PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Mi 10 Lite - (zamalo) najbolji pametni telefon srednjeg razreda

Xiaomi Mi 10 Lite – (zamalo) najbolji pametni telefon srednjeg razreda


Xiaomi digitalna serija uvijek je bila perjanica Xiaomija. Bez obzira na sufiks, ti telefoni predstavljaju najvišu razinu unutar Xiaomija i to u cjenovno pristupačnom segmentu. Xiaomi Mi 10 Lite po mnogočemu se razlikuje od svih prethodnih modela koji su bili u prošlosti označavani kao “Lite” Jedna od razlika, koja svakako podiže rang ovom telefonu jest to što je ovo prvi model opremljen modulom periskopske kamere s mogućnosti zuma do 50 puta.

Dodatak periskopske telefoto leće na Xiaomi Mi 10 Lite uvelike će poboljšati sposobnosti telefoniranja kod telefoto osjetljivog segmenta, a očekuje se da će postići kvalitetu slike bez gubitaka pod optičkim zumom. Istodobno, 50-struki digitalni zum bez sumnje će dodati još koji bod na sveukupni dojam na ovaj pametni telefon. No kamere nisu jedina prednost ovog pametnog telefona. Koje su to ostale prednosti, kojih ima puno, a koje stvari su ipak mogle biti bolje, pročitajte u recenziji koja slijedi.

 

Xiaomi Mi 10 lite test

Dizajn i izgled: moderno i u trendu

Xiaomi je kod svog Mi 10 Lite modela što se dizajna i izgleda tiče, jednostavno odlučio slijediti moderne trendove. Ne baš i najmodernije, budući da najmoderniji trendovi uključuju zaslone pametnih telefona sa ”punch-hole” rupicama, dok je Xiaomi na ovom uređaju odlučio staviti sada već pomalo ”demode” ”Infinity-V” dizajn zaslona, gdje je selfie kamera smještena u maleni zubić, koji se nalazi na vrhu zaslona. No izuzev toga, Xiaomi Mi 10 Lite izgleda moderno da modernije ne može izgledati.

Xiaomi Mi 10 Lite recenzija

Prednju stranu, gotovo 88% prednje površine zauzima vrlo prostran i jako lijep Super AMOLED zaslon, dijagonale 6.57 inča, Full HD+ kvalitete prikaza slike. Ispod njega, na donjoj strani uređaja nalazi se zvučnik, samo jedan, ovaj model nema stereo zvučnik. Osim njega, tu je i USB-C utor, koji podržava brzo punjenje do 20W. Na gornjoj strani svakako valja spomenuti, osim selfie kamere od 16 megapiksela, i utor od 3.5 mm za slušalice, što je uvijek dobrodošlo i svakako jedan od pluseva.

Xiaomi Mi 10 Lite 5g

Ono što svakako valja napomenuti jest to da su i prednja i stražnja strana zaslona izrađene od Gorilla Glass 5 stakla, što će Xiaomijevom Mi 10 Lite dodatno dati na njegovom ”premium” elementu. Otraga, gore s lijeve strane, nalazi se stražnja četverostruka kamera. Ona se malo ističe, što se pogotovo osjeti kada telefon stavite na stol, no ne pretjerano. Ipak, kako biste neutralizirali ono klackanje, najbolje je da telefon odjenete u nekakvu prigodnu zaštitnu masku.

 

Time ga nećete poružniti, a osim što ćete ga dodatno zaštititi otklonit ćete i tu mogućnost ljuljanja na kamerama. Kada se sve zbroji i oduzme, možemo bez ikakvih problema reći da je Xiaomi Mi 10 Lite jedan jako lijep pametni telefon, što se ponajviše može zahvaliti ”premium” materijalima.

 

Xiaomi Mi 10 Lite zaslon

Zaslon i prikaz slike: vrhunski i jedan od najboljih u ovom razredu

Jedan od razloga zbog kojeg mnogi korisnici i recenzenti Xiaomijev Mi 10 Lite nazivaju najboljim ili jednim od najboljih pametnih telefona u srednjem cjenovnom razredu jest zaslon. Naime, telefon se može pohvaliti s vrlo dobrim, ako ne i odličnim zaslonom, zahvaljujući kojem ćete uživati u svemu onome što budete odlučili gledati i igrati na ovom pametnom telefonu.

Xiaomi je i na Mi 10 Lite odlučio staviti Samsungov Super AMOLED zaslon i to u Full HD+ rezoluciji od 1080 x 2400p, što će, zahvaljujući dijagonali od 6.57 inča osiguravati otprilike 401 ppi gustoće točkica. Sve to zajedno pružat će iznimno visoku kvalitetu prikaza slike, onakvu na kakvu su naviknuli svi oni koji su nekada u prošlosti imali prilike koristiti pametni telefon sa Super AMOLED zaslonom.

Crne su, kako to biva kod AMOLED-a prave crne, nisu ispijene i ne radi se o nijansama sive. Ostali spektar boja je vrlo realno prikazan. Čitljivost pod kutom je vrlo dobra, kao i čitljivost na otvorenom. Zaslon će, zbog toga što se radi o AMOLED-u, biti iznimno pogodan za uživanje u multimedijskim sadržajima, igranju igara, gledanju videa na YouTubeu, filmova i svega ostaloga što biste mogli gledati ili pregledavati na ovom telefonu.

Xiaomi Mi 10 Lite ekran

Je li taj Super AMOLED jednako dobar kao neki sa Samsungovih pametnih telefona? Usudio bih se reći da je čak i bolji od nekih. Sve u svemu, zaslon je prva klasa, odličan, pregledan, prikazuje jasne i bogate boje i njime ćete svakako biti zadovoljni. Čitač otisaka prstiju nalazi se ispod zaslona i po preciznosti je jako dobar. Osobno bih više volio da je smješten na strani uređaja, no i ovako je vrlo dobar.

Koji bi bio minus zaslona? Svakako nepostojanje razine osvježenja iznad standardnih 60 Hz-a. Možemo li to zamjeriti jednom pametnom telefonu ovakvog cjenovnog razreda? Odgovor na to pitanje dat će svaki korisnik za sebe.

 

Xiaomi Mi 10 Lite performanse

Specifikacije i performanse pokazuju na najbolji način da se radi o cjenovno pristupačnom ”mid-rangeru” s 5G mogućnostima

Ono što se u vezi specifikacija i performansi najviše ističe kod Xiaomijevog Mi 10 Lite pametnog telefona svakako je njegov procesor. Naime, ovdje je kineska tvrtka odlučila staviti Snapdragon 765G model i to na sve modele, bez obzira na dio tržišta. Radi se u osnovi o procesoru srednjeg ranga najnovije generacije, kojeg je osmislio Qualcomm, što znači da se isto tako radi o procesoru koji ima 5G mogućnosti. To je plus, budući da ćete, ukoliko se odlučite na kupovinu ovog pametnog telefona, imati uređaj koji ćete moći spojiti na 5G mreže, nakon što se takve mreže pojave na ovim prostorima. Zasad ih nema, što znači da je trenutno isprobavanje 5G mogućnosti nemoguće.

Xiaomi Mi 10 Lite benchmark

Sam procesor pružit će vrlo dobre rezultate i neće vas razočarati niti u pogledu gaminga, niti u pogledu multitaskinga ili pokretanja nekih zahtjevnih aplikacija. Zahtjevne igre, kao što su Call of Duty Mobile, PUBG ili Fortnite, rade jako dobro, na visokim detaljima, fluidno i bez zapinjanja.

Xiaomi Mi 10 Lite 5g performanse

Prema nekim mjerenjima, Snapdragon 765G je po specifikacijama i sposobnostima tu negdje sa Snapdragonom 845, odnosno procesorom koji se nalazi na pametnim telefonima iz ”premium” segmenta, koji su se na tržištu pojavili prije dvije godine, što dodatno potvrđuje da se radi o jednom zaista dobrom i kvalitetnom procesoru. Uglavnom, najkraće rečeno, radi se o jednom od najboljih, ako ne i o najboljem procesoru srednjeg ranga, koji je smješten u jedan od najboljih, ako ne i najbolji pametni telefon također srednjeg ranga.

Što se radne i unutarnje memorije za pohranu tiče, Xiaomi Mi 10 Lite dolazi sa 6 ili 8 GB radne i 64, 128 ili 256 GB ROM. Ono što osobno preporučujem jest to da si kupite model sa 128 GB ROM. 64 Gigabajta će se dosta brzo napuniti, još brže iz razloga što Xiaomi Mi 10 Lite ne podržava nikakve microSD kartice, što je jedan od minusa ovog uređaja. Kako ne biste imali problema s nedostatkom memorije za pohranu, odaberite si model sa 128 GB. Hoćete li uzeti model sa 6 ili 8 GB RAM, ovisi o vama, no znajte da će vam i model od 6 GB RAM biti sasvim dovoljan za multitasking, igranje igara i ostale, slične aktivnosti.

 

Xiaomi Mi 10 Lite kamera

Kamere: četiri sasvim solidna senzora otraga plus jedan još bolji sprijeda

Jedan od običaja kojeg Xiaomi ima i kojeg je razvijao tijekom godina odnosi se na kamere. S obzirom na to da je danas moderno da pametni telefoni otraga imaju barem tri kamere, tog trenda se usrdno drži i Xiaomi. Iz tog razloga, Mi 10 Lite otraga ima čak četiri senzora kamera. Glavna je ona od 48 MP. Osim nje imamo i ultra-širokokutnu, senzor dubine i naravno, nezaobilazni no ne i baš tako potreban, makro senzor.

Taj makro senzor najlošiji je senzor, budući da se radi o senzoru od 2 MP, kojeg ćete rijetko, ako ikada koristiti. No ako ga se zaželite, tu je i spreman je za korištenje. Ostale tri kamere su dosta dobre; u uvjetima dovoljne količine svjetlosti pružit će vrlo dobre, pa i odlične fotografije. Ovo pogotovo vrijedi za primarni senzor od 48 MP.

Primjer fotografija s Xiaomi Mi 10 Lite:

Primjer fotografija s Xiaomi Mi 10 Lite

Primjer fotografija s Xiaomi Mi 10 Lite

Njime ćete u uvjetima dobrog osvjetljenja ili danju fotografirati jako dobre fotografije, najbolje u usporedbi s kvalitetom koju pruža ultra-širokokutni senzor, koji je OK, ali samo ako je dovoljno svjetla i ako vama je ruka mirna prilikom fotografiranja. Ništa spektakularno, pogotovo u usporedbi s nekim pametnim telefonima višeg razreda, no također nije ni loše.

Xiaomi Mi 10 Lite selfie kamera

Selfie kamera od 16 megapiksela, dat će vam solidne selfije, koje ćete bez srama moći objaviti na svojim Facebook ili Instagram profilima. Treba reći i to da uređaj podržava snimanje videozapisa u Full HD i HD kvaliteti i da su videozapisi, baš kao i fotografije koje ćete njime fotografirati, vrlo dobri.

Kamere su sve u svemu vrlo dobre. Hoće li vas oduševiti, pogotovo ako ste ljubitelj fotografiranja i snimanja videozapisa na pametnim telefonima? Ne baš, no to nije niti svrha niti zamisao kamera ovog pametnog telefona.

 

Korisničko sučelje i operativni sustav: maksimalno dotjerano

Xiaomi redovito na svoje pametne telefone stavlja i svoje vlastito korisničko sučelje, koje je stavljeno preko operativnog sustava koji je instaliran na uređaju. Isto vrijedi i za Mi 10 Lite. Svake godine, Xiaomi se trudi maksimalno doraditi svoj MIUI i učiniti ga što je više moguće fluidnim i jednostavnim za korištenje.

Xiaomi Mi 10 Lite os

Ono što je dobro kod najnovije verzije MIUI, a to je verzija 12, jest to što je korisničko sučelje sada zaista vrlo fluidno i brzo, što je još jedan od razloga zbog kojeg je Xiaomi Mi 10 Lite jedan od najboljih pametnih telefona srednjeg razreda. Korisničko sučelje možete namjestiti tako što ćete koristiti ili tri standardne tipke ili geste. Ako se odlučite na geste, sučelje će biti još fluidnije i brže, što je plus, no trebat će vam neko vrijeme da se naviknete na korištenje gesti, pogotovo ako ih sada prvi puta koristite.

Xiaomi Mi 10 Lite softver

Što se brzine i jednostavnosti korištenja tiče, Xiaomi Mi 10 Lite radi brzo koliko brzo raditi može, s obzirom na razinu osvježenja zaslona i na procesor. Da je razina osvježenja od na primjer, 90 Hz, a ne od 60, sve bi bilo još malo fluidnije. No ni ovako nećete primijetiti da se ne radi o 90-herznom osvježenju, budući da se Xiaomi potrudio da sve radi maksimalno brzo i glatko.

 

Vijek trajanja baterije i brzo punjenje

Xiaomi Mi 10 Lite dolazi s neizmjenjivom baterijom od 4.160 mili Amper sati. Ona će podržavati brzo punjenje do 20W, a punjač koji podržava takvo punjenje dobit ćete zajedno u pakiranju, što je plus. Baterija je što se njezine autonomije tiče, vrlo dobra.

Uređaj će izdržati cjelodnevno korištenje bez problema, a kada ga budete punili, znajte da će bateriji trebati nekih 29 minuta da se napuni od nule do 50%, dok će joj za punih, 100% trebati oko 70-71 minuta, što je sasvim solidno. Baterija se sasvim dobro uklapa u vrlo dobar cjelokupan dojam kojeg ovaj pametni telefon ostavlja i ni po čemu ne odudara.

 

Xiaomi Mi 10 Lite cijena

Isplati li se tih oko 2.600 kuna?

Apsolutno i svakako da! Za taj novac, što je sasvim razumna cijena, dobit ćete telefon sa prostranim AMOLED zaslonom, telefon lijepog izgleda koji je osmišljen od ”premium” Gorilla Glass 5 materijala, telefon sa četiri stražnje kamere, koje su sasvim solidne i dobit ćete pametni telefon sa modernim, brzim i vjerojatno najboljim procesorom za pametne telefone srednjeg ranga; Snapdragonom 765G. Kada se sve zbroji i oduzme, onda možemo s pouzdanjem reći da je Xiaomi Mi 10 Lite jedan jako dobar ”all-around”, ako ne i najbolji pametni telefon srednjeg razreda.

Xiaomi Mi 10 Lite specifikacije

Tehničke specifikacije Xiaomi Mi 10 Lite:

  • Dimenzije: 163.7 x 74.8 x 7.9 mm
  • Masa uređaja: 192 grama
  • Materijali izrade: Gorilla Glass 5 naprijed i otraga
  • Zaslon: Super AMOLED, 6.57 inča
  • Rezolucija: Full HD+, sa oko 401 ppi gustoćom točkica
  • Posebnosti: HDR10+, Gorilla Glass 5 zaštita
  • OS: Android 10, MIUI 12
  • Procesor: Snapdragon 765G osmojezgreni (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver), s Adreno 620 grafikom
  • Utor za microSD: Ne
  • RAM: 6 ili 8 GB
  • ROM: 64, 128 ili 256 GB
  • Kamere: stražnja četverostruka (48 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 2 MP, f/2.4, (makro senzor), 2 MP, f/2.4, (senzor dubine), selfie kamera od 16 MP širokokutna
  • Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjom kamerom: HD do 120 sličica, Full HD do 30 sličica po sekundi
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Čitač otisaka prstiju: ispod zaslona
  • Baterija: 4.160 mAh
  • Brzo punjenje: Da, do 20W
  • Cijena: oko 2.600 kuna

 

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular