax), dual-band (2.4GHz/5GHz), Bluetooth® 5.0, LAN (USB 3.0 to LAN adapter u pakiranju)
- Portovi: 1 × Type-C 3.1 (Gen 2), 1 × Type-A 3.1 (Gen 2), 1 × Type-A 2.0, 1 × HDMI (pune veličine), 1 × micro SD card čitač, 1 × 3.5mm audio
- Tipkovnica: Chiclet, pozadinski osvjetljena, hod tipki 1,4mm
- Touchpad: ScreenPad 2.0 ekran osjetljiv na dodir
- Zvučnici: Stereo, 2 × 1W Harman Kardon
- Baterija: 50 Wh, 3 ćelije, litij-polimer, trajanje baterije: do 10 sati
- Software: Microsoft® Windows 10 Pro®
- Biometrija: Prepoznavanje lica (Windows Hello Face)
- Dimenzije: 319 × 199 × 16,9mm / 1,26kg
- Materijal: Aluminij
- Boja kućišta: Royal Blue
- Certifikati: MIL-STD 810G (standard američke vojske)
- Cijena: 10,088kn (model 16Gb/512Gb/MX250 na dan 14.02.2020.)
ZenBook 14 UX434FLC Unboxing i prvi dojmovi
Već sama ambalaža i sadržaj kutije odaje kako se radi o premium uređaju. U lijepo dizajniranoj crnoj kartonskoj kutiji, osim uobičajene papirologije, nalazi se praktična futrola koja će zaštititi uređaj kada ga prenosite. Nadalje, tu je i elegantno dizajnirani punjač koji napokon više ne izgleda kao „cigla na žici“, a u prodajnom paketu se nalazi i uvijek dobrodošao USB 3.0 LAN adapter.
Kada smo napokon izvukli i laptop iz kutije te ga oslobodili od zaštitne folije, nismo mogli sakriti oduševljenje. Kućište izrađeno od aluminija u ruci stvarno ostavlja dojam izvanredne čvrstoće i savršene elegancije. Tamno plava, zapravo modra boja kućišta, nazvana „Royal Blue“, u kombinaciji s ASUS logotipom u „Rose Gold“ boji djeluje decentno i elegantno. Ovako elegantan dizajn koji ostavlja bez daha nismo vidjeli još od prve serije HP Spectre ultrabooka. Površina poklopca je izbrušena uzorkom koncentričnih krugova što dodatno podiže dozu elegancije, pa i prestiža.
Vidjevši dimenzije uređaja, bili smo gotovo pa sigurni kako nam je u redakciju stigao manji, 13“ model ZenBooka. Tek podizanjem poklopca vidite ono što Asus naziva „Nano Edge“ ekranom, jer zahvaljujući okviru debljine svega 2,9mm, uspjeli su doslovno smjestiti 14“ panel ekrana u kućište dimenzija uobičajeno za 13“ ultra prijenosnike.
Asus i u promotivnim materijalima nije propustio priliku pohvaliti se kako su ovaj ZenBook smanjili za 13% u odnosu na prethodnu generaciju.
Njegovo visočanstvo, ZenBook XIV.
Cijelo kućište, osim izuzetne elegancije, odaje i dojam vrlo čvrstog i kompaktnog suputnika, a tome svakako doprinosi i vojni certifikat MIL-STD 810G.
S lijeve i desne strane nalaze se svi dostupni portovi, pa idemo redom: s lijeve strane smještena je nestandardna utičnica za punjač, HDMI port pune veličine, zatim USB type-A 3.1 te USB type-C, oba 2. generacije. S desne strane imamo ulaz za microSD karticu, zatim još jedan USB type-A, ali verzije 2.0 te 3.5“ ulaz za slušalice i mikrofon.
Osim portova, s desne strane su i dvije LED lampice, jedna koja signalizira stanje baterije dok druga obavještava korisnika je li laptop upaljen ili se nalazi u standby/sleep načinu rada. Pozdravljamo broj dostupnih portova, iako će nekome nedostajati Thunderbolt konektor. Isto tako, više bi voljeli da se punjenje baterije obavlja preko standardne USB Type-C utičnice.
