PočetnaMobyPametni telefoniSamsung S7 recenzija

Samsung S7 recenzija


Samsung je opet napravio fantastičan telefon. S7 je bez daljnjega jedan od najboljih, najbržih, najkvalitetnije izraženih i općenito naj naj uređaja na tržištu. No treba li vam taj uređaj uistinu, i koliko ima istine u tvrdnjama da su najskuplji telefoni zapravo samo novi način na koji se prodaju oni jeftiniji modeli?

Autor: Jasmin Redžepagić

Ovogodišnji flagship modeli zapravo su identični prošlogodišnjima, u onoj najjačoj klasi Samsung je i ove godine predstavio dva modela, S7 i S7 Edge, koji su izgledom vrlo slični svojim prethodnicima, i razlikuje ih samo tehnologija koja se nalazi u unutrašnjosti te poneki senzor tu i tamo. S7 Edge nismo još imali prilike vidjeti, osim u tuđim rukama, te o njemu zapravo ne možemo donositi nikakve sudove, tako da smo se u ovom broju pozabavili najnovijim i najboljim modelom S serije do sada.

I tu zapravo možemo i stati, jer S7 je upravo to, najbolji (ako ne računao Edge) model koji je Samsung do sada napravio u svojoj najprestižnijoj seriji. Vizualno na prvi pogled nema previše novoga, no ono što je Samsung zapravo napravio je ispravio sve probleme, zamjerke i lak i minorne nedostatke koje su zamijetili na prethodnim modelima, te takvom iteracijom došao do telefona koji s pravom možemo zvati vrhunskim.

Spomenimo prvo ono što je isto ili slično. Kvaliteta izrade, materijali i posvemašnji dizajn gotovo su isti kao kod S6. Vidljivo je da su neki detalji dorađeni, primjerice kamera sada nešto manje izlazi iz kućišta telefona, a i cijeli telefon je zaobljen, ne previše no dovoljno da se dodatno olakša njegovo korištenje i držanje u ruci. Jedina velika razlika je ona koja se i najmanje vidi – ovaj je telefon konačno potpuno otporan na vodu. IP68 specifikacija prevedeno znači da je telefon moguće držati do 30 minuta u do 1 m vode bez posljedica, što nema nekog smisla samo po sebi, ali ujedno znači da će telefon izdržati bilo kakvo zlostavljanje u svakodnevnom radu, uključujući i nehotična prolijevanja kave i sokova po stolovima.Ovo smatramo funkcionalnošću koja uzevši u obzir njegovu cijenu, na ovom telefonu ima puno smisla.

Ono što je također zanimljivo je da je veličina ekrana ostala ista – izgleda da su se svi veliki proizvođači telefona odlučili za ono što smatraju optimalnim ekranom (osim možda Applea koji i dalje eksperimentira).

AMOLED ekran je naravno evolucijski nastavak prethodnika i u 2560×1440 točaka daje iznimno kvalitetnu sliku. No niti ovo nas ne čudi, u S seriji navikli smo na isključivo vrhunske ekrane.
Novi detalj je da se sada dio ekrana nikada ne isključuje, te telefon konstantno drži osnovne informacije na raspolaganju korisniku. Ovo nažalost znači i do 15% manje baterije dnevno, ako se odlučite da vam je ova funkcionalnost neophodna, no s druge strane nakon nekoliko dana smo se toliko navukli da su nam ostali telefoni izgledali isprazni jer ne podržavaju ovako jednostavnu funkciju.

Ono što je možda iznenađujuće je nešto drugo, a to je da stražnja kamera izgubila nekoliko megapiksela, te samim time na prvo pogled izgubila i dio svojeg prestiža.Prethodnik je imao 16MP, nova kamera je 12 MP, no sada ima nešto što se naziva dual pikselima. Rezultat su zapravo bolje fotografije, iznimno brzo okidanje i što je najbitnije, vrlo brzi autofokus. Slike koje nastaju po mraku su također fascinantno kvalitetne, tako da je gubitak piksela i više nego opravdan. Ono što nam se također dopalo je nevjerojatna brzina kojom kamera reagira na vrlo intuitivan dvostruki klik gumba na prednjoj strani telefona – konačno u ruci imamo telefon koji može u djeliću sekunde reagirati i pomoći nam u snimanju inače nedostižnih kadrova.

Kamera je općenito jedna od najboljih karakteristika ovog telefona, te je polako usporediva i sa dediciranim digitalnim aparatima sa bitno boljom, ili naoko bitno boljom optikom. Dodamo li na to i mogućnost da se slikom poigrate uz pomoć ručnog načina rada kod kojeg je skoro sve moguće izmijeniti oko parametara slike, jasno je da je ovo jedna vrlo korisna kamera.

Jedna od stvari koja nas svaki put zaplaši kad pogledamo specifikacije nekog telefona je kada vidimo da je povećan kapacitet baterije. Ponekad je to zato što u telefonu ima dodatnog mjesta, no to je rijetki slučaj, vjerojatnije je da telefon troši dodatne količine energije, pa je proizvođač bio prisiljen dodati veću bateriju. U ovom slučaju dodano je više od 10% kapaciteta u odnosu na prethodnika, što prvenstveno pripisujemo bržem procesoru i ekranu koji se ne isključuje potpuno. Telefon i dalje treba puniti svaki dan, no novi načini zaštite baterije koje nudi novi Android M znače da će se telefon osjetno sporije prazniti kada ga ne koristimo.

Trenutno ne postoji bolji Android telefon na tržištu, no postoji cijeli niz telefona koji su jeftiniji i koji i dalje pružaju dosta. Hoćete li se odlučiti na S7 samo je pitanje vas i vašeg novčanika, ovo je vrhunski telefon, vrhunske klase i nažalost i top cijene.

Specifikacije
142 x 70 x 8 mm,152 g, GSM/HSPA/LTE, 5,1’’ 1440 x 2560 točaka, IP68 otpornost na vodu, Android 6.0 Marshmallow, Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 Exynos 8890 Octa, Dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo Quad-core 2.3 GHz Mongoose + quad-core 1.6 GHz Cortex-A53, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band,GPS, 12MP/5MP kamera

Ustupio
Samsung Hrvatska

Cijena
ovisi o pretplati

Za
Dizajn, kvalitetna izrada, specifikacije

Protiv
Cijena

Ocjena
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular