Danas na tržištu pametnih telefona možete zaista pronaći uređaj po svojoj mjeri. Tražite li neki pametni telefon ulazne razine, koji će na sebi imati samo osnove Android sustava? Nema problema. Možete ih naći napretek. Isto vrijedi i za skuplje pametne telefone, čija se cijena kreće od 3.500 kuna pa sve do tamo negdje 7.000. Kod pametnih telefona vrijedi jedno pravilo: što je cijena viša to je uređaj renomiraniji i u pravili kvalitetniji (iako postoje i iznimke od ovog pravila). Jasno je zašto Samsung Galaxy S10+ i Huawei P30 Pro koštaju onoliko koliko koštaju.
No, što je s pametnim telefonima, koji po cijeni spadaju negdje u samu sredinu? Može li se za manje od recimo 3.000 kuna na tržištu pronaći solidan ”pametnjaković”, koji će zadovoljiti sve naše ”all-around” potrebe? Naravno da može! U nastavku ovog članka reći ćemo nešto više o Top 5 (po našem izboru) najboljih pametnih telefona, koje možete kupiti po cijeni ispod 3.000 kuna. Pa, krenimo!
Samsung Galaxy A50
Iako Samsung nesumnjivo najviše pažnje svojih sadašnjih i budućih kupaca želi zaplijeniti svojim flagshipima; Samsung Galaxy S10e, S10 i S10+ te najnovijom Galaxy Note 10 uređajima, tu je i novo izdanje ”A” serije. Od početaka je Samsung svoju ”A” seriju pametnih telefona radio i osmišljavao za sve one korisnike kojima je ”S” serija bila preskupa, a koji su željeli okusiti barem dio onoga što Samsungovi flagshipi nude. Nova ”A” serija nudi cijeli spektar pametnih telefona: od ”entry” razine A10, pa sve do Samsungovog pametnjakovića sa rotirajućom kamerom; Samsung Galaxy A80-ice.
Samsung Galaxy A50 nalazi se na samoj sredini i možemo reći jedan od najboljih (ako ne i najbolji) pametni telefon, koji danas postoji na tržištu, a koji košta manje od 3.000 kuna. Razloga zbog kojih je A50-ica stavljena na Top 5 uređaja ispod 3.000 kn je puno.
Navedimo samo neke: Exynos 9610 procesor sa mogućnostima 4 ili 6 GB radne memorije, 64, 128 ili 256 GB unutarnje memorije za pohranu (plus mogućnost microSD kartice do 1 TB), trostruka stražnja kamera (25-megapixelni glavni senzor, 8-megapixelni širokokutni i 5-megapixelni senzor za dubinu), baterija od 4.000 mAh i naravno Super AMOLED ploča na zaslonu od 6.4 inča 1080p rezolucije bit će i više nego dovoljni razlozi da se odlučite za ovaj pametni telefon.
Samsung Galaxy A50 idealan je spoj kvalitete, pouzdanosti i renomiranosti te savršen model za sve one korisnike, koji žele okusiti dio kolača najnovijih flagshipa, ali po znatno nižoj cijeni!
Nokia 8.1
Nokijino ”uskrsnuće” koje se počelo događati 2017. godine obilježili su različiti uređaji, koji su sezali od ulazne pa sve do srednje-visoke razine. Tu smo imali i uređaje kao što su Nokia 9 PureView, uređaj koji se istaknuo peterostrukom kamerom Zeiss kvalitete, jedan od najboljih ulaznih uređaja; Nokiju 1 i naravno nezaobilazno reizdanje Nokije 3310.
Nokia 8.1 odličan je pametni telefon srednjeg razreda i optimalne cijene. Jedna od stvari koja će privući potencijalne kupce prema ovom uređaju je Android One program, dok je druga vrlo upečatljiva stvar njegov ”čisti” Android sustav (pozdravite se sa bloatwareom i ostalim nepotrebnim, a energetski i po živce iscrpljujućim aplikacijama).
No i osim ta dva, Nokia 8.1 ima još aduta u svojim rukavima. Jedan od aduta je dizajn (kojim se mogu pohvaliti sve nove Nokije, jer je jednostavn odličan). Nokia 8.1 jednostavno izgleda i djeluje ”premium”. Ekran je 6.18-inčni Full HD+ PureDisplay na IPS LCD ploči, dok je SoC koji se nalazi unutra Qualcommov ”srednjak” Snapdragon 710 sa 4 GB RAM.
Zahvaljujući činjenici da Nokia surađuje sa Zeiss optikom, kamere imaju neke dodatne mogućnosti, koje se ne mogu pronaći na ostalim uređajima iz ove klase. Sve u svemu, ako volite Nokiju, ako ste nostalgični i ako želite vrlo dobar pametni telefon ispod 3.000 kuna, s Nokijom 8.1 ne možete pogriješiti.
Honor 8X
Biste li željeli pametni telefon s velikim ekranom, vrlo dobrim performansama i flagshipovskim dizajnom, a da uređaj košta ne manje od 3 nego manje od 2.000 kuna? Zahvaljujući Huaweiju, odnosno njegovom podbrandu Honoru, možete dobiti takav uređaj. 8X model odrađuje više nego fantastičan posao u pokrivnaju svega onoga što jedan uređaj treba imati u sebi i na sebi kako bi osvojio pažnju potencijalnog kupca.
Jedna od prvih stvari koje karakteriziraju Honor 8X je njego moderan dizajn. Ekran pokriva cijelu prednju stranu uređaja (izuzev ”zubića”, koji je jedva primjetan pa ćete se na njega brzo naviknuti), a ono što dodatno daje na ”premium” obilježju jest staklo od kojeg su izrađene prednja i stražnja strana uređaja.
Unutra je provjereno kvalitetan HiSilicon Kirin 710 osmojezgreni procesor sa 4 ili 6 GB RAM i 64 ili 128 GB memorije za pohranu (plus naravno microSD). Honor 8x dolazi sa baterijom od 3.750 mAh i predinstaliranim Androidom 8.1 Oreo, kojeg možete odmah nadograditi na Android 9.0.
Motorola Moto G7
Motorolina Moto G7 linija pametnih telefona uzbudit će sve one kupce koji su u potrazi za kvalitetnim uređajem, ispod 300-injak dolara. Moto G7 na sebi ima ”čisti” Android, mogućnost pokretanja aplikacije kamere gestama i ekran od 6.2 inča IPC LCD ploče rezolucije 1080p.
Snapdragon 633 i 4 GB RAM bit će više nego dovoljni za sve neprezahtjevne aktivnosti, a baterija od 3.500 mAh pobrinut će se da uređaj traje sasvim dovoljno dugo do idućeg punjenja. Ako želite inačicu G7 uređaja s boljom baterijom, možete odabrati G7 Power inačica. Osim ”obične” G7-ice Motorola je na tržište izbacila i G7 Play, G7 Power i G7 Plus model.
Xiaomi Mi 9 SE
Jedan od glavnih razloga zbog kojih se Xiaomi probio na sve zahtjevnijem tržištu pametnih telefona jest taj što Xiaomi zna osmisliti i prodati uređaj, koji u sebi ima ”više”, po nižoj cijeni. Njegov Mi 9 SE model samo je dodatno to podvukao.
Mi 9 SE je u biti slabija verzija flagshipa Mi 9, ali iako se radi o tehnički inferiornijem modelu, nemojte misliti da ćete s ovim modelom dobiti ”mačka u vreći”. Ekran je 5.9-inčni Super AMOLED, procesor je Snapdragonov ”srednjak” 712, a količina radne memorije (6 GB) više je nego dovoljno za sve ono što poželite raditi na njemu.
Kao i njegov flagship brat i Xiaomi Mi 9 SE na sebi ima trostruku stražnju kameru (od kojih je jedna i Sonyjev 48-megapixelni senzor, uz 8-megapixelnu telefoto osjetljivu i 13-megapixelni širokokutni senzor). Gotovo je nevjerojatno da jedan ovakav uređaj košta manje od 3.000 kuna, ali košta. Xiaomi Mi 9 SE još jedan je pokazatelj (nakon Pocophonea F1) da Xiaomi zna itekako odraditi pravi posao po pitanju pametnih telefona.
Piše: I.H.