S donje strane se nalaze otvori za hlađenje i upravo zbog položaja tih otvora je nagib tipkovnice od 3°, a koji se dobije otvaranjem ekrana, dobrodošlo. Osim otvora za hlađenje, s donje strane nalazimo dva dobro smještena Harman Kardon zvučnika snage 2×1W, ali o njima nešto kasnije.
Podizanjem poklopca i paljenjem uređaja otkriva se puna raskoš i elegancija ovog ultra prijenosnika. Kao što smo već spomenuli, ekran ima stvarno minimalan okvir, a IPS panel pršti od zasićenosti bojama. Kvalitetan ekran pokriva 100% sRGB (72% NTSC), dok su kutovi vidljivosti respektabilnih 178°.
Pozadinsko osvjetljenje je ujednačeno cijelom površinom i nema omraženog probijanja svjetla kroz matricu ni oku vidljive razlike u razini osvjetljenja. U svakom slučaju, ekranom tj. kontrastom i prikazom boja bit će zadovoljni i oni koji žive od dizajna, ali uz prethodnu kalibraciju panela koji tvornički vuče prema hladnom spektru (cca 7,000K).
Sama tipkovnica prati stil ostatka laptopa, pa su chiclet tipke modre boje kao i ostatak kućišta, dok su slova na tipkama ispisana „Rose Gold“ zlatnom bojom. Kod tipkovnice nema uvijanja prilikom jačeg pritiska, hod tipki je prihvatljivih 1,4mm s vrlo jasno definiranim pritiskom. Dodatni bonus je decentno bijelo pozadinsko osvjetljenje tipki, a koje kroz priloženi software uz pomoć funkcijskih tipki možete regulirati na ukupno 3 razine jakosti ili ga u potpunosti isključiti. Tipkovnica će se svakako svidjeti i pojedincima koji svakodnevno unose veće količine teksta.
Ispod tipkovnice nalazi se prostrani touchpad, ali ovog puta u nešto drugačijoj formi. Sve do prijave u Windows sustav, on je standardno crn i po ničemu se ne razlikuje od konkurencije, ali nakon pokretanja Windowsa, kada na njemu ugledate uvodnu animaciju, shvatite da to nije običan touchpad. Naime, Asus ovaj dodatak naziva ScreenPad 2.0 i on je u stvari touch ekran dijagonale 5,65“ i rezolucije 2160×1080., a samim omjerom stranica 2:1 i fullHD+ rezolucijom neodoljivo podsjeća na ekran pametnog telefona.
Na ovakvu kombinaciju touchpada i ekrana Asus se odlučio kako bi povećao produktivnost, ali i olakšao rad u npr. Office paketu. Tako pokretanjem Worda, Excela ili PowerPointa ovaj sekundarni ekran iscrtava najčešće korištene opcije u Officeu, kao što su odabir stila, boje i veličine slova, te nekih drugih često korištenih opcija poput formula u Excelu i sl.
Ova zanimljiva novina vam omogućava da raširite dokument za cijeli glavni ekran isključivanjem alatne trake u Office programima. Nakon vremena potrebnog za privikavanje, shvatit će te, kako je rad u npr. Wordu dosta olakšan zahvaljujući ovom minijaturnom ekranu. Osim rada u Office, touchpad možete pretvoriti u uvijek dobrodošlu numeričku tastaturu, a koju ultra laki laptopi zbog veličine nemaju u fizičkom obliku.
Zanimljivo je kako sam Windows 10 sustav ovaj ekran vidi kao sekundarni displej, a što otvara cijeli niz novih mogućnosti. Naime, dovođenjem kursora miša na dno ekrana, isti se prebacuje na ekran touchpada, pa je tako moguće npr. odvlačenjem prozora kalkulatora prebaciti isti na sekundarni ekran i imati ga stalo spremnog za obavljanje izračuna.
Osim toga, možete jedan tab svog browsera spustiti na ovaj ekrančić i gledati tj. slušati svoju omiljenu pjesmu s YouTubea. Oni skloni multitaskingu će na glavnom ekranu programirati, a na manjem ekranu će uživo pratiti učinke svog rada. Ovaj sekundarni ekran možete upotrijebiti i za prikaz alatnih traka omiljenog grafičkog ili video editora, te tako osloboditi mjesto za rad na glavnom ekranu.
Asus kroz postavke nudi promjenu rezolucije, zatim promjenu jačine pozadinskog osvjetljenja, ali i izmjenu wallpapera ovog interesantnog i korisnog touchpada.
Iako na prvi dojam ScreenPad ne izgleda kao nešto suviše korisno, kad se priviknete na ovaj minijaturni ekran na dnu tipkovnice, teško će te više raditi na računalu bez njega. Nezahvalno je u ovom trenutku prognozirati hoće li ovo rješenje zaživjeti i biti prihvaćeno od strane drugih proizvođača, ali svakako je ScreenPad novina vrijedna pažnje.
ZenBook 14 UX434FLC: Hardware i performanse
Naš model je došao u gotovo pa najjačoj konfiguraciji iz ponude, a svakako treba izdvojiti 10. generaciju Intelovog Core i7 10510U procesora s 4 fizičke jezgre i 8 logičkih jezgri. Procesor radi na frekvenciji od 1,8GHz, dok se u turbo režimu takt penje na čak 4,9GHz.
Kod ovog modela Asus je bio široke ruke, pa je stavio čak 16Gb LPDDR3 RAM-a koja radi na taktu od 2,133Mhz. Napominjemo kako naknadna nadogradnja RAM-a nije moguća jer je ista zalemljena na matičnu ploču, pa prilikom kupovine pripazite koji model odabirete.
Za pohranu vaših podataka, Asus je ovaj model opremio sa 512Gb SSD-om M.2 formata, a koji s ostatkom konfiguracije komunicira preko PCIe sabirnice. U našem testnom modelu ugrađen je WesternDigital disk solidnih performansi, koji kod čitanja podataka postiže do 1,700Mb/sec, dok je kod pisanja brzina išla do 1.400Mb/sec. Svakako dobra vijest je kako je SSD izmjenjiv, a što je dobrodošlo za buduće nadogradnje, mada Asus u svojoj ponudi ima i jači model sa 1Tb SSD-a.
Ovaj model od većine ultrabookova razlikuje se i zasebnom grafičkom karticom, a ugrađena NVidia GeForce MX250 sa 2Gb grafičke DDR5 memorije je dobar izbor za grafičare i one koji žele na terenu odraditi montažu video materijala.
Svakako je kako će zasebna grafika obradovati i igrače, ali od prepakiranog MX150 ne treba očekivati čuda. Zaigrali smo Counter Strike: Global offensive tj. popularni CS:GO, i pri nativnoj rezoluciji panela (1080p) i detaljima podešenim na maksimum, igra je postizala do 80 sličica u sekundi (65-80fps). Zahtjevnije igre tipa Battlefield V rade, ali pri skromnih 30-40fps, a tek spuštanjem rezolucije na 720p moguće je dosegnuti 60 sličica u sekundi. Iako nije prvenstveno namijenjen za igrače, ovaj ZenBook će ipak dobro doći i za povremeno igranje.
Za web kameru se, usprkos tankom okviru, ipak našlo mjesta iznad ekrana, a opremljena je infra-crvenim senzorom koji u suradnji s Windows Hello Face otključava računalo prepoznavanjem lica očitavajući biometriju i pri jako slabom ambijentalnom osvjetljenju.
Ugrađena baterija ima kapacitet od 50Wh te nudi solidnu autonomiju, ali ista u mnogome ovisi o opterećenju. Prosječan uredski dan s uključenim WiFi internetom nudi nešto više od 10 sati autonomije, a isključivanjem ScreenPada i smanjenjem osvjetljenja ekrana izvući ćete do 11h rada.
Slične rezultate smo dobili maratonskim gledanjem serija na Netflix platformi, kada smo izvukli nešto više od 9h autonomije. Međutim, kod igranja, autonomija drastično pada, pa je nešto više od 3 sata igranja Battlefield V ispraznilo bateriju. Svakako računajte kako će ZenBook izdržati jedan uredski radni dan od 8 sati i još stignete kući pogledati bar jednu epizodu omiljene serije dok ne posegnete za punjačem.
Slična stvar je i sa zagrijavanjem, a gdje sustav hlađenja dijele i7 CPU i MX250 GPU. Ugrađeni ventilator prilikom odrađivanja uredskih poslova, surfanja internetom, gledanjem video sadržaja gotovo da i nećete čuti. Ventilator se u tim scenarijima pali sporadično, ali pri vrlo niskim brojem okretaja.
Kod igranja, priča je nešto drugačija, jer osim glavnog procesora, temperaturu podiže i NVidia GPU. Usprkos dodatnom zagrijavanju, zajednički sustav hlađenja s jednim toplovodom (heat pipe) dobro odrađuje posao, pa nećete osjetiti pod prstima neugodno zagrijavanje tastature, ali će ventilator ipak stvarati određenu buku ispuhujući vrući zrak kroz otvore na dnu laptopa.
S donje strane se uz spomenute rešetke hladnjaka nalazi i par Harman Kardon zvučnika. Dovoljna udaljenost između njih svakako upotpunjuje stereo ugođaj, a povišeni položaj zvučnika u odnosu na površinu radnog stola doprinosi kvaliteti zvuka.
Slušajući glazbu, gledajući video sadržaje i igrajući igre nismo imali zamjerke na zvuk, a koji je čist i bez većih distorzija. Ipak, skučeno tj. tanko kućište ne može zamijeniti zvučničku kutiju i adekvatno popuniti niži spektar frekvencija, ali uzimajući u obzir kako je riječ o ultra tankom laptopu, zvukom smo bili više nego zadovoljni.
Zaključak
Uzevši ovaj model ZenBooka kao cjelinu, uistinu mu se teško nešto može prigovoriti. U stvarno elegantnom i decentnom pakiranju od svega 1,26kg Asus je smjestio mahom vrhunske komponente koje će izaći na kraj i s najzahtjevnijim zadacima. Za pohvalu su i dimenzije samog laptopa jer je nevjerojatno kako se ispod poklopca krije prostran i prikazom impresivan 14“ ekran, dok je ScreenPad kao dodatni ekran jedna novina koju će svaki zahtjevniji korisnik znati iskoristiti.
Odvojena grafička kartica, a uparena s moćnim i7 procesorom i čak 16Gb RAM-a, svakako je plus i korisnici koji kupuju ovaj uređaj za multimediju i te kako će profitirati od nje. Ugrađeni M.2 SSD je dovoljnog kapaciteta za većinu korisnika, a na brzinu ni najzahtjevniji neće imati primjedbe.
Tastatura odlično prati dizajnerske smjernice laptopa i na njoj je užitak kucati i duže vremena, a što potvrđuje i ovaj tekst koji je napisan upravo na testiranom modelu. Ni baterija vas neće iznevjeriti jer vam može osigurati cijeli radni dan bez punjenja.
Istina, svota od 10,000kn koju morate izdvojiti za ovaj prijenosnik nije mala, ali uzevši u obzir kvalitetu izrade i ugrađene komponente, smatramo da je opravdana, a posebno budući da je ipak riječ o uređaju koji će kupovati poslovni korisnici i IT profesionalci kojima je dobar laptop investicija u uređaj kojim će zarađivati za život.
Pošto je ovo top model sa najjačim komponentama, nešto nezahtjevniji poslovni korisnici za 7,400kn mogu odabrati model s i5 procesorom i bez odvojene grafičke kartice, ali s još uvijek velikim 512Gb M.2 SSD-om i dovoljnih 8Gb RAM-a.
Postoji li danas bolji ultra prijenosnik koji možete kupiti za te novce? Pojedinačno gledajući, postoje lakši ultrabookovi, neki modeli imaju bateriju većeg kapaciteta itd., ali teško kako će te naći uređaj koji objedinjuje sve čime se diči ovaj model ZenBooka.
Naša ocjena: 9/10
Piše: Tonči Ložić