Xiaomi je fenomen u svijetu pametnih telefona. Kineska tvrtka je tijekom godina stekla renome prvenstveno zahvaljujući privlačnoj i dostupnoj cijeni svojih modela koji istodobno nude kvalitetu. Redmi Note i Mi serije donijele su neke od najuspješnijih Xiaomi pametnih telefona današnjice, a od 2018. mnogo je pažnje privukla i Poco serija.
Iako Xiaomi zaista ima kvalitetne uređaje na tržištu, trebamo reći da je većina uspjeha tvrtke vezana uz srednji cjenovni rang te flagship modele koji po pitanju vrijednosti za novac često nemaju konkurenciju.
S druge strane, stalna priča o uspjesima Xiaomija stavlja po strani rasprave o nepouzdanim ili problematičnim uređajima. Treba reći da je, nažalost, Xiaomi imao i takve pametne telefone koji su uglavnom pripadali srednjem (neki i višem) cjenovnom rangu. U nastavku teksta spomenut ćemo neke od njih.
Nepouzdani Xiaomi pametni telefoni
Većina nepouzdanih Xiaomi pametnih telefona koji su se našli na tržištu u zadnjih nekoliko godina ima neke zajedničke karakteristike:
- prerano su plasirani na tržište bez cjelovitog provođenja testiranja
- na njima nisu rađena pouzdana testiranja
- dogodile su se pogreške tijekom postupka otpremanja
- nepouzdani testovi ostavili su probleme u funkcioniranju uređaja.
Problemi koje smo naveli mogu biti softverskog i hardverskog tipa, ovisno o vrsti uređaja. Korisnici su, nažalost, tijekom godina mogli iskusiti slične poteškoće koje su ipak u određenoj mjeri promijenile sliku Xiaomija kao tvrtke koja samo niže uspjeh za uspjehom.
Uređaji s IPS „Tianma“ zaslonom
Ime „Tianma“ ne možemo toliko često čuti kao dio vijesti iz Xiaomija, no moguće je kako bi ono moglo biti poznato korisnicima nekih pametnih telefona iz Redmi serije. Danas su Xiaomi i Redmi uređaji u vrlo malom postotku opremljeni s ovim zaslonom, no u nekim ranijim godinama njihov broj je bio znatno veći, posebno kod Redmi Note serije. Ako slučajno imate „Tianma“ zaslon, možemo odmah reći kako bi vaš uređaj s gotovo 90 posto vjerojatnosti mogao biti sklon retenciji, „ghost screen“ efektu (zamagljeni pikseli) ili izgaranju. Za dio ovih poteškoća možda postoje neke prethodne radnje koje mogu biti faktor prevencije kao što je reduciranje svjetline zaslona telefona ili kalibriranje boja, no jasno je kako „Tianma“ zaslon kod određenih uređaja ne funkcionira kako bi trebao prema današnjim standardima.
Upotreba „Tianma“ zaslona je kod Xiaomija znatno manja nego prije, ali i dalje ih neki uređaji imaju i uglavnom se radi o jeftinijim modelima. Srećom, Xiaomi uređaji srednjeg i višeg cjenovnog ranga napustili su korištenje „Tianma“ zaslona jer su ih na to natjerali trendovi kao što su više frekvencije osvježavanja te AMOLED.
Uređaji koji su vidljivo bili zahvaćeni s problemima „Tianma“ zaslona su:
- Redmi Note 8
- Redmi Note 7
- Redmi Note 5
- Mi A2 (6X).
Nepouzdani senzor otiska prsta
Još jedan kronični problem koji je bio zahvatio dio Xiaomi/Redmi uređaja bio je vezan uz senzor otiska prsta. Radilo se o tome da žičani dijelovi uređaja kod tog segmenta nisu bili dobro optimizirani pa zbog toga senzor za otiske prsta nakon određenog vremena nije ispravno radio.
Uređaji kod kojih je primijećen ovaj problem su sljedeći:
- Redmi Note 9T
- Redmi Note 9 Pro
- Redmi Note 9S.
Korisnici su se u velikoj mjeri žalili na ove uređaje pa je Xiaomi morao napraviti izmjene dizajna kod sljedeće Redmi Note 10 serije. Do problema sa senzorom otiska prsta očito je bilo došlo jer nisu provedena dovoljno temeljita testiranja i hardverski dio iza ovog segmenta nije bio dovoljno kvalitetno prilagođen.
Xiaomi Mi 8 i veliki problemi s Wi-Fijem
Xiaomi Mi 8 je jedan od rijetkih primjera na popisu jer se radilo o flagship uređaju koji je imao probleme s internet vezom. Bio je opremljen s vrlo skupim Snapdragonom 845, izvrsni dizajn podsjećao je na iPhone X i sami uređaj imao je Face ID značajku, no nevjerojatno je da se dogodio veliki propust u izradi i da njegov Wi-Fi čip nije ispravno radio.
Iz tog razloga poklonici Xiaomi brenda preskočili su ovaj uređaj i na kraju se Mi 8 pretvorio u jedan od najgorih flagship modela tvrtke. Uređaj je spadao u viši cjenovni rang, a sama činjenica da je uz to nosio sa sobom i grešku na hardveru značajno je utjecala na lošiju poziciju na tržištu.
Poco M3 i tzv. „sudden death“ problem
Poco M3 bio je plasiran na tržište kao pametni telefon srednjeg cjenovnog ranga na kraju 2020. godine. Uređaj je kasnije postao poznat i kao jedan od najnepouzdanijih Xiaomijevih modela. Mnogi izvještaji pokazali su da je Poco M3 pokazivao tzv. „sudden death“ problem. Ovdje se radi o velikom bugu na Android telefonima koji se može manifestirati na razne načine: zeleno svjetlo kao indikator za obavijesti stalno je uključeno i ne reagira, telefon se odjednom resetira ili mu pada sustav, telefon se „zamrzava“ te tijekom vremena ovo postaje sve češće, usporen je rad telefona te su značajni problemi u njegovoj izvedbi itd.
Poco M3 pokazivao je, nažalost, neke od navedenih problema i pretvorio se u pravo razočaranje za fanove Xiaomi brenda. Jedino dobro što se dogodilo nakon takvog promašaja je da su testiranja za Poco uređaje postala mnogo temeljitija kako se iste greške više ne bi ponovile.
Mi 9T/Pro i Redmi K20/K20 Pro – problemi s pop-up kamerom
Možemo se prisjetiti 2019. koja je svakako bila godina pop-up kamera i full-screen uređaja. Pop-up kamere su upravo bile posebne jer su bile sakrivene kad se ne bi koristile, a prilikom korištenja izašle bi na gornjoj strani telefona i bile bi spremne za rad.
Nakon 2019. svi brendovi pametnih telefona u pravilu su napuštali ovu tehnologiju, a razlog za to je bila nepouzdanost ovakvih pokretnih kamera. Jednostavno je bilo za zaključiti da nešto što je mehaničko s vremenom prestaje raditi, a upravo se to dogodilo Xiaomiju.
Xiaomi 9T, 9T Pro, Redmi K20 te K20 Pro bili su zaista sjajni modeli s full-screen dizajnom, no mehanizam pop-up kamere zadavao je velike probleme korisnicima. Dolazilo je do toga da je mehanizam znao zapeti unutar telefona i kamera je postajala nefunkcionalna. Postojao je način za popravljanje nastalog kvara, ali to je značilo otvaranje kućišta telefona i njegovo čišćenje iznutra. Korisnici koji nisu imali takvog tehničkog znanja ostali su razočarani, a Xiaomi je sa sljedećim K30 modelom završio s upotrebom pop-up kamere.
Xiaomi Mi 9 i neispravni PMIC
Popis nepouzdanih Xiaomi pametnih telefona završavamo s poznatim modelom Xiaomi Mi 9. Kao što možete vidjeti, problematični uređaji većim su dijelom iz srednjeg cjenovnog ranga, no Xiaomi Mi 9 još je jedan koji ima etiketu flagshipa.
Najveći problem ovog uređaja bio je neispravni PMIC. Radi se o čipu čija je funkcija upravljanje napajanjem na elektroničkim uređajima. Kod Xiaomija Mi 9 konkretni problemi pojavljivali su se u raznim situacijama, a najčešće se to događalo nakon što se kamera na telefonu koristila više od 10 minuta. Tada bi se telefon počeo zagrijavati i trošiti mnogo više baterije. Zbog toga su korisnici imali vrlo loše iskustvo prilikom videopoziva te se uređaj pokazao vrlo nepouzdanim.
Može se reći kako su navedeni problemi kod Xiaomija Mi 9 utjecali na još stroža i temeljitija testiranja kod Xiaomi flagship modela.
Na kraju možemo zaključiti kako ni Xiaomi brend nije imun na pogreške te nepouzdane modele pametnih telefona. Ipak treba reći kako Xiaomi modeli općenito donose mnogo više prednosti nego nedostataka te su zbog toga vodeći svjetski brend na tržištu pametnih telefona. Zadnjih je godina kvaliteta Xiaomijevih modela srednjeg i višeg ranga još više napredovala te se sve manje mogu čuti vijesti o velikim pogreškama koje drastično utječu na korisničko iskustvo.
Piše: Ervin Mičetić