Prije nekih mjesec, dva imali smo priliku družiti se sa predprodukcijskim primjerkom Acerovog najnovijeg high end ultraprijenosnika S7. Zamijetili smo jedinstven dizajn i iznimno tanko kućište između ostaloga, međutim nije bilo smisla testirati performanse predprodukcijskog primjerka. Sada je konačno Acerov S7 postao dostupan na domaćem tržištu te smo odmah nabavili prodajni primjerak kako bismo konačno u miru mogli procijeniti stvarne mogućnosti i brzinu rada.
Piše:Slaven Pintarić
Vizualno impresivan
Nije nam bila namjera međutim moramo se još jednom osvrnuti na jedinstven dizajn koji krasi S7. Iznimno tanko i lagano srebrno magnezijsko kućište debelo je svega 12 mm i djeluje vrlo impresivno. Spomenut ćemo i staklenu Gorilla Glass površinu na pokrovu ekrana koji je bijele boje. Nema sumnje S7 je lako prenosiv ultraprijenosnik koji je pritom i dovoljno robustan što je idealna kombinacija.
Jedino nam se nije dopao smještaj tipke za uključivanje koja se nalazi sa lijeve strane prijenosnika i lako se može nehotice pritisnuti.
Osim jedinstvenog dizajna dvije su ključne osobine koje izdvajaju S7 od ostalih ultraprijenosnika visoke klase. Prva je svakako vrlo kvalitetan FullHD ekran osjetljiv na dodir koji je također prekriven Gorilla Glass staklenom površinom. Obzirom na korištenje tehnologije IPS ovaj ekran nudi odličan kontrast, vrlo dobar prikaz boja i širok vidljivi kut. Osjetljivost na dodir samo je nekakva točka na i koja upotpunjuje iznimno pozitivan dojam kada govorimo o ugrađenom ekranu. Nažalost ekran je i prilično reflektivan što se jednostavno nije moglo izbjeći obzirom na staklenu površinu. Tile sučelje Windowsa 8 izgleda izvrsno na ovom ekranu, a i tekst je iznimno oštar i lako čitljiv iako će mnogima biti presitan na nazivnim postavkama obzirom na visoku rezoluciju.
Munjeviti SSD(ovi)
Druga ključna osobina kojom se može pohvaliti S7 svakako je fantastično brz diskovni podsustav. On se naime sastoji zapravo od dva 64-gigabajtna SSD povezana u RAID 0 konfiguraciju. Koliko je to doista brzo? Pa recimo da se većina aplikacija pokreće trenutno, računalo se podiže za 9 sekundi, a za ljubitelje brojki navest ćemo kako smo u testu čitanja u HDTachu zabilježili okrugli rezultat od 1000 MB/s. Subjektivno ovo je najbrži ultraprijenosnik s kojime smo ikada radili. Brzina je doista impresivna, međutim malo nas brine pouzdanost RAID 0 konfiguracije obzirom da bi kvar na jednom od diskova mogao prouzročiti gubitak vaših podataka. Stoga preporučujemo backup i samo backup.
Što se tiče ostatka hardverske konfiguracije ona nije toliko uzbudljiva. Klasičan Intelov ULV procesor Core i5 i 4 GB radne memorije koju nećete moći kasnije nadograditi. Performanse bi dakle bile posve usporedive sa većinom ostalih Ultrabookova novije generacije. Međutim iznimno brz diskovni podsustav čini Acerov S7 superiornim i daleko bržim i ugodnijim za rad od bilo kojeg drugog ultraprijenosnika.
Baterija kratkog daha
Osim odličnog FullHD ekrana i strašno brzog diskovnog podsustava S7 se nažalost odlikuje i relativno kratkim trajanjem baterije. Svega 3 sati surfanja putem bežične veze je premalo za ultraprijenosnik ovakve klase i ponajprije ovakve cijene. Moguće je dokupiti dodatnu bateriju i time znatno poboljšati vrijeme autonomije. Međutim ovo predstavlja dodatni trošak i povećava ukupnu masu prijenosnika.
Kao nedostatak spomenuli bismo i popriličnu buku prilikom opterećenja. Kako bi se adekvatno ohladio procesor unutar ovako tankog kućišta ugrađeni ventilatori se moraju vrtjeti nešto brže što generira neugodnu buku. Srećom ovo je ponajviše izraženo pod punim opterećenjem procesora.
Tipkovnica i touchpad također bi mogli biti bolje izvedeni. Tipkama nedostaje hoda, iako smo nakon određenog vremena privikavanja tipkovnicu koristili bez većih problema. Touchpad nije osobito precizan, a površina mu je dosta široka ali uska.
Bez obzira na neke od navedenih nedostataka Aceru je S7 nedvojbeno ulaznica u elitno društvo ponajboljih ultraprijenosnika. Jedinstven dizajn, vrhunski ekran koji je pritom osjetljiv na dodir i iznimno brz diskovni podsustav izdvajaju ga od konkurencije. O cijeni bi se dalo raspravljati, međutim svjedoci smo kako ni ostali kvalitetni high end ultraprijenosnici ne koštaju mnogo manje
SPECIFIKACIJE
Intelov chipset HM77 Express, Intel Core i5 3317U 1,7/ 2,6 GHz Turbo, 13,3-inčni FullHD IPS LED ekran rezolucije 1920×1080 piksela osjetljiv na dodir, 4 GB DDR3 1600 MHz, Intel HD Graphics 4000, 2x 64 GB SSD LiteOn RAID 0 konfiguracija, LAN (putem adaptera), WLAN b/g/n, BT 4.0, 2x USB 3.0, micro-HDMI, čitač memorijskih kartica, HD kamera 1,3 MP, dimenzije: 323x 224x 11,9 mm, masa: 1,25 kg, OS: Windows 8 64 bit
USTUPIO
Mikronis, (01) 30 33 100
www.acer.hrCIJENA
11 499 kn