PočetnaMobyPametni telefoniOnePlus Nord N30 5G: jesmo li dobili najbolji pametni telefon do 300...

OnePlus Nord N30 5G: jesmo li dobili najbolji pametni telefon do 300 eura za 2023. godinu?


OnePlus Nord N30 5G već sada, prema mišljenjima mnogih stručnjaka, slovi za jednog od najboljih pametnih telefona za 2023. godinu, po cijeni ispod 300 eura.

Najavljen početkom lipnja, OnePlus Nord N30 5G spada pod cjenovno pristupačne pametne telefone. Dobivate zaslon od 120 Hz, ogromnu bateriju od 5000 mAh, brzo žično punjenje od 50 W, plus značajke poput proširive pohrane, utora za slušalice od 3.5 mm i sve to za oko 280 eura. To zvuči sjajno, i uglavnom je tako. Ako vas zanima novo što OnePlus ima za ponuditi, a nemate ili ne želite izdvojiti veliki novac, u tom slučaju na ovaj pametni telefon treba baciti pogled.

 

OnePlus Nord N30 5G: Dizajn i izgled

Kada se analizira hardver OnePlus Nord N30, postoje i dobre i one ne baš tako dobre stvari. Počevši od onoga što je dobro, telefon je vrlo udoban za držanje. Unatoč velikom zaslonu od 6.72 inča, Nord N30 ne izgleda previše glomazno i nije jako masivan. Iako je masa telefona 195 g, telefon ne djeluje previše težak za držanje u ruci, stražnja strana nije previše skliska, a kombinacija ravnih rubova i zaobljenih kutova olakšava postizanje dobrog držanja. Itekako je važno da je uređaj ugodan za držanje i korištenje i ono što je svakako dobro jest to da Nord N30 5G tu briljira.

OnePlus Nord N30 5G zaslon

Tipke su isto tako smještene na dobrim mjestima i imaju dobar odziv. To se odnosi i na tipku za glasnoću i na tipku za napajanje/zaključavanje. Nadalje, senzor otiska prsta ugrađen u tipku za napajanje radi odlično. Brzo je registrirao moj palac tijekom postavljanja i dosljedno otključavao telefon velikom preciznošću i brzinom. To što se nalazi na desnoj strani telefona moglo bi smetati bilo kome tko je ljevoruk, ali ja osobno nisam imao većih problema sa čitačem.

OnePlus Nord N30 5G cijena

Ono što je po meni isto tako plus su dvije značajke koje danas rijetko viđamo na pametnim telefonima: utor za slušalice od 3.5 mm i utor za microSD karticu za proširivu pohranu (do 1 TB). OnePlus Nord N30 5G ima oba ova obilježja I da, tu je NFC za Google Pay.

 

OnePlus Nord N30 5G: Prikaz i kvaliteta slike, performanse uređaja

Prednji dio OnePlus Nord N30 5G preuzima LCD zaslon od 6.72 inča. Zaslon se može pohvaliti Full HD+, odnosno rezolucijom od 2400 x 1080p, sa 680 nita vršne svjetline, kao i brzinom osvježavanja od 120 Hz. Iako nije OLED ili AMOLED, zaslon je dosta dobar za ono što možete očekivati od jednog pametnog telefona srednjeg razreda. Boje su svijetle i živahne, tekst je dosta oštar.

OnePlus Nord N30 5G recenzija

Naravno, to nije tehnički najimpresivniji zaslon koji sam ikada vidio na telefonu, ali također ne mogu pronaći ništa na što bih se ozbiljno žalio, iako se radi o LCD-u. To se posebno odnosi na brzinu osvježavanja od 120 Hz. Zasloni od 120 Hz uobičajeni su na mnogo skupljim telefonima, kao što su Samsung Galaxy S23 Ultra i Google Pixel 7 Pro. Zato je još veće zadovoljstvo vidjeti da zaslon s ovakvom razinom osvježenja postoji na pametnom telefonu koji košta manje od 300 eura. I super izgleda na Nord N30.

OnePlus Nord N30 5G ekran

Pomicanje kroz aplikacije i izbornike glatko je i dodaje sveukupni osjećaj brzine na telefon. Brzina osvježavanja je također prilagodljiva, tako da se može smanjiti kada vam nije potrebna sva ta brzina, točnije do samo 30 Hz. Sve u svemu, zaslon je u redu za uređaj ovoga ranga. Iako sam više volim AMOLED-e, iskreno, ovaj LCD nije loš, bez obzira što se nalazi na jednom ”mid-rangeru”.

