PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S23+ recenzija: Odlične performanse!

Samsung Galaxy S23+ recenzija: Odlične performanse!


Nova godina znači novi Samsungovi pametni telefoni. Samsung Galaxy S23+, uređaj kojeg ću obraditi u ovoj recenziji, zapravo je srednje dijete koje se nalazi između standardnog S23 modela i najboljeg, ali isto tako i cjenovno najnepristupačnijeg od trojice- Samsung Galaxyja S23 Ultra. Kada se sve zbroji i oduzme, izgleda da bi S23+ mogao biti najbolji od trojice. Zašto je to tako, saznat ćemo u nastavku članka.

Samsung Galaxy S23+

Hardver i dizajn uređaja

  • Display: 6.6-inčni Full HD+ Super AMOLED zaslon razine osvježenja od 120 Hz
  • Materijal izrade uređaja: Gorilla Glass Victus 2, pojačani aluminijski okvir
  • Utor: USB-C 3.2
  • Certifikat otpornosti: IP68

Samsung se ne boji promijeniti dizajn svoje S serije uređaja, ali promjene su suptilne. Galaxy S23+ je gotovo identičan Galaxy S22+ u veličini, s manje od 0,4 mm razlike u visini i širini. Najuočljivija dizajnerska promjena ove godine je izbočina kamere, odnosno nedostatak iste, budući da je ona dosta manje zapažena nego što je bila kod S22 serije.

Sva tri modela Galaxy S23 sada dijele isti dizajn u vezi leća kamere kao prošlogodišnji Galaxy S22 Ultra. Izbočina kamere je nestala, a ostale su samo tri leće koje strše sa stražnje strane telefona. Leće strše jednako, a uređaj je i dalje pomalo klimav kada leži na ravnoj površini, no ne pretjerano. Jedna od stvari koju sam zapazio kada sam prvi puta vidio Samsung Galaxy S23+ jest njegova sličnost sa iPhoneom 14. Iako se ne bi moglo vizualno zamijeniti Galaxy S23+ s iPhoneom 14, zaobljeni kutovi velikog radijusa i ravno staklo na prednjoj i stražnjoj strani pružaju dosta sličan dojam kakav ostavlja i Appleova 14. iteracija pametnog telefona.

Samsung Galaxy S23+ recenzija

Mogli biste pomisliti da držite iPhone kada ne bi bilo blago zaobljenih rubova. Ovo iskreno nije ništa loše, barem po mom mišljenju. Više mi se sviđaju i mislim da su na dodir bolji zaobljeni rubovi Galaxyja S23+, u odnosu na grublje rubove kakve imaju neki drugi pametni telefoni. Zahvaljujući zaobljenim rubovima uređaj bolje leži u ruci, a uz to i nekako djeluje manje nego što zapravo jest. Ovdje ne smijemo zaboraviti niti jako dobar omjer od 90% odnosa tijela uređaja i zaslona.

Zasloni su oduvijek bilo jak adut Samsungovih pametnih telefona. Još od davnina Samsung je čak i na svoje uređaje ulazne razine, kao što su bili Samsung Galaxy J pametni telefoni stavljao Super AMOLED zaslone, koji su uvijek jamčili fantastičnu kvalitetu prikaza, duboke nijanse crne, zasićenost boja i fenomenalnu čitljivost pod kutom.

Samsung Galaxy S23+ zaslon

Kakav je zaslon kod Samsung Galaxyja S23+?

Iskreno, po mom mišljenju, zaslon je jednako odličan kako smo naviknuli. Sada se više ne radi o Super AMOLED nego o Dynamic AMOLED zaslonu, Samsung tvrdi da se radi o poboljšanom AMOLED-u u odnosu na onaj Super AMOLED.

Ovogodišnja iteracija Samsungovog srednjeg uređaja iz S klase, odnosno S23+ modela dolazi sa Dynamic AMOLED-om rezolucije Full HD+ i razine osvježavanja od 120 Hz. Nekima će Full HD+ možda biti premalo što se rezolucije tiče. Meni je ovo taman, budući da je Full HD+ nekako idealan i optimalan kada se radi o kvaliteti prikaza slike i potrošnje baterije; viša rezolucija troši i više energije baterije pametnog telefona.

Samsung Galaxy S23+ ekran

Zaslonu se nema što zamjeriti, po mom mišljenju. Radi se o nastavku onoga gdje je Samsung stao lani. Prikaz slike je za čistu peticu, bilo da se radi o izloženosti snažnoj svjetlosti, čitljivosti pod kutom, gledanju multimedijskog sadržaja na uređaju ili igranju igara. Galaxy S23+ vas ni u jednom od ovih parametara neće razočarati.

 

Galaxy S23+

Kakav je čitač otisaka prstiju?

Čitač otisaka prstiju je vrlo dobar. Neki će reći da je čitač otisaka prstiju na lanjskom modelu bio dosta neuvjerljiv te da Samsung nakon toga nije ni mogao učiniti ništa osim ići naprijed. Moje osobno mišljenje je da je čitač otisaka prsta, koji se nalazi ispod zaslona uređaja, jako dobar, brz, pogotovo kada ”uhvati” otisak, što se nažalost ne događa uvijek, ali kada uhvati otisak, onda radi jako dobro, koliko god ovo čudno zvučalo.

Nikada nisam bio osobito ljubitelj čitača otisaka prstiju koji su smješteni ispod zaslona uređaja. Možda sam staromodan, ali nekako su mi oduvijek bolji i prikladniji bili oni čitači koji bi bili smješteni otraga, na leđima uređaja. No što je tu je. Samsung se i po pitanju ovog obilježja ”modernizirao”, kao što se modernizirao i po pitanju uklanjanja utora od 3.5 mm za slušalice.

Samsung Galaxy S23+ OS

Kakav je operativni sustav, zajedno s korisničkim sučeljem?

Operativni sustav i korisničko sučelje: Android 13 plus One UI 5.1

Što Samsung obećava po pitanju OS-a i UI-ja: 4 godine ažuriranja operativnog sustava i 5 godina sigurnosnih ažuriranja

Galaxy S23+ dolazi s pred instaliranim Androidom 13 te s One UI 5.1 korisničkim sučeljem. Nekim korisnicima One UI nije dobar, zbog različitih razloga. Meni osobno jest. Opet, jedan od razloga zašto ga volim može biti i taj što koristim Samsungove pametne telefone već duži niz godina i zato što se itekako dobro sjećam kako je bilo prije One UI-ja, kada je na Samsungovim uređajima bio instaliran stanoviti TouchWiz, kojeg su mnogi korisnici ”od milja” zvali ”LagWiz”.

One UI 5.1 dolazi ispoliraniji više nego prije. Osobno sviđa mi se više minimalistički pristup u odnosu na ranije verzije One UI-ja. One UI ili volite ili ne volite. Nema između. Znam mnoge prijatelje koji imaju desetak razloga zbog kojih im je One UI inferiorniji od recimo Pixelovog UI-ja ili u odnosu na OxygenOS. Svatko ima svoje preference.

Izgleda da je ove godine bloatwarea manje nego prije, što je uvijek plus. Bixby nisam puno koristio, tako da ne mogu reći puno o Samsungovom virtualnom pomoćniku. No definitivno najbolja stvar vezana uz softver na Samsungovim pametnim telefonima, barem onima na S seriji, jest podrška. Samsung obećava čak 5 godina sigurnosnih ažuriranja uređaja, kao i 4 godine ažuriranja operativnog sustava, što znači da će korisnik imati mogućnost preuzimanja čak četiri velika ažuriranja operativnog sustava, kada ona budu dostupna. Ovome se ne može ništa prigovoriti.

Samsung Galaxy S23+ KAMERE

Kakve su kamere?

  • Primarna kamera: 50 MP, f/1.8, 24mm, 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • Sekundarna kamera: 12 MP, f/2.2, 13mm, polje preglednosti od 120 stupnjeva, 1/2.55″ 1.4µm
  • Tercijarna kamera: 10 MP, f/2.4, 70mm, 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, trostruki optički zum
  • Selfie kamera:  12 MP, f/2.2, 26mm (širokokutna), Dual Pixel PDAF
  • Video mogućnosti: 8K 30fps, 4K 30/60fps, 1080p 30/60/240fps, 1080p 960fps, HDR10+, stereo sound, gyro-EIS

Kada se gleda po mogućnostima i obilježjima, može se lako zaključiti da je model Galaxy S23+ jednako dobar i čak blizu Galaxyju S23 Ultra, osim u vezi jedne stvari, a to su kamere. Galaxy S23+ ima glavni senzor od ”samo” 50 MP, 10-megapikselni senzor s trostrukim zumom i 12-megapikselnu ultra širokokutnu treću kameru na stražnjoj strani. Naprijed se nalazi selfie kamera od 12 MP.

Kamere ni po čemu nisu loše. Zapravo, jako su dobre. Fotografije fotografirane Samsungovim telefonima obično imaju svoj jedinstveni izgled. Dobro su same po sebi, ali ako ih usporedite s fotografijama s drugih telefona, možete vidjeti kako ponekad izgledaju neprirodno. Boje su malo previše zasićene, što može biti itekako osjetno. Isto se može reći i za fotografije koje su fotografirane pri slabom osvjetljenju. Iako su dobre, pa čak i više nego dobre za jedan ovakav moderan pametni telefon, što je dobro, za kvalitetu fotografija se ne može reći da je izvrsna.

Googleov noćni način rada i dalje je definitivno najbolji u ovome segmentu, što znači da će biti materijala ako ste skloni sitničarenju. No ako vam ovakve stvari nisu osobito važne, znajte da će kamere Galaxyja S23+ odraditi dobar posao i kod fotografiranja fotografija pri uvjetima slabijeg osvjetljenja.

Ono gdje je Samsung odradio fantastičan posao jest način fotografiranja u portretu. Portrait Mode ili portretni način fotografiranja vrlo je dobar u izoliranju malih detalja od pozadine, a učinak zamućenja nije pretjeran, što je odlično.

Samsung je opremio svoj ovogodišnji Galaxy S23+ mnoštvom mogućnosti kada je u pitanju snimanje video zapisa. Možete snimati do 8K pri 30 sličica po sekundi ili povećati broj sličica do čak 960 u rezoluciji od 1080p. Zahvaljujući svojim mogućnostima, Samsung se ponovno približio samome vrhu u pogledu što kvalitete snimanja videozapisa to i mogućnosti koje kamere po pitanju snimanja videozapisa nude.

Samsung Galaxy S23+ performanse

Kakve su performanse?

  • SoC: Snapdragon 8 Gen 2
  • RAM: 8 GB
  • Prostor za pohranu: 256 ili 512 GB (bez microSD mogućnosti nažalost)

SoC ili sustav na čipu koji se nalazi unutar Samsungovog Galaxyja S23+ je Qualcommov Snapdragon 8 2. generacije i to ne onaj standardni SoC 2. generacije, nego posebno osmišljen SoC za Samsungovu Galaxy S23 seriju pametnih telefona. Najkraće rečeno, ovogodišnje iteracije Galaxy S pametnih telefona vrlo su brze, pa čak i brže i onih lanjskih. Tomu dodatno doprinosi mogućnost osvježenja slike uređaja od 120 Hz-a. Je li Samsung Galaxy S23+ najbrži pametni telefon koji je trenutno dostupan na tržištu? To je teško za reći, ako se u obzir uzme više parametara vjerojatno nije, ali je dovoljno brz za jedan uređaj ovakve klase.

Samsung Galaxy S23+ benchmark

8 GB radne memorije, zajedno sa poboljšanim i dorađenim Snapdragonom 8 2. generacije rade odlično u kombinaciji. Uređaj je bez i najmanjih problema ”vrtio” više zahtjevnih aplikacija odjednom, bez zagrijavanja. Još jedna stvar koju je Samsung ove godine popravio jest softver kamere, koji je na S22 modelima bio malo ”štekav”. Ovaj puta nema tih problema, što je isto tako plus.

 

Samsung Galaxy S23+ baterija

Baterija

  • Kapacitet baterije: 4700 mAh
  • Brzina punjenja: do 45 W
  • Mogućnosti punjenja: žično, bežično i dijeljenje energije putem ”Battery Power Share” mogućnosti

Usprkos tome što je praktički istog kapaciteta kao i ona baterija na Galaxy S22+ model, Samsung je uspio dodati dodatnih 200mAh baterije u Galaxy S23+. To možda nije velika nadogradnja, ali je definitivno doprinijelo duljem trajanju baterije. Ako dodano tu i mogućnosti optimizacije vijeka trajanja baterije koja je poboljšana zahvaljujući Snapdragonu 8 Gen 2 SoC-u i rezoluciji od 1080p, baterija na vašem Galaxyju S23+ potrajat će cijeli dan bez ikakvih problema.

Točnije, uz umjereno korištenje, do kraja dana može vam ostati i do 48% baterije, što je impresivno. Ako želite dodatno poboljšati vijek trajanja baterije, isključite dodatne mogućnosti koje samo dodatno troše bateriju, kao što je na primjer ”Always-On” prikaz. Sve u svemu, baterija Galaxyja S23+ jako je dobra, čak i bolja od one koja se nalazi na S22+ modelu.

Samsung Galaxy S23+ baterija

Zaključna riječ

Samsungov Galaxy S23+ srednje je dijete ovogodišnje nove Samsungove S serije pametnih telefona. Ako tražite manji model, onda bi vam možda standardni S23 model bio najbolji odabir. No iskreno, zahvaljujući nekim dizajnerskim rješenjima, smatram da ni S23+ neće biti prevelik za korištenje, iako nekim korisnicima na prvi pogled 6.6-inčni zaslon može biti malo previše (što jest puno, pogotovo u usporedbi sa 6.1-inčnim zaslonom standardnog S23 modela).

Naravno, ako želite najbolje od onoga što Samsung nudi kod svoje S23 serije pametnih telefona i nije vam problem izdvojiti još malo novca, onda svakako preporučujem Samsung Galaxy S23 Ultra. Radi se o najboljem, najvećem, ali i cjenovno najnepristupačnijem Samsungovom pametnom telefonu.

 

Samsungov Galaxy S23+ specifikacija:

Procesor Vrsta procesora: Octa Core, Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy
Zaslon Veličina zaslona: 6.6 inča, Razlučivost 2340 x 1080, Tehnologija Dynamic AMOLED 2x Display, Gorilla Glass Victus+, HDR10+, 120Hz
240HG Touch Sampling rate in Game Mode
Kamera Glavne kamere:
Ultra Wide: 12MP
Wide: 50MP
Telephoto: 10MP
Bljeskalica: Da
Prednja kamera: 12MP Dual Pixel AF
Memorija Veličina radne memorije (RAM-a GB): 8GB
Veličina interne memorije za pohranu: 256GB/512Gb
Baterija Kapacitet baterije (mAh tipično): 4700
Mreža Broj SIM kartica: Dual-SIM
Veličina SIM kartice: Nano-SIM (4FF)
Tip utora za SIM: SIM 1 + Hybrid (SIM ili MicroSD)
Infrastruktura: 2G GSM 3G WCDMA 3G TD-SCDMA 4G LTE FDD 4G LTE 5G
Povezivost USB interface: USB Tip-C
Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz HE80 MIMO 1024-QAM
Wi-Fi Direct: Da
Bluetooth v5.3
NFC: Da
OS Android 13
One UI 5.1
Dimenzije i masa Dimenzije (VxŠxD mm): 1578 x 76.2 x 7.6 mm
Težina (g): 196
Senzori Akcelerometar Barometar Senzor otiska prstiju Žiro senzor Geomagnetski senzor Hallov senzor Senzor broja otkucaja srca RGB senzor svjetla Senzor blizine
Audio i videozapisi Stereo podrška: Da
Format reprodukcije videozapisa: MP4M4V3GP3G2WMVASFAVIFLVMKVWEBM
Razlučivost reprodukcije videozapisa: UHD 8K (7680 x 4320)@30fps

 

Plusevi uređaja:

  • Dimenzije uređaja su optimalne (157.8 x 76.2 x 7.6 mm)
  • Izvrsna trajnost baterije i jako dobre performanse uređaja
  • Dizajn je kao i obično za 5+
  • Kamere su vrlo dobre

 

Minusi:

  • Malo jeftiniji od Ultra modela, a ipak ima puno slabije performanse
  • One UI nekima može biti problem za pohvatati

 

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 1349 eura ili oko 10.164 kune

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular