Realme pametni telefoni sve se više pokazuju kao odličan izbor za sve one koji teže pametnim telefonima optimalne kvalitete i ne visoke cijene. Isti takav uređaj je i Realme 6, zajedno sa svojom Pro inačicom.
No, ovdje ćemo nešto više reći baš o ”standardom” modelu, dok ćemo Pro ostaviti za neki drugi put. Što je ono po čemu se Realme 6 ističe, koje su njegove prednosti, a koji su mu nedostaci te zašto se danas, u doba ekonomske krize itekako uzeti ovaj pametni telefon u razmatranje, pročitajte u još jednoj recenziji.
Realme 6: Dizajn i materijali izrade
Iako Realme 6 nije u cijelosti izrađen od staklene legure, već je samo njegova prednja strana izrađena od stakla i to od Gorilla Glass 3 inačice, lagao bih kada bih rekao da ovaj pametni telefon nije oku i na dodir ugodan. Proizvođač se jako potrudio ne bi li i ”standardnu” inačicu Realmea 6 osmislio na način da vizualno, već na prvi pogled privuku svoje potencijalne kupce i korisnike. Telefon izgleda jako dobro, bez obzira na to okrenete li ga na poleđinu ili na prednju stranu.
Veliki dio prednje strane zauzima njegov zaslon, koji prekriva sveukupno nešto više od 84% površine. O zaslonu ću nešto više reći malo kasnije. Naprijed se također nalazi i selfie kamera, koja je ovoga puta smještena u malenu ”punch-out” točkicu, koja je smještena u gornjem, lijevom kutu zaslona, što je čini neupadljivom i po meni ovo je još jedan dobar potez što se dizajnerske strane tiče.
Otraga će najveću pozornost svakako zauzimati četverostruka kamera Realmea 6, koja je jedan od najvećih aduta ovog uređaja. O njima će također nešto više biti riječi malo kasnije. Ono što mi se isto tako svidjelo jest to što Realme 6 svoje stražnje kamere ima raspoređene uzduž, vertikalno i što su one stavljene u gornji, lijevi put. Nisam neki ljubitelj četverostrukih modula stražnjih kamera koje sve češće imamo prilike viđati na novim telefonima, tako da je ovo moj osobni dojam.
Vama se to može svidjeti, a i ne mora. Realme 6 navodno ima djelomičnu vodootpornost i to na prskanje vodom, što znači da uređaju ne bi trebalo biti ništa ako na njega padne nekoliko kapi kiše. Što se samog kućišta i ”gripa” tiče, Realme 6 dosta dobro leži u ruci. Zbog toga što je malo poveći, oni s manjim dlanovima neće baš moći dosegnuti od donje do gornje strane zaslona.
Isto tako, budući da je stražnja strana uređaja osmišljena od plastike, uređaj će biti dosta ljepljiv u rukama. To je dobro iz razloga što neće biti sklizak i neće toliko biti vičan padovima. Ne bi vam to trebalo smetati, osim ako niste alergični na otiske prstiju. U slučaju da jeste, ne bi bilo na odmet da ga stavite u neku silikonsku masku.
Realme 6: Zaslon
Realme 6, baš kao i Realme 6 Pro ima zaslon kvalitete IPS LCD, no na rezoluciji od 1080p, što bi značilo i nekih 405 gustoće točkica na zaslonu. Zaslon je OK. Ništa spektakularno, budući da se ne radi o OLED-ima ili AMOLED-ima, ali nije ni loš. Čitljivost pod kutom je solidna, no ne očekujte neka čudesa.
Full HD rezolucija na zaslonu dijagonale od 6.5 inča izgleda dosta dobro, nećete biti razočarani, osim ako nemate neka veća očekivanja. Ako imate, onda vrlo vjerojatno ovaj pametni telefon ni nije za vas. Ono što je najbolje obilježje zaslona jest njegova mogućnost osvježenja. Ovdje se ne radi o 120 Hz, već o 90-herznom osvježenju, koje je iako niže, svejedno vrlo dobro, pogotovo u usporedbi sa onim standardnim, 60-herznim.
To što zaslon uređaja ima mogućnost osvježenja od 90 Hz značit će da će uređaj raditi još fluidnije i brže nego što bi to bio inače slučaj. To ćete pogotovo osjetiti kada se prebacujete sa jedne aplikacije na drugu, kada otvarate neku aplikaciju ili dok na primjer listate sadržaj na nekoj internetskoj stranici. S obzirom na to da je Realme 6 dosta velik uređaj i da ima dosta prostran zaslon, uživanjem u multimedijskim sadržajima na ovome uređaju nećete uopće biti nezadovoljni.
Moći ćete zaigrati i najnovije igre i to čak bez trzanja, no o tome nešto više malo kasnije. Sve u svemu, što se zaslona tiče, ne očekujte nešto revolucionarno i bit ćete i više nego zadovoljni.
Realme 6: Kamere
Kamere Realme 6 pametnog telefona u jedan od najjačih aduta ovog pametnog telefona, ako ne i najjači adut. Proizvođač ovdje nikako nije želio biti skroman, što se pogotovo vidi kod stražnjih kamera, kojih ovdje ima četiri. Prednja ili selfie kamera je samo jedna. Radi se o širokokutnom senzoru od 16 MP, koji će snimiti sasvim solidne selfie fotografije, sve dok ondje gdje se nalazite ima dovoljno svjetlosti.
Glavni senzor stražnjih kamera je senzor o 64 MP. Radi se o Samsungovom GW1 senzoru, koji može snimati fotografije u rezoluciji od 16 megapiksela, što je izvedivo zahvaljujući tehnologiji sabijanja točkica, čime se povećava količina svjetlosti koja može proći kroz točkice, što dovodi do povećavanja kvalitete fotografija. Ako ćemo to usporediti sa prošlogodišnjim modelima, Realmeom 5 i 5 Pro, vidjet ćemo da Realme 6 dobiva značajan ”skok” i u broju megapiksela kamere i u vidu onoga što ta kamera može: Realme 5 je imao glavni senzor od 12 MP, dok je Pro verzija za svoj glavni senzor imala kameru od 48 MP. Palac gore!
Telefoto osjetljiva leća zamijenjena je za senzor dubine od 2 MP, što znači da će performanse kamere biti gotovo identične, osim u situacijama kada poželite nešto zumirati. Budući da dvostruki optički zoom, koji je prisutan kod kamera Pro modela nije nešto spektakularno, on vam ovdje neće nešto osobito nedostajati. Kada govorimo o samoj kvaliteti fotografija, onda treba reći da će fotografije fotografirane kamerama na Realmeu 6 biti jako dobre kvalitete (da ne kažem odlične, pogotovo ako se uzme u obzir cijena i rang ovog pametnog telefona).
Samo se trebate pobrinuti da je svjetlosti dovoljno i to će doprinijeti i više nego dovoljno da sve fotografije fotografirane kamerama ovog uređaja izgledaju dovoljno detaljno, bogato i jasno (pogotovo ako odlučite fotografirati primarnim, 64-megapikselnim senzorom). Stvari se počinju pogoršavati ako odlučite fotografirati noću ili u uvjetima niske razine osvijetljenosti. Razlika između normalnih fotografija i fotografija fotografiranih u noćnom načinu rada je primjetna.
Sve u svemu, kamere su jako dobre, opet pogotovo s obzirom na cijenu telefona. Naravno da se fotografije koje ćete fotografirati kamerama ovog telefona ne mogu po kvaliteti uspoređivati s onime što biste fotografirali kamerama na primjer Huaweija P30 Pro (koji košta i tri puta više). Treba reći i to da uređaj ima mogućnost snimanja videozapisa u kvaliteti od 4K do trideset sličica po sekundi i u Full HD kvaliteti sve do 120 sličica po sekundi. Kod snimanja videozapisa također ćete moći isprobati UIS video stabilizaciju.
Primjer fotografija dobivenih s Realme 6:
Realme 6: Performanse
U pogledu performansi, Realme 6 vas također ne bi trebao ničime razočarati. Na Antutu benchmark mjerenjima Realme 6 je uspio skupiti vrlo impresivnih 282.515 bodova, što prema performansama ovaj pametni telefon stavlja u gornji-srednji dio tablice (ne zaboravimo i dalje da se radi o telefonu koji košta tek nešto malo više od 300 eura). S druge strane, uređaj je uspio na Geekbench mjerenjima postići 516 bodova u mjerenju brzine rada procesora po jezgrama pojedinačno i 1.650 u ”multi-core” mjerenju, što je vrlo dobro.
Njegov prethodnik, Realme 5, u sebi ima Qualcommov Snapdragon 665 procesor, dok ovaj model ”ispod haube” ima MediaTekov Helio G90T. Snapdragon 665 ima četiri Cortex A73 jezgre i četiri Cortex A53 jezgre, dok Helio G90T ima četiri Cortex A76 jezgre i četiri Cortex A55 jezgre (što jasno pokazuje zbog čega je Realme 6, u odnosu na prošlu iteraciju, doživio značajan skok po pitanju performansi).
Što sve ovo zajedno znači za jednog običnog korisnika pametnih telefona?
Prvo, Realme 6 će svaku igru koju na njemu pokrenete, ”vrtjeti” barem na srednje-visokim detaljima, bez trzanja. Ako ste povremeni ”gamer”, odnosno ako volite tu i tamo zaigrati neku 3D igru na pametnom telefonu, znajte da ćete to moći bez ikakvih problema raditi na ovom pametnom telefonu.
Čak i najnoviji naslovi rade bez ikakvih problema i to na višim detaljima. Igre kao što su Call of Duty Mobile i PUBG Mobile radit će sasvim OK i neće uzrokovati neko preveliko zagrijavanje. Dodajmo tu i činjenicu da Realme 6 ima prostran i velik zaslon i dobili ste jedan pametni telefon koji će sasvim solidno poslužiti i za igranje igara.
Vijek trajanja baterije
Baterija u Realme 6 pametnom telefonu je baterija od 4.300 mAh, koja će potrajati i preko cijelog dana, čak i ako vam je uređaj često u ruci i ako ste često na društvenim mrežama ili YouTubeu. Očekujte da ćete ga morati puniti u večernjim satima, što je opet kažem, očekivano, s obzirom na to da uređaj ima prostran zaslon i da se ipak radi o IPS LCD, a ne o OLED ili AMOLED zaslonu.
Ako ćemo uspoređivati trajnost baterije Realme 6 i Realme 6 Pro uređaja, vidjet ćemo da oba ta uređaja imaju dosta sličan vijek trajanja baterije. No, testovi i ispitivanja ipak pokazuju da je baterija u Pro modelu dosta ”izdržljivija” od one koja se nalazi u standardnom Realmeu 6. Navodno je (iako se to u svakodnevnom korištenju i ne primijeti) glavni razlog za ipak lošije rezultate mjerenja taj što Realme 6 u sebi ima Helio G90T procesor.
Realme 6: Softver
Slično kao i Pro model i standardna inačica Realmea 6 dolazi sa novim, prilagođenim i poboljšanim Realmeovim korisničkim sučeljem, Realme UI 1.0. Ako ste imali priliku koristiti neki od starijih Realmeovih pametnih telefona, mogli ste vidjeti da ti uređaji na sebi imaju ColorOS korisničko sučelje, odnosno korisničko sučelje koje je slično onima koje možemo pronaći kod Oppo pametnih telefona.
Izgled novog Realmeovog UI 1.0 korisničko sučelja je u biti vrlo sličan onome što smo mogli vidjeti kod ColorOS-a. Sve je manje-više isto što smo već vidjeli, s time da iz Realmea obećavaju kako novi Realme UI 1.0 ipak dolazi s nekim poboljšanjima (ta poboljšanja najviše su navodno vidljiva kod igranja igara, bolje raspodjele radne memorije i općenito boljeg iskorištavanja svega onoga što pruža Android 10).
Realme UI 1.0 je meni osobno sasvim OK korisničko sučelje. Možete slobodno dodati koji bod ovdje, budući da sam jako pristran, što je uzrokovano time da dugo godina koristim Samsungove telefone, pa sve automatski uspoređujem sa One UI 2.0. Uređaj nema previše ”bloatwarea”, što je odlična stvar i brzo ćete se naviknuti na njega.
Isplati li se kupiti Realme 6?
Sada polako dolazimo do posljednjeg dijela recenzije i do najvažnijeg pitanja od svih: isplati li se kupiti Realme 6? Osobnog sam mišljenja da se isplati ako želite za vrlo pristupačnu cijenu imati sve prednosti i nedostatke koje ovaj pametni telefon sa sobom donosi.
Prednosti Realmea 6 su četiri stražnje kamere koje su vrlo dobre s obzirom na cijenu i razred uređaja, vrlo dobre specifikacije što znači i vrlo dobre performanse, prostran zaslon OK razlučljivosti i vidljivosti pod kutom i moderan dizajn. Neki nedostaci bili bi ti što je standardni model izrađen od plastike, kamere su ipak dosta lošije od onih na Pro modelu, kao i mogućnosti procesora, zbog čega je vijek baterije niži. No kada se sve zbroji i oduzme, možemo sa sigurnošću zaključiti da je Realme 6 jedan jako dobar pametni telefon srednjeg razreda, kojeg bi trebali uzeti u obzir svi oni koji vole fotografirati, a ne žele za uređaj izdvajati više od 300-injak eura, koliko ovaj telefon košta.
Tehničke specifikacije Realme 6:
- Dimenzije: 162.1 x 74.8 x 8.9 mm
- Masa uređaja: 191 gram
- Materijal izrade: Gorilla Glass 3 sprijeda, polikarbonat otraga, polikarbonatni okvir
- Vodootpornost: Djelomična, otporan na prskanje po certifikatu IP53
- Zaslon: IPS LCD od 6.5 inča, rezolucije Full HD s gustoćom točkica od oko 405 ppi i mogućnostima osvježavanja slike od 90 Hz
- Operacijski sustav: Android 10 plus Realme UI
- SoC: MediaTek Helio G90T osmojezgreni sa Mali G76 MC4 grafičkim procesorom
- Radna memorija: 4, 6 ili 8 GB
- Memorija za pohranu: 64 ili 128 GB plus microSD
- Kamere: stražnja četverostruka (64 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, 8 MP, f/2.3, 13mm (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 2 MP, f/2.4, 22mm (makro), 1/5.0″, 1.75µm, 2 MP B/W, f/2.4, (senzor dubine), selfie jedna od 16 MP
- Mogućnost snimanja videozapisa: 4K na 30 sličica, Full HD do 120 sličica po sekundi
- Čitač otisaka prstiju: smješten sa strane
- Baterija: neizmjenjiva od 4.300 mAh, s mogućnostima brzog punjenja do 30W
- Cijena: oko 2.280 kuna (ili oko 308 eura)
Piše: D.Z.