Kod kupnje pametnog telefona nekim će korisnicima najvažnija stavka biti kvaliteta zaslona. Proizvođači će kod reklamiranja i promocije svojih proizvoda isticati razne stvari, no za kvalitetu zaslona zapravo su najbitnije četiri karakteristike.
Jedino se pametni telefoni koji imaju sve četiri mogu svrstati u uređaje koji zaista imaju sve potrebne atribute koji garantiraju visoku kvalitetu zaslona tijekom korištenja i pouzdanost u kontekstu njegove trajnosti.
-
Panel za visoku frekvenciju osvježavanja
Paneli za frekvenciju osvježavanja pojavili su se negdje oko 2017. godine. Od tog razdoblja do danas mnogo toga se promijenilo pa sada imate panele koji imaju mogućnost statičkih izmjena između 60 i 120 Hz te panele koji su fleksibilniji pa možete modulirati frekvenciju osvježavanja na bilo koju vrijednost između 0 i 120 Hz.
Zašto je frekvencija osvježavanja važna stavka? Visoke vrijednosti frekvencije osvježavanja omogućit će vašem telefonu brže praćenje vaših inputa pa se tako dolazi do korisničkog iskustva koje je fluidno i gdje nema zastajkivanja ili zamrzavanja zaslona.
Neovisno o tome skrolate li po Instagramu ili igrate omiljenu igru, visoka frekvencija osvježavanja pružit će vam kvalitetnije iskustvo i pametni telefoni koji imaju njene niže vrijednosti ne spadaju pod uređaje s atributom kvalitetnog zaslona.
Dodatna je prednost ako pametni telefon koristi LTPO tehnologiju jer ćete s time povećati izdržljivost baterije.
-
Zaslon s visokom vrijednosti „tipične“ svjetline
Oznaka „tipične“ vrijednosti svjetline može biti pomalo zbunjujuća jer smo kod proizvođača navikli na drugačija mjerenja. Naime, proizvođači u prvi plan stavljaju maksimalne vrijednosti svjetline, a tipična svjetlina, koja predstavlja vrijednost tijekom svakodnevne upotrebe u kontroliranom okruženju, u pravilu se izostavlja.
Možemo uzeti za primjer Google Pixel 9. Njegova maksimalna vrijednost svjetline je 2700 nita, no kad pogledamo informacije na službenoj stranici proizvoda vidjet ćemo da je mjerenje provedeno kada je samo manji dio zaslona bio aktivan.
Iz tog razloga je za korisnike mnogo važnija vrijednost tipične svjetline, a podaci o njoj se ne mogu dobiti od proizvođača. Potrebno je pročitati online izvještaje i recenzije iz pouzdanih izvora kako bi mogli dobiti sliku o svakodnevnoj kvaliteti svjetline pametnog telefona.
Možemo navesti da svaka tipična svjetlina iznad 800 nita ili mod svjetline koji se samostalno aktivira iznad te vrijednosti ujedno znače da će vam zaslon na pametnom telefonu biti pregledan u bilo kakvim vanjskim uvjetima.
-
Zaštitna tehnologija stakla
Sada se možemo malo fokusirati na zaštitni sloj stakla na pametnom telefonu koji štiti zaslon. Kada kupujete pametni telefon, obavezno bi trebali tražiti modele koji imaju Corning Gorilla Glass ili Asahi Glass.
Ovi brendovi su pouzdani i njihovi proizvodi dostupni su za veliki broj uređaja. Oni uređaji koji ih nemaju jednostavno ne mogu imati atribut kvalitetnog zaslona.
Postoje i sitne razlike između Corning Gorilla Glassa i Asahi Glassa. Corning Gorilla Glass 2, koji je dostupan za veliki broj flagship uređaja, može izdržati padove uređaja s visine od 3 metra na betonsku površinu. Za korisnike kojima je važna zaštita od pada, svakako će Corning Gorilla Glass biti bolja opcija jer Asahi Glass je nekako više usmjerio svoj proizvod prema zaštiti od ogrebotina.
Treba još navesti da je kod iPhonea mnogo jednostavnija situacija. Svi modeli počevši od iPhonea 12 imaju tzv. Ceramic Shield, sloj koji je ojačan keramičkim materijalom i koji garantira izdržljivost prilikom padova ili ogrebotina.
-
Visoka frekvencija dodira (posebno za gejmere)
Zadnja na popisu obveznih karakteristika kvalitetnog zaslona je frekvencija dodira tj. touch sampling rate. S njom se mjere vaše interakcije i dodiri sa zaslonom. Čim je viša, vaš zaslon je osjetljiviji.
Frekvencija dodira može se mjeriti i u hercima, no postoje određene razlike između nje i frekvencije osvježavanja.
Ona ima posebnu vrijednost kod gejminga jer što je viša, brže se „love“ vaši dodiri koji se prenose u igru. Naravno, prednosti od nje također su vidljive i kod svakodnevne upotrebe pametnog telefona jer se tako poboljšavaju ukupno korisničko iskustvo i brzina inputa.
Navedene četiri karakteristike pametnih telefona obavezne su kad govorimo o kvalitetnim zaslonima. Proizvođači koji u tom slučaju predstavljaju svoj zaslon kao flagship značajku, a nemaju sve navedene karakteristike, nisu u potpunosti iskreni i možemo reći da nisu ispunili sve kriterije kako bi davali slične tvrdnje i obećanja. Ovdje ne bi smjelo biti kompromisa jer je jasno što se dobiva s navedenim značajkama i uređaj bez njih se ne može smjestiti u flagship kategoriju jer njegov zaslon ima nedostatak.
Pametni telefon koji ima sve četiri karakteristike bit će jedina opcija za korisnike kojima je od presudne važnosti kvaliteta zaslona i jedino se s njima može to garantirati. Sve navedene značajke, naravno, dolaze i uz veću cijenu i redovito će ih imati flaghsip uređaji kod kojih proizvođači vode računa o pružanja maksimalne učinkovitosti i kvalitete zaslona.
Korisnici kojima zaslon nije toliko bitna stavka ne moraju tražiti uređaje s ovim karakteristikama, no neke od njih je poželjno imati jer značajno doprinose dugotrajnosti uređaja te snažno utječu na ukupno korisničko iskustvo.
Ervin Mičetić
Najvažnije za ekran su osvjetljenje i boje. Većina ide danas preko 1000nitsa ali brzo ih gubi jer se previše zagrijavaju pa naglo smanjuju svjetlinu. Boje pak su danas i 12-bitne, što je dobro, a vraćaju se i više rezolucije.