Jesu li vam uobičajeni, ”nesavitljivi” pametni telefoni dosadili? Iako su današnji ”smartphonei” puno drugačiji od onih otprije devetak godina i premda je tehnologija jako puno napredovala, to nas i dalje nije zadovoljilo. Uvijek želimo nešto drugo. Najprije smo željeli mobitele s ekranima osjetljivima na dodir. Nakon toga nas je zanimalo može li pametni telefon biti brz i snažan poput računala, ali da zadržava sve funkcije telefona?
Najnovije ”što ako” odnosi se na postojanje savitljivih, pametnih telefona. Ono što je prije dvije-tri godine bila fikcija i jedno veliko ”možda”, danas je stvarnost. Iako ga još nema kod nas u dućanima, dostupan je na velikim online shopovima poput Amazona ili Ebaya po vrlo različitim cijenama. Naravno riječ je o Samsung Galaxy Fold uređaju, a o čemu se točno radi i kakvi su naši prvi, konkretni dojmovi o uređaju pročitajte u nastavku članka!
Cijena? Zamalo kao dva Galaxy S10 telefona!
Današnji najnoviji flagshipi koštaju oko 6.000 kuna i više. Ako želite najbolje onda za to trebate odvojiti i više novca, zar ne? I da i ne. Pogotovo kod nekih proizvođača, koji više ”vuku” na svoj renome i ime nego na kvalitetu. Novi Samsung Galaxy Fold trebao bi koštati oko 2.100 američkih dolara, što je oko 13.700 kuna.
To je malo više od najnovijeg iPhonea XS Max. Dobro, puno je više i sve u svemu cijena prvog Samsungovog savitljivca bit će vrlo visoka. Hoće li svojom kvalitetom opravdati tako visoku cijenu? Vidjet ćemo u nadolazećim mjesecima. No ako ćemo suditi prema najavama onda imamo razloga za optimizam.
Samsung Galaxy Fold bit će fleksibilan i robustan i ovo dvoje u kombinaciji bi trebalo savršeno odgovarati
Jedno od obilježja Samsung Galaxy Folda jest njegova fleksibilnost, dok je druga robustnost uređaja. Uređaj se lako otvara i lako zatvara (što znači da je Samsung poslušao kritičare i uklonio metalne pantove te ih zamijenio plastičnima). Osim što se uređaj vrlo lako otvara i zatvara, Galaxy Fold djeluje vrlo stabilno. Zaštitna opna kojom je prekriven ekran sada je neprimjetnija nego što je to bilo prije nekoliko mjeseci kada je Samsung prvi puta svijet ”poluslužbeno” upoznao sa svojim savitljivcem.
Sam uređaj djeluje dosta robustno. Kada je zatvoren Samsung Galaxy Fold je solidne debljine. Njegovih 17 milimetara govore kako se ipak radi o savitljivom, pametnom telefonu. Ipak, tih 17 milimetara ne bi trebalo biti previše da uređaj ne mođe ući u džep hlača ili jakne. 276 grama isto tako na prvi pogled djeluje puno, što i jest ako Galaxy Fold usporedimo s nesavitljivim pametnim telefonima. No, ako uzmemo u obzir da se radi o savitljivom, pametnom telefonu, ova masa djeluje sasvim OK.
Kada se uređaj rasklopi ili otvori, djeluje kao manja verzija tableta. Samsung Galaxy Fold se može držati jednom rukom i koristiti drugom, što je isto tako u redu. Jednom rukom nećete moći postići ništa, osim ako pokušavate samo zatvoriti uređaj. Čitač otisaka prstiju, koji se nalazi na desnoj strani je malo nezgodan jer se do njega malo teže može doći. No, iako je malo ”izvan dosega”, zato radi fantastično (barem je tako pokazalo naše prvo ispitivanje).
Iako ima dva ekrana, samo jedan i to onaj drugi je važan
Kao što smo to mogli saznati i prije nego što je uređaj bio ovako blizu svog službenog izlaska na tržište, Samsung Galaxy Fold ima dva ekrana. Sprijeda se nalazi 4.6-inčni Super AMOLED, koji djeluje zanimljivo, ali naravno ne tako zanimljivo kao drugi ekran.
Prvi ekran je dovoljno dobar i koristan za brzo provjeravanje poruka, ali da budemo iskreni, zašto biste to željeli raditi na manjem ekranu ako imate izbor to sve raditi na većem ekranu, na kojem je sve preglednije? Veća i bolja preglednost, pogotovo na Super AMOLED ploči, jedan je od razloga zbog kojih je drugi ekran uređaja puno važniji.
7.3-inčni, glavni ekran je ono što nas najviše zanima. Na prvi pogled i na drugi dojam ekran djeluje i izgleda više nego odlično. Budući da se radi o Super AMOLED ploči, ekran je osmišljen na klasično ”samsungovski” način, što govori sve samo po sebi.
Rezolucija i broj točkica na ekranu nisu u rangu s onima na najboljim ”high-end” nesavitljivim pametnjakovićima, no dojma sam da će 2152 x 1536 i 362 ppi biti sasvim odlično za sve ono što ćemo gledati na našim novim Galaxy Fold uređajima.
Još jedna stvar koja je savitljiva kod Samsung Galaxy Fold uređaja je njegov softver
S obzirom na to kako je išao razvoj kvaliteta kod Samsun Galaxy Fold uređaja u pogledu hardverskih komponenti i dizajna, softver je naravno morao slijediti korake. U pogledu softverskih mogućnosti kod Galaxy Fold uređaja su dvije stvari najvažnije: način kako je Samsung prilagodio svoj One UI i mogućnosti korištenja čak tri aplikacije u isto vrijeme.
Nova mogućnost ”preskakanja” aplikacija naziva se ”Samsung App Continuity”. Radi se o mogućnostima korištenja aplikacije na jednom od dva ekrana. Ako je Galaxy Fold otvoren ili zatvoren, ta se aplikacija prebacuje s jednog ekrana na drugi. Na prvi pogled ova mogućnost djeluje jako zanimljivo i ne sumnjam da će ju Samsung znati dobro iskoristiti i unovčiti, što je bio slučaj sa svime drugime što je bilo kvalitetno, a što je Samsung osmislio.
Zasad nova mogućnost funkcionira odlično! Ovo se najviše moglo primijetiti kod igranja igara, gdje se uopće ne primjećuje pauziranje ili bilo kakvo zapinjanje.
Još jedna super stvar kod velikog ekrana uređaja je njegova mogućnost pokretanja dvije ili tri aplikacije u isto vrijeme! Ako pokrenete dvije aplikacije, ekran će se podijeliti na dva dijela. Ako pokrenete tri, ekran će se podjeliti na tri dijela! Osim što će ovo priušiti puno zabave vjerujem da će dodatno doprinjeti ”multitasking” faktoru, što je uvijek dobrodošlo.
Glatkoća i fluidnost rada
Na prvi dojam performanse uređaja su fantastične. Svaka aplikacija koju smo pokrenuli radila je bez zaštekavanja ili zapinjanja. Ovo je naravno izvedivo ponajprije iz razloga što uređaj u sebi ima Qualcommov Snapdragon 855 i 12 GB radne memorije. Unutarnja memorija iznosi 512 GB i nažalost nije produživa microSD karticama.
Šest kamera na sveukupno tri različita mjesta
Još jedna od posebnosti Samsung Galaxy Fold uređaja su njegove kamere. Uređaj na sebi ima čak šest kamera: 10-megapixelna selfie kamera je naprijed, dvostruka selfie kamera od 8 i 10 MP nalazi se na velikom ekranu. Glavna, stražnja kamera je 16-megapixelni senzor. Osim nje tu su i 12 MP kamera sa OIS-om te još jedna 12-megapixelna telefoto osjetljiva leća koja isto ima OIS.
Baterija djeluje solidno, pogotovo s obzirom na vrstu uređaja
Baterija na Galaxy Fold uređaju je ćelija od 4.235 mAh. Kapacitet baterije se dijeli na dva ekrana te će u skladu s time i njezina trajnost odgovarati vremenu korištenja ekrana. Hoće li tih 4.235 mAh biti dovoljno, koliko su kamere kvalitetne i kako uređaj ”diše” u rukama moći ćemo vam reći nakon dužeg vremena korištenja, što će biti moguće tek nakon što se uređaj i službeno pojavi na tržištu.
Trenutno su dojmovi vrlo dobri (osim onog u vezi cijene) i ako sve prođe u najboljem redu Samsung bi mogao svojim Galaxy Fold uređajem postići velik uspjeh.
Galaxy Fold specifikacija
- Chipset: Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm)
- CPU: Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485)
- GPU: Adreno 640
- Zaslon: Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, 7.3 inča, 162.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio),rezolucija 1536×2152 pixels (~362 ppi)
- Prednji zaslon: 4.6 inča, Super AMOLED, 720×1680 pixels (21:9)
- RAM: 12GB
- Pohrana: 512GB
- Kamera: Glavna: trostruka 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6″, 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom
16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, 2160p@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 - Kamera selfie: dvostruka, 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22µm, depth sensor
- Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm
- Baterija: Li-Po 4380 mAh
- Dimenzije: raširen: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm, preklopoljen: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm
- Masa: 263 g
- Cijena oko 14.000kn
Piše: I.H.
Zašto dva ekrana, zato što se može 🙂
Bezveze, bolje da je jedan ekran izvana, i kada se presavije onda bi imali izvana isti ekran. A ne i iznutra i izvana ekrani.
Tada bi i kamere bile iste i “stražnja” i za selfi, a kod Samsunga očito misle da je bolje na tri različita mjesta imati kamere.