2015. godine na tržište je lansiran prvi Samsung Galaxy A model. Samsung Galaxy A5 spada pod nasljednike kako ćemo u nastavku vidjeti, više nego uspješne franšize Samsung Galaxy mobitela srednjeg cjenovnog ranga. Samsung Galaxy A5 dolazi u metalnom kućištu no još profinjenijeg i privlačnijeg izgleda.
Ono što najviše raduje kod A5-ice jest baterija; sada imamo bateriju od 2900 mAh, što znači puno bolju iskoristivost i autonomiju mobitela.
Staklena površina kojom se može pohvaliti Samsung Galaxy A5 je novina u seriji. Osim što sada mobitel izgleda još privlačnije, zajedno sa metalnim okvirom, koji je sada nekako bolje konstruiran zbog čega mobitel puno bolje leži u ruci, Galaxy A5 je sada sličniji Galaxyju S6.
Osim toga A5 model se povećao; s obzirom da ima veći zaslon i veću bateriju (koja je i deblja) mobitel je izgledom narastao. No bez obzira na to, A5 i dalje izgleda dosta privlačno i elegantno tako da će oni korisnici koji ovo traže kod svojih mobitela biti i više nego zadovoljni ako se odluče na kupovinu A5-ice.
Što se tiče rasporeda tipki, one su raspoređene na način koji je sada već klasičan kod Samsungovih pametnih telefona. Mobitel se pali pritiskom tipke koja se nalazi na desnoj strani, dok dvije tipke koje se nalaze na lijevoj strani služe za podešavanje glasnoće.
Ono što je dobro i primjetno kod tipki jest njihova brzina odgovora; nakon što ih pritisnete možete biti sigurni da ste ih zaista i pritisnuli. Micro USB utor se sada nalazi na dnu, a ne pored USB Tip-C utora kao što je to bio slučaj ranijih godina, dok je pored micro USB utora utor od 3.5 milimetara za slušalice.
Ono što kod A5-ice manjka, a što će vjerujem jedan broj korisnika primijetiti i na to se požaliti, jest manjak LED lampice koja služi za obavijesti.
Čitač otisaka prstiju, iako precizan, sličan je onome na S6-ici. Kao što smo već rekli, uređaj jako dobro leži u ruci, bez obzira što je veći od prethodnika i što A5-ica dolazi sa zaslonom od 5.2 inča, štu zaista ne bi trebalo nikome smetati.
Samsung Galaxy A5: Zaslon i performanse
Ono što je primjetno kod A5-ice je to da i ovaj mobitel ima Super AMOLED zaslon, a oni koji se malo bolje razumiju u mobitele i kvalitetu zaslona znaju da su ovi zasloni već duže vrijeme klasa za sebe. Ono što iznenađuje jest činjenica da A5-ica ima u sebi Super AMOLED zaslon; to iznenađuje zbog toga što je u prošlosti bio običaj da se ovako kvalitetni zasloni ugrađuju u Samsungove uređaje koji obično koštaju puno više i koji se nalaze na višem cjenovnom rangu od A5-ice.
Rezolucija zaslona je od 1080p (1920×1080), što je više od 720p- što je opet bolje od onoga koji je imao prošli model A5-ice. 5.2-inči zaslon ima gustoću od 424 ppi-ja, što je i više nego dovoljno za vrlo jasne obrise boja i kvalitetu prikaza slike.
Ova verzija A5-ice iz 2016. godine u sebi ima ugrađen Exynos 7580 procesor, uz Snapdragon 615. Količina radne memorije je 2 GB, što je opet identično onome što smo mogli vidjeti u prošloj verziji, dok je količina unutarnje memorije za pohranu 16 GB.
Krajnjem korisniku je dostupno samo 10 GB, što je, budimo realni- ipak premalo, no na svu sreću tu je utor za microSD kartice do 128 GB. Kada govorimo o grafici treba reći kako Samsung Galaxy A5 iz 2016. godine ima ugrađenu Adreno 405 grafičku karticu.
U kombinaciji sa dostupnom količinom radne memorije i procesorom A5-ica će bez problema pokretati one srednje-zahtjevne igre, dok će one zahtjevne pokretati uz zapinjanje. Sve zajedno, količina radne memorije, procesor i grafička kartica su i više nego dovoljni za sve ‘uobičajene’ aktivnosti, no ako ste gamer onda vam preporučujem da si ipak odaberete mobitel koji ima bolje performanse.
Kod povezivanja Samsung Galaxy A5 podržava sve načine povezivanja na koje smo već naviknuli (kao što su 2G, 3G, WiFi), no uz to A5-ica ima podršku i za DLNA, NFC te MST- novi način povezivanja koji se koristi posebno za Samsungovu uslugu za plaćanje. Iako USB Tip-C utora nema i iako je ova verzija A5-ice opremljena već pomalo ‘zastarjelim’ micro USB utorom, treba napomenuti kako isto tako ovaj model A5-ice podržava i USB-on-the-go mogućnost.
Ono što iznenađuje, pogotovo zato što je riječ o Samsungovom mobitelu jest činjenica kako ovaj A5 model u sebi ima Androidov Lollipop 5.1, iako je već dugo vremena dostupan Marshmallow 6.0 (u vrijeme službenog izlaska ovog modela na tržište Androidov Marshmallow je bio dostupan više od četiri mjeseca).
Osim Androida, i ovaj model A5-ice ima već poznati Samsungov pod-operativni sustav TouchWiz, koji je poprilično fluidan u radu, a otvaranje aplikacija sada je brže nego što je to bio slučaj ranije.
Samsung Galaxy A5: Kamera i baterija koja osigurava rad do čak 3 dana
Ovaj model A5 u sebi ima ugrađenu primarnu kameru od 13 MP koja ima jednostruku LED bljeskalicu, te prednjom kamerom od 5 megapixela. Obje kamere imaju otvor blende f/1.9, što u prijevodu znači da je kvaliteta fotografija veća ček i u uvjetima niže osvjetljenosti.
Od načina snimanja tu su nekoliko osnovnih (kao što su: automatski, panorama, profesionalni, HDR te noćni).
Sam okidač je dosta brz i precizan, dok je kvaliteta fotografija općenito vrlo visoka, čak i u uvjetima niže osvjetljenosti. Bljeskalica je isto tako dovoljno snažna za osvjetljavanje u situacijama kada je količina osvjetljenosti vrlo mala ili nikakva.
Kamera ima i mogućnost snimanja video uradaka u 1080p kvaliteti. Osim toga i Full HD video je dosta dobar, količina detalja koja je vidljiva je vrlo visoka, a OIS (ili optička stabilizacija slike) daje cjelokupan dojam kao da se radi o nekom skupljem Samsung Galaxy uređaju.
Zadnja, ali nikako ne i manje važna stavka A5-ice je njegova baterija. Zahvaljujući vrlo štedljivom procesoru, te bateriji od 2900 mAh, Samsung Galaxy A5 će potrajati bez potrebe punjenja i do čak tri dana.
Ovo se naravno mijenja ako ste zagriženi gamer koji se ne odvaja od mobitela ili ako pak cijeli dan ‘visite’ na Facebooku ili You Tubeu, no u slučaju da mobitel koristite u ‘normalnijim’ okvirima, baterija će vam potrajati i do tri dana, što je vrlo impresivno.
Zaključak
Verzija Samsung Galaxy A5 mobitela iz 2016. godine se može ubrojati u ‘klasične’ Samsung mobitele srednjeg cjenovnog ranga. Iako će neki reći kako je 2 GB radne memorije premalo, kako je Adreno 405 grafička kartica općenito preslaba, kako kako kamera nije ‘ništa posebno’ i to najviše iz razloga nemogućnosti snimanja u 4K kvaliteti te kako je 16 GB unutarnje memorije (od kojih je samo 10 dostupno) za pohranu premalo- sve ovo i stoji i ne stoji.
Prva stvar koju treba uzeti u obzir jest ta da je ovo Samsungov mobitel, što samo po sebi znači da je malo skuplji od konkurencije. To ne znači da je manje kvalitetan, baš naprotiv Samsung Galaxy A5 će i više nego zadovoljiti prosječnog korisnika, a sve to za umjerenu cijenu od 2600 kn.
No ako želite ‘mrcinu’ od mobitela koji će biti snažniji i brži, a ne želite kupiti niti jedan mobitel kineskih proizvođača onda budite spremni na izdvajanje barem još tisuću ili dvije tisuće kuna više.
Sve u svemu, Samsungov A5 model neće razočarati niti jednog prosječnog korisnika te s opravdanjem možemo reći kako je verzija A5-ice iz prošle godine i više nego dobar nasljednik prošlog istoimenog modela.
Samsung Galaxy A5: Specifikacije:
- Dimenzije i masa: 144.8x71x7.3 mm, 155 grama
- Zaslon: 5.2-inčni Super AMOLED zaslon sa rezolucijom od 1080p i 424 ppi-ja, Corning Gorilla Glass 4.0
- Procesor i grafička kartica: Samsung Exynos 7580, osmojezgreni Cortex A53 na 1.6 GHz, Adreno 405
- Radna memorija: 2GB
- Unutarnja memorija za pohranu: 16 GB + microSD
- Način povezivanja: WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC, DLNA, USB-on-the-go, 4G LTE Cat 4
- Operativni sustav: Android Marshmallow 6.0
- Kamere: primarna od 13 MP, f/1.9, 1080p, OIS, sekundarna od 5 MP, f/1.9, 1080p
- Baterija: 2900 mAh
Samsung Galaxy A5 cijena oko 2600 kn
Piše: A.M.