Iz kineske tvornice pametnih telefona, tvrtke Xiaomi stiže nam još jedan Realme uređaj. Realme 6 Pro je, kada se sve zbroji i oduzme, vrlo potentan pametni telefon srednjeg razreda.
Radi se o uređaju koji će svoje potencijalne kupce i korisnike osvojiti svojim vrlo privlačnim i modernim izgledom i dizajnom, jako dobrim stvarima koje se nalaze ”ispod haube” te vrlo raznolikim kamerama, zahvaljujući kojima će svi ljubitelji fotografiranja, koji ne žele za pametni telefon izdvojiti visoku svotu novca, doći na svoje. Detaljnije informacije o Realmeu 6 Pro saznajte iz još jedne iscrpne recenzije.
Realme 6 Pro: Dizajn i izgled
Realme je oduvijek bio poznat po tome što je znao uspješno kombinirati staro i novo po pitanju dizajna i izgleda. Iako je svaki idući pametni telefon imao nešto novo, čime je Realme želio održavati korak sa modernim trendovima, ipak je i svaki uređaj imao ono nešto po čemu bismo mogli prepoznati da se radi o Realmeovim pametnim telefonima. Isto vrijedi i za Realme 6 Pro.
Vjerojatno najveća izmjena i novost u odnosu na proteklu seriju ogleda se u promjeni izgleda selfie kamere: ona je sada smještena na vrh gornje lijeve strane kućišta i dosta je neupadljiva, bez obzira na to jeste li naviknuli na ovakav smještaj selfie kamere ili ne. Da stvar bude još bolja, Realme 6 Pro ima ne jednu nego dvije selfie kamere; jedna od njih je ultra-širokokutna i zahvaljujući njoj moći ćete fotografirati više subjekata unutar selfie fotografije.
Zaslon je isto tako nešto veći. Ovoga se puta radi o IPS LCD zaslonu (o kojem ću nešto detaljnije reći malo kasnije) od 6.6 inča, što znači da korisnici ovog pametnog telefona imaju mogućnost uživati u podosta prostranom zaslonu. Ono što treba spomenuti jest to da je prednja strana Realmea 6 Pro izrađena od Gorilla Glass 5 stakla, što ovome telefonu dodatno daje na ”premium” dojmu.
Čitač otisaka prstiju sada je smješten sa strane, na tipki istoj tipki koja služi za uključivanje i isključivanje uređaja, što je dobro. Iskreno, oduvijek sam bio više pobornik toga da čitač otisaka prstiju bude ili na poleđini pametnog telefona ili sa strane. Ostatak izgleda kućišta je standardno, rekli bismo ”realmeovski”; USB-C i utor od 3.5 mm nalaze se na donjoj strani kućišta, zajedno sa zvučnikom. Treba isto tako reći da je ostatak kućišta, zajedno sa rubovima, izrađen od polikarbonata.
Ovdje je očigledno proizvođač htio uštedjeti i u tome je uspio. Polikarbonat ne djeluje kao obična plastika, što je plus, već više podsjeća na onaj Samsungov ”glasstic”, pa će vam se to svidjeti, ako vam je izgled pametnog telefona jako važan. Je li Realme 6 Pro sakupljač otisaka prstiju? Jest, ali ne toliko strašno kao neki drugi uređaji, no ipak ne bi bilo loše uređaj staviti u neku prozirnu silikonsku masku. To možete učiniti, ali nije nužno potrebno.
Realme 6 Pro također nije vodootporan, to jest da budem 100% točan, jest na prskanje. To znači da će telefon bez ikakvih problema i kvarova izdržati ako na njega padu kapi kiše, no sve ostale vratolomije u pogledu isprobavanja vodootpornosti izbjegavajte. Zahvaljujući tomu što mu je kućište uglavnom izrađeno od polikarbonata, Realme 6 Pro, usprkos svojih 202 grama, nije pretežak u ruci, pa je i to plus.
Realme 6 Pro: Zaslon
Realme 6 Pro može se pohvaliti vrlo velikim, 6.6-inčnim zaslonom. Iako se ovdje ne radi o OLED-u ili AMOLED-u, zaslon koji se nalazi na ovom pametnom telefonu sasvim će dobro poslužiti svrsi. Stvari dodatno poboljšava činjenica da zaslon dolazi sa osvježenjem slike od 90 Hz, što će korištenje Realmea 6 Pro učiniti dodatno fluidnim (ovo se pogotovo osjeti kod pregledavanja internetskog sadržaja kada trebate listati preko stranice ili kada igrate igre).
Rezolucija zaslona je standardnih za ovu klasu uređaja, Full HD+ ili 2400 x 1080p, sa oko 399 točkica po inču. Sve ovo trebalo bi zadovoljiti vaše apetite u pogledu preglednosti i kvalitete prikaza sadržaja, jer u osnovi Realme 6 Pro ima dosta dobar zaslon, bez obzira na to što se radi o IPS LCD-u.
Što se tiče uživanja u sadržaju, ono što svakako stoji jest to da ćete moći gledati i uživati u mnogočemu, bez ikakvih problema, s obzirom na to koliko je velik i prostran zaslon ovog uređaja. Svjetlina je zadovoljavajuća, čak i u uvjetima snažnog osvjetljenja, što je još jedan plus za zaslon ovog uređaja. Sve u svemu, iako zaslon definitivno nije jedan od aduta ovog pametnog telefona, dosta je dobar da njime nećete biti nipošto razočarani.
Realme 6 Pro: Performanse
Ispod haube Realmea 6 Pro nalazi se vrlo dobar procesor za pametne telefone srednjeg razreda, osmišljen od strane Qualcomma. Radi se o Snapdragonu 720G, procesoru koji je specifično osmišljen za pametne telefone poput ovoga. Radi se o osmojezgrenom procesoru sa osam Kryo 465 jezgri, sa po dvije Cortex A76 namijenjenih zahtjevnim aktivnostima i još šest Cortex A55 jezgri, koje su neprestano uključene, naravno po potrebi uređaja i koje inače služe ekonomičnijem radu uređaja. Snapdragonu 720G društvo pravi i za grafičke aspekte je zadužena Adreno 618 grafika.
Realme je poznat po tome što odrađuje jako dobar posao po pitanju optimiziranja hardverskih komponenti uz pomoć softvera, što je slučaj i kod Realmea 6 Pro. U svakodnevnom korištenju uređaj radi da ne može bolje, što vrijedi i za korisničko sučelje, koje radi fluidno glatko, pogotovo ako ga namjestite na razinu osvježenja od 90 Hz.
Slično vrijedi i kod pokretanja visokozahtjevnih aplikacija, kao što su videoigre. Igre kao što su Call of Duty Mobile ili PUBG bez problema ćete moći vrtjeti na visokim detaljima. Igre će raditi bez ikakvih zapinjanja i ”zaštekavanja”, što je svakako veliki plus za performanse ovog uređaja, s time da trebate imati na umu to da neke igre podržavaju samo razinu osvježenja od 60 Hz, odnosno onu standardnu.
Jedan od najvećih konkurenata Realmea 6 Pro mogao bi biti nedavno izašao Poco X2, s time da X2 model ima razinu osvježenja zaslona od 120 Hz. Što se performansi tiče, tu ćete svakako, pogotovo s obzirom na uloženo i dobiveno, biti zadovoljni. Brzina i fluidnost su zajamčeni kod Realmea 6 Pro, tako da ako ste željeli kupiti neki pametni telefon srednjeg razreda i pristupačne cijene koji bi se istaknuo po fluidnosti, Realme 6 Pro je svakako jedan od onih na koje bi bilo dobro baciti pogled.
Realme 6 Pro: Vijek trajanja baterije
Što se baterije tiče, tu treba reći da je Realme 6 Pro doživio svojevrsna poboljšanja u odnosu na svog prethodnika i u pogledu količine mili Amper sati i u vezi izdržljivosti (za veću izdržljivost najviše je zaslužna i softverska optimizacija, koja je ovdje jako dobra). Radi se o bateriji od 4.300 mAh koja podržava mogućnost brzog punjenja do 30W.
Da stvar bude bolja, u pakiranju zajedno sa uređajem, dobit ćete i jedan ovakav brzi punjač, što je ogroman plus za proizvođača i uređaj, budući da velik broj ostalih proizvođača sa svojim uređajima ne prodaju ovako brze punjače, čak i ako njihovi uređaji podržavaju brzo punjenje. Zahvaljujući bateriji koja se nalazi u ovome uređaju, Realme 6 Pro potrajat će vama bez problema do čak dan i pol i to uobičajenog korištenja.
Čak i ako ste često na društvenim mrežama, ako običavate dnevno po nekoliko sati igrati igre na pametnim telefonima i ako gledate puno videozapisa preko interneta, bit ćete sasvim zadovoljni baterijom, budući da će ona bez problema i u takvim uvjetima ”povući” cijeli dan. Kada se baterija isprazni, nju ćete, zahvaljujući brzom punjaču, vrlo brzo napuniti od 0 do 100%. Točnije, trebat će vam malo manje od sat vremena. Baterija, zahvaljujući njezinom vijeku trajanja i mogućnostima brzog punjenja, svakako je jedan od aduta ovog telefona i nešto što treba uzeti u obzir kao prednost prilikom možebitne kupnje Realmea 6 Pro.
Realme 6 Pro: Softver
U pogledu softvera i softverska podrške, Realme je u 6 Pro uvrstio kombinaciju staroga i novoga. Telefon na sebi ima pred-instalirano Realmeovo korisničko sučelje, odnosno Realme UI, zajedno sa Androidom 10. Zahvaljujući najnovijoj nadogradnji stvari su dodatno ispolirane, no sve u svemu, Realme UI izgleda kao dorađena verzija Color OS korisnilkog sučelja. Neke stvari, kao što su izgled ikona i način dobivanja obavijesti, su malo izmijenjene. U opcijama također možete uključiti i tamni način rada.
On neće štedjeti energiju baterije kao što bi to bio slučaj da uređaj na sebi ima OLED ili AMOLED zaslon, ali svejedno lijepo izgleda, a i manje će vam opterećivati oči, pogotovo noću, ako uključite tamni način rada. Jedna od negativnih strana korisničkog sučelja jest bloatware, odnosno suvišne nepotrebne aplikacije koje dolaze pred-instalirane na Realme 6 Pro. No ono što je pozitivno su nadogradnje, koje su dostupne dosta često. Nadogradnjom iz ožujka, Realme 6 Pro dobio je između ostaloga i podršku za pregled videozapisa Netflixa u Full HD kvaliteti.
Realme 6 Pro: Kamere
Mišljenja velikog broja korisnika koji su se već imali prilike okušati sa Realmeom 6 Pro kaže da ovaj telefon ima odlične kamere. Je li to zaista tako?
Kamera (ili kamere) jednog pametnog telefona su puno više od količine megapiksela i toga je li kamera Sonyjev IMX senzor ili neki drugi. Ono što je također važno kod kamera je softversko optimiziranje unutar samoga uređaja (zbog čega danas imamo situaciju da kamere od 12 MP daju znatno bolje kvalitete fotografija od kamera koje imaju senzor od 25 MP).
Realme 6 Pro zadovoljava i po pitanju hardverske i po pitanju softverske komponente kamera. Ovoga puta smo kod Realmea svakako dobili određena poboljšanja; glavni senzor je onaj od 64 MP. S njime imamo ultra-širokokutnu leću, makro i telefoto osjetljivu leću, što znači da ovaj pametni telefon otraga ima četverostruku kameru.
Glavni senzor od 64 MP (koji je usput rečeno, Samsungov GW1 senzor), zahvaljujući ”pixel binning” tehnologiji ”po defaultu” će davati fotografije rezolucije od 16 MP. One će u velikoj većini situacija izgledati jako dobro. Oštrinom ćete biti zadovoljni, kao i količinom detalja te načinom rada HDR-a. Ni dinamički raspon nije ”za baciti”, pogotovo za jedan ”mid-ranger”.
Razlika (i to osjetna) primijeti se prilikom prebacivanja između modova kamera, pogotovo između telefoto osjetljive i ultra-širokokutne kamere. Uz to, ultra-širokokutna leća nema dobar dinamički raspon, dok telefoto osjetljiva leća neće davati baš oštre fotografije, no to je donekle razumljivo, s obzirom na razred i cijenu uređaja.
Ono gdje se Realme 6 Pro dosta ističe jest noćni način rada, što znači da će uređaj davati vrlo dobre fotografije u uvjetima kada svjetlosti nema dovoljno. Iako prilikom prebacivanja na noćni način rada postoji vrlo velika razina pooštrenja fotografija, to je nešto na što ćete se trebati naviknuti, a i ne bi vam trebalo predstavljati preveliki problem.
Realme 6 Pro također je dodao određene novitete i u pogledu svoje selfie kamere. Sada ih imamo dvije, od kojih je jedna ultra-širokokutna, što je odlična ideja ako želite selfie kamerom fotografirati na primjer, veći skupinu ljudi. Fotografije su vrlo kvalitetno predstavljene i odrađene. Snimanje videozapisa Realme 6 Pro podržava u 4K rezoluciji do 30 sličica po sekundi, dok one u Full HD rezoluciji možete snimati do 120 sličica.
Završna riječ
Realme 6 Pro predstavlja još jedan uspješan nastavak Realmeove serije pametnih telefona. Ovoga puta također smo dobili bolji i usudio bih se reći, ljepši uređaj u odnosu na njegovog prethodnika. Ono po čemu se Realme 6 Pro na prvu ističe jest njegov dosta lijep i privlačan izgled i dizajn, velik 6.6-inčni zaslon, dvije selfie kamere i četiri stražnje kamere, koje će zadovoljiti potrebe svih nezahtjevnih korisnika.
Unutra Realme 6 Pro ima vrlo dobar Snapdragon 720G procesor te mogućnosti od 6 ili 8 GB radne te 64 ili 128 GB unutarnje memorije za pohranu. Vrijedi li to sve zajedno oko 2.600 kuna, koliko uređaj košta na hrvatskom tržištu? Usudio bih se reći da vrijedi. Realme 6 Pro jedan je vrlo dobar pametni telefon srednjeg razreda, koji vas neće razočarati niti u jednom segmentu.
Tehničke specifikacije Realme 6 Pro:
- Dimenzije: 163.8 x 75.8 x 8.9 mm
- Masa: 202 grama
- Materijal izrade: Gorilla Glass 5 naprijed, polikarbonat otraga, polikarbonatni okvir
- Vodootpornost: Da, po certifikatu IP53 (otporan na prskanje)
- Zaslon: IPS LCD od 6.6 inča
- Rezolucija: Full HD+ ili 2400 x 1080p (uz oko 399 ppi)
- Mogućnosti osvježavanja slike: 90 Hz
- Operacijski sustav: Android 10, Realme UI
- SoC: Qualcomm Snapdragon 720G osmojezgreni sa Adreno 618 grafičkim procesorom
- RAM: 6 ili 8 GB
- ROM: 64 ili 128 GB
- MicroSD: Da
- Kamere: stražnja četverostruka (64 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, 12 MP, f/2.5, 54mm (tele-foto osjetljiva), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, 2x optički zoom, 8 MP, f/2.3, 13mm (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 2 MP, f/2.4, 22mm (makro leća), 1/5.0″, 1.75µm, dvije selfie kamere (16 MP, f/2.1, 26mm (širokokutna), 1/3.1″, 1.0µm, 8 MP, f/2.2, 17mm (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm
- Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjom kamerom: 4K do 30 sličica po sekundi, Full HD do 120 sličica po sekundi
- Utor od 3.5 mm: Da
- Čitač otisaka prstiju: Sa strane
- Baterija: 4.300 neizmjenjiva, uz mogućnost brzog punjenja do 30W
- Cijena: 2.600 kuna (oko 350 eura)
Piše: D.Z.