PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A12 recenzija: Solidan Samsungov pametni telefon za 1.350 kn!

Samsung Galaxy A12 recenzija: Solidan Samsungov pametni telefon za 1.350 kn!


Samsung je ove godine, uz snažnije, brže, bolje i cjenovno ”deblje” Galaxy A52 i A72 pametne telefone, na tržište također izbacio i cjenovno najpristupačniji Samsung Galaxy A12.

Radi se o svojevrsnom nasljedniku lanjskog Galaxyja A11 i kao takav nudi sve ono što jedan ”entry level” Samsungov pametni telefon može ponuditi. Što je to što nam je Samsung ove godine ponudio u svom cjenovno najpristupačnijem telefonu te isplati li se dati oko 1.350 kuna za ovaj pametni telefon ili bi ipak bilo bolje taj novac uložiti u neki drugi telefon, pročitajte u nastavku recenzije.

Samsung Galaxy A12

Galaxy A12 označava svojevrsno udaljavanje od dosadašnje serije Samsungovih telefona

Jedan od primarnih razloga za to je njegov MediaTek Helio MT6765 procesor. U prošlosti je južnokorejska tvrtka na sve svoje pametne telefone, od najskupljih do najjeftinijih, stavljala ili Qualcommove Snapdragon procesore ili jedan od Samsungovih Exynos čipova. Nešto više o tome malo kasnije. Je li MediaTek plus ili minus za ovaj uređaj ovisi o velikom broju faktora, no s obzirom na to da se ipak radi o ”entry-level” pametnom telefonu, teško da će se u svakodnevnom korištenju i radu primijetiti nekakva razlika.

Samsung Galaxy A12 recenzija

Samsung Galaxy A12: dizajn i izgled

Samsung je svoj Galaxy A12 obukao u ”unibody” kućište, kako je to danas uglavnom običaj na tržištu, što znači da izgledom na prvi pogled zadovoljava moderne trendove. Uređaj je također dostupan u tri boje: plavoj, crnoj i bijeloj. Ništa spektakularno, ali to se za uređaj ovakve cijene niti ne očekuje.

Samsung Galaxy A12 test

Ako okrenete uređaj, moći ćete primijetiti da je njegova stražnja strana izrađena na način da se sastoji od dva dijela: oko tri četvrtine stražnje strane je više mat, radi boljeg hvata, dok je donji dio glatkiji. Sve u svemu, uređaj vam ne bi trebao ispadati iz ruku, niti bi se trebao sklizati, a trebao bi biti i nešto otporniji na grebanje i neugodne otiske prstiju. Ovo se ponajviše može zahvaliti mat površini. Na stražnjoj strani nalaze se i kamere, točnije njih četiri, dok je LED bljeskalica smještena ispod četverostrukog modula kamere.

Prednju stranu gotovo u potpunosti prekriva IPS LCD zaslon, sa sada već pomalo zastarjelim ”Infinity-V” usjekom rezerviranim za selfie kameru. Rubovi oko zaslona su tanki, što je uvijek dobro, s time da je donji rub nešto deblji i ondje ima više neiskorištenog prostora.

Desna strana rezervirana je za tipku za uključivanje i isključivanje telefona, kao i za tipke za stišavanje i pojačavanje. Na lijevoj strani nalazi se ladica za SIM karticu, dok se na gornjoj strani nalazi slušalica. Jedan zvučnik, utor od 3.5 mm i USB-C utor nalaze se na donjoj strani uređaja, baš kao i mikrofon. Ovdje ponovno vidimo klasično Samsungovo implementiranje utora, mikrofona i slušalica poziva onako kako to Samsung radi već određeni niz godina. Razmještajem tipki i utora ne biste trebali biti nezadovoljni.

Ono što pogotovo veseli jest utor od 3.5 mm, koji polako nestaje sa sve većeg broja pametnih telefona. Kad se sve zbroji i oduzme, izgled i dizajn Samsung Galaxyja A12 je onako, klasičan ”samsungovski,” što je u biti po mom mišljenju vrlo dobro. Po pitanju materijala izrade nije se moglo puno više toga ni očekivati, budući da se ipak radi o pametnom telefonu pristupačne cijene, renomiranog proizvođača.

Samsung Galaxy A12 zaslon

Samsung Galaxy A12: zaslon i prikaz slike

Zaslon je jedno od obilježja gdje je Samsung svakako želio uštedjeti kod svog A12 modela, što u neku ruku ni ne čudi. Jer ipak, za prvi AMOLED zaslon kod Samsunga potrebno je izdvojiti nešto više od 1.500 kuna. Galaxy A12 dolazi s PLS LCD zaslonom, rezolucije 1600x720p ili HD+, omjera 20:9, što znači da je zaslon podosta izdužen. Zaslon je dijagonale 6.5 inča, što znači da se radi o uređaju s velikim i prostranim zaslonom, s gustoćom točkica od otprilike 264ppi.

Ispitivanje mjeračem daje nam do znanja da se ovdje radi o solidnom i za ovu cijenu sasvim prihvatljivom zaslonu. Uz pokrivenost sRGB ljestvice boja od 88% od obujma opsega od 95,7%, točnost prikaza boja je u redu, s time da se ne bismo bunili da je malo bolja. Maksimalna količina svjetline od 439 cd / m2 i nije baš zapanjujuća. Ipak, s omjerom kontrasta od 1.740: 1, prikaz slike izgleda poprilično oštar. Usporedbe radi, zaslon sa Galaxyja A12 može se usporediti sa zaslonima kakve imaju uređaji kao što su Moto G9 Power ili Nokia 5.3.

U praksi, ako ne očekujete puno od zaslona i ako vam kvaliteta zaslona i prikaza slike nisu glavne misli vodilje prilikom odabira pametnog telefona, trebali biste biti zadovoljni priloženim ovdje. Vidljivost pod kutom nije baš nešto čime se ovaj zaslon može pohvaliti, kvaliteta boja je OK za jedan LCD, s time da se on naravno ne može mjeriti čak ni s onim AMOLED zaslonima niže kvalitete, kakve na primjer nalazimo kod Galaxyja A31. No bez obzira na to, zaslon će poslužiti za korištenje multimedijskog sadržaja, pregledavanje interneta, gledanje videa ili filmova, pa čak i za povremeno igranje igara.

Samsung Galaxy A12 performanse (2)

Samsung Galaxy A12: performanse

Performanse su nešto što je mene osobno dosta iznenadilo, pogotovo kada uzmemo u obzir da Samsung u prošlosti nije baš bio vičan koristiti MediaTekove procesore. Istina je da je Helio svoje MediaTek procesore u posljednjih nekoliko godina dosta poboljšao, kao na primjer kod G95 procesora, koji se nalazi u Realmeu 7 i Dimensity 800U, kojeg se može pronaći unutar Redmijevog Notea 9T. Kako se u cijelu ovu priču uklapa Mediatek MT6765 Helio P35, procesor kojeg se može pronaći unutar ovog uređaja? Ne baš najbolje.

Čak i ako niste sitničavi i ako ste skloni oprostiti tu i tamo koje ”zaštekavanje” i zapinjanje, koje se zna dogoditi kod većine pametnih telefona srednjeg razreda i kod gotovo svih uređaja niskog razreda, ovdje će takve stvari biti daleko primjetnije. Telefon jednostavno ne radi fluidno, čak ni prilikom pokretanja jednostavnih aplikacija, što se može ”zahvaliti” Helio P35 SoC-u. Ne baš tako dobri dojmovi opravdani su i rezultatima mjerenja koje možete vidjeti ispod:

Samsung Galaxy A12 benchmark

Slabašni rezultati benchmark mjerenja procesora nažalost, nastavljaju se i kod mjerenja performansi grafičke kartice.

Samsung Galaxy A12 performanse

Samsung Galaxy A12 u svojoj prirodnoj 720p rezoluciji postiže samo 19 sličica po sekundi. S obzirom na to da je Galaxy cjenovno i prema obilježjima u razredu u kojem se nalaze i uređaji kao što su Realme 7 i Poco X3 NFC, možemo ga usporediti s njima dvojicom. Usporedba će pokazati da su i Realme 7 i Poco X3 NFC daleko iznad Galaxyja A12, što sugerira da se Samsung mogao više iskazati u predjelu golih performansi. Za 1.500 kuna, koliko danas košta Galaxy A12 u hrvatskim trgovinama, Helio P35 procesor od 12 nanometara ne da nije nešto, nego je tu moralo biti bolje.

Galaxy A12 performanse

4 GB radne memorije plus 64 GB unutarnje memorije za pohranu je sasvim OK za ovaj cjenovni razred. Moći ćete na Galaxyju A12 odigrati tu i tamo neku igru, samo nemojte očekivati čuda. Call of Duty Mobile radi na niskim detaljima, no nakon otprilike 45 minuta uređaj se počinje dosta zagrijavati, tako da je to nešto što valja imati na umu kod eventualnih igranja igara.

Šteta zaista, da procesor nije ”bottleneck” bio bi to jedan vrlo dobar pametni telefon niskog razreda, vrijedan cijene. Ovako ostaje gorak okus u ustima. No, kao što sam rekao, uz malo zapinjanja i navikavanja, Galaxy A12 i dalje će uglavnom poslužiti za pregledavanje internetskog sadržaja, gledanje videozapisa, filmova, dopisivanja na društvenim mrežama i za slične stvari.

 

Samsung Galaxy A12 kamera

Samsung Galaxy A12: kamere

Ovo je jedan od pluseva Galaxyja A21: uređaj dolazi sa četiri stražnje kamere. Glavni senzor je kamera od 48 MP, odnosno ISOCELL GM2 senzor. Uz njega imamo i ultra-širokokutnu kameru od 5 MP koja nudi raspon pogleda od 123 stupnja. Tu su još i macro kamera od 2 MP i senzor dubine, također od 2 MP. Selfie kamera je senzor od 8 MP.

Sučelje kamere slično je kao i kod mnogih drugih Samsungovih pametnih telefona, pogotovo onih koji su na tržištima od 2019. godine. Neće vam se biti teško naviknuti na ovo sučelje, čak i ako će vam ovo biti prvi Samsung telefon. Način fotografiranja automatski je odabran pokretanjem aplikacije kamere. Povlačenjem prema lijevo ulazite u način snimanja videa. Ovdje također ostvarujete pristup ostalim mogućnostima, kao što su Macro način rada, Panorama i ostalo.

Kakve su fotografije? U dnevnim uvjetima, kao i općenito u uvjetima dobre osvijetljenosti, glavni 48-megapikselni senzor obavit će poprilično dobar posao. Tu se nema ništa posebno za prigovoriti. Fotografije će biti bogate detaljima. Iako ne postoji telefoto osjetljiva leća, uređaj nudi mogućnosti zumiranja do deset puta, što je plus, s time da će zumirane fotografije, logično, biti zrnatije i pikselastije. Sve u svemu, glavnim senzorom nisam bio nezadovoljan, vjerujem da nećete biti ni vi.

Samsung Galaxy A12 kamera test
Primjer fotografije dobivene sa Galaxy A12 stražnjom kamerom.

Ultra-širokokutni senzor je s druge strane, ispodprosječan. Koristite ga samo u krajnjoj potrebi, budući da su fotografije fotografirane ovim senzorom primjetno zamućene i nedostaje im detalja. Ostala dva senzora su tu, usudio bih se reći, tek tako, da Samsung može reći da su i na svoj pametni telefon niskog razreda stavili četiri stražnje kamere.

Selfie kamera je također ispodprosječna. Ako se volite ”instagramirati” i fotografirati barem dvadeset selfija dnevno i objavljivati ih na društvenim mrežama, selfie kamera ovog pametnog telefona neće zadovoljiti vaše apetite. Dobro kod selfie kamere je ipak to što podržava HDR i Live Focus.

Samsung Galaxy A12 cijena

Samsung Galaxy A12: korisničko sučelje i vijek trajanja baterije

Samsung već treću godinu zaredom na svoje Galaxy pametne telefone implementira svoj novi i sve dorađeniji One UI. Radi se o korisničkom sučelju koji je trebao ispraviti sve nedostatke koje je ranije imao TouchWiz i koji je uz to korisnicima trebao predstaviti jednostavno i lako za snalaženje i korištenje korisničko sučelje.

U tome je Samsung svakako uspio, budući da je svaka iduća verzija One UI-ja sve bolja i brža od prethodne. Galaxy A12 dolazi s predinstaliranim One UI verzijom 2.5 i mogućnošću instaliranja Androida 11, što je svakako plus. Sučelje je zaista lako za korištenje. Postoji i tamni način rada, za sve one koji ne vole svijetle teme. Uređaj podržava i upravljanje gestama, koje možete namjestiti u postavkama ako to želite.

U Galaxy trgovini imate veliki izbor tema, pozadinskih fotografija i sličnog. Korisničko sučelje je takvo da ćete ga ili zavoljeti ili vam se neće uopće sviđati. Meni se iskreno svidio, no razlog tomu je vjerojatno taj što su kroz moje ruke prošli mnogi Samsungovi pametni telefoni, od onih sa TouchWiz-om do ovih novijih.

Galaxy A12 baterija

Vijek trajanja baterije je još jedan plus ovog pametnog telefona, možda čak i najveći. Samsung Galaxy A12 dolazi s baterijom od 5.000 mAh i mogućnostima brzog punjenja do 15W. Baterija će bez ikakvih problema izdržati dan i pol, pa čak i dva dana, ako niste jedan od korisnika koji se ne odvajaju od svojih uređaja.

Punjač koji se dobije u paketu s uređajem brzi je punjač od 15W. No iako se radi o ”brzom” punjaču, treba mu dosta vremena da od nule do 100% napuni ovu veliku bateriju, točnije oko dva i pol sata. Ipak, bez obzira na to, ako tražite cjenovno pristupačan pametni telefon, proizveden od strane renomiranog proizvođača, s odličnom baterijom, onda bi Galaxy A12 mogao biti uređaj za vas.

Samsung Galaxy A12 cijena 1500kn

Zaključna riječ

Samsung je svojom novom iteracijom Galaxy A pametnih telefona ulaznog razreda želio dodatno pobrkati planove svojim kineskim konkurentima. Je li u tome uspio sa svojim Galaxy A12 telefonom? Djelomično jest.

Samsung Galaxy A12 dizajnom i izgledom zadovoljava najmodernije trendove. Uređaj dolazi s velikim, 6.5-inčnim PLS LCD zaslonom, koji neće izmamiti uzdahe, ali isto tako neće ni razočarati, sa čak četiri stražnje kamere, od kojih je onaj glavni senzor od 48 MP sasvim solidan. Baterija je odlična i fantastičnog vijeka trajanja: 5.000 mAh za ovaj cjenovni rang je pun pogodak.

Jedini veći minus ogleda se u specifikacijama ”ispod haube:” Helio P35 SoC je jednostavno ispodprosječan i smatram da je Samsung tu trebao obaviti bolji posao. Radna memorija je u redu, kao i memorija za pohranu podataka (pogotovo ako odaberete modele sa 4 GB RAM i 64 GB memorije za pohranu podataka). Korisničko sučelje je klasično Samsungovo, sa One UI korisničkim sučeljem, na kakve smo naviknuli u posljednje tri godine, koji su nam se svidjeli ili nisu.

Vrijedi li Samsung Galaxy A12 1.350 kuna ili ne? Ako tražite uređaj pristupačne cijene, uređaj kojeg je izradila renomirana tvrtka, uređaj odlične baterije, solidnih kamera i velikog zaslona, onda se isplati. U svim drugim slučajevima, ipak ne.

Samsung Galaxy A12 specifikacije

OS Android 10
Procesor SMART./TAB. OctoCore
CPU model 4×2.35 GHz Cortex-A53 i 4×1.8 GHz Cortex-A53
GPU DA
Memorija (RAM) 4 GB
Memorija za pohranu (GB) 128 GB
Veličina ekrana [inč] 6.50
Kamera zadnja [MP] 48
Kamera prednja [MP] 8
Bluetooth DA
WiFi Standard 802.11 b/g/n
GPS DA
NFC NE
MicroSD utor NE
Vrsta SIM-a Nano SIM
Dual SIM NE
Dimenzije [mm] 164 x 75.8 x 8.9
Masa [g] 205

 

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular