Recenzija Samsung Galaxy Note 7: Samsungovo povlačenje je loša vijest za najbolje phablete na svijet…
Iako je Samsung Galaxy Note 7 kralj pametnih telefona, za svaki slučaj neko vrijeme se suzdržite od kupovine ovog uređaja…
Prema posljednjim vijestima, Samsung Galaxy Note 7 ima velikih problema. Zahvaljujući izvještajima o baterijama koje eksplodiraju i strahu koji je prouzročen, Samsung je odlučio povući svoj Note 7 iz prodaje. Čak se govori o tome da će baterije biti moguće napuniti samo do 60%, sve da bi se spriječila nova mogućnost eksplozije i zapaljenja. U Velikoj Britaniji i SAD-u se Samsung sam ponudio da će već postojeću tehnologiju zamijeniti s novom, a kupci koji su već kupili Note 7 radi više informacija trebaju nazvati broj Samsungove službe za korisnike.
Za sada je prijavljeno sveukupno 35 primjera baterija Note-a 7 koje su ili eksplodirale ili su se zapalile, što je sve u svemu mali broj u odnosu na broj prodanih Note-a 7 koji na cijelom svijetu zasad iznosi više od 2.5 milijuna. No bilo kako bilo, Samsung je pokazao ozbiljnost time što je svojim kupcima ponudio mogućnost zamjene njihovih Note 7 uređaja, ako oni to žele.
Ako posjedujete jedan mi vam savjetujemo da stupite u kontakt sa Samsungom što je prije moguće. Ako ste razlišljali o kupovini jednoga, savjetujemo vam da se zasad suzdržite od toga. Iako je Note 7 odličan mobitel, kao što ćete moći pročitati u nastavku članka, sve dok god Samsung ne riješi novonastale probleme mi vam ne preporučujemo kupovinu ovih mobilnih uređaja.
Samsung Galaxy Note 7: na prvi pogled
U stvari, Samsung Galaxy Note 7 je prvoklasan mobitel – zapravo jedan od najboljih kojeg možete kupiti uopće. S obzirom na cijenu uređaja od oko 6600,00kn to nije nikakvo čudo, ali prije nego što odete u trgovinu, točnije napravite predbilježbu za kupovinu, savjetujemo vam da pogledate sve dobre i loše strane ovog mobitela. Da vam pomognemo ispod smo napisali jednostavan sažetak svih ključnih mogućnosti Note-a 7.
- Iako je velik, ipak nije toliko velik. Samsung Galaxy Note 7 možete zamisliti kao veću verziju Galaxyjevog S7 Edge sa ekranom od 5.7 inča. No to ne djeluje toliku puno, pogotovo ako ste već naviknuli imati tako velik telefon u svome džepu.
- Izgleda izvrsno. Baš kao i S7 i S7 Edge i Note 7 je gotovo cijeli u staklu, sa zakrivljenim staklenim rubovima. Kada govorimo o jasnoći slike, Note 7 pokazuje da je zaista uređaj najveće kvalitete.
- Možete pisati na ekranu. Note 7 dolazi sa iglom koja je posebno napravljena za pisanje i crtanje po ekranu. Ona funkcionira toliko dobro da će čak prepoznati vaš rukopis i pretvoriti ga u tekst.
- Prepoznavanje preko šarenice oka. Iako je otključavanje otiskom prsta postalo već uobičajeno, Note 7 dodaje novu zaštitu za svoje korisnike: prepoznavanje putem očitavanja šarenice oka, koja vam omogućava otključavanje telefona pukim pogledom na ekran.
- Brz je. Note 7 koji smo mi testirali ima ugrađen procesor koji je Samsung sam proizveo – Exynos 8890 – plus 4 GB radne memorije i 64 GB interne memorije. Ovo je nevjerojatno brza i moćna kombinacija što u konačnici znači da je Note 7 jedan od najbržih telefona na planeti. Prema nekim testovima Appleov iPhone 6S Plus je navodno u nekim segmentima brži.
- Kamera, iako nevjerojatno dobra ipak nije bolja od onih u S7 i S7 Edge. Samsungove kamere su najbolje na svijetu, ali kamera koju ima Note 7 neće dati bolju kvalitetu slike koju imaju S7 i S7 Edge uređaji.
- Skup je. Samsung Galaxy Note 7 je jedan od najsklupljih telefona koje možete pronaći na tržištu, a svojom cijenom čak i nadilazi cijenu S7 Edgea. Nakon izlaska telefon će koštati oko 6600,00kn.
Samsung Galaxy Note 7: detaljna recenzija
Još 2011. godine Samsung je, nakon što je pogledao pejsaž mobilnih uređaja, shvatio da je sve nekako presitno za naše velike ruke. Rezultat takvog stava je bio Samsung Galaxy Note: uređaj koji je sam započeo razvoj nečega što se od tada zove phablet (engleski: phablet- phone+tablet) i ono što je omogućilo da ćemo danas teško naći neki uređaj takve vrste koji je manji od 5 inča. Nakon njega je 2012. izašao Note 2 pa godinu dana kasnije Note 3. Ako sve dobro pratite možete i sami zaključiti kada je izašao Note 4. Note 5 nikada nije izašao u Velikoj Britaniji, a Note 6 – baš kao ni Windowsi 9 – nikada nije niti postojao. Dobra vijest jest ta da ukoliko ste sklopili ugovor oko Note-a 4 na vrijeme, sve nadogradnje će vam isto tako biti dostupne na vrijeme.
I tako smo ubrzo prešli na Note 7, čime smo Note doveli u paralelan odnos sa S serijom – barem po imenu, što ima smisla ako uzmemo u obzir da je Note 7 uređaj sličan S7 – ali je u stvari ipak i više od S7-ice. Ono što je nekada bila jedinstvena stvar i stvar koja je prodavala Note – njegova veličina je sada nešto što je sasvim uobičajeno,no još uvijek se radi o relativno velikom mobitelu. Samsung je nekako uspio ‘stisnuti’ veći ekran bez potrebe povećavanja telefona na veličinu prosječnog tableta. Ono što je impresivno – sa svojim dimenzijama od 154 x 74 x 7.9 mm zapravo je i manji od iPhonea 6S Plus, što je sve u svemu odlična stvar za veći, 5.7-inčni, 2560 x 1440 AMOLED ekran.
I izgleda lijepo. Zaista izgleda lijepo. Samsung je naučio ponešto u vezi toga kako napraviti lijep telefon, pogotovo nakon što su prije godinu i pol odlučili maknuti plastiku i bateriju koja se može izvaditi. Gotovo cijeli prednji prostor je savršeno iskorišten, sa Gorilla Glass 5 zaštitom za ekran, koja omotava cijeli prednji dio mobitela i njegove rubove, zaokružujući tanko aluminijsko kućište mobitela. Postoje opcije između dvije boje: Crna Onyx i Plava Coral. Bez obzira na koju boju se odlučili, vaš phablet će zahvaljujući svom oku privlačnom dizajnu mamiti poglede ljudi koje sretnete kamo god pošli.
Recenzija Samsung Galaxy Note 7: S olovka za vaše misli
Još jedna snaga Samsung Galaxyja Note 7 – ono što drugi mobiteli jednostavno ne mogu nadmašiti – jest njegova olovka za pisanje. Oprostite, ”S-olovka”. Iako je olovka izašla iz upotrebe čim su PDA-i prestali biti korišteni, S-olovka je jedinstven slučaj za nešto čemu se pruža druga prilika.
Ja koristim Note otkad je brand izašao i od tada ovo je sveukupno četvrta generacija olovki, tako da nije niti čudo da je veći užitak koristiti olovku sada nego što je ranije bio. Olovka ima vrh od 0.7 mm (u usporedbi sa prošlim modelom koji je imao vrh od 1.6 mm) i ova olovka vam više daje osjećaj kao da pišete po papiru a manje kao da jednostavno vučete plastiku po staklu. Ali nije osjećaj korištenja S-olovke jedina stvar koja je poboljšana. Olovka je osjetljivija nego prethodni model, sa 4096 osjeltjivošću u odnosu na 2048 koju je imao prethodnik. Uz navedeno, Samsung je dodao još nekoliko trikova od kojih je definitivno najimpresivniji taj da što program Note-a 7 dolazi sa ugrađenim Google Prevoditeljem, što znači da sada možete saznati prijevod neke riječi običnim prijelaskom preko riječi.
Izjednačavanje Note serije sa S7 znači da phablet dobiva neke od mogućnosti svog kolege. Ono što jest najupečatljivije jest to što je, unatoč utoru za S-olovku, Note 7 oštriji i grublji od svojih prethodnika. Note 7 je zaradio IP68 ocjenu, što znači da ga, ako baš morate, možete okupati u kadi sa metar i pol vode na pola sata.
Da, Samsung je bio tako samopouzdan u vezi ovoga da su čak instlairali i igru koja je uključivala lov na virtualnu ribu na način da fizički zaronite svoj Note 7 u veću posudu ispunjenu vodom. Ali to ipak neće biti dostupno na telefonima koji će biti pušteni u prodaju. Bez obzira, za ovo ipak postoji praktična svrha: to znači da će Note 7 preživjeti slučajan susret sa perilicom a isto tako znači da bez ikakvih problema možete koristiti Google maps i slati sms-ove vani dok pada kiša.
Samsung Galaxy Note 7 – Koje su unutarnje promjene?
Samsung Note telefoni su jednom riječju – zvijeri kada se govori o specifikacijama tako da Note 7 nije iznimka. Isto kao i kod S7 i kod Note 7 ćete naći osmojezgreni Exynos 8890 procesor, koji se sastoji od dva procesora; jedan koji radi na 2.3 GHz i drugi koji radi na 1.66 GHz (drugi se uključi pri niskim potrošnjama struje). Uz ovo telefon ima 4 GB radne memorije, sa 64 GB interne memorije koja se naravno, može proširiti microSD karticom.
Performanse. Na događaju prikaza mobitela Samsung je tvrdio da je Note 7 za oko 30% brži od Note 5 i sa oko 58% boljim grafičkim performansama. Naša testiranja su pokazala da je to gotovo pa u potpunosti točno.
I na Geekbench i na GFXBench testiranjima postoji jasna razlika u snazi između Note 7 i Note5 (što nas i ne treba iznenaditi), ali teško da postoji ikakva razlika između S7 i Note 7, što isto tako nije iznenađenjes obzirom da su na oba uređaja na istim procesori, ista količina radne memorije i ista rezolucija ekrana.
Note 7 je također na vrhu što se tiče performansi – barem u pogledu brzine čitanja, što je vrlo važno zato što ovo jasno pokazuje kako se brzo mogu pokrenuti aplikacije i igre i kako brzo se telefon može pokrenuti dok je hladan. Appleov iPhone 6S ga prestiže kod performansi zapisivanja, bilježivši 258MB/sec, za razliku od Noteovih 123 MB/sec. Ukratko radi se o jednom ultrabrzom mobitelu koji će zadovoljavati vaše potrebe barem naredne godine, koliko će vjerovatno i trajati vaš ugovor sa operaterom. Za vrijeme korištenja mobitela nisam iskusio nikakva usporavanja, niti loše učitavanja, sve je radilo munjevitom brzinom.
U nekim izvještajima ste možda mogli pročitati da je, unatoč pokušajima da se ubrza, Touchwiz još uvijek spor i da su mobiteli kao što je – OnePlus 3 puno bolji za svakodnevnu upotrebu. Iako ovo nije bilo vidljivo u našem testnom uređaju spomenut ćemo da je takav slučaj moguć, ali prvenstveno na američkim uređajima, s obzirom da je na njima drugačiji procesor – Qualcommov Snapdragon 820. Pri usporedbi dva telefona na kojima su pokrenute brojne aplikacije oba su pokazala slične rezultate: tako da, ako ništa drugo Note 7 (sa Exynos 8890 procesorom) se pokazao da je najbolji.
I ne zaboravite da je brzina reakcije samo jedan dio cjelokupne priče. Naravno da ćete željeti, nakon što ste pokrenuli aplikacije, slobodno prebacivati između aplikacija bez da ih morate pauzirati, ali jednako važno je i koliko je telefon snažan i hoće li uopće moći pokrenuti sve te aplikacije kao i one koje će tek izaći na tržište.
Još jedna važna stvar je svakako baterija i to je područje u kojem Note 7 definitivno odnosi pobjedu: sa svojom baterijom od 3500 mAh, što je još uvijek manje od S7 Edgea i 3600 mAh ali i puno više od S7 i 3000 mAh.
Ovo rezultira (no nije i u potpunosti odgovorno za to) rekordnim rezultatom trajanja baterije od 21 sat i 57 minuta. To je zapanjujuć rezultat i ono što Note 7 zasigurno stavlja daleko ispred svoje konkurencije. Jedini rival koji mu se uistinu može približiti je S7 Edge, ali njegovi rezultati su 3 sata kraći – 18 sati i 42 minute.
Otkuda dolazi ovaj ‘višak’ performanse? Pretpostaviti ću da od Noteovog novog i poboljšanog OLED prikaza o kojemu ću pisati u idućem dijelu, s obzirom da je hardverska jezgra telefona identična.
Samsung Galaxy Note 7 – Taj ekran nije samo velik
Ako pogledamo na specifikacije uređaja vidjet ćemo da ekran nije ništa osobito, barem u pogledu Samsungovog ranga. Ogroman je, sa 5.7 inča, ali i dalje ima istu rezoluciju slike kao S7 Edge- 2560 x 1440 i koristi istu fleksibilnu tehnologiju da bi postigao te krasne zaobljene rubove. Ima i isti, uvijek koristan prikaz koji je uvijek uključen. Ali iza naslova specifikacija se krije ‘zvijer’ od ekrana koji značajno pomiče tehnologiju prikaza. Na vrhu popisa je poboljšana automatska svjetlina.
Note 7 je prvi pametni telefon na kojeg sam ja naišao da ima dva senzora za svjetlost, s jednim senzorom naprijed i drugim iza, što omogućava da namjestite svjetlost ekrana bolje nego što je to moguće na ostalim telefonima. Ovo je nešto što možete i sami namjestiti ako niste zadovoljni sa već podešenim opcijama razine ambijentalnog svjetla tako da će nakon nekog vremena telefon naučiti vaše postavke – pametna mogućnost koja zapravo i funkcionira.
Što je još bolje jest činjenica da je najveća svjetlina Notea 7 veća od bilo kojeg AMOLED pametnog telefona kojeg sam ikada testirao. U mojim testovima pokazao je najviših 872 cd/m2 , ali znajte da telefon doseže takve lude razine samo u slučaju kada je na ekranu mala količina bijele boje i kada je ambijentalno osvjetljenje užasno visoko. Pojača se kada ga zaista trebate i koristi se radi prikazivanja mobilnog HDR videa preko Amazon videa.
Ovo nije jedina ‘jaka’ strana ekrana. Note 7 isto tako vrlo precizno prikazuje boje, ima savršen kontrast što omogućava dafotografije i filmovi izgledaju nevejrojatno sjajno.
Briljantno, jednostavno briljantno
Iz drugog kuta promatranja, Note 7 je manje inovativan, ali je još uvijek vrlo, vrlo dobar. Prednja kamera je potpuno ista onoj koju ima S7 i daje iznimnu kvalitetu fotografija.
Malo je iznenađujuće što se ovdje Samsung nije odlučio na malu promjenu. Na kraju krajeva, na takav način je ova tvrtka još od prije 5 godina, malo po malo kročila svoj put ka vrhu tržišta pametnih telefona. No, razumijem da je kamera na S7 ipak dovoljno dobra te se Samsung zbog toga i odlučio ostaviti stvari takvima kakve jesu.
Samo da vas podsjetim na specifikacije, stražnja kamera Note 7 ima 12 pixela sa oštrinom leće od f/1.7. Ima ugrađen autofokus sa dvopixelnom fazom, što znači da se svaki pixel na slici može fokusirati. Postoji i optička stabilizacija slike, dvostruka-LED bljeskalica, a sam senzor je veliki ½.5- inčni sa 1.4µ pixela.
Kao što sam već napisao u S7 recenziji, kvaliteta fotografija i videoa (do 4K rezolucije) koju ovaj telefon daje je ništa manje nego zapanjujuća. Samsung je trenutno vodeći u kvaliteti kamera a s Noteom 7 samo nastavlja svoju vladavinu.
Povezanost
Posljednja točka gdje se Note 7 razlikuje od svojih kolega iz Samsunga jest ta što Note 7 koristi USB Tip-C, dok je S7 još uvijek ostao na micro-USB.
Što vi mislite o ovome će ovisiti o tome koliko kabela vam leži naokolo, ali u slučaju da ste negdje zametnuli svoj Tip-C kabel, postoji je i bežični kao i način brzog punjenja, dva načina koji su podržani od strane Samsunga. To znači da bi još uvijek Note 7 dobro došla druga verzija Gear VR zato što već postojeća verzija uključuje samo micro-USB port. Ako napravite pred-narudžbu za Note 7, kod nekih distributera ćete dobiti nadogradnju modela i to besplatno.
Tehničke karakteristike:
- Snapdragon 820 ili Exynos 8890
- 4 GB RAM
- 64 GB (UFS 2.0)
- zaobljen, 5.7-inch displej AMOLED
- Quad HD rezolucija (2460 x 1440, 518 ppi) sa HDR podrškom
- Gorilla Glass 5, napred i nazad
- MicroSD Slot (proširivo do 256 GB)
- 7.9 mm debljina
- 3,500 mAh baterija
- bežično punjenje i brzo punjenje
- 12 MP camera (ista kao kod S7)
- senzor otiska prsti i iris skener zjenice očiju
- IP68 vodootporan (zajedno sa S-olovkom!)
- tanja S-olovka tip (0.7 mm)
- USB-C (3.1) sa podrškom OTG (dolazi sa mikro USB adapterom)
- Android Marshmallow 6.0.1
Završna riječ
Samsung Galaxy Note 7 će uvijek biti briljantan pametni telefon, ali pitanje glasi – koliko jest on stvarno dobar? Pa, ako uzmemo u obzir da je 100 funta skuplji od S7 Edgea (cijena bez SIM kartice uključene) – i da ćete s njime dobiti iglu, 0.2 inča veću površinu ekrana, otključavanje mobitela prepoznavanjem šarenice oka, bolju bateriju i ekran. Vrijedi li to sve zajedno 100 funti više?
Ne ako pogledate što uređaji poput OnePlus 3 i Nexus 6P nude. Zaista nema potrebe potrošiti više novca na pametni telefon. Ovi telefoni su i fantastični i puno manje koštaju. U stvari, možete kupiti dva OnePlus 3 za cijenu jednog Samsung Galaxy Note 7 i još će vam ostati 80 funti ostatka.
Znači li to da ne trebate kupiti Samsung Galaxy Note 7? Naravno da ne. Ako želite najbolje od najboljeg apsolutno biste trebali razmisliti o kupnji jednoga, osobito ako ste spremni potrošiti 6600,00kn ili na ugovor preko operatera, kao što je i slučaj kod Samsung Galaxyja S7 Edge. Note 7 u odnosu na Galaxy S7 Edge donosi značajna poboljšanja, što ga čini sve u svemu, najboljim pametnim telefonima kojeg trenutno možete kupiti na tržištu.
Ako planirate potrošiti puno novca na vaš novi mobitel, zašto ne kupiti najbolji od najboljih?
Piše: M.P.