OnePlus Nord N30 5G

Kakav je procesor ili sustav na čipu?

OnePlus je izabrao Qualcomm Snapdragon 695 za Nord N30 5G. Iako to nije najnoviji čip u Qualcommovom portfelju, sasvim će solidno odraditi posao kojeg stavite ispred njega. Bez obzira radi li se o otvaranju i pokretanju aplikacija, multimedijskog sadržaja, pa čak i igranju igara, sustav na čipu svoj posao odrađuje dosta dobro, pogotovo kada se u obzir uzme činjenica da je ovo ipak telefon od 280 eura.

OnePlus Nord N30 5G performanse

No, treba biti realan. Da budemo pošteni, ponekad možete osjetiti ograničenja modela 695. U Duolingu, primjerice, lekcijama je ponekad potrebno nekoliko dodatnih sekundi za učitavanje nego na skupljim telefonima. A ako želim postići 60 sličica u sekundi u Call of Duty: Mobileu, morat ću grafiku spustiti na niske postavke. No smatram da su ovo više sitničarenja. OnePlus Nord N30 5G pokreće sve aplikacije koje su mi potrebne, pokreće ih prilično dobro i to je sve što mogu tražiti. Je li ovo pametni telefon namijenjen za igranje igara? Naravno da nije, ali to se od njega ni ne očekuje.

 

OnePlus Nord N30 5G kamera

OnePlus Nord N30 5G: Kamere i njihove (ne)mogućnosti

Glavna kamera na Nord N30 5G je senzor od 108 MP s otvorom blende f/1.75. Za razliku od mnogih modernih pametnih telefona, važno je napomenuti da ne postoji optička stabilizacija slike, poznata i kao OIS ili ”Optic Image Stabilization”. Dobivate i dvije kamere od 2 MP; jedan senzor dubine i jednu makro kameru, plus prednju kameru za selfije od 16 MP.

Imati kameru od 108 MP zvuči impresivno na papiru, ali u stvarnosti je zapravo prilično razočaravajuće. Fotografije snimljene glavnom kamerom od 108 MP često izgledaju ne baš čisto ni jasno. Fotografije će u uvjetima dnevnog osvjetljenja biti dobre, u najboljem slučaju, no ne očekujte nikakva čuda. Veliki dio toga je zbog nedostatka OIS-a. Čak i u jako osvijetljenom okruženju, previše je lako napraviti mutne fotografije izvan fokusa. Sa smanjenim izvorima svjetlosti, očekujte da ćete vidjeti puno zrnatosti i zamućenja, koja naravno, nitko ne voli.

OnePlus Nord N30 5G test kamere:

OnePlus Nord N30 5G test kamere

OnePlus također reklamira “3x zum bez gubitaka” za Nord N30 5G. Budući da na telefonu nema stvarne telefoto kamere, ovo zumiranje bez gubitaka samo se nadovezuje na kameru od 108 MP kako bi se dobio onaj efekt zuma od 3x. I to baš ne funkcionira najbolje… Uz vrlo dobro osvjetljenje, 3x zumirane fotografije mogu izgledati OK. Ali to nije uvijek tako.

Makro kamera od 2 MP je prolazna i dobar je dodatak telefonu ove cijene. Nije da će pružiti veliku količinu detalja, točnije, ona će biti ispodprosječna, ali radi. Isto vrijedi i za selfie kameru. Poslužit će za brze Instagram selfije ili za videopozive, ali opet kažem, ne očekujte puno ni od nje. Mogli bismo čak i reći da su (ne)mogućnosti kamera najveći minusi ovog pametnog telefona.

 

OnePlus Nord N30 5G baterija

Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

OnePlus je poprilično poznat po mogućnostima baterija svojih pametnih telefona. Razlog tome jest taj jed brend već duže vrijeme nudi velike baterije i brzo punjenje na svojim pametnim telefonima. Nord N30 5G također nastavlja ovu tradiciju, što je naravno veliki plus, pogotovo ako tražite pametni telefon s velikom i izdržljivom baterijom, s odličnim mogućnostima punjenja.

Ovdje se radi o bateriji kapaciteta 5000 mAh. Prema mom testiranju, dovoljna je za otprilike dan i pol korištenja po punjenju; ponekad dva dana uz manje intenzivno korištenje. Moj uobičajen dan s Nord N30 5G išao je otprilike ovako: počnem koristiti telefon u 8:30 ujutro s baterijom koja je na 100%, i nakon što skupim 3 sata i 30 minuta vremena uključenog zaslona, dođem do otprilike 11:00 ili 23:00 sata s više od 40% preostale baterije.

To uključuje više od sat vremena igranja Call of Duty Mobile igre, 30 minuta prelistavanja Instagrama, gotovo 40 minuta gledanja YouTube videozapisa, 30 minuta slušanja podcasta i 15-20 minuta učenja španjolskog jezika na Duolingo aplikaciji. Kada se podvuče crta, apsolutno se može zaključiti da je ovo itekako dobra izdržljivost baterije. Ono što je isto tako super su mogućnosti punjenja OnePlus Nord N30. Telefon podržava žično punjenje od 50 W, a za razliku od mnogih drugih telefona danas, dolazi s punjačem u kutiji  i to onim koji podržava punu brzinu od 50 W. Ovo je još jedan veliki plus.

OnePlus Nord N30 5G će za oko 30 minuta doći od 1% do 80%. Morate koristiti priloženi punjač kako biste dobili punu brzinu od 50 W, jer ako koristite drugi punjač, uređaju treba više od sat vremena kako bi dostigao istih 80%. Iako nije potpuno idealno, sama takva brzina punjenja za telefon ove cijene je izvanredna. Čak ni najskuplji vodeći proizvođači Applea, Samsunga i Googlea nisu ni blizu brzine punjenja od 50 W, što ostavlja itekako jasnu poruku.

 

OnePlus Nord N30 5G softver

OnePlus Nord N30 5G: Softverske mogućnosti

OnePlus Nord N30 5G isporučuje se s Androidom 13 i OnePlusovim OxygenOS 13.1 sučeljem. Početni zaslon je iznimno prilagodljiv, što vam omogućuje promjenu ikona aplikacija, efekata prijelaza pri prelasku između početnih stranica i više. Postoji mnoštvo skrivenih značajki s kojima se možete igrati u aplikaciji Postavke, uključujući mogućnost pokretanja dvije aplikacije istovremeno na podijeljenom zaslonu, mogućnost pokretanja aplikacija u plutajućim prozorima i alat Smart Sidebar koji nudi brzi pristup vašim omiljenim aplikacije/prečacima bez obzira što radite.

Nažalost, OnePlus je podbacio što se ažuriranja tiče. Za OnePlus Nord N30 5G obećano je samo jedno ažuriranje Androida. Drugim riječima, nakon što dobijete ažuriranje za Android 14, kasnije ove ili negdje sljedeće godine, to je jedina veća softverska nadogradnja koju ćete dobiti. Nastavit ćete primati dvomjesečna sigurnosna ažuriranja ukupno tri godine, ali to je još uvijek iza onoga što nudi konkurencija.

 

OnePlus Nord N30 5G test

Zaključna riječ

OnePlus Nord N30 5G je sve u svemu OK pametni telefon, pristupačne cijene i sve u svemu dobrih mogućnosti. Neke stvari su mogle biti puno bolje, kao što su mogućnosti kamera ili možda SoC, no kada se sve zbroji i oduzme, mišljenja sam da je ovo jedan sasvim u redu pametni telefon srednjeg razreda, idealan za one koji ne žele potrošiti puno, a žele okusiti dio čari onoga što pruža OnePlus brend.

OnePlus Nord N30 5G specifikacija:

  • Zaslon: 6.72 inča, ips, 1080 x 2400 točaka
  • Procesor: qualcomm snapdragon 695 (sm6375), 8 jezgri, 2.2 ghz
  • RAM: 8 gb
  • Interna memorija: 128 gb
  • Selfie kamera: 16 mp
  • Glavna kamera: 108 mp + 2 mp + 2 mp
  • OS: oxygenos 13 (android 13)
  • Baterija: 5000 mah
  • Dimenzije: 76 x 165.5 x 8.3 mm
  • Masa: 195 g

 

Plusevi uređaja:

  • Utor od 3.5 mm i proširiva pohrana
  • Zaslon od 120Hz izgleda sjajno
  • Dobra, pouzdana izvedba
  • Punjač od 50 W u paketu
  • Sve u svemu dosta dobar omjer uloženog i dobivenog

 

Minusi uređaja:

  • Dizajn je takav da je uređaj ogroman magnet za mrlje i otiske prstiju
  • Navodno samo jedno ažuriranje operativnog sustava
  • Kvaliteta kamere je mogla biti znatno bolja

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 280 eura

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Opće je poznato da IPS zaslon troši znatno više bateriju nego AMOLED ili OLED. Tako da je ekran velika mana mobitelu. Također se i više grije radi toga.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular