Xiaomi već nekoliko godina svojim trenutnim i potencijalnim korisnicima želi pružiti vrhunske performanse, za što se brinu najnovije specifikacije, ali po pristupačnijoj cijeni od onih po kojoj možemo kupiti pametne telefone najrenomiranijih proizvođača. Koje su prednosti, a koji su nedostaci novog Xiaomijevog 11T pro modela, saznajte u detaljnoj recenziji koja slijedi u nastavku.
Xiaomi 11T Pro – pametni telefon čije specifikacije spadaju u visoki, dok sam uređaj cjenovno ulazi u srednji razred
Xiaomi 11T Pro predstavlja vrh nove serije 11T, koja također uključuje Xiaomi 11T i Xiaomi 11 Lite 5G NE. Serija 11T nalazi se odmah ispod vrhunskih Mi 11 i Mi 11 Ultra, koji su objavljeni ranije ove godine i nasljednik je serije Mi 10T od lani. Kao što ste mogli primijetiti, Xiaomi je za ovo i sve odbacio robnu marku “Mi” budući proizvodi unutar Xiaomi portfelja osnovnih pametnih telefona. Iako se čini da serija Xiaomi 11T prenosi mnoge iste značajke iz asortimana Mi 11, poput procesora i kamera, primijetit ćete razlike u materijalima, neke specifikacije i druge detalje.
11T Pro model suočava s oštrom konkurencijom u gornjem srednjem rasponu, budući da je cjenovno sličan modelima tvrtki Samsung, Motorole i OnePlus. Ako bismo ga uspoređivali s uređajima iz srednjeg ranga tih tvrtki, mogli bismo reći da Xiaomijev 11T Pro u nekim parametrima zaostaje, dok je u nekima vrlo dobar. Xiaomi nudi tri verzije 11T Pro, uključujući jednu s 8 GB RAM i 128 GB prostora za pohranu, jednu s 8 GB RAM i 256 GB prostora za pohranu te jednu s 12 GB RAM i 256 GB prostora za pohranu. 11T Pro dolazi u nekoliko boja: meteoritsko sivoj, mjesečno bijeloj i nebesko plavoj. Telefon će se prvo prodavati u Kini, a slijedi dostupnost širom svijeta.
Xiaomi 11T Pro: Dizajn i izgled
Na prvu ruku, Xiaomi 11T Pro ne doima se ni po čemu poseban. Što se hardvera tiče, uređaj posjeduje velik dio obilježja koje smo već imali prilike vidjeti ranije ove godine kod drugih pametnih telefona. No to nije nužno nešto loše. Osnovni oblik telefona nije daleko od Mi 11 koji smo vidjeli ranije ove godine. Mogli biste to nazvati jednostavnim pravokutnikom. Četiri kuta su zaobljena na ugodan način, a stražnja se ploča agresivno zakrivljuje uz bočne rubove, dok je prednja strana savršeno ravna. Zaslon je postavljen u plastični okvir koji čini vrlo blagi rub. Ovi su dijelovi postavljeni u okvir okvira od aluminijske legure, a stražnja ploča izrađena je od kaljenog stakla. Ne biste to znali dok ga držite, jer materijali djeluju pomalo plastično.
Ono što je svakako dobro jest to da je zaslon zaštićen Gorilla Glass Victusom. Ovo je najnovija zaštitna opna dostupna od Corninga u ovom trenutku i obično je rezervirana za pametne telefone visokog razreda, tipa Galaxy S21. No, činjenica da je Xiaomi na svoj 11T Pro odlučio staviti najnovije od tvrtke Corning svakako je plus u pogledu dizajna i obilježja.
Radi se o pozamašnom uređaju (164,1 x 76,9 x 8,8 mm) s velikim zaslonom. Ipak, Xiaomi je zahvaljujući materijalima kućišta smanjio težinu (204 g). Sam 11T Pro ugodan je za držanje i korištenje tijekom dana, pogotovo ako vam ne smetaju poveći pametni telefoni, iako se mora reći da je staklo otraga prilično klizavo. Uređaj može vrlo lako iskliznuti iz ruku, kao i sa različitih površina ako korisnik nije oprezan. U kutiji dolazi osnovno, prozirno, gumirano kućište. Ono štiti telefon i olakšava rukovanje, iako na tržištu zasigurno postoje i bolja kućišta, koja će pružati bolju zaštitu i koja neće dodatno ”udebljati” 11T Pro.
Što se samoga kućišta tiče, treba reći da uređaj dolazi sa skupom značajki koje se nalaze na mjestima na kojima ih i očekujete pronaći. Treba napomenuti da Xiaomi 11T Pro podržava dvije SIM kartice, obje se mogu spojiti na 5G mreže. Ipak, nema mjesta za microSD memorijsku karticu. USB-C priključak krasi donji rub, a upravljačke tipke nalaze se na desnoj strani. Tipka za uključivanje služi i kao čitač otiska prsta. Sam čitač radi vrlo brzo i pouzdano, iako sam osobno pobornik čitača otisaka prstiju koji se nalaze na poleđini pametnih telefona. No s ovim ćete biti više nego zadovoljni.
