Inovativno dizajnirano računalo čija je glavna odlika posebno osmišljeno postolje sa zakretnim ekranom koje daje jednu sasvim novu dimenziju prilikom korištenja
Čini se kako su u Aceru čuli našu kuknjavu kako prijenosna računala sve više liče jedno na drugo i kako nema ničeg posve novog i zanimljivog. Pa su skupili sve svoje dizajnere i inženjere i pustili im mašti na volju da kreiraju nešto svježe i intrigantno. Rezultat svega je Aspire R7, jedno od najčudnijih i najinovativnijih prijenosnih računala koje smo vidjeli u posljednje vrijeme. Zapravo je R7 svojevrsni križanac, neobičan spoj prijenosnog i All in One računala sa pretenzijama da bude i tablet. Zbunjeni ste? Objasnit ćemo.
Piše: Slaven Pintarić
I tablet i prijenosnik i All in One
Ključna odrednica inovativnog dizajna Acerovog R7 je posebno konstruirano aluminijsko postolje (stalak) koje spaja rotirajući ekran sa osnovnim dijelom računala. Acer ovo postolje naziva Ezel hinge pri čemu je riječ o vrlo kvalitetnoj konstrukciji koja omogućava zakretanje ekrana u jednu i drugu stranu, a u konačnici zapravo imate dojam kako ekran lebdi iznad osnovnog dijela prijenosnika.
Ključna ideja je zapravo bila približiti ekran korisniku. Obzirom da je R7 opremljen ekranom osjetljivim na dodir u tzv. Ezel načinu rada ovaj je ekran moguće podignuti i maksimalno približiti korisniku čime korištenje ekrana osjetljivog na dodir postaje mnogo ugodnije. R7 možete koristiti i na još tri različita načina.
U sklopljenom položaju poput tableta, sa ekranom okrenutim prema van što može biti zgodno za prezentacije, te u nekakvom klasičnom načinu rada za prijenosnik sa ekranom ispred tipkovnice.
Acer se prilikom dizajniranja R7 odlučio na dvojben potez, pa su zamijenili položaj touchpada i tipkovnice. Ideja je da ipak daleko više koristite ekran osjetljiv na dodir nego touchpad. Nažalost touchpad je u nekim slučajevima posve neupotrebljiv, a i njegov položaj nam je cijelo vrijeme djelovao čudno i neprirodno. Ukupno R7 teži preko 2,5 kilograma što nije malo i svakako ga ne možemo ubrojiti među lako prenosive uređaje.
Intrigantan i fleksibilan
Acer je R7 opremio vrlo kvalitetnim Full HD 15,6-inčnim ekranom osjetljivim na dodir koji se temelji na tehnologiji IPS. Kvalitetan i vjeran prikaz boja, vrlo oštra slika i širok vidljivi kut glavne su odlike ovog ekrana. Osjetljivost na dodir je dobro pogođena, pa je i po tom pitanju ovaj ekran ugodan za rad. Jedino nam se nije dopalo što je iznimno reflektivan i svjetlosnom brzinom skuplja otiske prstiju na svojoj površini.
Osim osebujnim dizajnom R7 ističe se i zanimljivim odabirom hardverskih komponenti. Model koji smo mi testirali posjedovao je intrigantnu kombinaciju štedljivog procesora Core i7 i poprilično moćne grafičke kartice u obliku Nvidijine GT750M. Šteta međutim što se Acer nije odlučio na ugradnju klasičnog SSD-a već je tu terabajtni tvrdi disk potpomognut SSD cacheom. Bez obzirom na to hardverska konfiguracija omogućava odlične performanse. Posebno se svojom brzinom u novijim igrama ističe ugrađena grafička kartica što ponajviše može zahvaliti GDDR5 videomemoriji. Nažalost pod punim opterećenjem ovaj se prijenosnik jako zagrijava i nije pretjerano tih.
Neuspio eksperiment?
Kako je Acer želio da osnovni dio R7 bude što tanji prisutni su određeni kompromisi po pitanju opremljenosti. Ništa strašno rekli bismo. Međutim Aspire R7 ne posjeduje klasičan mrežni priključak već ste osuđeni na bežičnu mrežu. Osim toga opremljenost koju nudi je uglavnom standardna.
Ono čim nas je R7 posebno ugodno iznenadio je kvaliteta zvuka. Zvučna kulisa koju pruža je doista znatno bolja nego što smo to navikli čuti kod većina ostalih prijenosnika.
Obzirom da R7 možete u preklopljenom položaju koristiti i kao tablet posebno nas je zanimalo vrijeme autonomije. Po tom pitanju ovaj Acerov hibrid nije postigao posebno impresivan rezultat. Baterija traje manje od 4 sata uobičajenog rada.
Kada sredimo sve dojmove nakon višednevnog druženja sa R7 mogli bismo ga proglasiti kao zanimljiv, ali prilično neuspio eksperiment. Acerovi inženjeri zaslužuju peticu za inovativnost. Međutim nedostataka ima poprilično. Smještaj touchpada nam nije legao, prijenosnik je prevelik i pretežak za korištenje kao tablet, a ni inzistiranje na upravljanju putem ekrana osjetljivog na dodir nas ne oduševljava. U tzv. Ezel načinu R7 djeluju najzanimljivije međutim sumnjamo da je takav način pogodan za svakodnevni rad.
U konačnici tu je i dosta visoka cijena. Naš testni demo uređaj bio je hardverski daleko snažniji od modela koji će se prodavati kod nas, a koji za cijenu od preko 10 000 kn nudi procesor core i5 i 4 GB radne memorije.
Na kraju možemo samo zaključiti kako Acerov R7 nije za svakoga. Bit će zanimljiv isključivo specifičnoj grupi korisnika, ali prilično neinteresantan svima ostalima.
SPECIFIKACIJE
Intelov chipset HM77, Intel Core i7 3537U 2/ 3,1 GHz Turbo, 15,6 inčni IPS FullHD LED ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1920×1080 piksela, 12 GB DDR3 1600 MHz, Intel HD 4000+ Nvidia GeForce GT 750M 2 GB GDDR5, Toshibin 1 TB SATA-II tvrdi disk+ 24 GB cache SSD, WLAN b/g/n, BT, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x mini-VGA, HDMI, čitač SD kartica, HD kamera, zvučnici, dimenzije: 377x 254x 23,5- 28,5 mm masa: 2,5 kg, Windows 8 64 bit
USTUPIO
Mikronis, 30 33 100
www.acer.hrCIJENA
10 499 kn
(u konfiguraciji sa 4 GB memorije i procesorom Core i5)ZA
inovativan dizajn, kvalitetan ekran, brza grafička kartica, vrlo dobar zvukPROTIV
cijena, zagrijavanje, smještaj touchpada, trajanje baterijeOCJENA
3/4