PočetnaMobyPametni telefoniOnePlus 10 Pro recenzija: Savršena desetka?

OnePlus 10 Pro recenzija: Savršena desetka?


OnePlus 10 Pro je pametni telefon koji ima ogroman potencijal zadiviti svakog potencijalnog korisnika.

OnePlus ga je odlučio prvo lansirati u Kini, puštajući druge zemlje neka čekaju još neko vrijeme. No ono što je najbolje u cijeloj toj priči jest da se čekanje itekako isplatilo! OnePlus 10 Pro je najbolji telefon kojeg je tvrtka dosad osmislila i definitivno je jak kandidat za najbolji Android telefon 2022. godine!

U nastavku ove recenzije možete pročitati nešto više o tome što je toliko posebno u najnovijoj Pro iteraciji OnePlus pametnog telefona, glavne razloge zbog kojih bi se ovaj telefon mogao svidjeti velikom broju korisnika Androida, čak i ako dosad nikada niste imali prilike koristiti OnePlus.

OnePlus 10 Pro

OnePlus 10 Pro: Dizajn i izgled telefona

OnePlus je posljednjih godina stalno poboljšavao svoje dizajnerske točke, ali OnePlus 10 Pro je korak iznad čak i OnePlus 9 Pro. Ono što mi se jako sviđa i vezi novog dizajna telefona jest to što je on sada otporan na otiske prstiju, dok njegov prethodnik to nije bio. Možda ste primijetili novi dizajn modula kamere, koji uzima očite znakove od Samsunga.

OnePlus 10 Pro RECENZIJA

Cijeli se niz neprimjetno uklapa u okvir, slično kao konturni rez na Galaxy S22. Napravljen od keramike, modul kamere OnePlus 10 Pro izdržljiv je i privlačan je oku. Klizač za upozorenja, osnovni proizvod OnePlus telefona od OnePlus 2, još uvijek je ovdje i koristan kao i uvijek. iPhone uređaji imaju nešto slično ovom hardverskom prekidaču, ali još nisam vidio da Android telefon koristi klizač. Nevjerojatno je korisno za postavljanje OnePlus 10 Pro da vibrira ili potpuno utiša. Sviđa mi se i sviđa mi se što ga je OnePlus zadržao; to pokazuje da su neka stara dizajnerska rješenja tvrtke i dalje prisutna na uređaju.

OnePlus 10 Pro zaslon

OnePlus 10 Pro: Zaslon i prikaz slike

Jako mi se svidio zaslon na OnePlus 9 Pro, ali OnePlus 10 Pro ide korak iznad. Sa 6,7 inča s QHD rezolucijom, to je veliki i impresivan AMOLED panel. OnePlus 10 Pro također koristi drugu generaciju LTPO tehnologije, dopuštajući zaslonu da inteligentno skalira brzinu osvježavanja između 1Hz i 120Hz ovisno o sadržaju na zaslonu. Također možete birati između FHD+ i QHD+ za svoju razlučivost, od kojih prva štedi na bateriji.

Ako volite gledati filmove i ako volite igrati igre na pametnim telefonima onda će vas dodatno razveseliti činjenica da OnePlus 10 Pro ima vrlo prostran i kvalitetan zaslon, kao i specifikacije ispod haube, no nešto više o tome malo kasnije. Bez obzira na ono što odlučite gledati na zaslonu ovog pametnog telefona, njegov Super AMOLED će vam sadržaj prikazati vrlo vjerno, čak i bolje nego što smo to prilike imali vidjeti na ranijim iteracijama OnePlus telefona. Je li njegov zaslon bolji od zaslona Galaxyja S22? Teško je za reći, no ako i nije svakako ne zaostaje puno.

OnePlus 10 Pro ekran

OnePlus je ove godine smanjio zasićenost boja Vivid u odnosu na OnePlus 9 Pro, ali je zadržao isti prirodni profil. U usporedbi s prirodnom postavkom Galaxy S22 Ultra, OnePlus 10 Pro ne reproducira toliko ni sRGB ni DCI-P3 raspon boja. Kada je riječ o ocjeni točnosti boja Delta-E (gdje je 0 savršena), OnePlus 10 Pro je malo pao u usporedbi sa svojim prethodnikom, ali je postigao nešto bolji rezultat od Galaxy S22 Ultra. U praksi, međutim, OnePlus 10 Pro ima prekrasan zaslon. U svijetu u kojem Galaxy S22 Ultra ne postoji, rekao bih da ovaj telefon ima najbolji zaslon na Android telefonu. Ali S22 Ultra je ove godine visoko postavio ljestvicu. Zapanjujuće je prekrasan i vrlo svijetao.

U našem HDR testiranju najnovije Ultra, izmjerili smo 1359 nita u polju od 10%. Ovdje je teško praviti usporedbe jer smo uspjeli izmjeriti HDR performanse OnePlus 10 Pro samo u 100% polju. HDR testiranje je malo nijansiranije od SDR mjerila. Oni su, međutim, pokazali da je Galaxy S22 Ultra manji od prosječne vršne svjetline OnePlus 10 Pro od 734 nita. OnePlus se pohvalio s poboljšanom kalibracijom boja na OnePlus 10 Pro.

OnePlus 10 Pro test

Ne samo da su boje iznimno ugodne, već telefon ima i dvije odvojene kalibracije; jednu na 100 nita i drugu na 500 nita. Smisao ovoga je osigurati da boje ostanu točne bez obzira na to je li zaslon osvijetljen ili prigušen kako ne biste izgubili na vizualnoj vjernosti svog sadržaja, bez obzira na okruženje. Samsung ima sličnu tehnologiju sa mogućnostima Vision Booster uređaja Galaxy S22 za inteligentno povećanje boja, kontrasta i svjetline kako bi kompenzirao sunčevu svjetlost bez ispiranja svega.

U praksi mi se sviđa kako funkcionira kalibracija boje na OnePlus 10 Pro. Telefon je zadržao većinu Genshin Impact palete zasićenih boja dok je igrao igru u zamračenoj sobi. I dok sam usred bijela dana gledao isječak Povratka kralja, telefon je radio bolje nego što sam očekivao s obzirom na vršnu svjetlinu od 1300 nita. Ne bih rekao da se OnePlus podudara sa Samsungovim Vision Boosterom, ali nisam imao problema vidjeti zaslon OnePlus 10 Pro na dnevnom svjetlu dok sam snimao fotografije ili gledao videozapise.

OnePlus 10 Pro perfromanse

OnePlus 10 Pro: Performanse uređaja

Pokrenut sustavom na čipu Snapdragon 8 Gen 1, OnePlus 10 Pro je među najmoćnijim Android telefonima koje možete kupiti. Uparen s 8 GB RAM, teško je pronaći nešto što ga usporava. Za oko 950 eura, ovaj uređaj je jedan od Android uređaja koji se može pohvaliti odličnim omjerom cijene i onoga što nudi, iako na prvi pogled cijena može djelovati pretjerano.

Na temelju našeg testiranja, OnePlus 10 Pro zaostaje za Galaxy S22 Ultra u zadacima koji zahtijevaju CPU kao što su Geekbench i Adobe Premiere Rush 4K-1080p testovi transkodiranja. Međutim, OnePlus 10 Pro je imao bolje rezultate u gaming benchmarkovima, vjerojatno zbog novog sustava hlađenja koji pomaže da Snapdragon 8 Gen 1 bude hladniji od onoga što je Samsung uspio. To znači da telefon ne mora toliko gušiti čip, postižući više performansi.

Naravno, niti jedan od ovih Android telefona ne može pobijediti iPhone 13 Pro i njegov vodeći A15 Bionic čipset. Unatoč tome, u većini svakodnevnih aplikacija, OnePlus 10 Pro ima otprilike svu snagu koja bi vam mogla zatrebati.

OnePlus 10 Pro baterija

OnePlus 10 Pro: Vijek trajanja baterije

OnePlus 10 Pro me oduševio svojim trajanjem baterije, kako u našem testiranju tako i u mojoj upotrebi. Telefon je izdržao nevjerojatno dobro na dugim igrama, uz nešto YouTube i Plex gledanja usput. Opuštenija upotreba poput pregledavanja weba i društvenih medija omogućit će da će OnePlus 10 Pro trajati jako dugo. OnePlus 10 Pro uspješno nadmašuje Galaxy S22 Ultra u našim testovima potrošnje baterije, unatoč tome što ima isti kapacitet baterije od 5000 mAh i Snapdragon 8 Gen 1 čipset. Očekujemo da će moderni pametni telefoni postići najmanje 10 sati u ovom testu, što OnePlus 10 Pro lako premašuje. U svom načinu rada od 120 Hz, to je gotovo do impresivnog rezultata iPhone 13 Pro, koji puno govori.

OnePlus već dugo vodi napore za ono što je moguće s tehnologijom punjenja, iako OnePlus 10 Pro stiže u Europu i SAD sa smanjenom brzinom punjenja u odnosu na verziju koja je debitirala u Kini. U osnovi, punjač od 65 W omogućuje da se telefon gotovo potpuno napuni iz praznog stanja za samo 30 minuta. Dakle, čak i kada uspijete istrošiti bateriju, možete je napuniti za nekoliko minuta.

OnePlus 10 Pro kamere

OnePlus 10 Pro: Kamere

Kamere su ove godine možda jedan od najvećih aduta OnePlusovog uređaja. Ukratko, OnePlus 10 Pro ima najbolje kamere od svih OnePlus uređaja dosad. S glavnom kamerom od 48 MP, telefon snima fotografije koje su gotovo jednake onima poput Galaxy S22 Ultra, Pixel 6 Pro i iPhone 13 Pro Max. Ultra-širokokutna kamera od 50 MP može pružiti vidno polje od 150 stupnjeva ili 100 stupnjeva uz vrlo minimalno izobličenje rubova.

Kad bih morao uložiti jednu pritužbu protiv OnePlus 10 Pro, bilo bi to da je telefoto senzor 8MP. Telefoto objektivi na iPhoneu 13 Pro Max i Pixel 6 Pro su 12 MP odnosno 48 MP. Broj megapiksela nije sve, ali OnePlus radi u nedostatku, što ćemo vidjeti. Sa prednje strane, OnePlus 10 Pro ima selfie kameru od 32 MP.

Fotografije dobivene s OnePlus 10 pro telefonom:

OnePlus 10 pro test kamere

OnePlus 10 pro test kamere

 

OnePlus također ima nekoliko softverskih trikova u rukavu. Glavna kamera može snimati u 10-bitnoj boji (što sprema u HDIF formatu). Unaprijeđeni Pro način snimanja može snimati u 12-bitnom RAW formatu, a novi RAW+ način rada daje fleksibilnost RAW fotografijama s nekim od softverskih poboljšanja OnePlusa kao što je pojačani dinamički raspon. Ali istinski novi ove godine je Master Styles, OnePlus preuzima Appleove fotografske stilove. To su u biti postavke filtera i stilovi boja koje možete primijeniti u hodu.

OnePlus 10 Pro softver

OnePlus 10 Pro: Softverske mogućnosti

Kada je OnePlus najavio da se spaja sa sestrinskom tvrtkom Oppo, jedna od stvari koje su tvrtke obećale je da će Oppo i OnePlus uređaji dijeliti jedinstvenu kodnu bazu. To bi im omogućilo da brže objavljuju ažuriranja softvera, budući da je OnePlus malo sporiji. To je, naravno, dovelo do zabrinutosti da će OnePlusov softver OxygenOS početi izgledati i djelovati previše kao Oppoov ColorOS.  Sučelje je vrlo čisto, iako pomalo podsjeća na Samsungovo One UI.

Postoje naznake da se Googleova vizija za Android širi cijelim sustavom, ali cjelokupni dojam jako podsjeća na ColorOS. To nije nužno loša stvar. OxygenOS 12.1 standardno se isporučuje na OnePlus 10 Pro i sadrži puno ispravaka pogrešaka i neke dodatke koje zahtijeva zajednica. Glavne među njima su nove opcije tamnog načina rada. Možete birati između tri: Nježna (svijetlo siva), Srednje (tamno siva) i Enhanced (AMOLED crna). Potonji je onaj koji može donijeti male uštede za trajanje baterije, budući da koristi prednost mogućnosti AMOLED zaslona da prikazuje prave crne.

OnePlus nije držao korak sa Samsungom u jednom ključnom području: politici ažuriranja softvera za svoje telefone. Dok Samsung sada obećava četiri godine ažuriranja platforme (Android) i pet godina sigurnosnih zakrpa za svoje vodeće telefone, OnePlus se drži trogodišnjeg ažuriranja platforme plus dodatnu godinu sigurnosnih ažuriranja.

OnePlus 10 Pro

Zaključak

OnePlus 10 Pro se lako može preporučiti. Kamere, trajanje baterije, zaslon, sve su to snažni aduti na ovogodišnjoj Pro verziji OnePlus 10 pametnog telefona. Sve u svemu, OnePlus je ove godine napravio sjajan posao, čak i bolji nego lani, zbog čega će nesumnjivo ove godine OnePlus 10 i njegov snažniji Pro brat lako biti omiljeni Android pametni telefoni mnogim korisnicima koji žele snagu, brzinu, otmjenost i vrhunsku kvalitetu, ali opet po nešto nižoj cijeni u usporedbi s onime što nudi Samsung.

 

OnePlus 10 Pro specifikacije

  • Zaslon 17,02 cm (6,7 inča) Razlučivost: 3216 x 1440 piksela 525 p/i Format: 20,1:9 Vrsta: Fluid AMOLED od 120 Hz s LTPO Podržava sRGB, Display P3, 10-bitnu dubinu boja Zaštitno staklo: Corning® Gorilla® staklo
  • Operativni sustav: OxygenOS temeljen na sustavu Android™ 12
  • CPU: Mobilna platforma Snapdragon® 8 Gen 1
  • 5G čipset: X65
  • GPU: Adreno 730
  • RAM: 8 GB/12 GB LPDDR5
  • Pohrana: 128 GB/256 GB UFS 3.1 2-LANE
  • Baterija: 5000 mAh (2S1P 2500 mAh, fiksna), SUPERVOOC 80 W, AIRVOOC 50 W
  • Kamera: Senzor: Sony IMX789 Sensor Size: 1/1.43″ 48 MP Veličina piksela: 1,12 µm OIS: Da Broj leća: 7P Žarišna udaljenost: ekvivalentno 23 mm Blenda: ƒ/1,8
  • Ultra-široki fotoaparat Senzor: JN1 Sensor Size: 1/2.76″ Broj megapiksela: 50 Broj leća: 6P VIDNO POLJE: 150
  • Telefoto fotoaparat 8MP Veličina piksela: 1,0 µm OIS: Da Blenda: ƒ/2,4
  • Dvostruka LED bljeskalica
  • Videozapis: 4K videozapis pri 30/60/120 sl./s 8K videozapis pri 24 sl./s 1080p videozapis pri 30/60 sl./s Super usporena snimka: 1080p videozapis pri 240 sl./s, 720p videozapis pri 480 sl./s Ubrzano snimanje: 1080p pri 30 sl./s, 4K pri 30 sl./s
    Prednji fotoaparat: Senzor: Sony IMX 615 32MP EIS: Da Automatsko izoštravanje: Fiksni fokus Videozapis: 1080p videozapis pri 30 sl./s Ubrzano snimanje
    Povezivost: LTE/LTE-A 4×4 MIMO, 4CA, podrška do preuzimanja Cat 20 (1,17 Gb/s) / prijenosa Cat 18 (200 Mb/s) Wi-Fi 2×2 MIMO, podržava 2.4G/5G, podržava WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax Bluetooth 5.2, support aptX & aptX HD & LDAC & AAC Pozicioniranje GPS (L1 + L5 dvopojasni), GLONASS, Galileo (E1 + E5a dvopojasni), Beidou, A-GPS
  • Senzori: Senzor otiska prsta na zaslonu, Mjerač ubrzanja, Elektronički kompas, Žiroskop,  Senzor svjetla u prostoriji, Senzor blizine, Jezgra senzora, Senzor za detekciju treperenja, Prednji RGB senzor,
  • Dimenzije: Visina: 163,0 mm Širina: 73,9 mm Debljina: 8,55 mm
  • Masa: 200,5 g
  • Cijena: oko 8.000 kn

 

Plusevi:

  • Izvrsno trajanje baterije
  • Prekrasan novi dizajn
  • OxygenOS 12 poboljšan i još bolji i jednostavniji za korištenje
  • Najbolje kamere na OnePlus uređaju dosad
  • Niža cijena nego prošle godine

 

Minusi:

  • Telefoto kamera od 8 MP
  • Obećana ažuriranja od samo 3 godine

 

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular