PočetnaMobyPametni telefoniPoco X2: ''dobar u svemu, no ni u čemu odličan'', uređaj koji...

Poco X2: ”dobar u svemu, no ni u čemu odličan”, uređaj koji ipak nije nasljednik Pocophonea F1!


Pocophone pametni telefoni prvi su puta na tržište izašli prije otprilike godinu i pol dana. U kolovozu 2018., Xiaomi nam je pokazao svoj Pocophoe F1 pametni telefon, uređaj koji se po svemu sudeći trebao biti novi ”ubojica perjanica”. To je i bio, dobrim dijelom. Pristupačne cijene, vrlo dobrih performansi, Pocophone F1 donosio je mnoga ”premium” obilježja za dosta nižu cijenu u usporedbi sa drugim, puno razvikanijim brandovima.

Poco X2 pametni telefon je, u vezi nekih stvari sličan, a u vezi nekih drugih stvari opet sasvim drugačiji telefon u usporedbi sa F1 modelom. Kao prvo, ne, ne radi se o izravnom nasljedniku Pocophonea iz 2018. godine. Poco X2 po mnogim svojim obilježjima podsjećat će vas na Xiaomijev Redmi K30 model. Znači li to da je telefon samo prosječna, mid-range kopija ili tu ipak ima nešto zbog čega ovaj pametni telefon ipak zaslužuje našu i vašu pozornost? Nastavak ovog članka pokušat će pružiti odgovor na ova pitanja.

Poco X2 zaslon

Dizajn: sve već više-manje viđeno

Prva stvar zbog koje će mnogi korisnici, nakon što ugledaju ova pametni telefon, uzviknuti ”pa to sam već negdje vidio” je njegov dizajn. Naime, dizajnom, Poco X2 najviše podsjeća na Xiaomi Redmi K30. To nije nimalo neobično, budući da je proizvođač radio oba ova uređaja u isto vrijeme. Je li Poco X2 ”ubojica perjanica” odmah ”na prvu”? Nije.

Poco X2 dobar je i oku i na dodir više nego ugodan pametni telefon, ali to nije ”ubojica perjanica” kakvu smo imali u 2018. Znači li to da je uređaj ”loš” ili da nije vrijedan spomena samo zato što sliči Redmiju K30? Ne. Poco X2 je sasvim dobar (možda i više nego dobar) pametni telefon srednjeg razreda, koji opet uspijeva ponuditi tržištu neke ”cool” stvari po cijeni koja bi kod nekih drugih uređaja drugih proizvođača bila znatno viša.

Štoviše, Poco X2 na jedan jako dobar način pokazuje sve ono što je Xiaomi, po pitanju dizajna, odlučio implementirati na svoje nove uređaje (uređaje koji su se na tržištu počeli pojavljivati u prošloj godini). Stražnji dio uređaja prekriven je sjajnom podlogom, na kojoj ćete vrlo lako moći vidjeti odraz svoga lica i glave.

Zapravo, kada malo bolje pogledam, pozadina Poco X2 podsjeća me malo na Huaweijev Mate 30 Pro uređaj. Iako je uređaj dosta sjajan i onako blještav, začudo ne bilježi otiske prstiju kao neki drugi, koji imaju isto tako ”glossy” površinu.

Okvir uređaja izrađen je od polikarbonata, no nemojte misliti da se radi o čisto plastičnom telefonu. Prednji i stražnji dijelovi kućišta izrađeni su od Gorilla Glass 5 stakla, što je svakako veliki plus za uređaj. Činjenica da je uređaj izrađen uglavnom od stakla znači i da je poprilično sklizak u rukama, no to nije ništa što jedna silikonska maska ne može riješiti. S donje strane imamo otvor za zvučnik, USB-C utor, ali i dobar, stari utor od 3.5 mm.

Treba naglasiti i to da Poco X2 podržava brzo punjenje do 27W, kao i to da ćete brzi punjač dobiti zajedno s telefonom u paketu. Sa jedne strane nalaze se utori za microSD i SIM kartice, dok je na drugoj strani smješten čitač otisaka prstiju. On funkcionira vrlo dobro, dosta je responzivan i neće vas razočarati.

Što se tiče kojekakvih IP certifikata, koji bi eventualno jamčili zaštitu od vode, prašine i sličnih čestica koje mogu ući u uređaj i napraviti probleme, Poco X2 nema ništa takvo. No, Xiaomi je uređaj zaštitio nekakvom zaštitom; radi se o posebnoj opni koja bi trebala vaš Poco X2 zaštititi od nekoliko kapljica kiše. Uranjanja u vodu i slične stvari zaboravite.

Poco X2 zaslon rezolucija

Zaslon od 120 Herza je svakako jedno od ”premium” obilježja

Jedno od super obilježja koje se meni svidjeli (a vjerujem da će se i vama) odnosi se na zaslon. Poco X2 ima zaslon s mogućnostima osvježavanja od 120 Hz. Iako se radi o IPS LCD ploči, svejedno se radi o jako dobrom zaslonu, pogotovo za srednji rang pametnih telefona. ”Po defaultu” razina osvježavanja zaslona uređaja zaključana je na 60 Hz, no neka vas to ne zbunjuje. Možete sami prebaciti na 120 Hz unutar postavki uređaja. Velika razina osvježavanja doprinijet će kvaliteti i fluidnosti svega onoga što budete gledali na ovom pametnom telefonu.

Uređaj na sebi ima, kao što sam već napisao ranije, IPS LCD zaslon. Kvaliteta slikovnog prikaza je najkraće rečeno, dobra. Na zaslonu od 6.6 inča sadržaj koji budete gledali na ovom uređaju dobro ćete vidjeti, sve će se poprilično jasno prikazivati. Čak je i razlučljivost slike vrlo dobra, što se najviše može zahvaliti Full HD rezoluciji koju zaslon, sa svojih 2.400 x 1.080p točkica daje.

Da stvar bude bolja, gustoća točkica na zaslonu je vrlo dobra; zahvaljujući oko 386 točkica na zaslonu, sve serije, filmovi, igre koje eventualno budete željeli igrati na ovom uređaju bit će vrlo dobro i jasno prikazivane. Naravno da se zaslon Poco X2 uređaja ne može uspoređivati niti mjeriti sa zaslonom bilo kojeg uređaja koji na sebi ima OLED ploču. To znači da niti na ovom pametnom telefonu crne neće baš biti crne, nego će više biti tamnosive.

Ali to je nešto na što trebate biti spremni svaki puta kada se odlučite za neki pametni telefon koji na sebi ima LCD zaslon (što opet ne znači da je zaslon loš). Zaslon je dobar, onoliko koliko dobar može biti za jedan IPS LCD zaslon na pametnom telefonu srednjeg ranga.

Poco X2 KAMERA

Dvije kamere naprijed i čak četiri otraga

Poco X2 na sebi ima čak šest kamera. To je puno, čak i za neki uređaj visokog razreda, a kamoli za jedan ”mid-ranger”. Naprijed imamo dvije selfie kamere; glavni senzor je onaj od 20 megapixela, a pomaže mu senzor za dubinu od 2 MP. Stražnju stranu zauzimaju četiri senzora; zahvaljujući tehnologiji sabijanja točkica na zaslonu, kamere su postavljene ”po defaultu” na rezoluciju fotografiranja od 16 megapixela.

Naravno, vi ćete ih u postavkama moći staviti na njihov pun raspon: 64 megapixela i tako okusiti sve ono što jedna kamera sa primarnim senzorom od 64 megapixela nudi. Osim glavnog tu imamo i ultra-širokokutni senzor otvora blende f/2.2, posebnu makro kameru otvora blende f/2.4 i naravno senzor dubine otvora blende f/2.4.

O kvaliteti kamere zasad je malo teže govoriti, budući da uređaj još nije izašao na tržište i nije mogao proći kroz naše ruke na duže vrijeme. Nakon 11. veljače kada bismo Poco X2 trebali i službeno vidjeti na tržištima širom svijeta, moći ćemo sa većom sigurnošću reći kako to sve zajedno izgleda te kako zajedno funkcioniraju četiri stražnje kamere.

Poco X2 performanse

Performanse uređaja

Ako ste imali prilike koristiti ili ako ste kupili Pocophone F1 onda ste se mogli uvjeriti u prednosti i sve ono dobro što sustav na čipu tog uređaja svojim korisnicima pruža. Snapdragonov 845 SoC je ono što Pocophone F1 ima u svojim iznutricama i jedan od glavnih razloga zbog čega smo tom uređaju prije godinu i pol dana tepali da je ”ubojica perjanica”. Poco X2 na sebi također će imati Snapdragonov procesor, ali nikako iz serije 800.

Umjesto recimo SD855+ ili 865, Poco X2 na sebi ima Snapdragonov ”srednjak” 730G procesor. Nemojte me pogrešno shvatiti, ne kažem da je to loš ili slab procesor. Nije, pogotovo ne za razred koji predstavlja. On, zajedno sa svojom Adreno 618 grafičkom karticom potencijalnim kupcima i korisnicima šalju jasnu poruku: Poco X2 nije ”ubojica perjanica”. To je pametni telefon srednjeg razreda, vrlo dobrih performansi za taj razred.

Znači li to da na Poco X2 nećete moći odigrati PUBG ili Call od Duty Mobile kada to zaželite, bez trzanja i na visokim detaljima? Ne znači. Baš naprotiv, uređaj bi, prema onome što ima unutra obje te igre trebao pokretati bez ikakvih problema i to na visokim detaljima.

Baterija je jedan od definitivnih pluseva ovog uređaja. 4.500 mAh, zajedno sa mogućnostima brzog punjenja do 27W znači da bi uređaj trebao potrajati bez ikakvih problema ”od jutra do mraka”. Ako vam se i ukaže neka potreba da ga malo nadopunite u pauzi u poslu, to možete napraviti bez ikakvih problema. Uređaj će se prazniti malo brže ako razinu osvježenja postavite na 120 Hz, no bez obzira na to baterija bi ne zahtjevnim korisnicima trebala potrajati cijeli dan.

Poco X2 ekran

Hoće li se isplatiti kupiti Poco X2?

Sada dolazimo do možda najvažnijeg pitanja od svih: isplati li se, to jest, hoće li se isplatiti kupiti ovaj pametni telefon? Ovisi što tražite i očekujete od pametnog telefona. Ako ste mislili da će Poco X2 biti nasljednik Pocophonea F1 i da će ga samim time naslijediti u vezi performansi, cijene i svega onoga dobroga što je taj uređaj donosio, prevarit ćete se. Cijena Poco X2 i dalje će biti pristupačna (početna cijena od oko 250 USD bit će sasvim OK s obzirom na ono što uređaj nudi).

No može li se za tu cijenu dobiti više? Za tu možda i ne. No za malo više novca moći ćete kupiti Redmi K20, koji na sebi ima i AMOLED zaslon, slične performanse i po nekim mišljenjima, bolju ”pop-up” prednju kameru. Sve u svemu, Poco X2 je vrlo dobar pametni telefon srednjeg razreda (dobar u puno segmenata, ali niti u jednom odličan), koji će biti još bolji kada i službeno izađe na tržište 11. veljače.

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular