PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A15 5G recenzija: Super AMOLED Galaxy za 200 eura!

Samsung Galaxy A15 5G recenzija: Super AMOLED Galaxy za 200 eura!


Jedna od najvećih prednosti s kojima dolazi Samsungov Galaxy A15 5G odnosi se na mogućnost ažuriranja od čak 5 godina. To znači teoretski, da bi korisnici uživali u službenim ažuriranjima do 2029. godine, što jest impresivno, pogotovo kada se uzme u obzir da se radi o cjenovno najpristupačnijem pametnom telefonu iz Samsungovog tabora. No, je li to dovoljno? Postoji li još nešto što bi korisnike moglo privući kod ovog pametnog telefona? Odgovore na ova pitanja pružit ćemo u nastavku još jedne recenzije.

Samsungov Galaxy A15 5G definitivno je jedan od najboljih pametnih telefona u rasponu cijena do 200 eura. Jedan od razloga za to je taj što se očekuje da će Samsung za ovaj pametni telefon ulazne ili ”entry” razine osigurati sigurnosna ažuriranja u razdoblju od čak 5 godina. No, osim mogućnosti ažuriranja ostali plusevi odnose se na dizajn, izgled, zaslon i vijek trajanja baterije, dok su kamere, kao što je očekivano, nešto slabije za zahtjevnije korisnike.

Galaxy A15 5G

Galaxy A15 5G: Dizajn i izgled

Samsung je naravno, kao što je bio slučaj i ranije, svoje pametne telefone ulazne razine osmislio tako da izgledaju što je moguće sličnije njegovoj ”S” seriji. Stražnja strana Galaxy A15 5G jako podsjeća na Galaxy S23 model. Ako telefon okrenemo, vidimo da smo ovoga puta umjesto dosad standardnog IPS LCD dobili Super AMOLED zaslon, što je i veliki plus za pametni telefon ove cijene i veliko iznenađenje.

Ipak, debeli rubovi oko zaslona i urez u obliku kapi vode ukazuju na to da je Samsung ipak negdje morao smanjiti troškove. Isto vrijedi i za polikarbonat što se tiče materijala izrade. Ne može se reći da je ovo neki nedostatak, pogotovo s obzirom na cijenu uređaja, ali je definitivno nešto na što treba obratiti pozornost.

Samsung Galaxy A15 5G recenzija

No bez obzira na to što je uređaj izrađen od polikarbonata i bez obzira na debele rubove oko i ispod zaslona te na kap povrh zaslona u kojoj je smještena selfie kamera, Samsung Galaxy A15 5G izgleda jako lijepo. Ako vam je izgled jedan od aduta kod kupovine novog pametnog telefona, u tom slučaju nećete biti razočarani sa Galaxyjem A15 5G.

 

Samsung Galaxy A15 5G zaslon

Galaxy A15 5G: Zaslon i prikaz slike

Iako rubovi izgledaju prilično debeli u usporedbi s modelima kao što je Galaxy S24 zaslon je jako dobar, pogotovo u svakodnevnoj upotrebi. Zahvaljujući AMOLED tehnologiji i kontrast i boje zaslona su izvrsni. Nadalje, nema sjena oko rubova niti oko ureza na zaslonu. Zahvaljujući brzini osvježavanja od 90 Hz, iskustvo pregledavanja sadržaja dodatno je fluidno, što je vrlo impresivno.

Zaslon je definitivno jedan od najvećih pluseva ovog pametnog telefona. Jer osim što imamo Super AMOLED s razinom osvježavanja od 90 Hz, svjetlinom od 800 niti i rezolucijom od Full HD+, sve to imamo dostupno na pametnom telefonu koji je dostupan ili za oko 200 eura ili za malo manje od 200 eura (što je, ilustracije radi, oko 1.500 kuna). U slučaju da su vam kvaliteta prikaza slike i zaslon najvažniji faktori prilikom donošenja odluke o kupovini novog pametnog telefona i ako još pritom želite uštedjeti, Galaxy A15 5G bit će vjerojatno idealan spoj ovo dvoje.

6.5-inčni zaslon s obzirom na sve navedeno vrlo je dobar za fotografije, filmove i društvene mreže. Na izravnoj sunčevoj svjetlosti, može biti malo teže gledati sadržaj, no to je sve normalno s obzirom na cijenu.

Samsung Galaxy A15 5G test

Galaxy A15 5G: Performanse i softver

Samsung se u A15 5G oslanja na Mediatekov procesor, a ne vlastiti SoC. Dimensity 6100+ dobro je etabliran u ovom cjenovnom rangu, no ono što je dodatan plus jest  256 GB interne memorije, dok radna memorija ide sve do 8 GB. Ostali plusevi odnose se na to da možete umetnuti microSD memorijsku karticu i da ćete dobiti sljedeće četiri verzije Androida kao i pet godina sigurnosnih ažuriranja.

Budući da se radi o telefonu ulazne razine, od Galaxyja A15 5G ne očekuju se izvanredne performanse. No možda bi bilo bolje da je Samsung uključio više toga što se tiče performansi, budući da će i sustav na čipu i radna memorija biti nedovoljni već za dvije do tri godine. No tako je kako je. Recimo sada nešto o operativnom sustavu koji je instaliran na ovaj pametni telefon.

Unaprijed instalirani Android 14 uparen je sa Samsungovim One UI verzijom 6.0 u A15 5G. Po mom mišljenju, ova kombinacija je jedno od najljepših Android iskustava, ali stvari ponekad mogu djelovati nezgrapno i prenatrpano, pogotovo ako prije niste imali prilike koristiti Samsung Galaxy pametni telefon.

Iako dobivate personalizirane preporuke za aplikacije kada prvi put postavite pametni telefon, ako ovdje ne odaberete ništa, u ladici s aplikacijama pronaći ćete aplikacije kao što su Royal Match, Marktguru ili platformu za online kupnju pod nazivom Temu. No dobro je da sve ove aplikacije možete deinstalirati.

Samsung Galaxy A15 5G gaming

Što se performansi tiče, dovoljno je za reći da sam mogao glatko igrati Call of Duty: Mobile na srednjim grafičkim postavkama. To znači da biste na ovom pametnom telefonu trebali moći igrati sve trenutno dostupne mobilne igre za Android, čak i ako kvaliteta i broj sličica u sekundi nisu optimalni. Ako možete izdvojiti nešto više novca i tražite moćniji mobitel, naći ćete snažnije modele i kod Samsung i kod konkurencije.

Kao što ime sugerira, A15 5G podržava novi 5G standard mobilne komunikacije. Osim toga, telefon dolazi s dual SIM kompatibilnošću, pri čemu morate birati između SIM i microSD kartica u jednom utoru. Osim mobilne komunikacije, A15 5G podržava bežične standarde Bluetooth 5.3, Wi-Fi 5, GPS i NFC.

 

Galaxy A15 5G kamere

Galaxy A15 5G: Kamere

Samsung Galaxy A15 5G koristi trostruku kameru maksimalne rezolucije od 50 megapiksela. Međutim, kako bi se poboljšala kvaliteta slike glavne kamere, one su smanjene na 12 megapiksela. Osim širokokutne glavne kamere, tu su i ultra-širokokutna kamera s 5 megapiksela i makro kamera s 2 megapiksela. Za selfije je zadužena kamera od 13 megapiksela.

Kako bi približio A15 5G izgledu Galaxyja S24, Samsung je stavio tri kamere na stražnju stranu. Međutim rezanje troškova proizvodnje je utjecalo na nešto slabiju makro kameru, kao i na ultra-širokokutnu kameru. Iako ima razlučivost od 5 megapiksela, kvaliteta je niža od one koju daje glavna kamera od 50 MP. Osim toga ovdje nema “trikova” temeljenih na umjetnoj inteligenciji kao na premium liniji Galaxy S24.

Primarna kamera proizvodi najbolje slike od svih triju kamera. Prema zadanim postavkama snima slike od 12 MP putem združivanja piksela, ali može snimiti i pune snimke od 50 MP ako želite. Boje izgledaju malo prezasićene u usporedbi sa stvarnošću, ali detalji su vrlo oštri. Glavna kamera od 50 MP f/1.8 dosta je dobra u sunčanim i svjetlim uvjetima. Fotografije su jasne, pokazuju solidnu oštrinu, pogotovo u punoj rezoluciji, a autofokus je također korektan za većinu fotografija. Međutim, u sumrak ili noću kvaliteta fotografija opada. Digitalni zum također nije uvjerljiv u praktičnom testu.

Ultraširoka kamera od 5 MP f/2.2 također proizvodi pojačane boje. Uz to, fini detalji u širokokutnim snimkama su mutni. Rezultati makro kamere u od 2 MP f/2.4 su zrnati osim ako nemate puno svjetla.

Ako volite slikati selfije, nećete dobiti baš sjajne slike s A15 5G. Selfie kamera od 13 MP nudi popriličnu količinu detalja, ali naginje prema prezasićenim bojama. Kamera je također dobra i za video pozive, ali ne očekujte odlične slike sa selfie kamerom.

Snimanje videa je na maksimalnih 1080p i 30fps. Sustavu nedostaje optička stabilizacija slike, pa snimke iz ruke koje sam snimio dok hodam izgledaju malo treperavo. Sama kvaliteta videa je dobra, s jasnim detaljima i preciznim bojama.

Općenito kada je riječ o kamerama na telefonima uvijek dobijete onoliko koliko platite. Prilično sam zadovoljan kvalitetom slike i videa s Galaxy A15 od 200 eura, ali kreativci će svakako  potrošiti više za širi spektar značajki i oštrije rezultate.

Baterija i mogućnosti punjenja

A15 5G napaja baterija od 5000 mAh. Adapter nije uključen u paket, ali uređaj podržava punjenje od 25 W. To znači da telefon nudi ograničeno brzo punjenje, ali ne postoji opcija bežičnog punjenja.

Kao što je slučaj kod većine pametnih telefona ulazne razine, Galaxy A15 5G ima veliku bateriju od 5000 mAh. Ovo osigurava korištenje telefona na jedan i pol do dva dana, uz umjereno korištenje. Samsungov pametni telefon postigao je 16,5 sati u PC Mark testu baterije, što je izvrsno. Iako je trajanje baterije impresivno, to se ne može reći i za brzine punjenja, budući da je za današnje standarde 25 W prenisko.

Samsung Galaxy A15 5G

Zaključak

Kada se sve zbroji i oduzme, Samsung Galaxy A15 5G me oduševio. Radi se prvenstveno o cjenovno vrlo pristupačnom pametnom telefonu renomiranog proizvođača, koji je ove godine nadograđen na novu razinu. Najveći aduti ovog uređaja su naravno baterija od 5000 mAh, odličan Super AMOLED zaslon rezolucije Full HD+ i brzine osvježenja od 90 Hz, dizajn i izgled, mogućnost ažuriranja od 5 godina i naravno cijena, dok se najveći nedostaci osjete na kamerama, pogotovo kod ultraširoke i makro kamere, iako glavna je sasvim dobra za ovaj cjenovni razred uređaja.

Sustav na čipu se vrlo dobro nosi sa današnjim igrama, no kako će stvari izgledati za 2-3 godine, ostaje za vidjeti. Sve u svemu, smatram da je južnokorejski proizvođač napravio poprilično dobar posao sa ovim uređajem, i predstavio vrlo dobru nadogradnju uređaja, koja će zasigurno pobuditi interes mnogih kupaca s ograničenim budgetom.

 

Tehnička obilježja uređaja Samsung Galaxy A15 5G:

Dizajn:

  • Dimenzije: 160,1 x 76,8 x 8,4 mm
  • Masa: 200 g
  • Materijali: polikarbonat
  • Biometrija: Otisak prsta (dodir)
  • Tipke: desno kontrola glasnoće, tipka za zaključavanje/otključavanje
  • Boje: plava crna, svijetlo plava

Zaslon:

  • Veličina: 6,5 inča
  • Rezolucija: 2340 x 1080 piksela, omjer 19,5:9, 396 ppi
  • Tehnologija: Super AMOLED
  • Brzina osvježavanja: 90Hz
  • Zaslon-tijelo: 84,49 %
  • Vršna svjetlina: 800 cd/m2 (nit)
  • Značajke: Senzor ambijentalnog svjetla, Senzor blizine

Hardverske mogućnosti:

  • Sistemski čip: Mediatek Dimensity 6100+, 6-nanometarski
  • Procesor: Octa-core, 2×2.2GHz Cortex-A76 + 6×2.0GHz Cortex-A55, 64-bit
  • GPU: Mali-G57 MC2
  • RAM: 4 GB
  • Interna memorija: 128 GB
  • Proširenje pohrane: microSDXC do 1000 GB
  • OS: Android (14), One UI 16 UI

Kamere:

  • Stražnja: Trostruka kamera
  • Glavna kamera: 50 MP (autofokus), veličina otvora blende: f1.8
  • Druga kamera: 5 MP (ultra-širokokutna), veličina otvora blende: f2.2
  • Treća kamera: 2 MP (makro), veličina otvora blende: f2.4
  • Bljeskalica: LED
  • Mogućnosti video-snimanja: 1920×1080 (Full HD) (30 fps)
  • Prednja kamera: 13 MP

Baterija i vijek trajanja:

  • Kapacitet: 5000 mAh, neizmjenjiva
  • Maksimalna brzina punjenja: kabelsko punjenje od 25 W

Ostale tehničke mogućnosti:

  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Bluetooth: 5.3
  • Wi-Fi: 802.11 a, b, g, n, ac, dvopojasni; Wi-Fi Direct, Hotspot
  • USB: Type-C (reverzibilni), USB 2.0
  • Lokacija: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi pozicioniranje
  • Senzori: akcelerometar, žiroskop, kompas
  • NFC: Da

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 194. 65 eura

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular