PočetnaMobyPametni telefoniRecenzija HTC One M9 pametnog telefona

Recenzija HTC One M9 pametnog telefona


M9 nam se sviđa kao telefon, i predstavlja ono što HTC danas može tehnološki i dizajnerski napraviti. No je li to dovoljno za uspjeh?

Izlaskom nove osvježene serije One, HTC je djelovao kao da se vratio na put oporavka. Telefon koji smo imali prilike kupiti bio je funkcionalan, vrhunskih specifikacija, te dobro dizajniran. Iako je jedina zamjerka bila na kameru, i to prvenstveno zato što su svi očekivali da će HTC pratiti konkurenciju te se pokušati natjecati brojem megapiksela, čak je i to zapravo bila potpuno izmišljena priča jer je kamera bila i više nego dovoljna za dobre slike. Prevrtimo li film unaprijed, došli smo do telefona koji se službeno zove HTC One M9. Riječ je o još jednom „flagship“ modelu, odnosno najjačem telefonu koji HTC može ponuditi.

No sa svojim prethodnicima M9 ima još jednu zajedničku crtu. Kako HTC ne stoji baš briljantno, jer ih je konkurencija najvećim dijelom pomela s tržišta, da bi ostali relevantni i da bi i dalje konkurirali među vrhunskim proizvođačima, u HTCu zapravo moraju konzistentno stvarati vrhunske telefone u ovoj najvišoj klasi, čisto zato da bi osigurali ime i prodavali one jeftinije modele. Svi proizvođači mobitela naime uglavnom imaju iznimno jednostavan marketinški model.

U svim materijalima, reklamama i općenito u javnosti se spominje samo najjači model u ponudi, no njegova prodaja je redovito samo mali postotak ukupnog broja prodanih telefona. Prosječni korisnik nema dovoljno novaca za kupnju skupih telefona, no psihologija je obično jača, pa svoj jeftini telefon kupuje prema tome koliko je dobar najskuplji model. Iako je naravno riječ o odavno poznatom triku, on je i dalje primjenjiv, tako da ga se svi proizvođači mobitela drže.
Upravo zato je i M9, kao što smo to rekli i za njegovog prethodnika, iznimno važan za prodaju svih ostalih HTC modela, a posljedično i za preživljavanje ovog nekad vodećeg proizvođača.

Metal, metal, metal

Dizajnerski, M9 je sličan prethodniku, sa nekoliko detalja koji ga ipak čine različitim. Kućište, prvenstveno njegov rub je sasvim sigurno najveća razlike, jer se ovdje HTC odlučio za originalno, i pomalo kontraverzno rješenje. Rub je naime uvučen uz prednju stranu telefona, prvenstveno zato da bi telefon sprijeda izgledao manji, a da i dalje unutar kućišta ostane dovoljno mjesta za sve potrebne dijelove. Rezultat je svega toga činjenica da telefon izgleda kao da smo ga umetnuli u metalno zaštitno kućište, a stepenica koja je time stvorena bitno olakšava držanje telefona u ruci i njegovo podizanje sa stola, jednostavno zato što je ovo valjda prvi telefon koji bez obzira kako ga odložite na stol uvijek ima nešto za što ga možete jednostavno prihvatiti. Jasno nam je zašto je to tako izvedeno, no i dalje smatramo da je ovakvo rješenje polovično – ne mijenja bitno veličinu telefona, ali djeluje kao da je nastalo upravo zato da bi telefon bio bitno uži nego što on to uistinu i je.

Na ostatak dizajna ne treba previše trošiti riječi, on izgleda gotovo isto kao i M8, metalno kućište, sa sjajnim prugama koje osim za spajanje metalnih dijelova služe i kako bi se galvanski odvojili sustavi antena. Priključci za slušalice i USB su na donjem rubu, Dok su zvučnici iznad i ispod ekrana, kako smo već navikli kod telefona iz One serije. Zvučnike vrijedi spomenuti jer nas HTC kontinuirano iznenađuje kvalitetom zvuka koju dobiva iz ovih realno mizerno malih zvučnika. Iako govorimo o membranama od samo nekoliko milimetara, zvučnici daju čak i vrlo uvjerljiv zvuk, iako o nekim ozbiljnim basevima naravno ne možemo govoriti. To je plod zasebnog pojačala, kojim se ovaj model diči, ali i Dolby Audio procesora koji je također dio cijelog paketa. Da vas ne zamaramo sa tehnikalijama, ovo je jedan od rijetkih telefona na kojem je gledanje multimedije praćeno zadovoljavajućim zvukom.

Pitanje rezolucije

Ekran na M9 je nešto o čemu treba reći par riječi. HTC ovdje opet solira, i gura svoju filozofiju. Naime umjesto da u odnosu na prethodni model povećaju broj točaka, odnosno rezoluciju ekrana, dizajneri su odlučili da je FullHD sasvim dovoljno za ovaj model. Bacimo li pogled na ekran, jasno je da je ta odluka razumna, jer dodatni pikseli na ovoj dijagonali ekrana zapravo ne znače previše, no istovremeno ako ga usporedimo s konkurencijom slika ne djeluje toliko oštro, naravno zato što je nešto zrnatija. Mi ekranu pišemo plus, jer ne vidimo smisla u daljnjem povećavanju broja piksela koje je rezultiralo time da danas imamo mobitele koji imaju veću rezoluciju nego 50’’ ekrani.

Tiha promjena koja je za sve proizvođače značila puno bila je korištenje nove generacije procesora, Snapdragona 810. Novi procesori su naime umjesto za brzinu optimizirani na potrošnju energije. Iako je riječ o osmojezgrenom procesoru, ovisno o tome što radite i koliko je za to potrebno procesorske snage, on će koristiti samo jednu ili nekoliko jezgri, a postoji i posebni način rada koji iznimno štedi energiju. Ovo je ujedno i tajna iza činjenice da su svi proizvođači uspjeli povećati ekrane, povećati brzinu telefona a baterije ili smanjiti ili ostaviti otprilike istima kao i na prethodnim, slabijim modelima.

Jedina mana korištenja ovako snažnog procesora je da on, kada ga upogonimo u punoj snazi, počne trošiti ozbiljnu količinu energije, što opet znači da se cijeli telefon grije. M9 je po tom pitanju poprilično spominjan po Internetu, jer slovi kao jedan od telefona koji se previše griju, no nakon što smo ga koristili par tjedana čini nam se da je to bio vrlo dobar dizajnerski ustupak. Prosječni korisnik se naime toliko rijetko nalazi u situaciji da potpuno iskoristi svoj procesor da nema smisla dizajnirati telefon i njegovo hlađenje tako da pokrije te ekstreme u korištenju. Čak i bez toga M9 je jedan od najtežih telefona u ovoj klasi koji se trenutno nalaze na tržištu.

M9 je dobar telefon, vizualno dopadljiv, sa svojim malim ekscentričnostima. HTC je i dalje na dobrom putu, no problem koji će se pojaviti je taj da danas telefone ne prodaje samo kvaliteta ili specifikacije, nego svaki telefon mora imati ono nešto što ga čini drugačijim od konkurencije. M9 to nažalost zapravo nema.

Specifikacije
GSM, HSPA, LTE, 145x70x10mm, 157g, 5’’ 1080×1920 točaka Super LCD3, Snapdragon 810, 8 jezgri (Cortex A53 – 4 jezgre, Cortex A57 4 jezgre), 3GB RAM, 32GB za pohranu, microSD kartice, 20MP kamera, 4MP selfie kamera, 802.11abgnac, dual band Android 5.0

Ustupio
HTC Hrvatska

Cijena
5800 kn

Za
Dizajn, tehnologija

Protiv
Ništa posebno

Ocjena
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular