Apple se oduvijek trudio ne prekršiti svoju tradiciju. Svake jeseni na tržištu osvane nekoliko novih iPhone pametnih telefona, za koje Apple ponosno tvrdi kako se radi o ”najboljim iPhone pametnim telefonima koji su ikada osmišljeni”.
Nova iPhone 16 serija donijela je puno toga novoga za Appleove pametne telefone. Od tipke za kontrolu kamere do akcijske tipke, čak i standardni iPhone 16 u sebi i na sebi sadrži jako puno mogućnosti, zbog kojih ćete možda čak i zaboraviti na Pro model.
Može li nas iPhone 16 natjerati da zaboravimo na Pro model i što je ono što će vas privući kod ovogodišnjeg standardnog modela iPhonea, saznajte u recenziji koja slijedi u nastavku.
Dizajn i izgled: i dalje malen i sladak
Iskreno, nisam nikada bio neki ljubitelj iPhonea, ali jedno se mora priznati: iPhone 16 izgleda jako lijepo. Jedan od definitivno najvećih pluseva ovog uređaja je njegov izgled, koji je takav kakav jest zbog dizajna. U ruci, iPhone 16 će ostavljati onaj Appleov ”premium” osjećaj i to priznajem, bez ikakvog pretjerivanja.
Okviri su malo deblji u usporedbi s Pro linijom, ali to je mala razlika i meni osobno apsolutno ne smeta. Ukupne dimenzije i masa u biti su iste kao kod iPhonea 15, što je dobro, jer realno govoreći, iPhone 16 ni ne treba biti veći. Telefon se ovaj put čini vrlo izdržljivim, a zaobljeni rubovi znače da uređaj nije tako oštar na dodir, kao što je na primjer iPhone 13.
Pametni telefoni gotovo da su i zamijenili konvencionalne fotoaparate za većinu standardnih korisnika. Sada, za svoju 16. generaciju, Apple je na iPhone implementirao vlastitu namjensku tipku za fotografiranje i snimanje videozapisa. Iako je službeno poznata kao tipka za kontrolu kamere ili ”Camera Control”, ova tipka zapravo može jako puno toga, ako je za to prenamijenite, što možete učiniti zahvaljujući mogućnostima koje vam pruža iOS.
Izvrsna tipka za kontrolu kamere pruža višestruke mogućnosti
”Camera Control”, odnosno tipka za kontrolu kamere najjednostavnije se može opisati kao tipka koja služi i kao standardna, fizička tipka i kao dodirnik u jednome. Pritiskom na nju pokreće se kamera, ponovnim pritiskom fotografira se fotografija, a duže držanje na toj tipki pokreće snimanje videozapisa.
No to nije sve.
Blaži pritisak dovest će maleni takoreći ”vrtuljak” u kojem se nalaze dodatne postavke i načini snimanja, kroz koje možete prelaziti klizanjem prsta preko tipke. Ovaj mini-izbornik uključuje opcije za kontrolu ekspozicije, dubine, zuma, prebacivanje između različitih objektiva fotoaparata i promjenu tona ili primjenu fotografskih stilova. Nakon što dodirnete određenu postavku, možete je prilagoditi klizanjem prsta po području upravljanja kamerom.
Iako ovo samo po sebi ne zvuči kao ništa posebno wow, ali čini se da je Apple napravio novo minijaturno sučelje samo za kameru i s obzirom na to, jako ga je zabavno koristiti, čak i ako ste nov u iOS ekosustavu. Između tipki ”Camera Control” i ”Dynamic Islanda”, lijepo je vidjeti kako Apple ažurira sučelje iPhonea za dvije stvari koje korisnici možda najviše rade na svojim iPhoneima: fotografiranje i prebacivanje između aplikacija.
No ni to nije sve.
Možda najbolja stvar u vezi tipke za kontrolu kamere povezana je s Appleovim alatima umjetne inteligencije, odnosno sa Visual Intelligence. Zahvaljujući povezivosti tipke za kontrolu kamere i AI mogućnosti, korisnik će imati mogućnost usmjeravanja kamere svog iPhonea 16 prema objektu ili lokaciji u svom okruženju kako bi dobio više informacija o tom objektu.
Na primjer, usmjerite kameru prema restoranu i saznate radno vrijeme tog restorana. Sučelje alata Visual Intelligence sadržavat će dodatne, zasebne tipke na zaslonu, koje će se koristiti za stvari kao što pristup Googleu i ChatGPT-u.
Akcijska tipka i ove godine na standardnom i ”Plus” modelu
Tipka za kontrolu kamere nije jedina nova tipka koja je dostupna i na standardnom modelu iPhonea 16. Točnije, iPhone 16 i 16 Plus dobili su i akcijsku tipku ili ”Action Button”, koji je debitirao na prošlogodišnjim modelima. Akcijska tipka korisnicima pruža mogućnost kreiranja različitih prečaca i kao takva može se reprogramirati ovisno o vašim željama.
Na primjer, akcijsku tipku možete namjestiti da uz pomoć nje pokrećete aplikaciju za svjetiljku, njome možete snimati glasovne podsjetnike, možete pokretati prečace za mnoštvo aplikacija i možete ga koristiti za prepoznavanje pjesama.
Zaslon: vrlo dobra kvaliteta prikaza slike, no nažalost i dalje smo ”zapeli” na 60 Herca
Zaslon iPhonea 16 nije ni nekakav veliki plus ovog uređaja, ali nije ni minus. Dobivamo gotovo sve ono što bismo očekivali od jednog pametnog telefona ovog razreda. Zaslon je OLED, što znači da su boje zasićene, no ne i prezasićene. Maksimalna mogućnost osvjetljenja je 2000 nita, što znači da će sadržaj na zaslonu uređaja biti dovoljno jasan čak i u uvjetima jakog osvjetljenja.
Gustoća točkica, s obzirom na rezoluciju i veličinu zaslona od 6.1 inča znači da će zaslon biti jako dobar za uživanje u multimedijskim sadržajima, a zbog sustava na čipu iPhone 16 bit će i više nego potentan za pokretanje čak i onih najzahtjevnijih igara, bez zagrijavanja uređaja. No, ono što meni osobno smeta jest činjenica da ni ove godine Apple na svoj standardni model iPhonea nije implementirao mogućnost osvježenja od barem 90 Hz-a.
Neki će reći da to nije važno, da je i 60 Herca dovoljno, no ne zaboravimo da se radi o pametnom telefonu koji košta oko 1.000 eura. To znači da je normalno za očekivati da će svako obilježje biti u ”premium” razini. Ovo je još veći minus kada pogledamo Android tabor i vidimo da čak i pametni telefoni koji koštaju manje od 300 eura dolaze s razinom osvježenja od 120 Hz, kao što je na primjer Samsungov Galaxy A35.
No, što je tu je. To što standardni model nema razinu osvježenja od 120 Hz-a znači da nema ni ProMotion tehnologije, a to što iPhone 16 ponovno koristi standardnu razinu osvježenja od 60 Hz-a po meni je najveći minus ovog uređaja i jedan veliki minus za Apple.
Kamere će zadovoljiti veliku većinu korisnika, čak i onih koji se smatraju entuzijastima
Sustav kamera doživio je svojevrsnu nadogradnju, iako se to tako možda ne čini na prvi pogled. I dalje postoje dvije leće, od kojih je jedna ultra-širokokutna od 12 megapiksela, dok je ona glavna leća od 48 megapiksela ima i mogućnosti telefoto kamere. Ovo je itekako dobrodošla mogućnost, zbog koje ćete imati još više mogućnosti za fotografiranje.
Rezultati su očekivano dobro uravnoteženi, s novim fotografskim stilovima koji dodaju kombinaciju u smislu efekata koje možete stvoriti. Kamera je izvrsna, što ćete vidjeti i u nastavku članka gdje će vam biti prikazane neke fotografije. Telefoto mogućnost je sam po sebi vrlo dobrodošao dodatak i kao takav, prvi put dolazi na ”standardni” iPhone. Nije toliko koristan kao onaj peterostruki koji se nalazi na Pro modelu, ali će i dalje poslužiti svojoj namjeni.
Primjer fotografija dobivenih s iPhone 16:
Softver: iOS 18 otvoren za mnoge nove mogućnosti, s glavnim naglaskom na Apple Intelligence
Jedno od ključnih načela iOS-a 18 je još veća prilagodba, uključujući ikone tamnog načina rada za početni zaslon. Kontrolni centar dobio je isto svoja poboljšanja, tako da na primjer sada možete odabrati točno ono što želite prikazati na njemu, uključujući kontrole za aplikacije trećih strana. Ako želite, možete promijeniti i kontrole zaključanog zaslona. No naravno, glavna zvijezda je nadolazeći Appleov Apple Intelligence.
Radi se o dugo najavljivanim alatima koji će koristiti umjetnu inteligenciju i koji će u suradnji s drugim mogućnostima i tipkama korisnicima pružati mnoge nove mogućnosti. Apple Intelligence tek je u začecima, što znači da se njegova puna implementacija očekuje sa iOS 18.2, odnosno u idućoj godini.
Hardver: Apple je sa svojim A18 sustavom na čipu napravio fantastičan posao
Jedan segment u kojem Apple gotovo svake godine oduševi je sustav na čipu. Što zbog iOS-a što zbog njihove tehnologije, Appleov A čip svake godine na nove načine zapanji i na pozitivan način iznenadi, kako običnog korisnika tako i testere. Ni ove godine situacija nije ništa drugačija i to je odlično.
Appleov A18 sustav na čipu, koji se nalazi na standardnom iPhoneu 16 donijet će iste one performanse koje biste dobili i na Pro, odnosno Pro Max modelima. Ovo je naravno izvrsno i jedan od najvećih pluseva ovog pametnog telefona bez ikakve sumnje. Ništa vam neće ”zapinjati”, sve će raditi fluidno, brzo, munjevito brzo. Još kad bi zaslon imao razinu osvježenja od barem 90 Hz…
Što se radne memorije tiče, ponovno imamo 8 GB, što je sasvim OK s obzirom na potrebe iPhonea 16. Zahvaljujući tih 8 GB, iPhone 16 moći će koristiti sve postojeće i nadolazeće mogućnosti Apple Intelligence alata, tako da je i to svojevrstan plus. Sve u svemu, što se hardvera tiče ne biste trebali imati apsolutno nikakve zamjerke.
Zaključna riječ: iPhone 16 je jedan kompaktan, brz, lijep i sposoban iPhone
Kada se sve zbroji i oduzme dolazi se do jednog zaključka: ovogodišnji ”standardni” iPhone, odnosno iPhone 16 jedan je kompaktan i moćan pametni telefon, koji će vas osvojiti već na prvi pogled i to zahvaljujući svom lijepom dizajnu i izgledu.
Kamere su sposobne, čak i bolje od onoga što smo dobili na iPhoneu 15, ”ispod haube” krije se zvijer od A18 sustava na čipu, zaslon je lijep, iako nažalost samo na 60 Hz, a nove tipke ”Control Button” i ”Action Button”, koja dolazi sa lanjskih modela u vremenu koje dolazi dodatno će se implementirati sa Appleovim Intelligence alatom umjetne inteligencije.
Tehničke specifikacije iPhone 16:
Dizajn i izgled:
- Dimenzije: 147,6 x 71,6 x 7,8 mm
- Debljina s kamerom 11,2 mm
- Masa: 170 g
- Materijali: poleđina staklo, okvir aluminij
- Certifikat za vodootpornost: da, IP68
- Biometrija: 3D otključavanje licem
- Tipke slijeva: kontrola glasnoće, ostalo; zdesna: ključ za zaključavanje i otključavanje
Zaslon:
- Veličina: 6,1 inča
- Rezolucija: 2556 x 1179 px, omjer 19,5:9, 461 ppi
- Tehnologija: OLED
- Brzina osvježavanja: 60 Hz
- Omjer zaslon-tijelo: 86,38 %
- Maksimalna svjetlina: 2000 cd/m2 (nit)
- Dodatne mogućnosti: Super Retina XDR, HDR podrška, oleofobni premaz, staklo otporno na ogrebotine (Ceramic Shield), senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine
Hardver i baterija:
- Sustav na čipu: A18 (3 nm)
- Procesor: Hexa-core
- GPU: 5-jezgreni GPU
- RAM: 8 GB (LPDDR5)
- Interna memorija: 128 GB, nije proširiva
- OS: iOS (18.x)
- Kapacitet baterije: 3561 mAh
- Punjenje: brzo punjenje, Qi2 bežično punjenje, obrnuto žično punjenje, MagSafe bežično punjenje
- Maksimalna brzina punjenja: bežično: 25W
Kamere:
- Stražnja: dvostruka kamera
- Glavna kamera: 48 MP, OIS s pomakom senzora
- Veličina otvora blende: F1.6
- Žarišna duljina: 26 mm
- Veličina senzora: 1/1.56″
- Veličina piksela: 1,0 μm
- Druga kamera: 12 MP, ultra-širokokutna, PDAF
- Veličina otvora blende: F2.2
- Žarišna duljina: 13 mm
- Bljeskalica: Dual LED
- Mogućnosti snimanja videozapisa: 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps)
- Filmski način rada
- Prednja: 12 MP, Time-of-Flight (ToF)
- Mogućnosti snimanja videozapisa: 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: između 990 i 1.050 eura
Ivan Hečimović