Što se tiče zvučnih komponenti, treba reći kako Xiaomi na 11T Pro nije stavio utor od 3.5 mm za slušalice, ali postoje stereo zvučnici. Xiaomi je ovdje implementirao Harman Kardon za fino podešavanje zvučnika, koji podržavaju Dolby Atmos. Telefon proizvodi izvrstan zvuk, što se pogotovo može zahvaliti stereo mogućnostima. Nije bilo nikakvih lomova ili izobličenja zvuka, što znači da je Xiaomi dosta pozornosti posvetio audio segmentu. Svakako palac gore!
Modul kamere manji je od ogromnog modula kamere s Mi 11 Ultra. Umjesto toga, radi se o malo više kvadratičastoj varijanti modula kamere Mi 11. Podignuti modul ima dvije razine, s lećama u jednom sloju i kombinacijom bljeskalice i mikrofona u drugom. Glavni objektiv ima visoko reflektirajući sivi rub oko sebe zbog čega se vizualno ističe dok ultra-širokokutan objektiv ima manje reflektirajući rub.
Telefon se može pohvaliti IP53 zaštitom od prašine i prskanja vodom. To znači da može podnijeti laganu prašinu i prskanje, ali nemojte ga uranjati u vodu. Ono što me ovdje osobno razočarao je IP certifikat, budući da sada već velik broj pametnih telefona srednjeg razreda dolazi s IP67 ili IP68 certifikatom.
Xiaomi 11T Pro: Kvaliteta zaslona
Xiaomi je visoko ciljao s 11T Pro zaslonom i pogodio. AMOLED zaslon broji 6.67 inča po dijagonali, što je za današnje pojmove OK veličina, s rezolucijom od 2.400 x 1.080 piksela, što je FHD+ rezolucija. Veliki zaslon nudi više nego dovoljno prostora i razlučivosti za sve vaše aplikacije i aktivnosti. Web stranice, društvene mreže i video sadržaji odlično će se prikazivati na zaslonu, iako je zaslon i dalje korak ispod WQHD+ rezolucije uređaja Mi 11 i Mi 11 Ultra.
Boja i svjetlina su vrlo dobrii. Zaslon podržava više od milijardu boja i ima omjer kontrasta od pet milijuna prema jedan. U kombinaciji sa 800 nita standardne svjetline i 1.000 nita najveće svjetline, zaslon istiskuje ogromnu količinu svjetla te ga je lako vidjeti i koristiti čak i u najsvjetlijim uvjetima. Podržava HDR10 Plus, a sadržaj visokog dinamičkog raspona poput Netflixa izgleda doista impresivno.
Zaslon na 11T Pro može povećati brzinu osvježavanja sa 60Hz (standardno) na 120Hz (prilagodljivo). Okretanje postavke 120Hz rezultira iznimno glatkim pomicanjem i animacijama na zaslonu dok se krećete kroz aplikacije i korisničko sučelje. Telefon će koristiti više energije u načinu rada od 120Hz, unatoč prilagodljivoj prirodi brzine osvježavanja. Visoka brzina osvježavanja prati i brz odziv na dodir do 480Hz. To znači da će telefon brže reagirati na vaš dodir prstom, što je odlično za igre.
Vijek trajanja baterije
11T Pro model se može pohvaliti vrlo naprednom Xiaomijevom tehnologijom u pogledu regulacije vijeka trajanja baterije.
Za početak, Xiaomi se odlučio za dvije, odvojene baterije od 2.500 mAh, ukupnog kapaciteta 5.000 mAh. To je sveukupno puno energije, ali se to i očekuje za uređaj u ovoj kategoriji. Prosječno je vrijeme uključenog zaslona tijekom osobnog korištenja bilo nešto više od šest sati. Najbolji rezultat uključenog zaslona bilo je blizu 6.5 sati s uključenim 120-hercnim osvježenjem. Ako se držite 60Hz, vrijeme uključivanja zaslona bit će bliže sedam sati.
11T Pro jedan je od telefona s najbržim punjenjem na svijetu. Podržava žično punjenje od 120 W i isporučuje se sa punjačem od 120 W u kutiji. Fantastično! Koliko je brzo, brzo? Pazite ovo: od 0 do 100% trebat će mu samo 17 minuta. Za 10 minuta napunit će se do 70%. Ovo su ne odlični, nego fenomenalni rezultati!
Xiaomi 11T Pro: Snaga i brzina uređaja
Xiaomi se ovdje odlučio za Qualcommov Snapdragon 888 procesor. Uparen je s LPDDR5 RAM i UFS 3.1 pohranom za najveće brzine prijenosa podataka, što je vrlo impresivno.
Tijekom svakodnevne uporabe telefona svjedočio sam gotovo besprijekornoj izvedbi. Uređaj je radio brzo i glatko s vrlo malo tromosti ili zastajkivanja. Prijelazi zaslona bili su vrlo glatki a aplikacije svih vrsta otvorene su u sekundi. Zahtjevne aplikacije poput najnovijih 3D igara rade na najvećim detaljima.
Benchmark rezultati za 11T Pro bili su solidni, iako nisu najbolji koji postoje sa Snapdragon 888 procesorom. Ugrađen je Wi-Fi 6, kao i Bluetooth 5.2. Wi-Fi 6E prenio bi telefon na novu razinu radi zaštite budućnosti, ali Wi-Fi 6 barem osigurava solidne performanse s modernim umrežavanjem i u skladu je s onim što bismo očekivali po ovoj cijeni.
Xiaomi 11T Pro: Kamere
Xiaomi je 11T Pro u pogledu kvalitete kamera podosta približio kvaliteti kamera uređaja koje je ove godine već izbacio na tržište. To znači glavna kamera od 108 megapiksela, ultra-širokutna kameru od 8 megapiksela i tele makro kameru od 5 megapiksela na stražnjoj strani, uz selfie kameru od 16 megapiksela na prednjoj strani.
Načina snimanja ima mnogo. Telefon sadrži osnovni rotirajući izbornik u tražilici koja klizi između profesionalnih, video, fotografija, portreta i drugih. Na kartici Više pronaći ćete proširene načine snimanja, uključujući noć, 108 MP, kratki video zapis, panoramu, skener dokumenata, vlog, usporeno snimanje, ubrzanje, efekte filmova, dugu ekspoziciju, dvostruki video i kloniranje.
Glavna kamera od 108 megapiksela koristi skupljanje piksela, što daje konačne “Super Pixel” slike od 12 megapiksela, pri veličini piksela od 2,1 μm. Naravno, ako želite, možete iskoristiti punu rezoluciju glavne kamere od 108 MP. Brz je objektiv pri f/1,75, što znači da propušta puno svjetla. Uobičajene dnevne fotografije snimljene glavnom kamerom su u redu. Odlikuju se dobrim fokusom, dobrom ekspozicijom i vrlo točnim prikazom boja. Funkcija HDR većinu vremena uspijevala je postići pravu ravnotežu.
Fotografije dobivene s Xiaomi je 11T Pro:
Xiaomi je ultra-širokokutni objektiv od 8 MP smanjio na 120 stupnjeva, u odnosu na vidno polje Mi 11 koje se odlikuje sa 128 stupnjeva. To je još uvijek dosta široko i zapravo čini malo manje izobličenja u rezultirajućim slikama. U kutovima većine slika još je bilo primjetno rastezanja, ali nije bilo tako loše.
Tele makro kamera od 5 MP namijenjena je za snimanje boljih snimaka izbliza. To je makro objektiv, ali ima malu količinu optičkog zuma. Većinu vremena morate biti doslovno na vrhu subjekta da biste snimili fokus u fokusu. Ovaj objektiv vam omogućuje da se malo povučete, u rasponu od 3 cm do 7 cm. Štoviše, uključuje autofokus koji pomaže izoštriti stvari.
Sve u svemu…
Xiaomi 11T Pro i dalje uspješno nastavlja Xiaomijevu tradiciju ponude pametnih telefona odličnih specifikacija po pristupačnijoj cijeni. To ne znači da je cijena niska, ali je niža od mnogih njegovih konkurenata. Model s najmanje memorije košta oko 650 eura, dok model s najviše memorije košta 750 eura.
Xiaomi 11T Pro specifikacija:
Dimenzije: 164.1 x 76.9 x 8.8 mm
Masa: 204 g
Zaslon: Type AMOLED, 120Hz, 6.67 inča, rezolucija 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density), zaštita Corning Gorilla Glass Victus IP53
OS: Android 11, MIUI 12.5
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
CPU: Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680)
GPU: Adreno 660
Interna memorija/RAM: 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM
UFS 3.1
KAMERA: Triple 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF
8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm
5 MP, f/2.4, 50mm (telephoto macro), 1/5.0″, 1.12µm, AF
Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960, HDR10+, gyro-EIS
SELFIE KAMERA Single 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″, 1.0µm, Video 1080p@30fps
Zvuk: stereo zvučnici, nema 3.5mm jack, Tuned by Harman Kardon
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive
GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC Yes
Infrared port Yes
USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
FEATURES Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Baterija: Type Li-Po 5000 mAh, non-removable
Charging Fast charging 120W, 72% in 10 min, 100% in 17 min
Cijena: oko 650 EUR
Piše: Ivan Hečimović