PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S10e – dokaz da vrhunska kvaliteta ne mora uvijek puno...

Samsung Galaxy S10e – dokaz da vrhunska kvaliteta ne mora uvijek puno koštati!


Jedna od najboljih stvari vezanih uz Samsung Galaxy S10e je svakako njegova cijena. Samsung je ove godine na tržite odlučio izbaciti tri verzije S10 perjanice, od kojih je S10e cjenovno najpristupačniji. Specifikacijama iz 2019. i cijenom iz 2016. Samsung Galaxy S10e dostupniji je puno većem broju korisnika, nego što je to bio slučaj proteklih godina s prijašnjim ”S” serijama Samsung Galaxy uređaja.

Neki će reći da je Samsung ovim potezom kopirao Apple, koji je sličnu stvar napravio svojim iPhone XR modelom. Oni koji tako misle su vjerojatno u pravu, s obzirom na to da je Galaxy S10e u odnosu na Galaxy S10 i S10 Plus isto ono što je iPhone XR u odnosu na XS model.

Što je posebno u vezi Samsung Galaxyja S10e, koje su njegove pozitivne, a koje negativne strane pročitajte u još jednoj iscrpnoj recenziji.

GALAXY S10E

Tehničke specifikacije uređaja Samsung Galaxy S10e

  • Dimenzije: 142.2 x 69.9 x 7.9 mm
  • Masa: 150 grama
  • Materijal izrade: staklo (Corning Gorilla Glass 5), aluminijski okvir
  • Ekran: Dynamic AMOLED, 5.8 inča, rezolucije 1080p (gustoća točkica oko 438 ppi)
  • Operacijski sustav: Android 9.0 Pie plus One UI
  • SoC: Exynos 9820 ili Snapdragon 855 (ovisno o regiji), Adreno 640 ili Mali-G76 MP12
  • Memorija za pohranu: 128 ili 256 GB (plus microSD do 1 TB)
  • RAM: 6 ili 8 GB
  • Kamere: stražnja dvostruka (12 MP širokokutna, Dual Pixel PDAF, OIS , 16-megapixelna ultraširokokutna), prednja od 10 MP širokokutna sa Dual Pixel PDAF
  • Baterija: mehanički pričvršćena od 3.100 mAh
  • Bežično punjenje: da
  • Brzo punjenje: da
  • Utor od 3.5 mm: da
  • Cijena: oko 4.200 kuna

s10e

Samsung Galaxy S10e: Dizajn

Samsung Galaxy S10e po dimenzijama je manji od svoja dva snažnija brata. Po mom mišljenju ovo je dosta dobar potez od strane Samsunga, s obzirom na to da ne vole baš svi pametne telefone dimenzija 6 i više inča. S10e će vam sasvim solidno sjediti u ruci, čak i ako imate manje dlanove nećete se morati brinuti hoćete li jednom rukom moći dosegnuti gornji dio ekrana.

Prva stvar koja se vidi i u vezi koje je Samsung uštedio u odnosu na S10 i S10+ je Infinity U vrsta zaslona, odnosno nepostojanje istog kod S10e uređaja. S10e nema na sebi zaslon ”od ruba do ruba”, što znači i to da uređaj ima malo deblje ”bezele” ili rubove. Ako vam to nije problem, njih gotovo nećete niti primijetiti. Ekran je ravan (a ne zaobljen, kao kod preostala dva S10 uređaja), što je još jedan pokazatelj da je S10e ipak samo ”osnovni” model (”e” je kratica od ”essential” ili osnovni) u novoj seriji (iako po ostalim obilježjima uređaj nimalo ne djeluje ”osnovno”).

Masa je isto tako niža, tako da će sa svojih 150 grama S10e biti idealan za sve one koji ne trebaju preteške i prevelike phablete (kojih je danas tržište sve zasićenije). Još jedan veliki pokazatelj da se radi o cjenovno pristupačnijem ”S” uređaju jest čitač otisaka prstiju. On sada nije smješten unutar ekrana, ali isto tako ne nalazi se niti otraga. Samsung je čitač otisaka prstiju odlučio smjestiti na tipku za uključivanje i isključivanje uređaja, koja je na ovom pametnom telefonu malo veća.

Ako izuzmemo čitač otisaka prstiju i nepostojanje Infinity U zaslona, Samsung Galaxy S10e vizualno i na dodir po svakom drugom obilježju je i dalje flagship i to najveće razine. Uređaj se može pohvaliti i IP68 otpornošću na vodu i prašinu, što znači da će preživjeti pad u bazen dubine do metar i pol. Samo ga nemojte isprobavati u moru, jer IP68 ipak ne štiti od slane vode.

SASMUNG GALAXY S10E ekran

Samsung Galaxy S10e: Ekran

Samsung Galaxy uređaji su dugo vremena poznati kao uređaji koji na sebi imaju posebne OLED ekrane, odnosno Super AMOLED. Ti ekrani se razlikuju od IPS najviše po tome što daju bogatiju i jasniju sliku, te dublje nijanse crne boje. Galaxy S10e nastavlja tradiciju, s time da se ove godine Super AMOLED zove Dynamic AMOLED. U čemu je razlika? Najveća razlika leži u tome što Dynamic pruža još bolju kvalitetu slike od ”klasičnog” Super AMOLED-a, plus neki dodatni načini ”tweakanja” boja, koje korisnik može namještati onako kako njemu odgovara. Jedan od takvih načina je ”Vivid Mode”.

SASMUNG GALAXY S10E zaslon

Sama rezolucija i razlučljivost slike je vrlo dobra, pogotovo ako S10e stavimo u usporedbu s drugim pametnim telefonima. Rezolucija od 1080p i razlučljivost slike od oko 438 ppi je u usporedbi sa svim drugim uređajima fantastično, ali je u usporedbi sa Galaxyjem S10 i S10+ samo OK. Vidjelo se da je Samsung uštedio ovdje, budući da i S10 i S10+ imaju rezolucije od 1440p i gustoću točkica od oko 550ppi, kao i Gorilla Glass 6, dok S10e ima Gorilla Glass 5.

No, ako niste sitničavi (i ako vam se ne da izdvajati još 2.000 kuna), bit ćete vrlo zadovoljni sa ekranom na ovom uređaju. Razlika u kvaliteti slike se ionako ne vidi (barem ne prostim okom), što znači da će vam prikaz izgledati i dalje klasično ”super-amoledovski”, odnosno vrlo detaljno, jasno i oštro.

 

SASMUNG GALAXY S10E kamera

Samsung Galaxy S10e: Kamere

Galaxy S10e na sebi ima dvije stražnje kamere. Radi se o senzorima otvora blende f/1.5-2.4 od 12 MP sa OIS-om te 16-megapixelnim ultraširokokutnim okidačem otvora blende f/2.2. Iako kvalitetom zaostaje za svojom dvojicom braće, kamere Samsung Galaxyja S10e su i dalje odlična nadogradnja u usporedbi s lanjskim Galaxy S9 uređajem, koji je na sebi imao samo jednu stražnju kameru.

Glavna kamera uređaja ima polje pogleda od 77 stupnjeva, dok ultraširokokutna leća daje impresivnih 123 stupnja FOV (što znači mnoštvo dodatnih detalja na fotografijama). Kako same fotografije izgledaju? U našim ispitivanjima Galaxy S10e dao je odlične fotografije na danjem svjetlu (čak nam se i čini da su fotografije bolje kvalitete od onih fotografiranih Huawe Mate 20 Pro i iPhone XS Max uređajima).

No, ono gdje su kamere ovog uređaja malo ”zaštekale” bili su uvjeti nižeg osvjetljenja. Ako želite kupiti uređaj samo radi fotografiranja i ako imate u planu raditi fotografije u uvjetima niske svjetlosti, savjetujem vam da to ne učinite jer ćete biti razočarani. Naime, Galaxy S10e u uvjetima niske razine svjetla nije ni do gležnjeva Googleovom Pixelu 3.

SASMUNG GALAXY S10E stražnja strana

Još jedna odlična stvar kod ultraširokih leća kod ovog uređaja jest ta što je S10e koristi za panoramske fotografije. Ovo ustvari znači da će sve ultraširoke fotografije biti puno bolje kvalitete od ”obično” fotografiranih fotografija.

Još jedna nadogradnja u odnosu na S9 je u softveru. Jedna od mogućnosti koje S10e kamera ima jest mogućnost fotografiranja ”savršene” fotografije (jedna od stvari koje u uređaju kontrolira umjetna inteligencija). Kada je ova mogućnost uključena, kamera će postaviti poluvidljivi krug na ekran (ispod kojeg će pisati ”best shot”). Ako korisnik uspije uskladiti središnju točku s tim krugom i ”okinuti” fotografiju, ta fotografija će (prema mišljenju AI-ja kamere) biti najsavršenija moguća.

Iako se ne radi o mogućnosti bez koje nećete moći, dodatne stvari kamere su svakako dobrodošle i nešto su što će znati cijeniti svi fotografski entuzijasti. Nadalje, Samsung je u S10e dodao i desetak novih optimizatora prizora, kao i nadogradnju za snimanje videozapisa. Prednja kamera sada može snimati videozapise u UHD kvaliteti od 2160p na 30 fps-a, dok stražnja ima istu kvalitetu snimanja videa kao i kamera S9-ke: 2160p na 60 fps-a. HDR10+ mogućnost je isto tako prisutna.

SASMUNG GALAXY S10E performanse

Samsung Galaxy S10e: Performanse

Samsung Galaxy S10e u sebi ima trenutno najnoviji Qualcommov Snapdragon 855 procesor (ili Samsungov Exynos 9820, ovisno o tržištu). Ovo je svakako odličan potez od strane Samsunga i pokazatelj da Samsung kod najvažnijeg segmenta u uređaju (a to je sustav na čipu) nije želio štedjeti. Oba procesora su odlična, s time da je naravno Snapdragon 855 za nekoliko nijansi bolji (no da budem iskren nisam osjetio nikakva ”zamuckivanja” ili štekanja niti kod korištenja uređaja sa Exynosom 9820, jer se ipak radi o najnovijem Samsungovom SoC-u).

S10e postigao je vrlo impresivnih 10.524 boda na Geekbench benchmark mjerenju, što je samo dodatni pokazatelj već viđene kvalitete procesora.

SASMUNG GALAXY S10E cijena

Što se tiče radne memorije, predefinirana da tako kažem postavka jest ona sa 6 GB RAM (uz koju dolazi i 128 GB ROM ili unutarnjeg mjesta za pohranjivanje). Ako želite možete si nabaviti i inačicu sa 8 GB RAM i 256 GB ROM, no iskreno moje mišljenje je da vam ona neće trebati. 6 GB radne memorije plus 128 GB unutarnje sasvim je dovoljno za sve ono što mislite raditi na ovom pametnom telefonu (pribrojimo tu i podatak da uređaj dolazi i s mogućnošću microSD utora za kartice do 1 TB).

Same performanse uređaja su vrlo visoke. Usudio bih se reći da uređaj ni po čemu ne zaostaje za S10 i S10+ uređajima. Najnovije igre (kao što su PUBG i Fortnite) rade na visokim detaljima, bez zaštekavanja, što sugerira to da sa S10e možete bez problema i ”gejmati” kada se toga zaželite. Jedina stvar na koju treba obratiti pozornost prilikom igranja igara (pogotovo ovih najnovijih) jest to da se uređaj zna zagrijati i da poprilično brzo troši bateriju.

 

SASMUNG GALAXY S10E baterija

Samsung Galaxy S10e: Vijek trajanja baterije

Baterija uređaja je segment gdje se Samsung baš i nije raspištoljio. Ćelija od 3.100 mAh izdržat će cijeli radni dan (odnosno oko 12 sati) ako vam uređaj nije neprestano u ruci i ako u isto vrijeme ne koristite Viber, Messenger, WhatsApp, Skype, Chrome i Gmail. Dobra stvar kod baterijskog segmenta uređaja jest i ta što uređaj dolazi s mogućnošću brzog punjenja, kao i mogućnostima bežičnog punjenja (15W). Iako ovo nije najbrže punjenje koje danas imamo prilike vidjeti na tržištu, posao će jako dobro odraditi.

Jedna od mogućnosti koja se, da tako kažem ”potkrala” pod S10e je bežična PowerShare mogućnost. Bežični načini punjenja uređaja dolaze na sve veći broj uređaja, što ukazuje na to da je ”wireless charging” budućnost pametnih tehnologija. Samsung Galaxy S10e, iako nije top premium, kao S10 i S10+, u sebi ima mnoštvo čimbenika i obilježja zahvaljujući kojima nećete niti znati da u ruci držite jeftiniju inačicu Samsung Galaxy S10 uređaja.

PowerShare mogućnost je jedna od onih, koje uređaju dodatno daju na premium štihu. O čemu se točnije radi? Radi se o mogućnosti zahvaljujući kojoj korisnik može na bežičan način napuniti druge uređaje, koji u sebi imaju mogućnosti bežičnog puunjenja. Premda je nećete koristiti puno, bežični načini punjenja su još uvijek rezervirani samo za neke premium pametne telefone, tako da implementaciju iste u S10e svakako pozdravljam s palcem prema gore.

SASMUNG GALAXY S10E utori za slušalice

3.5-milimetarski utor za slušalice, Android 9.0 i novi One UI

Ljubitelji nostalgičnih i retro štihova kod pametnih telefona doći će na svoje kod Galaxyja S10e. Utor od 3.5 mm za slušalice nešto je što se polako gubi kod sve većeg broja pametnih telefona (zamjenjuju ga bežične i Bluetooth tehologije). Ipak, neki proizvođači odlučili su ustrajati dokle god ide i na što veći broj svojih uređaja odlučili su ostaviti ovaj utor. Ako volite slušati glazbu preko slušalica ili headsetova, utor od 3.5 mm će vas razveseliti.

Naravno, budući da je Galaxy S10e dio najnovije serije Samsungovih ”S” pametnih telefona, logično je da će uređaj na sebi imati i trenutno službeno najnoviji Android 9.0 Pie, plus novi, ispolirani Samsungov One UI. Promjene u vezi Samsungovog sučelja su mi se posebno svidjele, pogotovo iz razloga što je sada puno lakše i jednostavnije dohvatiti sve aplikacije i prečace jednim prstom.

SASMUNG GALAXY S10E kamere

Isplati li se kupiti Samsung Galaxy S10e?

Ako tražite pametni telefon sa flagship obilježjima, proizvedenog od strane renomiranog i provjerenog proizvođača, koji košta manje od uobičajenih flagshipa i koji je još k tomu brz, onda je Samsung Galaxy S10e uređaj za vas. Osim brzine i manjih dimenzija (u odnosu na svoja dva veća i snažnija brata) S10e može se pohvaliti velikim brojem svega onoga što smo možemo vidjeti i kod S10, odnosno kod S10+ uređaja. Cijena od oko 4.000 kuna, neki će reći nije baš niska, ali u usporedbi sa nekim drugim flagshipima, je ustvari sasvim prihvatljiva.

Samsung Galaxy S10e u svakom smislu opravdava slovo ”S”, koje nosi u nazivu. Malo ”e” za ”essential” ili osnovno tu je više kako bi se korisnike upozorilo na to da se ipak ne radi flagshipima najviše razine, no to se neće osjetiti u radu. Ono što vas ”na prvu” može ”odbiti” od ovog uređaja su ekran i debljina (s obzirom na to da je uređaj ipak nešto deblji od S10 i S10+). Sve  u svemu, Galaxy S10e je odličan pokušaj i pogodak da se napravi jeftiniji flagship. Nadam se da će Samsung tako nastaviti i u godinama koje slijede.

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular