PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Redmi Note 8 Pro recenzija: 5 kamera za šaku kuna

Xiaomi Redmi Note 8 Pro recenzija: 5 kamera za šaku kuna


Malo tko se danas sjeća kako je 2010. Xiaomi bio tek mali startup koji je radio MIUI prilagođene ROM-ove za tada popularne pametne telefone. 9 godina nakon skromnih početaka, Xiaomi je postao respektabilni proizvođač pametnih telefona, ali i zabavne elektronike te je prisutan na svakom koraku.

Ako i niste ljubitelj ove tvrtke, teško da se nećete susresti s njima, pa bar kad kraj vas proleti neki od Xiaomi električnih romobila. Iz njihovog bogatog asortimana izdvojili bi pametne narukvice i satove, TV uređaje, vage, ultra lake laptope, već spomenute električne romobile, usisivače… Mi ćemo se ovog puta ipak fokusirati na njihov pametni telefon Redmi Note 8 Pro.

Redmi Note 8 Pro je nasljednik popularnog modela Note 7 Pro koji je izašao početkom ove godine, ali i logična nadogradnja modela Note 8 bez „pro“ epiteta imenu. Krenimo s tehničkim karakteristikama uređaja, a kojeg su neki mediji već proglasili najboljim „budget“ telefonom za 2019. godinu.

Redmi Note 8 Pro baterija

Redmi Note 8 Pro tehničke karakteristike: 

  • Dimenzije: 161.4 × 76.4 × 8,8mm / 200g
  • Baterija: • 4,500MaH, litij-polimer
    • podržava brzo punjenje do 27W, neizmjenjiva (osim u servisu)
    • priložen 18W punjač, USB tip C
  • Ekran: • 6,53“ IPS 60Hz, podrška za HDR
    • 1080 × 2340 (omjer 19,5:9), gustoća prikaza: 395ppi
    • omjer tijelo/ekran: 91,4%
    • Gorilla Glass 5 zaštita
  • Chipset: Mediatek Helio G90T (12nm tehnologija) 2 jezgre 2.05GHz Cortex-A76, 6 jezgri 2.0GHz Cortex-A55 grafika Mali-G76 MC4
  • RAM: 6Gb, LPDDR4X@2133MHz, dual channel
  • Pohrana: 64Gb/128Gb UFS 2.1 (proširivo SD karticama do 256Gb)
  • Kamere:  • glavna kamera: 64MP, f/1.9, 79° FoV, 0.8µm, 1/1.7“ senzor, PDAF
    • širokokutna kamera: 8MP, f/2.2, 120°, 1.12µm, 1/4″ senzor
    • makro kamera: 2MP, f/2.4, 1.75µm, 1/5“ senzor
    • senzor dubine: 2MP, f/2.4, 1.75µm, 1/5“ senzor
    • prednja kamera: 20MP, f/2.0, 0.9µm
  • Software: MIUI 10 baziran na Androidu Pie (9), ( dostupna nadogradnja na MIUI 11, najavljena nadogradnja na Android 10 )
  • Biometrija: Senzor otiska prsta na poleđini uređaja, Pametno prepoznavanje lica
  • Komunikacija: • WLAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot)
    • Bluetooth (5.0, LE, A2DP)
    • NFC
    • IR Blaster
    • GPS (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS)
    • Radio prijemnik (FM, s mogućnošću snimanja)
  • Cijena: 1,790 kn (model 6Gb/64Gb na dan 23.11.2019.)

 

Redmi Note 8 Pro: Sadržaj prodajnog paketa

Već same tehničke karakteristike u usporedbi s fer cijenom ne mogu nikoga ostaviti ravnodušnim, ali idemo vidjeti što je sve Xiaomi spremio u kutiji osim telefona. Naš model je došao u „Mineral Grey“ tj. sivoj boji, a na raspolaganju su vam  još „Pearl White“ i „Forest Green“ boje.

Naš EU model došao je u bijeloj kartonskoj kutiji koja se po ničemu ne ističe.  U njoj osim samog uređaja, a koji je zapakiran u plastičnu vrećicu, možete naći iglicu s vađenje SIM/microSD ladice, 18W brzi punjač s pripadajućim USB type C kabelom, silikonsku masku i nešto uobičajene papirologije u vidu uputa. Na žalost, slušalice nisu dio paketa i za njihovu nabavu će te se morati pobrinuti sami.

Redmi Note 8 Pro
Sadržaj prodajnog paketa

 

Redmi Note 8 Pro: Prvi dojmovi

Kad telefon oslobodite zaštitne folije s ekrana i naljepnica na poleđini, i primite ga jednom rukom zamijetit će te kako je riječ o stvarno velikom, ali i teškom  uređaju. Vjerujemo kako je baterija od 4.500 mAh doprinijela pozamašnoj masi od 200 g.  Konstrukcija i izvedba uređaja u ruci ulijeva povjerenje tj. nema uvijanja, škripanja loših spojeva i sl. Na polikarbonatnom okviru učvršćena je efektna zakrivljena poleđina, koja je kao i ekran izrađena od Gorila Glass 5 stakla.

Zbog tog premium staklenog izgleda MI Note8 Pro je dosta klizak i pravi je magnet za otiske prstiju, ali ljepota je uvijek imala cijenu.

Na gornjem bridu nalaze se sekundarni tzv.noise cancelation mikrofon i IR blaster koji telefon pretvara u univerzalni daljinski upravljač. Lijeva strana je rezervirana za SIM/microSD hibridnu ladicu. To znači da morate izabrati između kombinacije SIM + SIM ili SIM + MicroSD kartica.

S desne strane nalazi se tzv. klackalica za pojačavanje i stišavanje zvuka, a odmah ispod tipka za paljenje tj. gašenje uređaja. Tipke, tj. prekidači ispod njih su dobre izrađeni, s jasno definiranim klikom. S donje strane, osim otvora glavnog zvučnika, krije se po nama ugodno iznenađenje, a to su 3,5“ utičnica za slušalice te USB type C konektor za punjenje i povezivanje uređaja s računalom.

Kao što smo spomenuli, poleđina je zakrivljena, te uređaj ugodno leži u ruci. Međutim, ona nije zrcalna ni matirana, već je izrađena u nekoliko slojeva, pa ima efekt prelijevanja boja, a što je posebno efektno kod zelenog i bijelog modela.

Na poleđini su naravno smješteni moduli kamera te senzor otiska prsta. Na glavnom modulu, a koji dosta strši vani, smještene su tri kamere, ona glavna od čak 64MP koju potpisuje Samsung, širokokutna kamera od 8MP te senzor dubine rezolucije 2MP. Ispod kamera, u istoj ravnini, nalazi se senzor otiska prsta, a kojeg će mnogi zbog položaja promašiti i prstom packati po leći kamere.

Desno od glavnog modula, ali ovog puta u ravnini s uređajem, nalazi se modul s makro kamerom od 2MP te jednotonska LED bljeskalica. Pomalo neobičan raspored, ako se nas pita, ali zbog 64MP i čak 4 kamere na leđima, nećemo to uzeti za zlo.

Nekoga bi mogla zametati izbočina na leđima uređaja tj. glavni modul kamere koji strši, ali stavljanjem telefona u priloženu silikonsku masku situacija se drastično popravlja, a zbog boljeg gripa sa maskom, ne morate se bojati ni bliskog susreta telefona i betona.  Sva sreća pa je maska tanka i ne nagrđuje previše ovaj uistinu lijep telefon.

Moramo spomenuti kako maskica na dijelu gdje se nalazi otvor za USB tip C ima svojevrsni poklopac, a koji će spriječiti ulazak prašine i tekućine u konektor za punjenje. Inače, nije loše spomenuti kako ovaj uređaj ima IP52 certifikat, što ga ne čini vodootpornim, ali će preživjeti pokoje proliveno piće.

Prednjica je rezervirana za ekran koji prekriva gotovo cijeli uređaj sa dobrim odnosom ekrana/tijela od 91,4% (po proizvođačkim specifikacijama). Na vrhu ekrana, u kapljičastom usjeku (popularnom notchu) nalaze se tzv. selfie kamera od 20 MP i sićušna, ali uvijek dobrodošla LED notifikacija.

Sve u svemu, dizajn i kvaliteta izrade je gotovo pa na razini flag-ship modela, a vjerujemo kako će zbog poleđine koja ima efekt prelijevanja i 2D zakrivljenih rubova ekrana privući i poglede okoline.

U notch se smjestila selfie kamera i LED notifikacija Staklena poleđina uređaja sa kamerama
U notch se smjestila selfie kamera i LED notifikacija Staklena poleđina uređaja sa kamerama

 

Redmi Note 8 Pro:  Korisničko sučelje

Nakon što smo napokon upalili uređaj, na crnom ekranu je bilo gotovo pa nemoguće primijetiti tzv. notch u kojem se nalazi prednja kamera i LED notifikacija. Iako IPS matrica dubinom crne boje ne može parirati skupljim OLED ekranima, kontrast ekrana ipak ugodno iznenađuje.  Ali o ekranu nešto kasnije. Nakon što smo odradili inicijalne postavke, telefon je bio vrlo brzo spreman za rad.

Uređaj možete otključati PIN-om, šifrom, dosta brzim i preciznim čitačem otiska prsta, ali i tehnikom prepoznavanja lica. Iako je otisak prsta sigurniji i teži za zlonamjerne manipulacije,  samo prepoznavanje lica radi jako brzo, te je svakako dobrodošla opcija.

Izgled zaključanog zaslona Standardni MIUI Launcher bez ladice za aplikacije
Izgled zaključanog zaslona / Standardni MIUI Launcher bez ladice za aplikacije

Kao što smo naveli u tehničkim karakteristikama, Redmi Note 8 Pro se vrti na Androidu 9 Pie, a koji je platforma za Xiaomijevo korisničko sučelje zvano MIUI. Iako je uređaj tvornički stigao s MIUI inkarnacijom 10, već nakon nekoliko dana za preuzimanje bila je spremna i EU verzija nadogradnja na verziju 11.

Na matičnom, kineskom tržištu već se pojavila testna (beta) nadogradnja na najnoviji Android 10, pa je za očekivati kako će do kraja godine, ili tijekom siječnja stabilna nadogradnja stići i u naše krajeve.  Svakako pozdravljamo agilnost Xiaomia!

Što općenito reći o ovom korisničkom sučelju? Netko tko se nije ranio susreo s MIUI-om, mogao bi spočitati sličnost s Appleom tj. njihovim OSX sučeljem, posebno zbog  šarenih ikona zaobljenih uglova. Međutim, tu skoro svaka sličnost završava, jer u 9 godina svog postojanja MIUI je evoluirao osluškujući želje i sugestije developera i korisnika, posebice onih okupljenih u XDA Forumu.

Dodatna sličnost s OSX-om je ta što launcher nema tipku kojom se otvara ekran s aplikacijama, već se svi programi nalaze na početnom zaslonu, a možete ih tek tematski grupirati u ladice (foldere). Sviđalo se ovo sučelje nekome ili ne, stvar je ukusa, ali nitko mu ne može osporiti brzinu.

MIUI i na ovom uređaju naprosto leti, a u 10 dana druženja s Noteom 8 Pro nismo ni jednom primijetili trzanja ili zastajkivanja u radu, a koja su često primjetna kod drugih Androida, pa i višeg cjenovnog razreda.

Povlačenjem alatne trake s vrha ekrana otvara se niz prečaca za postavke, a njih ukupno 24 možete uređivati, a kako bi vam one najvažnije uvijek bile pri ruci. Ispod toga imate sve relevantne obavijesti tj. notifikacije. Tu je Xiaomi pomalo iznenadio, pa izgled notifikacija možete prebaciti iz klasičnog Android izgleda u MIUI i obrnuto, kako vam već paše.

Početni zaslon(i) su manje-više standardni, pa  tako ikone možete premještati, grupirati u ladice (foldere) , dodavati widgete itd., a sve te radnje su popraćene lijepim i fluidnim animacijama.

Sama navigacija kroz postavke uređaja je logično složena, a ako neku od postavki ne možete naći, tu je spasonosni pretraživač. On će dobro doći onima koji se prvi put susreću sa Xiaomi sučeljem, a koje ipak iziskuje od korisnika neko vrijeme za prilagodbu.

Već nakon par dana privikavanja, shvatit će te koliko je zapravo sve pregledno i logično. Međutim, tek kad uronite duboko u postavke, vidjet će te kako MIUI nije tek vizualna nadogradnja Androida kako bi netko mogao pomisliti. Xiaomi jer svojim sučeljem i mogućnostima podigao razinu upotrebljivosti Androida na skroz novu razinu.

Kroz sve opcije u postavkama vas nećemo voditi, ali spomenuti ćemo one važne i koje su specifične za MIUI. U opcijama krije se nekoliko korisnih opcija kao što su:

•  Settings -> Display  -> Reader mode – podešavanje temperature pozadinskog osvjetljenja ekrana kako bi smanjiti emisiju štetnog plavog svjetla.  Mod za čitanje možete uključiti odmah, podesiti ga da se uključuje zalaskom sunca, a osim toga, možete i ručno prilagoditi temperaturu svjetla povlačenjem klizača.

Redmi Note 8 Pro
Uključivanje moda za čitanje čime se smanjuje emisija štetnog plavog svjetla / Prilagodba tamnog načina rada ovisno o dobu dana
  • Settings -> Display -> Dark mode – novina u svježijim verzijama Androida kojom možete aktivirati sve popularniji tamni prikaz na ekranu. I ovdje, kao i kod prethodne opcije, možete automatizirati tamni način rada kako bi se palio uvečer, a ujutro opet vratio na svijetle postavke. Istina, kod ovog uređaja ekran nije OLED, pa nema govora o štednji baterije, ali noću je ipak ugodnije kad vam ekran ne svijetli bijelo.• Settings -> Display > Notch & Status bar – vjerujemo kako među vama ima onih kojima popularni usjek (notch) na ekranu ide na živce. Zato je tu opcija „Hide notch“  koja nudi prikaz usjeka, zatim prekrivanje alatne trake crnom bojom bez pomicanja ikona, i za kraj, spuštanje kompletne alatne trake i popunjavanja gornjeg dijela ekrana crnom bojom. Osim toga, možete za svaku instaliranu aplikaciju individualno podesiti prikaz usjeka.
Opcije za skrivanje usjeka (notcha)
Opcije za skrivanje usjeka (notcha)
  • Settings -> Special features – > Game Turbo – ovdje uređaj prebacujete u „gejmerski mod“, kada sve raspoložive resurse procesora i memorije dobiva igra koju ste dodali na ovu listi. Osim toga, možete ugasiti sve dosadne notifikacije koje bi vas mogle omesti u igri, a ima i dodatne postavke za osjetljivosti senzora dodira ekrana kod pojedine igre.
    • Settings -> Special features – > Quick Replies – Koliko puta ste se našli u situaciji da morate otvoriti npr. GMail kako bi odgovorili na primljeni e-mail. Upravo taj problem rješava ova opcija gdje možete za većinu aplikacija podesiti odgovaranje na poruku kroz notifikaciju, bez pokretanja same aplikacije.•  Lock Screen -> Raise to wake – Nadasve korisna opcija koja pali ekran kada telefon podignete sa stola. U kombinaciji s opcijom Password & Security -> Face unlock otključavanje uređaja je još jednostavnije. Software koji stoji iza prepoznavanja lica radi jako dobro, pa će  telefon čim ga primite u ruku upaliti ekran i otključati se. Jako korisna opcija, ako nas pitate.
Otključavanje uređaja podizanjem istog sa stola i prepoznavanje lica u kombinaciji radi odličan posao
Otključavanje uređaja podizanjem istog sa stola i prepoznavanje lica u kombinaciji radi odličan posao

Uglavnom, za istražiti sve što nudi MIUI kroz postavke, trebat će vam bar nekoliko dana, a može se dogoditi da neke korisne opcije otkrijete tek nakon par tjedana.

SAVJET:
Xiaomi je mislio i na korisnike kojima laucher bez uvida u sve aplikacije nije pregledan, pa s Google Trgovine možete preuzeti odličan Poco Launcher, rađen u MIUI stilu, a poznat je s njihovog istoimenog telefona. I ovaj launcher radi jako brzo i fluidno, baš kao i onaj koji po defaultu dolazi s telefonom.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro recenzija

Redmi Note 8 Pro: Ekran

Kao što smo naveli u tehnikalijama, ekran je LCD IPS, dijagonale impresivnih 6,53“ rezolucije FullHD+ tj.1080 × 2340 pixela. Uz sve to, iznenađuje, bar za ovaj cjenovni rang i podrška za HDR. Na vrhu ekrana se nalazi usjek sa prednjom kamerom i notifikacijskom LE diodom. Notifikacijska dioda može svijetliti samo bijelo, te je dosta malena i neće baš uvijek skrenuti pozornost korisniku na novu poruku.

Na automatskim postavkama osvjetljenja izmjerili smo jako dobrih 650 nita, a što je dovoljno da vidite čitati sa ekrana i po najjačem suncu. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je na našem testnom primjerku bila vrlo dobra i nismo imali zamjerke.

Kontrast na ekranu je iznenađujuće dobar za IPS matricu i ovaj cjenovni rang, a prikaz boja je više nego solidan. Saturacija boja je oku ugodna, ali se, opet ponavljamo, ne može mjeriti sa skupljim OLED ekranima. Inače, nekome će tvorničke postavke ekrana biti malo prehladne, ali to možete korigirati kroz postavke.

Zaključujemo kako je ekran jedan od boljih kojeg smo vidjeli do sada u ovom cjenovnom rangu, i sigurno će se svidjeti ljubiteljima multimedije i igara.

 

Redmi Note 8 Pro: Baterija

Impresivna baterija od 4,500mAh je ispunila sva naša očekivanja, pa i više od toga. Od 08:00 ujutro do uvečer 23:00, ikona baterija je pokazivala još impresivnih 49% preostalog kapaciteta.

Uvidom u postavke (Settings -> Digital Wellbeing), došli smo do sljedećih podataka o potrošnji baterije:

  • Upaljen ekran (Screen On Time, na automatskim postavkama osvjetljenja) 6 sati i 52 minute
  • 102 notifikacije
  • 2 sata i 39 minuta prikazivanja video sadržaja (YouTube i NetFlix)
  • 46 minuta telefonskih razgovora

Uz ovo, trebamo u potrošnju ukalkulirati 90 snimljenih fotografija za potrebe ovog testa, standardne sinkronizacije (GMail, Viber, WhatsApp, Skype…). Očigledno je i MediaTek s Helio G90T chipsetom napravio dobar posao, jer dobiveni podaci su i nas iznenadili.

Uglavnom, za vrijeme testiranja, ni jednom nismo kraj dana dočekali panično tražeći punjač. Pri kraju testa punjač nam je trebao tek svaki drugi dan. Vjerujemo kako bi nezahtjevnim korisnicima Redmi Note 8 Pro mogao izdržati bez punjača i više od dva dana.

Spomenuli smo kako baterija podržava i brzo punjenje do 27 W, a s isporučenim punjačem od 18 W bateriju nikad nismo punili više od sat i pol. Za punjenje od 0% do 100% proizvođač tvrdi da punjaču treba do 2 sata, a što se podudara i s našim testiranjem.

U 30 minuta uređaj se napuni od 0% do 37%, što je solidna brojka ako imate malo vremena za punjenje baterije. Istina, viđali smo i brža punjenja baterije, posebno kod Qualcomm Quick Charge 4.0 tehnologije, ali uzevši u obzir opet cjenovni rang ovog uređaja, više smo nego zadovoljni.

Kvaliteta poziva, zvučnik i kvaliteta zvuka

Zvučnik smješten na vrhu ekrana je rezerviran samo za telefoniranje. Uz njega, na gornjem bridu je sekundarni, tzv. noise cancelation mikrofon za poništavanje pozadinske buke, a na donjem bridu mikrofon za razgovore. Sugovornike smo čuli dosta glasno i razgovijetno, a isto su potvrdili i naši sugovornici. Ukratko, nije bilo nikakvih iznenađenja.

Na dnu telefona se nalazi rešetka koja krije glavni zvučnik zadužen za zvono i multimediju. Voljeli bi još jedan takav zvučnik radi stereo zvuka, ali i ovaj jedan zvučnik će većini biti dovoljan. Oni s istančanim sluhom će i tako posegnuti kad god je to moguće za kvalitetnim slušalicama.

Ono što nas je ugodno iznenadilo je glasnoća glavnog zvučnika. Naime, slušajući testnu FLAC audio datoteku, mjerač jačine zvuka se zaustavio na dosta visokih 82,3dB, a što je svakako iznad prosjeka. Zvuk je pun, ne pati od distorzija, a nemamo primjedbi ni na dubinu basova.

 

Redmi Note 8 Pro: Performanse

Kao što smo već spomenuli, Redmi Note 8 Pro pogoni novi Mediatekov procesor s ukupno 8 jezgi, Helio G90T, rađen u 12nm tehnologiji. Dvije veće Cortex A76 jezgre rade na taktu od 2,05GHz, dok 6 manjih, Cortex A55 jezgri radi na 2,0GHz, dok je za grafiku je zadužen ARM Mali G76 MC4. Mediatek je ovaj procesor namijenio ponajviše gejmerima, pa ga reklamiraju kao „Helio H90T gaming procesor“.

Osim što je i po našim testovima energetski dosta učinkovit, zahvaljujući svojevrsnom tekućem hlađenju na koje je Xiaomi jako ponosan, i nakon višesatnog igranja chipset se ne pregrijava previše. Kod zahtjevnih igara zagrijavanje je primjetno, ali još uvijek u razumnim granicama.

Generički benchmark testovi su potvrdili, bar u teoriji, da je riječ o solidnom uratku. Tako je na AnTuTu 8 testu telefon postizao nešto više od 285,000 bodova, a što je svakako napredak u odnosu na prethodnika, Redmi Note 7 Pro koji je pogonjen Snapdragon 675 chipsetom postizao znatno manjih 180,000 bodova, baš kao i Redmi Note 8 bez „Pro“ sufiksa . Iako je Helio G90T pandan Snapdragonu 730G, ovaj potonji na istom testu postiže do 250,000 bodova.

Redmi Note 8 Pro antututu
Impresivna vrijednost na AnTuTu benchmark testu

Ali kakav je novi Helio P90Tu stvarnom životu? Brz, jako brz, ako uzmemo u obzir da pripada srednjem cjenovnom rangu. MIUI sučelje radi stvarno fluidno i brzo, i nakon višednevnog maltretiranja, nismo primijetili trzanja u radu.

Isto tako, uočljivo je i na prvi pogled da se sučelje brže i fluidnije vrti na „Pro“ verziji Redmi Note 8 u odnosu na „običan“ Note 8. Aplikacije se učitavaju jako brzo, prebacivanje između aplikacija je gotovo na razini flagship uređaja. Tome zasigurno doprinosi i dvokanalna 6Gb LDDR4 RAM-a.

I kod video igara se ovaj telefon pokazao kao jako dobar izbor, a posebice ako uzmemo u obzir cijenu.

Prvo smo probali popularni PUBG Mobile koji smo u postavkama postavili na Graphics: Smooth i Frame Rate: Extreme. Igra je radila jako fluidno, rijetko je padala ispod 60fps, eventualno kad je bila gužva na ekranu, brzina bi pala do 45 sličica u sekundi.

Sve u svemu, jako igrivo i fluidno. 15 minuta intenzivnog igranja PUBG-a je potrošilo 5% baterije, a najtopliji dio uređaja (poleđina, kraj modula kamere) nije prelazila 40°C. Kod postavki Graphics: HDR i Frame Rate: Extreme igra je još uvijek bila igriva sa stabilnih 35PFS, ali je zagrijavanje bilo primjetno, mada nije bilo tzv. thermal throttlinga što je za pohvalu.

Inače, broj sličica u sekundi tj. FPS uzmite s dozom rezerve, jer PUBG se uvijek izvodio fluidno, bez iritantnog trzanja, a pad FPS-a nije utjecao ni vizualno ni na igrivost.

Call Of Duty: Mobile i Asphalt9 su pokazali još bolje rezultate, jer sa svim postavkama na maksimumu, igre su se izvodile izrazito fluidno, između 50 i 60FPS. Isprobali smo još Real Racing 3 i War Robots koje su također radile meko, bez zastajkivanja i bile nadasve igrive.

Ukratko, uzevši u obzir uloženo/dobiveno, Redmi Note 8 Pro je odličan izbor za povremene, ali i okorjele gejmere.

Redmi Note 8 Pro Kamere

Redmi Note 8 Pro: Kamere

Najjači adut ovog uređaja smo ostavili za kraj. Redmi Note 8 Pro je opremljen s čak 5 kamera, od kojih je jedna prednja, tzv. selfie kamera rezolucije 20MP koju potpisuje Samsung, dok straga imamo čak 4 kamere. Glavna, i ona nama najinteresantnija je ona od 64MP, u kojoj se krije Samsungov ISOCELL Bright GW1 senzor.

Po rasporedu, odmah ispod nalazi se širokokutna kamera rezolucije 8MP s kutom snimanja od 170° i na dnu je senzor dubine od 2MP. S desne strane, uz LED bljeskalicu je i makro kamera, za koju Xiaomi tvrdi da može snimati s udaljenosti od svega 2 cm, a rezolucije je 2MP.

Sam software kamere je jako dobar, mnoštvo opcija je logično posloženo i lako dostupno. Uz nezaobilazno panoramsko snimanje i HDR, software nudi uz pomoć akcelerometra automatsko ravnanje fotografije prije snimanja, pa više nema isprike da horizont pada na jednu stranu.

Tu su i opcije poput uljepšavanja tj. peglanja lica, a možete se poigrati brojnim filterima i efektima. Software nudi AI (inteligentno) snimanje kao i Pro način rada gdje možete svaku bitnu stavku ručno podesiti. Za svakodnevno okidanje fotografija AI će odraditi dobar posao, a entuzijastima preporučujemo igranje sa postavkama u Pro načinu.

Redmi Note 8 Pro Kamera

Glavna perjanica, kamera od 64MP nudi 3 režima fotografiranja, i to pod punom rezolucijom od 64MP, kombiniranjem (pixel binning) 4 susjedna pixela u 1, pa tako dobijemo fotografije od 16MP, a tu je i 2x zoom fotografiranje dobiveno rezanjem pune 64MP fotografije.

Fotografije snimljene s punom rezolucijom senzora su uistinu prepune detalja, što je razumljivo s obzirom na dimenzije 9248×6936 pixela. Istina, takva fotografija zauzima i dosta mjesta u memoriji, pa smo znali snimiti fotografiju „tešku“ i po 20Mb. Dnevne fotografije su jako dobre, s odličnim kontrastima, ispravne saturacije i balansa boja.

Iako 64 megapixela možda više djeluju kao marketinški trik, moramo potvrditi kako ovaj senzor ipak pokazuje benefite svoje pozamašne rezolucije, jer smo na fotografijama mogli očitati registarsku oznaku automobila koji je bio udaljen cca 30 metara od objektiva. U svakom slučaju, dnevne fotografije snimane rezolucijom od 64MP su bile i više nego ugodno iznenađenje.

Redmi Note 8 Pro kamera detalji
Fotografija od 64MP i detalj pod 100% uvećanjem

Stapanjem 4 pixela u jedan stvara još uvijek odlične fotografije, mada se primijeti nedostatak detalja vidljiv kod 64MP fotografija, ali boje i kontrast su i dalje na istoj razini.

Međutim, kako 4 pixela dobivaju više svjetla od 1, ovaj režim snimanja dobar je za noćne fotografije i one nastale u lošim svjetlosnim uvjetima. Noćne fotografije nisu na nivou višestruko skupljih uređaja, ali još uvijek imaju dosta detalja, bogate su bojama, s vrlo malo šuma i dosta dobrim dinamičkim rasponom.

HDR algoritam svakako radi dobar posao, pa su noćne fotografije i od 64MP prepune detalja i dobrog kontrasta. Ukratko, uz relativno mirnu ruku i zadržavanjem daha, noćne fotografije su zapravo iznenađujuće dobre.

Redmi Note 8 Pro kamera nocna snimka

Redmi Note 8 Pro kamera slika po noci
Fotografije u slabim svjetlosnim uvjetima i noću su iznenađujuće dobre za cjenovni rang

Širokokutna kamera nas ipak nije oduševila kao ona primarna. Vidljiv je nedostatak detalja i pomalo slab dinamički raspon, ali kada morate fotografirati široku scenu, a nemate mogućnost udaljavanja od objekta snimanja, širokokutna kamera svakako je dobrodošla.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro kamera
Širokokutni objektiv nas nije oduševio kao primarna kamera, ali još uvijek daje lijepe fotografije

Makro kamera je skromna, od svega 2MP, ali radi svoj posao zadovoljavajuće. Čini nam se kako algoritam makro kamere ipak previše izoštri fotografiju, ali vjerujemo kako će se to nekima i svidjeti.

Senzor dubine je tu zbog popularnog bokeh efekta i radi svoj posao korektno,

Bokeh efekt pri 64MP pri slabom osvjetljenju
Bokeh efekt pri 64MP pri slabom osvjetljenju

Video snimanje stražnjim kamerama nudi jako puno opcija i mogućnosti. Prvo što možemo odabrati je standardni video, 2 x zoom video i širokokutni video, a kada software prebacuje zadatak snimanja na za to namijenjenu kameru. Tijekom snimanja se na žalost ne možete prebacivati u drugi mod tj. objektiv, pa ako ste započeli snimanje sa širokokutnim objektivom, s njime će te i završiti video.

Važno je napomenuti kako glavna kamera ima žiroskopsku elektroničku stabilizaciju videa (EIS) što jako dobro dođe. Isto tako, u postavkama kamere možete birati između kompatibilnijeg H.264 i učinkovitijeg H.265 kodeka u kojem će video zapis biti kodiran. Svakako dobrodošla opcija!

Video možete snimati u svim popularnim formatima. UHD 4K (3840 × 2160) video možete snimati pri brzini od 30 sličica u sekundi. Snimke nastale u ovoj rezoluciji su jako dobre i oštre, boje su prirodne, kontrasti odlični, a EIS odrađuje odlično svoj posao.

FullHD (1920 × 1080) dozvoljava snimanje u 30, 60 i 120 sličica po sekundi i snimke izgledaju tek malo slabije od 4K videa. Detalja još uvijek ima dovoljno, a snimanje od 60 FPS daje iznimno fluidne snimke. Slow motion snimanje pri 120 i 240 sličica po sekundi je dobrodošla opcija, a softverski se može odrediti nakon snimanja koji dio dobivene snimke želite usporiti.

HD (1280×720) mod snimanja dozvoljava slow motion od čak 960 sličica po sekundi, ali snimka ima vremensko ograničenje i samo zadnja četvrtina videa se snima.

Prednja kamera, a čiji senzor također potpisuje Samsung ima rezoluciju od 20MP, pa će i ovisnici o selfie fotografijama doći na svoje. I na prednjoj kameri možete uključiti HDR koji odlično odrađuje svoj posao. Fotografije su više nego dobre, s dovoljno detalja, i u ovom cjenovnom rangu ovo je jedna od najboljih selfie kamera.

Pri lošijem svjetlu i noću fotografije nisu idealne, ali još uvijek su više no upotrebljive za slanje na društvene mreže. Software i ovdje nudi uljepšavanja, filtere, ali i igranje svjetlosnim efektima koje možete naknadno uređivati.

Za kraj možemo samo zaključiti kako kamere odskaču u svakom pogledu od kamera na telefonima istog cjenovnog ranga. Galerija govori sama za sebe.

Pri slabim svjetlosnim uvjetima, iako fotografirano bez stativa, vidljivo je kako EIS dobro kompenzira dugačku ekspoziciju
Pri slabim svjetlosnim uvjetima, iako fotografirano bez stativa, vidljivo je kako EIS dobro kompenzira dugačku ekspoziciju
Autofokus u suradnji sa AI odradi dobar posao
Autofokus u suradnji s AI odradi dobar posao
Dnevne fotografije i bez uključenog HDR-a imaju solidan dinamički raspon
Dnevne fotografije i bez uključenog HDR-a imaju solidan dinamički raspon
U dobrim svjetlosnim uvjetima glavna kamera briljira i u 12MP
U dobrim svjetlosnim uvjetima glavna kamera briljira i u 12MP

 

Zaključak

Uzevši sve u obzir, Xiaomi je još jednom napravio odličan posao, te napravio uređaj koji vas neće ni u jednom pogledu razočarati, bilo da govorimo o dizajnu, kvaliteti izrade, bateriji, ekranu, kamerama, performansama.

Još kad uzmemo u obzir stvarno razumnu cijenu, teško je ne preporučiti Xiaomi Redmi Note 8 Pro ili naći uređaj koji nudi toliko za tu cijenu. Možemo se u potpunosti složiti s nekim stranim recenzentima koji su MI Note8 Pro proglasili najboljim „budget“ telefonom za 2019.

Inače, Xiaomi se ovih dana pohvalio kako je od početka prodaje, uzevši u obzir da je na domicilnim kineskom tržištu telefon bio dostupan nešto ranije, u tri mjeseca ukupno prodao više od 10 milijuna primjeraka serije Note 8 i Note 8 Pro.

Piše: Tonči Ložić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular