Xiaomi ne samo da prilagođava Lite model trenutne serije 11 najnovijoj konvenciji imenovanja s New Edition (NE) modelom i uklanja “Mi” iz svog imena, već mu također nudi noviji SoC i nove varijante boja. Tanki telefon je također postao malo lakši, a inače je zadržao vrline svog prethodnika, Mi 11 Lite 5G. Po čemu je ovaj model Xiaomija, koji je u trgovinama dostupan po cijeni između 2.200 i 2.800 kn, poseban saznajte u nastavku ove recenzije.
Dizajn i izgled
U najboljem slučaju, Xiaomi 11 Lite 5G NE može se vizualno razlikovati od svog prethodnika po bojama. S Bubblegum Blue, Mint Green, Breach Pink, Snowflake White i Tartuf Black, ove opcije nisu samo obilne, već i prilično šarene. Štoviše, NE teži jedan gram manje. Xiaomi navodi visinu izrade od 6,81 milimetar, dok mi mjerimo 7,1 milimetar.
Kamera strši do 1,8 milimetara iz kućišta, ali sve u svemu, 11 Lite ostavlja vrlo tanak dojam. Čini se da je i izrada vrlo kvalitetna. Dok je prethodnik još uvijek koristio Corning Gorilla Glass 6, NE model sada koristi stariju 5 verziju. Mat staklena stražnja strana vizualno je vrlo atraktivna, a vrlo dobro prikriva otiske prstiju. Dimenzije zazora su uske i ujednačene. Samo crni plastični okvir oko zaslona malo umanjuje kvalitetnu vanjštinu.
Certifikat IP53, koji barem pokazuje da je pametni telefon otporan na prskanje, vjerojatno je još uvijek tu, ali se više ne pojavljuje u službenim specifikacijama. Utor za SIM nije u potpunosti u ravnini s okvirom, jer je malo uvučen. Može sadržavati dvije nano SIM kartice ili microSD karticu umjesto druge SIM kartice.
Spojivost
Xiaomi 11 Lite 5G NE ima USB 2.0 port koji podržava OTG te stoga omogućuje povezivanje uređaja za pohranu podataka i drugih perifernih uređaja. LED za obavijesti nije dostupan, ali to se kompenzira uvijek uključenim zaslonom. Nadalje, ugrađen je IR blaster za upravljanje kućnim multimedijskim proizvodima, klima uređajima i slično, kao i Bluetooth 5.2 i NFC.
Jedino što nedostaje su radio prijemnik i audio priključak. No, slušalice se mogu spojiti preko USB-a, a Xiaomi uključuje i odgovarajući adapter. Utor za microSD podržava memorijske kartice do veličine od 1024 GB i kompatibilan je s exFAT datotečnim sustavom. Međutim, brzina kopiranja je prilično spora u kombinaciji s našom referentnom karticom Angelbird AV Pro V60.
Softverske mogućnosti i UI
Xiaomi 11 Lite 5G NE pokreće Android 11 i MIUI 12.5. U vrijeme testiranja, sigurnosna ažuriranja su na razini od 1. studenog 2021. i stoga su prilično ažurna. Ažuriranje na Android 12 i MIUI 13 smatra se izvjesnim. Xiaomi je čak obećao velika ažuriranja za tri godine i sigurnosna ažuriranja za četiri godine putem svog indijskog Twitter kanala. Međutim, nejasno je hoće li se to odnositi i na europske modele.
Postoji dosta aplikacija trećih strana koje je Xiaomi unaprijed instalirao na pametnom telefonu. Iako je to pomalo neugodno, mogu se deinstalirati. Nadalje, reklame se povremeno prikazuju u sustavu, posebno u upravitelju datoteka, a ponekad i nakon instaliranja aplikacija.
Kvaliteta povezivosti i telefonskih poziva
Xiaomi 11 Lite 5G NE nudi dobru kvalitetu poziva kada se drži uz uho. Pouzdano eliminira tišu pozadinsku buku, ali njegovo suzbijanje buke doseže svoje granice na prometnim ulicama. Iako se šum još uvijek jedva čuje, glas korisnika je prigušen i zvuči pomalo šuplje, a dolazi i do prekida tijekom prijenosa.
Zvučnik zvučno odjekuje, ali se još uvijek može koristiti u tihim okruženjima kada je pametni telefon u neposrednoj blizini. Na udaljenosti od nešto više od jednog metra od telefona, već je teško razumjeti korisnika.
Xiaomi 11 Lite 5G NE ima hibridno SIM rješenje; podržava VoLTE i Wi-Fi pozive, a može i upravljati SIP računima.
Kvaliteta kamera
Nema primjetnih promjena u odnosu na prethodnika po pitanju kamera. Prednji objektiv snima selfije od 20 MP i može snimati videozapise pri 1080p (do 60 sličica). Fotografije su poprilično privlačne, a pametni telefon upravlja dobrim bokeh efektom u portretnom načinu rada. Samo prijelazi prema temi nisu uvijek potpuno glatki.
Glavna kamera na stražnjoj strani koristi Samsung GW3 senzor od 64 MP. Fotografije na dnevnom svjetlu pokazuju dobre detalje i žive boje, ali AI voli malo pretjerati s korekcijom, tako da lagane izmaglice u sceni jezera jednostavno više nema. Xiaomi se poboljšao kada su u pitanju performanse pri slabom osvjetljenju, gdje je autofokus sada bolji.
Ultra širokokutni objektiv pokazuje puno naknadnog izoštravanja, ali postoji samo nekoliko aberacija na rubovima slike. Željeli bismo vidjeti bolju stabilizaciju slike pri zumiranju. Kvaliteta digitalnog zuma (maks. 6x) ostaje zadovoljavajuća do povećanja od 2x ili 3x, ali osim toga, slike brzo postaju mutne, a rezultati nisu baš atraktivni. Dodatna makro leća je također ugrađena, a videozapisi se snimaju u Ultra HD-u pri 30 sličica u najboljem slučaju.
U kontroliranim uvjetima osvjetljenja, glavna kamera Xiaomi 11 Lite 5G NE pokazuje dobru oštrinu slike sve do perifernih područja bez pretjerivanja. Drugačija je situacija u pogledu reprodukcije boja. Posebno su zeleni tonovi i tamna koža prikazani previše svijetlo. To se također odnosi na svijetloplavu i lila. Balans bijele boje je malo topliji, ali su i sive tonove većinom presvijetle.
Iskustvo korištenja uređaja
Za razliku od prethodnika, Xiaomi 11 Lite 5G NE opremljen je Corning Gorilla Glass 5 staklom, a dolazi i s tvornički nanesenom zaštitnom folijom. Zaslon je brz i precizan, ne samo zbog visoke stope uzorkovanja od 240 Hz, no zaštitni film pruža nešto veći stupanj otpornosti na klizanje prstiju. Sustav je brz i gladak za navigaciju, posebno kada je omogućen način rada od 90 Hz.
Skener otiska prsta integriran je u gumb za uključivanje radi biometrijske sigurnosti i nudi dobre stope prepoznavanja i zadovoljavajuću brzinu otključavanja. Alternativno, također je dostupno prepoznavanje lica putem prednje kamere; ova metoda je brža, ali manje sigurna. Nadalje, implementirane su značajke poput dvostrukog tapkanja za buđenje zaslona ili načina rada jednom rukom.
Zaslon i prikaz slike
U usporedbi s prethodnikom, nema temeljnih promjena na specifikaciji, ali AMOLED panel ima nešto nižu maksimalnu svjetlinu, a ravnomjerna raspodjela svijetlih i tamnih područja (APL50) rezultira vršnom svjetlinom od 825 cd/m². Ovo je još uvijek dovoljno za pristojnu HDR reprodukciju; Xiaomi 11 Lite 5G NE podržava HLG, HDR10, HDR10+ i DolbyVision u tom pogledu.
Korisnici koji samo žele ručno podesiti svjetlinu doseći će najviše 490 cd/m². Brzina osvježavanja može se postaviti na 60 ili 90 Hz, a nema prilagodljivog podešavanja. Nema ni DC-dimming moda. S druge strane, možemo promatrati OLED treperenje u testu počevši od minimalnih razina svjetline zaslona; treperenje je prilično ujednačeno i samo neznatno varira između 337,8 i 373,1 Hz.
Ploča radi samo na konstantnih 90 Hz iznad 53% podesive svjetline. Reprodukcija boja je gotovo savršena kada je odabrana prava postavka. Ovdje izmjerene vrijednosti postižemo odabirom sheme boja Original Colors sa standardnim balansom bijele boje. Međutim, pametni telefon u ovom slučaju koristi samo manji sRGB prostor boja. Zaslon je hladniji i zasićeniji kada se koriste tvorničke postavke.
Zaslon Xiaomi 11 Lite 5G NE uvijek ostaje čitljiv na otvorenom, ali pokazuje prilično jake refleksije čak i po oblačnim danima.
Očekivano, stabilnost kuta gledanja panela je vrlo dobra. Sadržaj zaslona postaje samo malo topliji pri vrlo ravnim kutovima gledanja. Jedva smo u mogućnosti otkriti efekt svjetlucanja koji se obično nalazi u mnogim OLED panelima.
Mogućnosti performansi i SoC
Xiaomi 11 Lite 5G NE pokreće Snapdragon 778G 5G, koji može koristiti integriranu Adreno 642L grafičku jedinicu. Mi 11 Lite opremljen je Snapdragonom 780G, koji je zapravo dva mjeseca stariji na papiru, ali svejedno radi brže. To je zbog viših taktova i modernije strukturalne širine.
Stoga je stariji pametni telefon nešto brži u benchmarkovima u svim područjima, a posebno može pokazati značajnu prednost u 3DMark grafičkim testovima. Samo u pojedinačnim testovima fizike SD780G neznatno zaostaje, ali i dalje ostaje ispred SD778G u ukupnoj ocjeni.
To nije baš primjetno u svakodnevnoj upotrebi, ali bismo očekivali snažniji SoC od uređaja New Edition. Xiaomi koristi brzu UFS 2.2 pohranu u svom pametnom telefonu, što je dobar temelj za veliku brzinu sustava. Međutim, drugi konkurenti imaju pristup bržem skladištenju, a posebno Nord 2 doslovno vuče ispred polja usporedbe.
Adreno 642L u Xiaomi 11 Lite 5G NE pruža dobre performanse u igrama i dovoljno je moćan da se nosi s većinom igara čak i na višim grafičkim postavkama, ali također ima svoja ograničenja. Na primjer, Ultra HD postavka se ne može odabrati u PUBG-u.
Vijek trajanja baterije
Potrošnja energije Xiaomi 11 Lite 5G NE neznatno je povećana u stanju mirovanja pri maksimalnoj svjetlini zaslona, ali pri standardnoj svjetlini (150 cd/m²), učinkovitiji je od primjerice Galaxy A52s koji se temelji na istom SoC-u.
Baterija od 4250 mAh može se u potpunosti napuniti za nešto više od sat vremena (64 minute) s priloženim adapterom za napajanje od 33 vata. Oznaka od 90% postiže se nakon samo 45 minuta. Međutim, bežično punjenje nije podržano. Xiaomi 11 Lite 5G NE zaostaje za svojim prethodnikom u našem Wi-Fi testu u stvarnom svijetu s prilagođenom svjetlinom zaslona (150 cd/m²) i video testu, ali zauzvrat uspijeva malo poboljšati u smislu minimalne i maksimalno vrijeme izvođenja. Budući da ima najmanju bateriju, uzorak za recenziju dolazi na posljednjem mjestu u našem polju usporedbe, ali i dalje pruža dobro trajanje baterije u cjelini.
Zaključak
Xiaomi 11 Lite 5G NE snažan je pametni telefon srednjeg ranga koji nudi dobar spoj značajki. Može se pohvaliti svijetlim i preciznim OLED zaslonom u boji, brzim procesorom, dovoljnom pohranom koja se također može proširiti, dobrim trajanjem baterije i preciznim pozicioniranjem uz široku GNSS podršku. Postavka s trostrukom kamerom zamjetno je poboljšana i pruža pristojnu kvalitetu slike. Usporediti ga izravno s još relativno novijim prethodnikom Mi 11 Lite 5G pomalo je gorka, budući da potonji ima moderniji SoC, jače zaštitno staklo, a u međuvremenu je jednostavno postao jeftiniji.
Xiaomi Mi 11 Lite 5G New Edition specifikacija:
- Dimenzije: 160,5 x 75,7 x 6,8 mm
- SIM: Hibridni Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
- Otpornost: IP53, zaštita od prašine i prskanja
- Zaslon: AMOLED, 1B boja, Dolby Vision, HDR10+, 90Hz, 500 nita (vrh), 800 nita (HBM)
- Veličina: 6,55 inča, 103,6 cm 2 (~85,3% omjer zaslona i tijela)
- Rezolucija: 1080 x 2400 piksela, omjer 20:9 (~402 ppi gusto)
- Zaštita: Corning Gorilla Glass 5
- Glavna kamera: 64 MP, f/1.8, 26 mm (široko), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF, 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultraširoko), 1/4.0″, 1.12µm, 5 MP, f/2.4, 50 mm (telefoto makro), 1/5,0″, 1,12µm, AF, Značajke: Dual-LED dvotonska bljeskalica, HDR, panorama, Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; žiro-EIS
- Prednja kamera: 20 MP, f/2.2, 27 mm (široko), 1/3.4″, 0.8µm, Značajke: HDR, panorama, Video: 1080p@30/60fps, 720p@120fps
- OS: Android 11, MIUI 12.5
- Procesor: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
- CPU: Osmojezgreni (4×2,4 GHz Kryo 670 i 4×1,8 GHz Kryo 670)
- GPU: Adreno 642L
- Memorija: 8 GB / 128 GB
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (globalno), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (Indija) Bluetooth 5,2 (globalno), 5,1 (Indija ) GPS , s dvopojasnim A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC NFC, Infracrveni priključak, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
- Senzori: Otisak prsta (bočno postavljen), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
- Baterija: Li-Po 4250 mAh, ne može se ukloniti
- Punjenje: Brzo punjenje 33W
- Cijena: oko 2.300 kn
Piše: D.Z.
Svaka čast na recenziji, vrlo detaljno. Oduševio me detalj iz recenzije o USB OTG.
Znam kolegu koji je kupio novi mobitel, mobitel je trebao biti pila za malo novca ali se kolega razočarao što USB – C na mobitelu služi “samo za punjenje”.