PočetnaMobyPametni telefoniRazlika između 32-bitnih i 64-bitnih smartfona

Razlika između 32-bitnih i 64-bitnih smartfona


Kada pogledate specifikacije mobitela, vjerojatno su vam jasni podaci kao što su količina RAM-a i veličina prostora za pohranu na mobilnim uređajima. Jedna stvar koju ste možda uočili ili vam je poznata od prije sa računalima i Windowsima, da i mobitel može biti „32-bitni” ili „64-bitni”, a to samo po sebi nije dovoljno da se zaključi što to točno znači.

Pogledajmo razliku između 32-bitnih i 64-bitnih Android mobitela, što to znači za vas kao korisnika i što je bolji izbor.

Što točno znači 32-bitni i 64-bitni?

S obzirom da u većini slučajeva veći broj na hardveru od računala obično znači i bolju stvar, lako je shvatiti da je 64-bitni mobitel poboljšanje u odnosu na 32-bitni mobitel. Ali što 32-bitni i 64-bitni točno znači?

Ova specifikacija se odnosi na vrstu procesora unutar uređaja. Kada je procesor označen kao 32-bitni ili 64-bitni, to se odnosi na iznos vrijednosti koje se mogu spremiti u registar datog procesora. Procesori koriste svoje registre za pohranu podataka dok obavljaju svoj posao, tako da više prostora znači da više vrijednosti može biti pohranjeno.

Pročitajte više o razlici između 32 bitnog i 64 bitnog računala

 

32-bitni procesor ima mjesta za 2^32 vrijednosti (oko 4 milijarde, zaokruženo), dok 64-bitni procesor može pohraniti 2^64 (18 kvintilijuna, zaokruženo). To znači da 64-bitni procesori imaju četiri milijarde puta više adresa na raspolaganju od 32-bitnih procesora – očigledan napredak!

Koja je razlika?

Dakle, sada smo naučili da 64-bitni procesor ima puno više prostora za obradu nego 32-bitni procesor što svakako zvuči impresivno na papiru.

Što to znači kada se usporedi 32-bita i 64-bita za Android mobitele? Što to možemo imati na 64-bitnom mobitelu, a što ne možemo na 32-bitnom?

 

Exynos-8-Octa

 

Processor

Uz dodatni prostor koji 64-bitni procesori imaju, oni mogu i obraditi više podataka u sekundi nego 32-bitni procesori. Uostalom, oni imaju puno više prostora za pohranu podataka, što znači mogu raditi na većoj količini podataka, bez potrebe da često koriste memoriju kao što 32-bitni procesori rade.

Kao rezultat toga, 64-bitni procesori mogu uzeti i obrađivati podatke brže od svojih 32-bitnih kolega – to je uvijek plus!

RAM memorija

Jedna zanimljiva korist od 32-bitne arhitekture u odnosu na 64-bitne za Android mobitele je da 64-bitni procesori povećavaju količinu RAM-a koji se može praktično koristiti u uređaju.

Veličina 32-bitnog registra znači da je softver ograničen na korištenje 4GB memorije. To znači da ako imamo više od 4GB RAM-a na mobitelu sa 32-bitnim procesorom, softver ne može iskoristiti dodatni RAM i on „ide na otpad”.

Postoje načini na koje možemo zaobići ovo ograničenje; međutim, 64-bitni procesor i njegov registar omogućuju da koristite do 16 exabajta (17 milijardi GB) RAM-a u uređaju.

Naravno, proći će dugo vremena prije nego što počnemo koristiti toliko RAM-a, ako će nam ikada i trebati toliko, što znači da definitivno možemo imati više od 4 GB RAM-a na našim mobitelima. Više RAM-a znači više prostora za stavljanje aplikacija u memoriju, što znači da multitasking između aplikacija biva dosta brži.

Aplikacije

Jedna stvar koja se neće uvijek ubrzati kod prelaska na 64-bita su aplikacije i operativni sustav instaliran na mobitelu. Problem je u tome što su programeri možda programirali za 32-bitne sustave, tako da ne koriste dodatni hardver koji 64-bitni mobitel ima za ponuditi.

Uostalom, ako je programer ciljao na 32-bitne mobitele zašto bi se zamarali pokušavajući koristiti hardver koji nije tu? Međutim, ako su operativni sustav ili aplikacije programirane za 64-bita bit će značajne razlike u brzini u odnosu na 32-bitne inačice.

Je li moj uređaj 64-bitni?

Ako želite provjeriti je li vaš uređaj 32-bitni ili 64-bitni, to možete lako učiniti pomoću aplikacije AnTuTu Benchmark. Nakon što ste ga preuzeli i instalirali, pritisnite gumb Info u donjem desnom kutu i provjerite polje Type pod kategorijom CPU.

To će vam pokazati koji tip procesora je u vašem mobitelu.

koji procesor u mobitelu

 

Zaključak

Za razliku od nečega poput diskovnog prostora, 32-bita i 64-bita za Android mobitele zapravo nije razumljivo samo po sebi. Nadamo se da ćete sada znati što je ovo zapravo i što znači za smartfone, pa čak i je li vaš vlastiti smartfon 64-bitni ili ne.

Jeste li prešli na 64-bitne mobitele? Ako jeste, jeste li primijetili razliku u performansama ili je osjećaj isti kao i prije? Javite nam u komentarima.

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular