Južnokorejski proizvođač pametnih telefona Samsung, svoje pametne telefone proizvodi i prodaje od lipnja 2009. godine. Od tada pa do danas imali smo prilike vidjeti svakojake modele Galaxy uređaja na tržištu.
Danas je situacija malo drugačija, no korisnici i dalje imaju na izbor podosta široku paletu različitih pametnih telefona, ovisno o svojim preferencijama. Ako ste razmišljali o kupnji novog pametnog telefona i željeli biste da to bude Samsung, ovo su neke od stvari koje trebate uzeti u obzir prije konačne odluke!
Kamere
Kamere, odnosno njihova kvaliteta, jedna je od ključnih mogućnosti pametnih telefona za neke korisnike, no ne za sve. S obzirom na to, ne bi bilo na odmet razmisliti koliko vam je stalo do kvalitete fotografije pametnog telefona, prije nego što se odlučite za Samsungov model koji se najviše odlikuje kvalitetnim kamerama.
Ako volite fotografirati, u tom bi slučaju pametni telefon, kao što je Samsung Galaxy S24 Ultra, mogao biti vrijedna investicija. Ako vam kamera nije najvažniji segment na pametnom telefonu, ali opet tu i tamo znate i volite snimati videozapise i fotografirati fotografije, mogli biste odabrati modele kao što su Samsung Galaxy A55, Galaxy A35 ili čak A25.
Ako pak fotografirate jako puno fotografija, vrijedi razmisliti i o tome kakve fotografije snimate. Ako ne fotografirate udaljene objekte, vjerojatno vam ne treba teleobjektiv za velike udaljenosti, što znači da biste mogli preskočiti Ultra modele i odabrati nešto, poput standardnog Samsung Galaxy S24. Ako želite možete čak i potpuno preskočiti uređaj koji se odlikuje kamerama s odličnim zumom i mogli biste kupiti model kao što je Samsung Galaxy Z Flip 5.
Zaslon
Još jedan važan čimbenik, kojeg treba uzeti u obzir prilikom kupnje Samsung Galaxy pametnog telefona jest dimenzija zaslona. Postoje prednosti i nedostaci velikog zaslona. Na primjer, ako odaberete veliki uređaj, kao što je 6,8-inčni Samsung Galaxy S24 Ultra i imat ćete puno više prostora, što je recimo dobro za uživanje u multimedijskim sadržajima i igranju igara, nego što biste imali kada biste odabrali neki uređaj s manjim zaslonom.
Jedan od nedostataka pametnih telefona s velikim zaslonom jest taj što ih je teže ili vrlo teško koristiti jednom rukom. Za najbolje od oba svijeta, mogli biste razmisliti o nečemu poput Samsung Galaxy Z Fold 5, koji ima i kompaktni pokrovni zaslon od 6,2 inča i vrlo veliki, sklopivi zaslon od 7,6 inča. Ono što je jako dobro kod gotovo svih Galaxy pametnih telefona jest to što je svaki od njih AMOLED, osim uređaja ulazne ili ”entry” razine.
Vijek trajanja baterije
Dobar vijek trajanja baterije važan je aspekt pametnih telefona, ali koliko vam je važan vjerojatno će ovisiti o tome koliko intenzivno koristite svoj telefon, koliko ga lako možete napuniti tijekom standardnog dana korištenja i koliko se vaš pametni telefon brzo može napuniti u slučaju potrebe.
Ako želite telefon koji će bez problema preživjeti čak i one dane kada ga najviše koristite, u tom slučaju razmislite o uređajima kao što su recimo Galaxy A35, A55 ili čak o nekome od trojca iz Samsungove Galaxy ”S” serije. Iako lijepo izgleda kada u specifikacijama piše da je baterija uređaja 5.000 mAh, to nije jedini odlučujući čimbenik u pogledu trajanja baterije. Važna je i softverska komponenta, a ono što je poznato, kao iz testiranja tako i iz iskustava velikog broja korisnika jest činjenica da se gotovo svi Samsungovi pametni telefoni mogu pohvaliti dosta dobroj trajnošću baterije.
Još jedna dobra stvar kod Samsugovih pametnih telefona jest to što gotovo svaki model koristi AMOLED zaslon. To znači da u slučaju uključivanja tamnog načina rada, zaslon dodatno štedi energiju baterije, budući da AMOLED ima mogućnost isključivanja onih točkica koje trenutno ne koristi, čime se dodatno štedi energija baterije. Zahtjevne aplikacije, kao što su igre dodatno troše energiju baterije, kao i veći zasloni, što je još nešto što treba uzeti u obzir prilikom odabira novog Galaxy pametnog telefona.
Snaga sustava na čipu
Za što planirate koristiti svoj novi Galaxy pametni telefon? Planirate li ga najviše koristiti za pregledavanje društvenih mreža, za gledanje videozapisa na YouTubeu, dopisivanje s prijateljima, igranje igara ili sve to zajedno? Ovisno o tome za što točno planirate koristiti svoj novi pametni telefon, bilo bi dobro razmotriti kakav sustav na čipu u sebi sadrži koji od uređaja, koji se nude na tržištu.
I ovo je segment u kojem se Samsung možda i najviše ističe. Jer ovisno o tome želite li pravu ”zvijer” od pametnog telefona, koji može pokretati i najzahtjevnije aplikacije i igre na maksimalnim detaljima, bez zapinjanja i bez zagrijavanja ili želite pametni telefon kojeg ćete uglavnom koristiti za društvene mreže i gledanje videozapisa, specifikacije uređaja se jako razlikuju u ovom segmentu.
Na primjer, Galaxy S24 i Galaxy A25 dva su pametna uređaja koja se uvelike razlikuju u odnosu na procesorsku snagu i sposobnosti. Tu su i ”mid-rangeri”, koji nude djelomično i okus onoga što nudi ”S” serija, ali i dalje spadaju pod cjenovno pristupačnije uređaje. Najjači i najbolji u ovome segmentu svakako je Galaxy S24 Ultra, čiji sustav na čipu ima neke zaista zapanjujuće mogućnosti, dok je Galaxy A14, odnosno Galaxy A15 najslabiji i spada pod ulaznu razinu. A34 i A34 te A54 i A55 spadaju u srednju razinu uređaja.
Treba li vam olovka?
Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir prilikom kupovine novog Samsung Galaxy pametnog telefona odnosi se na olovku. Samsung je jedna od rijetkih tvrtki koja podržava olovke na svojim telefonima, no naravno, ne za sve. Ako želite olovku, onda je očigledan izbor Galaxy Ultra model, od kojih je još uvijek najnoviji Samsung Galaxy S24 Ultra. Galaxy Ultra modeli svojevrsna su zamjena za Galaxy Note uređaje, koji više ne izlaze na tržište te s obzirom na to koriste i dolaze s olovkom.
No isto tako nije loša ideja uzeti u obzir i Galaxy Z Fold uređaje, kao što je Samsung Galaxy Z Fold 5. Ovaj model ne dolazi sa olovkom, niti ima utor za olovku, ali podržava Samsungovu S Pen olovku ako je kupite zasebno. Zahvaljujući svom ogromnom zaslonu jako ćete dobro moći iskoristiti sve prednosti korištenja olovke.
Piše: Alan Milić